ÚvodAktuality#světovéČesko a tajemná zřícenina hradu Lukova
Památky

#světovéČesko a tajemná zřícenina hradu Lukova

  • 11. září 2020
Jedna z nejkrásnějších zřícenin na Moravě se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších moravských hradů, do dnešních dnů se z něj zachovala rozsáhlá zřícenina se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou. Zajímavá je jeho podobnost s Nevitským hradem ležícím dnes na území Ukrajiny, v Zakarpatské oblasti.

Hrad Lukov představuje jeden z největších moravských hradů

Hrad Lukov
Nevitský hrad

Gotická pevnost Hostýnských vrchů

Hrad LukovHrad Lukov byl postaven na počátku 13. století z velké částí na strmé skále v jihozápadní části Hostýnských vrchů. Horní hrad je obklopen hradním příkopem, k němuž vede zachovalý pilířový most a vstupní brána. Dolní hrad je přístupný ze tří směrů.

Pevnost má velmi rozsáhlou a pestrou historii, v níž nescházejí významné osobnosti, například mocný rod Šternberků, český král Karel IV. či slovutný válečník Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna. Dodnes pod hradbami roste mohutný dub s obvodem kmene 530 centimetrů, který údajně zasadil sám Albrecht z Valdštejna.

Hrad LukovHrad byl terčem řady útoků, krušné chvíle zažil jak v 15. století, v době česko-uherských válek, kdy byl dobyt a vypálen vojsky uherského krále Matyáše Korvína, tak i v době třicetileté války, kdy jej ovládli Švédové. Ti nenechali nic náhodě – když jej opouštěli dle tehdejšího „zvyku“ jej vyrabovali a zapálili. Hrad byl pak znovu opraven a byl využíván až do 18. století, na jeho konci však byl opuštěn a rychle se stal zdrojem stavebního kamene.
 
Lukov, jako spousta dalších hradů, je opředen řadou pověstí, z nichž ta nejznámější je o zakopaném pokladu templářů, jenž je údajně ukryt v podzemních chodbách. Poklad zatím čeká na svého objevitele, neodhalil jej ani archeologický průzkum.
 

Hrad pomalu opět dostává svou ztracenou tvář

Hrad LukovTvář v minulosti zdevastované zříceniny se od poslední čtvrtiny minulého století výrazně mění. Od roku 1987 probíhá postupná památková obnova, na které se podílejí členové hnutí Brontosaurus a Spolek přátel hradu Lukova. Díky nim se hrad ze zanedbané a mnohdy nebezpečné ruiny proměnil ve vyhledávaný turistický cíl. Kromě kouzla dob dávno minulých přitahuje krásou a jedinečností přírodního prostředí, ve kterém je zasazen. Hrad samotný, jak jsme zmínili, stojí z velké části na příkré skále a další skalní bloky a stěny jsou pak v okolí. Jednak jsou roztroušeny přímo pod hradbami, ale daleko atraktivnější je pro návštěvníky skupina skalních stěn zvaná Králky. V okolí hradu je vybudován systém naučných stezek, které odhalují řadu zajímavostí z historie i okolní přírody.
 
Již 5 let je na Lukově zpřístupněna kaple sv. Jana Křtitele. Je to místo se zvláštní atmosférou, nabádá ke zklidnění, zamyšlení. Je to místo vybízející poutníky k zastavení, areálem hradu prochází trasa Cyrilometodějské stezky vedoucí ze Svatého Hostýna do Velehradu.
 

Nevitský hrad a jeho osud

nevitsky hradTak jako hrad Lukov i Nevitský hrad zaujme svou štíhlou věží. Byl postaven ve stejné době, na konci 12. století. Jedná se o největší a nejzachovalejší hradní zříceninu na Zakarpatské Ukrajině. Impozantní ruiny kdysi mohutného gotického hradu se nachází v lesích na západním okraji pohoří Makovica. Samotný hrad strmí na kopci sopečného původu nad řekou Už, nejbližšími obcemi jsou vesnice Něvicke a Kamjanica, cca 12 km od Užhorodu.
 
nevitsky hradPosláním hradu bylo strážit zakarpatskou cestu přes užhokský průsmyk v pohoří Bieszczady. V roce 1274 patřil maďarskému králi Laszlovi IV., kterému sloužil jako žalář. Začátkem 15. století byl kompletně přestavěný do podoby mohutné pevnosti maďarského rodu Drugethů (v té době Zakarpatí patřilo Uhrám). Do dnešní podoby byla tvrz přestavěna na začátku 16. století, kdy přecházela z ruky do ruky během bratrovražedného sporu, který Uhry zmítal počátkem 17. století. Roku 1644 hrad zničil sedmihradský kníže Jiří II. Rákóczi. Díky neprostupnosti pohoří Makovica naštěstí nedošlo k úplné demolici hradního areálu.
 
Nejzachovalejší částí hradu je zastřešená bašta, vyhlídka z ní však není přístupná, neboť vnitřkem dnes již nevede žádné schodiště. Krásné vyhlídky do údolí Uže a na protější masiv Popričný se nabízejí i z hradeb, které jsou přístupné.
 

Lukovské podzimní kratochvíle

Hrad LukovJestliže je pro vás Ukrajina přeci jen trochu vzdálená, zůstaňte na Moravě. Hrad Lukov totiž na podzim chystá ještě několik oblíbených akcí. Tou první je Den hradu, který se odehraje v sobotu 19. září. Bohatý program bude zaměřený na prezentaci výsledků archeologického výzkumu a stavebních prací v letošním roce.
 
Poslední letošní pozvánkou na hrad je Hradní jarmark sobotu 7. listopadu. Jedná se o tradiční bohatou prezentaci výrobců rukodělných a řemeslných výrobků. Široká bývá také nabídka občerstvení.
Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi Příroda

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Hrad Lukov – romantické zříceniny kdysi slavného hradu Památky

Hrad Lukov – romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou.

Další aktuality

Hrady a zámky východní Moravy v nové sezóně: noční prohlídky, výstavy i netradiční akce

S příchodem jara skončila zimní přestávka a zámky ve Zlínském kraji se otevírají turistům v nové sezóně. Všichni milovníci historie se můžou těšit na spoustu novinek a zajímavých programů. Brány hradu Buchlova a zámku Vizovice se otevřou v sobotu 5. dubna, zámek Buchlovice zpřístupní své interiéry až těsně před Velikonocemi, ve čtvrtek 17. dubna. Do oázy zeleně vás zve také Květná zahrada. Těšit se můžete na nové výstavy, upravené a doplněné prohlídkové trasy a kulturní pořady.
2. duben 2025 12:00
Památky, Zlínský kraj

Květná zahrada v Kroměříži představí své krásy během Roku italské šlechty

Národní památkový ústav zahajuje Rok italské šlechty pro všechny zájemce z řad veřejnojsti v sobotu 5. dubna 2025. Květná zahrada si letos připomíná 350. výročí od dokončení první etapy budování italskými stavebními mistry na objednávku olomouckého biskupa se severoitalskými kořeny, Karla II. z Lichtensteinu-Castelkorna. Nenechte si během krásného jara ujít ani oblíbené komentované prohlídky! Prohlídky Květné zahrady s průvodcem se v dubnu konají každý víkend, od května pak denně v 11 a ve 14 hodin. S průvodcem můžete navštívit i Rotundu s Foucaultovým kyvadlem.
1. duben 2025 15:00
Příroda, Zlínský kraj

Hřebčín Napajedla se stal kulturní památkou

Během března 2025 se rozhodnutím ministra kultury, pana Martina Baxy, staly hlavní budovy hřebčína v Napajedlích kulturní památkou. Záchranu hřebčína, odkud pochází několik výherců Velké pardubické, podpořil také Senát ČR. Hřebčínu, který v roce 2023 musel ukončit po 137 letech chov koní se tak blýská na lepší časy.
26. březen 2025 6:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2025. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
25. březen 2025 10:15
Příroda, Zlínský kraj

Rožnov láká o víkendu na Josefský jarmark

Velmi zajímavé a oblíbené programy nabídne s přicházejícím jarem Rožnov pod Radhoštěm návštěvníkům i místním obyvatelům. Tradiční Josefský jarmark můžete navštívit v pátek 21. 3. a v sobotu 22. 3. 2025 na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm.
19. březen 2025 13:00
Životní styl, Zlínský kraj

Poprvé v Luhačovicích? Poznejte ta nejvyhlášenější místa lázeňského města!

Lázně Luhačovice jsou jedinečné v každém ročním období. Ať už se sem vydáte na dovolenou či zde podstoupíte špičkovou lázeňskou léčbu, pomohou vám zapomenout na starosti všedních dnů. V Luhačovicích si skutečně odpočinete. Luhačovice vás okouzlí rozmanitou architekturou, krásným okolím a všudypřítomnou zelení. Lázeňské město leží v malebném údolí chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Okolní příroda je panensky nedotčená a otevírá svou náruč každému, kdo do Luhačovic zavítá.
19. březen 2025 10:38
Lázně a wellness, Zlínský kraj

Ve Ski areálu Razula se chystá maškarní lyžovačka

Sobota 8. března 2025 bude ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích patřit dětem. Na rodinné sjezdovce Horal u hotelu Horal se uskuteční tradiční Maškarní lyžovačka, která je každoročně vyvrcholením lyžařské sezóny.
7. březen 2025 16:45
Zimní sporty, Zlínský kraj

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 38. ročník, který proběhne od pátku 28. února do úterý 4. března, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místní sklárně.
23. únor 2025 15:00
Zážitky, Zlínský kraj