ÚvodAktuality#světovéČesko a Portmoneum, barevný sen škudlivého mecenáše a jeho šíleného přítele
Kultura

#světovéČesko a Portmoneum, barevný sen škudlivého mecenáše a jeho šíleného přítele

  • 16. září 2020
Interiér, kde se ze stěn na kolemjdoucí šklebí rarachové a ďáblové, skřeti a duchové, kde se otvírá kouzelný výhled do pohádkové krajiny plné strží a skal s přízračnými horami na obzoru a pod stropy se místo ozdobných lišt táhnou řady vševidoucích očí: to je Portmoneum, muzeum Josefa Váchala. Prohlédnout si je můžete v Litomyšli, podobně jako dům připomínající jeho nejslavnější dílo: Krvavý román.

Místa, kde umění působí na všechny vaše smysly

Portmoneum
Saurí
Kdo byl Josef Váchal (1884–1969)? Odpověď je složitá: malíř, grafik a vizionář, satanista i mystik, ale hlavně geniální a dosud ne plně doceněná osobnost české kultury první poloviny 20. století. O jeho odkaz pečují hlavně v Litomyšli, kde se shodou náhod dochovalo Váchalovo jedinečné a skutečně originální dílo – a navíc něco, co skutečně nikde jinde nespatříte: Portmoneum.
 

Jak vzniklo Portmoneum

Když při procházce Litomyšlí projdete od zámku do Klášterních zahrad, stačí pokračovat uzoučkou Prkennou uličkou a v ulici T. Novákové odbočit doprava. Po pár krocích stojíte u Portmonea, nenápadného přízemního domečku, kde příchozí vítá lavička a dřevěná socha. Fasáda ničím neprozrazuje, že interiéry domu zdobí fantastické a i po desítkách let sytě barevné obrazy, které tu v letech 1920–1924 vytvořil Josef Váchal.

Vznik Portmonea provází zvláštní příběh: v domě žil úředník a místní rodák, knihovník, tiskař a sběratel Josef Portman (1893–1968), velký obdivovatel Váchalovy tvorby. Dva samorosty a podivíny na několik let spojilo vrtkavé přátelství, komplikované a provázené řadou sporů. Portman vášnivě shromažďoval všechno, co Váchal udělal, ale byl chudý a handrkoval se o ceny, smlouval, navrhoval splátky, znovu se dožadoval slev a platil třeba i tabákem, který pro Váchala pěstoval na zahradě a sušil na půdě. Váchal mezitím proměnil dvě místnosti Portmanova domku v umělecké dílo: plochu devadesáti metrů čtverečních a několik kusů nábytku včetně postele, skříně a stolu s židlemi pokrývají prolínající se fantazie plné ďáblů, skřetů, strašidel a dalších příšer.

Portman tu zamýšlel zřídit Váchaleum, muzeum dokonale ilustrující přítelovo umění a jeho vidění světa. Jenže Váchal si neodpustil jedovatý žertík: v Krvavém románu, který poprvé vydal roku 1924, udělal ze zaníceného sběratele šetřivého hraběte Portmona, žijícího ve svém Portmoneu v okresním městě L. Portmana se to dotklo natolik, že knihu odmítl zařadit do své sbírky a možná z vrozeného škudlilství pak v jednom díle použil Váchalovy tiskařské štočky, aniž by přítele požádal o svolení – a tehdy se zase urazil Váchal.
 

Krvavý román na fasádě

Přátelství byl konec a Portman s Váchalem k sobě už nikdy nenašli cestu. Legenda ale v Litomyšli žije dál, a to nejenom v Portmoneu. Tam, kde ze Smetanova náměstí odbočuje Váchalova ulička s trojicí prampouchů, stojí historický dům s fasádou vyzdobenou nejenom téměř všemi ilustracemi z Krvavého románu, ale také různými průpovídkami a úryvky. Milovníky Járy Cimrmana potěší citát „Kdo pil, umřel, kdo nepil, umřel taky“, pivní kulturu podtrhuje moudro „Ani tak neškodějí ženské, jak pivo plzeňské“ či „Kdo v sebe alkohol lije, spálí si v mozku ganglie“.

V domě na nároží sídlila nadace Paseka nakladatele Ladislava Horáčka. Majitel prvního soukromého nakladatelství založeného bezprostředně po sametové revoluci Váchalovo dílo neúnavně propagoval: ostatně nakladatelství Paseka se jmenovalo podle jedné z postav slavného Váchalova díla a Krvavý román byl první knihou, kterou Horáček vydal. Mezi další vydané skvosty patřila Váchalova kniha Šumava umírající a romantická či Tři písně Antonína Koniáše, které Váchal pořídil technikou perokresby a akvarelu v jediném exempláři.

Díky komerčně úspěšnému vydání Tarzana Horáček odkoupil dům Josefa Portmana, nechal opravit Váchalovy malby a otevřel Váchalovo muzeum Portmoneum. Současně s tím založil i dodnes fungující litomyšlskou restaurátorskou školu; právě její absolventi v roce 1998 vyzdobili dům na nároží Váchalovy uličky a Smetanova náměstí originálními sgrafity na motivy Váchalova románu. Původně měla být rudě červená jako symbolika názvu původního díla, což sice neodsouhlasili památkáři, nicméně výsledek je skvostný i bez krve.
 

Pár barevných střípků aneb víte, že…?

  • Po poslední rekonstrukci je Portmoneum ještě krásnější než dřív. , vůbec poprvé se ale pro návštěvníky otevřelo podkroví. K vidění je unikátní videomapping s názvem Josef Váchal – kumštýř boha i ďábla, který nevšedního umělce představuje pomocí poutavé audiovizuální projekce. K dispozici je také nový dokumentární film Portmoneum – Příběh neobyčejného domu a až do konce října je k vidění výstava Krvavý román.
  • Protějškem našeho Portmonea v kampani #světovéČesko tentokrát je 1 100 let starý románský kostel sv. Viktora v katalánské vesnici Saurí. Barcelonský malíř Santi Moix sem často jezdil v dětství, před několika lety přišla nabídka od místní samosprávy a církve na umělecké ztvárnění kostelního interiéru. Moix, který není věřící, se zdráhal, nakonec ale souhlasil s tím, že mu bude udělena plná umělecká licence. Svaté ani mučedníky zkrátka malovat nechtěl.
  • Výsledkem je opulentní obrovská zahrada plná fantazie, provázená verši katalánského básníka Josepa Vicenca Foixe. Většinu stěn pokrývají fialky, chrpy, sedmikrásky, exotické květiny a traviny, mezi nimiž se proplétají skvrnití mloci, ovce i fantaskní zvířata s chapadly. Svatý Viktor, který farníky vítal nepřetržitě od svého založení v devátém století, se během proměny uzavřel a znovu se otevřel až po jejím dokončení roku 2017.
Josef Váchal – příběh o hádce umělce a jeho sběratele

Josef Váchal – příběh o hádce umělce a jeho sběratele

Josef Váchal (23. září 1884 Milavče – 10. května 1969 Studeňany u Jičína) byl český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a také spisovatel a básník. Josefa Váchala známe jako tvůrce řady velkolepých knih, jejichž byl jediným autorem, ilustrátorem, vyřezávačem liter, tiskařem, vydavatelem, "a pohříchu i čtenářem", jak sám dodával. Místem, kde můžete vstoupit do jeho světa, je Portmoneum – jedinečné muzeum v Litomyšli.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli Kultura

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek i videomapping. Portmoneum je památkou evropského významu.

Městská obrazárna  – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli Kultura

Městská obrazárna – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Litomyšlská galerie dokázala během své devadesátileté existence shromáždit více než dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století.

Další aktuality

Hrady a zámky v Pardubickém kraji zvou návštěvníky do svých interiérů

Hrady a zámky se s prvním dubnovým víkendem otevírají návštěvníkům dokořán. Výjimkou nejsou ani hrady a zámky Pardubického kraje. Zde se k celoročně otevřeným zámkům Litomyšl a Slatiňany otevírají hrady Litice a Kunětická hora, která překvapí turisty několika novinkami. Kromě standartních prohlídek nabídnou památkové objekty i zajímavé doprovodné akce. Milou zprávu jistě je také to, že vstupné zůstává nezměněno. Letošní sezóna navíc potrvá až do 2. listopadu 2025.
4. duben 2025 18:00
Památky, Pardubický kraj

Hrad Litice přivítá tuto sobotu první návštěvníky

Hrad Litice se návštěvníkům otevře 5. dubna 2025. Prohlídky s průvodcem se konají každou celou hodinu od 9:00 do 16:00 hodin. Lákavý je i výstup na hradní věž, odkud se odkrývá nádherný výhled na Kralický Sněžník a na žulové lomy na Litickém Chlumu.
2. duben 2025 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Dostihové závodiště Pardubice si prohlédnete s průvodcem

Pro všechny dostihové nadšence nabízí Dostihové závodiště Pardubice možnost prohlídky dostihové dráhy s odborným historickým výkladem. Budete mít jedinečnou možnost dozvědět se vše o bohaté historii Velké pardubické a celého závodiště. Projít se můžete po celé trase světoznámého dostihu se zastávkou u těch nejznámějších překážek.
29. březen 2025 12:00
Zážitky, Pardubický kraj

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zahájí hlavní návštěvnickou sezónu

Naplánujte si výlet do hřebčína v Kladrubech nad Labem nebo do hřebčína ve Slatiňanech! Od 1. dubna 2025 se na vás těší starokladrubáci v Národním hřebčíně. V Kladrubech vás čeká komentovaná prohlídka stájí a kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Nenechte si ujít také prohlídku lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí. Ve Slatiňanech si užijete komentovanou prohlídku stájí, jejíž součástí je mimo jiné prohlídka kočárovny, historické sedlovny rodu Auerspergů a výcvikového střediska. Až do 31. 10. 2025 budou mít v Kladrubech a Slatiňanech otevřeno denně mimo pondělí.
27. březen 2025 16:00
Zážitky, Pardubický kraj

Cykloturistika v Pardubickém kraji: projeďte si trasy okolo Labe či Orlice

Máte rádi pohodové výlety v sedle kola? Pak si udělejte cyklovýlet v Pardubickém kraji! Budou se vám tu líbit krásné trasy podél Labe po Labské stezce anebo méně frekventované cyklotrasy poblíž řeky Orlice, kde najdete cyklistický ráj v Orlickém cyklo a inline království. Sportovně ladění výkonostní cyklisté ocení Jiráskovu horskou cestu anebo Hřebečské důlní stezky.
21. březen 2025 6:00
Letní sporty, Pardubický kraj

Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč začíná již o víkendu

Klasická hudba, opera, balet, souboj klavírů, francouzské šansony nebo soutěžní přehlídka pěveckých sborů, to vše bude lákat do Skutče milovníky hudby v období od 16. března do 11. května 2025, kdy se uskuteční již 20. ročník festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč. Festival nabízí bohatý program, v němž nechybí atraktivní koncert The Cello Boys v Kulturním klubu Skuteč i komorní koncerty na jiných místech, včetně Chrasti, Luže, Proseče a Předhradí. Žánrově pestrá nabídka zahrnuje i dva velké koncertní projekty na zimním stadionu – Čechomor s KF Pardubice a Janek Ledecký Symphonic.
15. březen 2025 0:46
Kultura, Pardubický kraj

Dolní Morava láká na správnou jarní lyžovačku

V Horském resortu Dolní Morava vládne po celý týden slunečné počasí a přichází čas na tu správnou jarní lyžovačku. Na sjezdovkách leží 45 – 105 cm sněhu a lyžuje se na 10 kilometrech upravených sjezdovek od modré po černou, pro lyžaře je k dispozici také zábavná snow fun zóna U Slona s tunely, klopenkami a terénními vlnami, snowparkem a špičkovou crossovou tratí. Večerní lyžování probíhá po celé jarní prázdniny vždy v pondělí, středu, pátek a sobotu od 18:00 do 21:00 hodin na sjezdovce Kamila. Večerní sáňkování na osvětlené sáňkařské dráze si užijete ve středu, pátek a sobotu v čase 17:00 až 20:00 hodin. Mamutíkův skipark i lyžařská škola jsou otevřeny denně. Pro běžkaře je upraveno 39 kilometrů běžkařských tras. Přijeďte si užít zábavu nejen na sjezdovkách od rána do večera!
7. březen 2025 16:00
Zimní sporty, Pardubický kraj

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 4. března 2025 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
2. březen 2025 15:00
Kultura, Pardubický kraj