ÚvodAktuality#světovéČesko a Safari Park ve Dvoře Králové: od zookoutku až po africké a lví safari
Příroda

#světovéČesko a Safari Park ve Dvoře Králové: od zookoutku až po africké a lví safari

  • 13. května 2021
Kdo by neznal královédvorský Safari Park, jednu z nejznámějších zoologických zahrad u nás? Je vyhlášená chovem afrických zvířat a zejména díky velkoryse rozvrženým safari patří k nejnavštěvovanějším u nás. Jak zoo vypadala před desítkami let a proč se zaměřila právě na Afriku? Která místa dodnes připomínají skromné poválečné začátky, jaké zážitky Safari Park nabízí a na jaká zvířata se můžete těšit? Užijte si s portálem Kudy z nudy malý výlet do Afriky v Čechách.
Safari Park ve Dvoře Králové a Krugerův národní park v Jihoafrické republice: dva lvi ve vysoké trávě, které dělí tisíce kilometrů. Jak by asi dopadlo jejich setkání?
Safari Park ve Dvoře Králové
Krugerův národní park v JAR
Rok po skončení druhé světové války otevřeli ve Dvoře Králové nad Labem zookoutek s liškami, jezevci, srnami či strakami. Předchůdce dnešního Safari Parku vznikl v bývalé květinové zahradě Neumannovy vily a na začátku měl rozlohu necelých pět hektarů. Už v roce 1950 se z bývalého skleníku stal pavilon exotické zvěře s opicemi, ptáky nebo lvem jménem Rémus, ve stejném roce začaly vznikat i výběhy pro kopytníky. Zvířat rychle přibývalo a areál se začal postupně rozrůstat.
 
Když se v čase přenesete o 75 let do dnešní doby, máte před sebou moderní Safari Park, v mnoha směrech výjimečný areál, který každý rok navštíví stovky tisíc Čechů i cizinců. Nikde jinde v Česku nemůžete obdivovat například drily černolící, buvoly pralesní, gazely Thomsonovy či pávy konžské. Nikde jinde také neuvidíte větší smečku lvů, za nimiž se můžete vypravit vlastním autem nebo speciálním Afrika truckem. Zkrátka není divu, že Safari Park ve Dvoře Králové se řadí mezi nejnavštěvovanější místa Královéhradeckého kraje a také mezi turisticky nejatraktivnější místa v České republice.
 

Africký odkaz Josefa Vágnera



V zoologickou zahradu světového významu se Safari Park proměnil především díky legendárnímu řediteli Josefu Vágnerovi (1928–2000). Pocházel z podkrkonošské vesničky Ždírnice nedaleko Hostinného a odmalička chtěl být lesníkem. Studoval lesnickou školu v Trutnově a lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze, dělal správce lesů v Brdech a nakonec se v roce 1965 klikatými cestičkami dostal na místo, které ho celosvětově proslavilo.
 
I přes snahu předchozího ředitele Františka Císařovského v době Vágnerova nástupu tehdejší Východočeská zoologická zahrada ničím nevybočovala z průměru jiných menších středoevropských zoo: měla necelých pět hektarů a síť pěšin lemovanou klecemi, sedmadvacet zaměstnanců a jediným dopravním prostředkem byla motocyklová rikša.
 
V následujících letech Vágner cestoval po československých i zahraničních zoologických zahradách a postupně začal připravovat koncept safari, kde by se africká zvířata volně pohybovala po rozlehlých výbězích ve stylu jejich původní domoviny. Vzorem mu prý byla jedna ze západoněmeckých zoo, kde návštěvníci areálem projížděli speciálními autobusy, případně vlastními auty.
 

Zvířata z Afriky

Během svého ředitelování Vágner uspořádal osm expedic do Afriky, z nichž dovezl více než tisíce zvířat. Během desítek let existence se v Safari Parku narodilo přes osm tisíc afrických kopytníků, mnoho z nich poprvé v rámci Česka. Ve Dvoře Králové tak vznikla nejvýznamnější genetická banka afrických zvířat mimo jejich původní domovinu. Z odkazu Josefa Vágnera Safari Park čerpá dodnes, když pokračuje v unikátních chovech a vrací řadu druhů zpět do jejich původního domova, namátkou antilopy koňské, buvoly kaferské, adaxy či přímorožce šavlorohé.
 
Světový věhlas má i záchranný chov nosorožců černých, kteří se vrátili z Králova Dvora do Tanzanie a Rwandy, a snaha o záchranu nosorožců bílých severních. Na světě už žijí zřejmě jen dvě samice těchto nosorožců, kdy se obě narodily právě v Safari Parku. Nosorožce bílé severní nerozmnožila žádná jiná zahrada světa a přežití druhu nyní závisí na snaze světových expertů týmu BioRescue, který je koordinován právě dvorským Safari Parkem.
 

Jedeme na safari!

Do roku 1983, kdy byl Josef Vágner ředitelem královédvorské zoo, se Safari Park rozšířil na plochu přibližně 70 hektarů, vznikl Výzkumný ústav pro ochranu genofondu a také unikátní Galerie Zdeňka Buriana zachycující vývoj života na Zemi od prvohor přes druhohorní veleještěry a čtvrtohorní dobu kamennou až po současnost. Původně ji mělo tvořit 34 pláten, malíř však do své smrti v roce 1981 stihl vytvořit jen 22 obrazů a galerii tak dioplnila Burianova díla, vytvořená pro jiné zákazníky.
 
Safari sice bylo na konci roku 1982 téměř dokončeno, ale kromě několika výběhů navazujících na starou zoo zůstalo ještě několik let prázdné. Zvířata se sem stěhovala v několika etapách, návštěvníci se sem poprvé mohli podívat v květnu 1989. Na trase dlouhé kolem pěti kilometrů můžete zblízka pozorovat zebry, antilopy nebo hejna pelikánů. Safari Park jako jediný v Evropě umožňuje navštívit safari i po setmění. V roce 2016 se dokonce Africké safari stalo kulturní památkou, podobně jako sbírka obrazů Zdeňka Buriana.
 
Nezůstalo ale u jediného safari: v roce 2015 nabídku zážitků rozšířilo Lví safari, jediná atrakce svého druhu u nás a ve střední Evropě s přibližně kilometr dlouhou trasou.
 

Neumannova vila a zvířecí rekordy

Starý zookoutek dnes nepřipomíná téměř vůbec nic, snad s výjimkou Neumannovy vily: právě v ní je umístěna sbírka Burianových obrazů a neobvyklé muzeum koster a kostí. Sídlo, které si nechal v letech 1905–1906 postavit Richard Neumann, majitel mechanické tkalcovny M. B. Neumann a synové a tiskárny ve Dvoře Králové, bylo znárodněno po druhé světové válce. Do vily se tehdy nastěhovalo Městské muzeum s galerií (dnes sídlí v centru města), později se budova stala součástí Safari Parku.
 
Za zmínku stojí některé zvířecí rekordy, například rok 1972, kdy ve Dvoře Králové žilo 46 žiraf, vůbec největší žirafí stádo na světě. V roce 1959 byl otevřen výběh ledních medvědů; ti tu žili až do konce tisíciletí. Ve stejném roce zoo začala chovat lidoopy a v roce 1961 se ve Dvoře Králové objevily šimpanzí samice Bonnie a Babeta, které tu žijí dodnes. V roce 1964 se otevřeno terárium, tehdy jediné a dlouho poté největší v Česku. Po úpravách pavilon slouží dodnes, znáte jej pod názvem Vodní světy a Jedovatá Afrika.
 
A jaké zážitky se zvířaty Safari Park nabízí? Kromě běžných prohlídek spojených s občerstvením v restauraci s pivovarem, akcemi a zážitkovými programy se mimořádné oblibě těší výzvy k adopci Africké zvíře do každé rodiny a také možnost pozvat zvířata na sváteční oběd. Milovníkům Afriky také Safari Park nabízí originální ubytováníglampingových stanech, kempu či hotelu.
                                  

Výlet z českého safari do Afriky

  • Komu nestačí Afrika v Česku, může se vypravit dál do světa a pozorovat zvířata tam, kde jsou skutečně doma, kde se nadechnete vábivého vzduchu a užijete si svobodu bez hranic. Jedině na pravém africkém safari budete v džípech brázdit rozlehlé savany a doufat, že narazíte na stáda žiraf, antilop nebo gazel, slony, nosorožce, bizony, lvy nebo leopardy.
  • Legendou je Kruger National Park / Krugerův národní park, chlouba Jihoafrické republiky. Nachází se v její severovýchodní části na hranici s Mosambikem, vznikl už v roce 1902 a dnes patří k nejnavštěvovanějším místům v zemi.
  • První expedice se konaly pod vedením Dánů už ve 30. letech 19. století, o rozvoj území a jeho ochranu se zasadil Paul Kruger, významný búrský politik a prezident provincie Transvaal (1880–1902). Krugerův park s množstvím divoké zvěře a krásnými přírodními scenériemi je živoucí připomínkou jeho snah.
  • Krugerův národní park zaujímá plochu dvacet tisíc kilometrů čtverečních a vyskytují se tu stovky druhů zvířat. Ideální čas k návštěvě je od května do září, kdy bývá sucho, zvířata se shromažďují u řek a jezer a máte větší šanci je spatřit. Naopak od října do dubna máte větší šanci zahlédnout mláďata.
  • Krugerův národní park navštíví ročně asi 1,5 milionu lidí.
Věda a historie není nuda: velcí nosorožci z afrických plání a malí ze zkumavky

Věda a historie není nuda: velcí nosorožci z afrických plání a malí ze zkumavky

Za posledních čtyřicet let lidé vyhubili přes polovinu zvířecích druhů na zeměkouli. Nejde jen o drobný hmyz a organismy neviditelné pouhým okem, mezi vyhynulá zvířata se řadí například i nosorožci. Pro příklad nemusíme jít daleko: jedním z nich je bílý nosorožec severní, kterého jsme mohli vidět v Safari Parku ve Dvoře Králové. Jedinou nadějí na jeho záchranu je nyní umělá reprodukce.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani Příroda

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Lanový park Katika Miti v Safari Parku Dvůr Králové Letní sporty

Lanový park Katika Miti v Safari Parku Dvůr Králové

Užijte si výhled na zvířata z ptačí perspektivy v jedinečném lanovém parku, který je součástí areálu Safari Parku.

Safari Kemp ve Dvoře Králové Ubytování

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Pozorujte antilopy a zebry přímo ze svého bungalovu, stanu nebo karavanu – budete si připadat jako na dovolené v Africe. Vybírat můžete mezi stylovým ubytováním v bungalovech nebo využít pohodlí vlastního stanu či karavanu. Ubytovat se můžete i v korunách stromů s výhledem na africká zvířata!

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové – glampingové stany ve větvích Ubytování

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové – glampingové stany ve větvích

Chtěli byste zkusit, jaké to je strávit noc na africkém safari? Snídat na terase umístěné přímo nad výběhem žiraf, zeber a pakoňů? Ve dvorské zoo to není žádný problém – můžete si zde objednat pobyt v nových luxusních stanech v "korunách stromů".

Občerstvení a pivovar v Safari Parku Gurmánská turistika

Občerstvení a pivovar v Safari Parku

Restaurace a občerstvení v Safari Parku Dvůr Králové, kde můžete ochutnat nejen klasickou českou kuchyni, ale také speciality, které se v různých obměnách a variantách připravují v Africe. Od roku 2018 zde vaří místní pivo Safari pivovar.

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové Zážitky

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

V suterénu Neumannovy vily Safari Parku Dvůr Králové objevíte expozici Umění pod kůží aneb krása kosti odhalující více než 330 kosterních exponátů zvířat celého světa. Jedná se o největší veřejně přístupnou sbírku tohoto druhu v České republice.

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové Příroda

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari vzniklo ve svahu nad bývalým pavilonem lvů. Smečka lvů se tam zcela volně pohybuje po rozlehlé oplocené pláni, zatímco návštěvníci mezi nimi mohou projíždět buď ve speciálně upravených vozech zoo nebo ve vlastním autě. Safari bylo oficiálně otevřeno v červenci 2015.

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem Kultura

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Obrazy pravěkých a dávno vyhynulých monster fascinovaly v dětském věku snad každého z nás. V Galerii Zdeňka Buriana v Safari Parku si můžete tyto chvíle připomenout a svým ratolestem zároveň vysvětlit, že roztomilá zvířátka běhala po naší planetě už před desítkami milionů let.

Žirafě z očí do očí – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem Zážitky

Žirafě z očí do očí – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Exotice můžete být blíž než kdykoli předtím, doslova na dosah ruky. Nahlédněte do zoo zadními vrátky, přivoňte k žirafě.

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové Zážitky

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Pohlaďte si žirafu, podejte ruku lemurovi, nebo nakrmte šelmy. Staňte se na jeden den jedním z nás a poznejte zákulisí zoo a každodenní život exotických zvířat. Být ošetřovatelem zvířat možná je dětským snem vašich blízkých a vy jim ho můžete splnit.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj