ÚvodAktuality#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou
Památky

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

  • 22. března 2021
V dobách svého vzniku televizní vysílače budované uprostřed měst provokovaly a vysloužily si spousty nelichotivých přezdívek, dnes je ale známe především jako skvělá turistická lákadla. Vyjet pohodlně výtahem do výšky, dát si kávu ve vyhlídkové restauraci a rozhlížet se po okolí je zkrátka zážitek – a platí to pro televizní vysílač na pražském Žižkově stejně jako pro televizní věže v jiných evropských městech. Pojďte se s nimi seznámit!

Dvě televizní věže, dva různé tvary: kosmická raketa nad Prahou a jehla s jablkem v Berlíně

Praha
Berlín
V době stavby Televizní věže na Žižkově se Praha loučila s minulým režimem. Vysílači se proto posměšně říkalo Jakešův prst nebo Biľakova jehla, a to podle tehdejších představitelů komunistické strany a vlády. Další přezdívky jako raketa a Bajkonur komentovaly spíš štíhlý vysoký tvar tubusů, připomínající kosmickou raketu před startem. Jenže právě svým tvarem je televizní pražský vysílač originální a od jiných věží ho rozeznáte na první pohled.
 

Žižkovská televizní věž – Tower Park Praha

O výstavbě nového telekomunikačního centra pro Prahu se rozhodlo v 70. letech, a to kvůli špatnému stavu televizního vysílače, který od roku 1953 fungoval na petřínské rozhledně. Ze seznamu deseti lokalit vybrala odborná komise Mahlerovy sady na rozhraní Vinohrad a Žižkova. Důvody? Pro dokonalé pokrytí Prahy televizním signálem musela být anténa nejméně ve výšce 200 m nad terénem, místo navíc leželo mimo letecké koridory.

Projekt vypracoval architekt Václav Aulický, představitel takzvané high-tech architektury a autor dnes už zbouraného Transgasu, společně s Jiřím Kozákem a Alexem Bémem v roce 1984. Tým připravil asi dvacet různých návrhů, od štíhlého hyperboloidu přes osvědčenou variantu „jehla s jablkem“ až po vítěznou, 216 metrů vysokou konstrukci ze tří sloupů.

Radiokomunikace z vysílače nadšené nebyly, spokojily by se s obyčejným železobetonovým stožárem, nejlépe opět na Petříně, ale architekti své dílo obhájili. Třísloupová ocelobetonová konstrukce znamenala menší zásah do panoramatu města, technické provedení s dvojitými ocelovými stěnami vyplněnými betonem a kryté ochrannými laminátovými vrstvami mělo také být trvanlivější a pohlednější. Ve své době šlo o unikátní technologii, kterou si její autoři nechali patentovat.
 

Vyhlídka, hotel a restaurace

Samotná stavba televizní věže začala na podzim roku 1985, její slavnostní otevření proběhlo v únoru 1992. Základ tvoří v hloubce 15 metrů železobetonová, čtyři metry silná deska s průměrem 30 metrů. Výchylka věže na vrcholu činí až 120 centimetrů, v běžném provozu ale není žádný výkyv znatelný, eliminuje ho kyvadlový tlumič kmitů.

Věž neměla být jen ryze technická stavba, v jiných městech podobné stavby úspěšně sloužily jako rozhledny, často doplněné kavárnami anebo dokonce otáčecími restauracemi. Ve výšce 93 metrů se proto nachází tři vyhlídkové kabiny, z nichž můžete kromě Prahy vidět i krajinu až do vzdálenosti sta kilometrů: dohlédnout lze až do Hradce Králové, Ústí nad Labem nebo do Plzně. O 30 výškových metrů níž si podobný výhled můžete užívat z oken restaurace Oblaca, dokonce tu je i One Room Hotel, hotel s jediným šestihvězdičkovým apartmá. V nejvyšších patrech pak je umístěna veřejnosti nepřístupná kabina s vysílací technikou.
 

Televizní věž a mimina

Vztah Pražanů k strohé stavbě uprostřed historické zástavby a na místě starého morového židovského hřbitova, jehož velká část musela stavbě ustoupit, byl zpočátku spíš nepřátelský. Mnozí se se stavbou dlouho nemohli smířit a dokonce žádali její zbourání. Jeden z originálních nápadů například řešil dvě kontroverzní stavby z přelomu 80. a 90. let najednou: žižkovskou věž navrhoval podříznout a zastrčit do podobně oblíbeného Strahovského tunelu.

Zajímavým zpestřením, které věži zajistilo laskavější a tolerantnější přístup, byla obří miminka od sochaře Davida Černého: po pilířích usilovně šplhají od roku 2000. Kromě toho režisér Jan Němec ve věži po návratu z emigrace natočil film V žáru královské lásky a věž je dějištěm řady kulturních a uměleckých projektů. V létě si tu zahrajete minigolf, v zimě tu bývá kluziště, oblíbená je i restaurace Garden Restaurant Miminoo přímo pod věží. Žižkov se zkrátka postupem let s novou dominantou smířil a věž s barevným nasvětlením dnes láká k návštěvě rodiny, turisty i starousedlíky. Trvale také patří k nejnavštěvovanějším technickým památkám v Česku.
 

Nespravedlivé povídačky o rušičce a propagandě



O Václavovi Aulickém dnes studenti architektury mluví s obdivem, že musel být statečný, když prosadil takovou stavbu navzdory režimu. Ve skutečnosti ale šlo o státní zakázku. Podle historika moderní architektury Zdeňka Lukeše navíc byli mnozí přesvědčeni, že věž se staví jako rušička, aby silným signálem přehlušila vysílání ze zahraničí, zkrátka další stavba, symbolizující aroganci moci. Aulického mrzí, že je stavba tolik spojována s minulým režimem, a v té souvislosti zmiňuje zajímavou souvislost s vysílačem na Ještědu. Zatímco stavba Karla Hubáčka z 60. let se dočkala mezinárodního uznání, přitom se odtud během celé normalizace vysílala komunistická propaganda a rušila polská televize, věž na Žižkově nevysílala komunistickou propagandu ani vteřinu, přesto má pověst stavby minulého režimu. Proto Aulického těší obdiv mladých lidí, nezatížených dobou, jimž jména Jakeš nebo Biľak nic neříkají.

Vzhledem k více než dvousetmetrové výšce věže je podle něj škoda, že vyhlídka není výše. I tak můžeme být rádi, že vysílač vůbec vznikl: na Žižkově se stavělo proti vůli spojů, strany i vlády. Věž s restaurací tehdy vlastně nikdo nechtěl, ideálem byl strohý a nepřístupný stožár na Petříně, který by stál někde vedle rozhledny.

Žižkovský vysílač dnes slouží mimo jiné k šíření signálu televizních a rozhlasových programů a poskytuje telefonické spojení pro pevné i mobilní sítě. Funguje i jako hlavní stanice televizních kabelových rozvodů, pro monitorování kvality ovzduší a jako zázemí pro rádiové stanice záchranné služby a hasičského sboru. Bylo tu také zprovozněno první peeringové centrum (bezdrátový projekt, jehož cílem je spojit několik internetových poskytovatelů do jednoho celku) sdružení NIX.
 

Televizní věž v Berlíně

  • Každá metropole má svou vyhlídkovou věž a výjimkou není ani německé hlavní město Berlín. Jednou z nejznámějších památek je 368 metrů vysoká televizní věž / Berliner Fernsehturm. Spousta z nás si tu užívala mámivý pocit velkého světa, když v otočné restauraci brčkem usrkávala cola colu a z ohromné výšky se rozhlížela po okolí. Dojmy? Nezapomenutelné, ať už šlo o cestu rychlovýtahem anebo výhled na západní Berlín s barevnými reklamami a zářícími ulicemi, zatímco východní Berlín vypadal jak před Edisonem. Větší rozdíl mezi Východem a nedostupným Západem tehdy být nemohl.
  • Berlín leží v rovině, a tak věž ve stylu, který Aulický označuje jako „jehla s jablkem“ bývá vidět z velké dálky. Byla otevřena 3. října 1969, vyhlídka je ale výš než v Praze: ve výšce 203 metrů ve středu koule, jejíž průměr činí 32 metrů. Ještě o čtyři metry výše můžete navštívit otáčivou restauraci.
  • Podobně jako televizní věž v Praze i ta berlínská získala pár nelichotivých přezdívek, například svatý Walter podle bývalého generálního tajemníka vládnoucí strany Waltera Ulbrichta.
  • Vtipná je i historka, jak soudruzi z NDR věž představili jako stavbu vyšší než všechny kostely, což mělo symbolizovat vítězství socialismu a pokroku nad tmářstvím. Díky materiálu a struktuře materiálu ale odraz slunečního svitu na kouli vykresluje světelný efekt ve tvaru kříže, což se pro křesťany stalo symbolem nezničitelnosti víry; věži to vyneslo přezdívku Papežova pomsta.
  • Občas se někde uvádí, že berlínská televizní věž je nejvyšší stavba Evropy. Vyšší ale je například televizní věž Ostankino v Moskvě (537 metrů, vyhlídka 337 metrů) nebo televizní věž v Kyjevě, stavěná podle stejného projektu jako Ostankino, ale na příkaz z Moskvy snížená na 385 metrů. Stejně vysoká jako berlínská je rozhlasová a televizní věž v Rize (368 metrů, vyhlídka ve výšce 97 metrů). Televizní věž Heinricha Hertze v Hamburku měří 279 metrů, vyhlídka je ve výšce 158 metrů. Stejně vysoká jako televizní věž na Žižkově pak je televizní věž v německém Stuttgartu, kde je vyhlídková terasa 148 metrů nad zemí.
Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha Památky

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Výlet za provokativními sochami Davida Černého

Výlet za provokativními sochami Davida Černého

Kdyby se hlasovalo o nejkrásnější nebo nejslavnější sochu v Praze, kandidátů na vítěze by byla celá řada. Pokud však budeme hledat sochy nejoriginálnější, pátrání se zúží na několik míst. Vydejte se s námi do historického centra Prahy a objevte všechny sochy Davida Černého!

Brutalismus – architektura drsného betonu

Brutalismus – architektura drsného betonu

Stavby ve stylu brutalismu jsou považovány za nejošklivější budovy moderní éry. Brutalismus se dá zjednodušeně charakterizovat jako “beton, beton a zase beton“, a to beton neopracovaný, hrubý a brutální. Moderní architektonický styl, který svůj vrchol zažíval v letech 1954–1970, vychází z poválečné tvorby francouzského architekta Le Corbusiera.

Praha 3

Praha 3

Nejhezčí pohled na třetí pražský obvod s většinou jeho dominant se otevírá z Vítkova. Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova, stojící před Národním památníkem připomíná, že právě tady se roku 1420 odehrála bitva mezi husity a křižáky. A mimochodem, Praha je při pohledu z Vítkova opravdu stověžatá!

Garden Restaurant Miminoo pod Žižkovskou věží Gurmánská turistika

Garden Restaurant Miminoo pod Žižkovskou věží

Klidné místo s uvolněnou atmosférou a nabídkou skvělých jídel a dobrého pití, to vše nabízí zahradní restaurace přímo pod Žižkovskou věží. Elegantní stavba v parku je příjemným místem, kde můžete v letních měsících relaxovat v houpačkách, zapůjčit si piknikový set nebo se usadit na zahrádce.

Minigolf pod Žižkovskou věží Letní sporty

Minigolf pod Žižkovskou věží

Osmnáct jamek na certifikovaném minigolfovém hřišti v areálu garden restaurantu Miminoo pod Žižkovskou věží.

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Žižkov je snad nejlegendárnější pražskou čtvrtí mimo historické centrum. V minulosti jeho převážně dělnické obyvatelstvo, veselý život místních hospůdek a kabaretů i kopcovitý terén pod Vítkovem společně vytvořily neodolatelnou auru, které propadl kdekterý aspirující umělec. Vycházka vás nejprve přivede do čtvrti Královské Vinohrady. Nesou své jméno po skutečných vinicích, jež se ve středověku rozkládaly na zdejších svazích. Dnes vinice vystřídaly nádherně zdobené domy, které doplňuje strohá moderna překvapivých tvarů i barev. Klikatá cesta žižkovskými ulicemi vás zavede i do blízkosti televizního vysílače.

Další aktuality

Dvanáctý Signal Festival je za dveřmi – užijete si jej naplno!

Dvanáctý ročník Signal Festivalu startuje ve čtvrtek 10. října a potrvá až do neděle 13. října 2024. Uvede 22 uměleckých instalací v pražském centru, letošní novou lokací bude Pražský hrad. Druhá letošní trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v samém středu Prahy. K největším lákadlům patří videomapping Filipa Hodase na Arcibiskupský palác, monumentální objekty Jiřího Příhody ve Šternberském paláci, multimediální výstava londýnského studia UVA využívající kinetická kyvadla v galerii Kunsthalle Praha nebo zvuková projekce italského umělce Quayoly v CAMPu.
16. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024, Rožnění uherského býka ve Slaném, Svatoludmilská pouť na Tetíně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Prohlídky katedrály sv. Víta: ikonická památka Prahy zdarma i s průvodcem

Katedrála svatého Víta patří mezi ikonické památky Prahy, bez jejíž návštěvy se neobejde žádný turista či návštěvník hlavního města. Zatímco mnozí výletníci z celé republiky katedrálu navštívili, nejeden Pražák její interiér dosud nespatřil. Pokud se do Prahy chystáte na výlet anebo přišel čas konečně navštívit Pražský hrad, kde jste už dlouho nebyli, i když v Praze bydlíte, Kudy z nudy vám poradí, jak si katedrálu co nejlépe prohlédnout. A to jak během prohlídky s průvodcem, tak zdarma po vlastní ose. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je přístupná denně po celý rok.
15. září 2024 12:00
Památky, Praha

Festival Triangl otevře dveře tří vil v Pelléově ulici

V sobotu 14. 9. 2024 tři pražské vily – Vila Lanna, Muzeum literatury a Galerie Villa Pellé – otevřou své brány a pozvou do svých prostor návštěvníky na první ročník festivalu Triangl. V rámci jednodenního multižánrového a tak trochu sousedského festivalu můžete všechny tři objekty nejen navštívit, ale i ochutnat něco z jejich celoročního programu. Od 10:00 do 21:00 jsou přichystány přednášky z oblasti popularizace vědy, různorodé výstavy, divadelní představení a literární čtení na téma Franze Kafky, performance Petra Nikla a koncert Lakomých Barek. Děti se mohou těšit na tvůrčí dílny a divadlo. Vstup na festival je zdarma.
13. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Staroměstská radnice bude mít dveře dokořán

Již podesáté se v neděli 15. září, a poté ještě 22. září 2024 zájemcům otevřou běžně nepřístupné prostory jedné z nejoblíbenějších památek v ČR. Akce Radnice dokořán se koná u příležitosti 686. výročí otevření Staroměstské radnice a zve milovníky historie a středověku na bohatý program! Nahlédněte do historických sálů, věže a do podzemí! Letos bude možnost prozkoumat i běžně nepřístupné románské podzemí Staroměstské radnice.
13. září 2024 8:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
12. září 2024 14:00
Zážitky, Praha

Chystáte se na výlet do Prahy? Vyberte si nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
12. září 2024 11:00
Památky, Praha

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend! – pro rok 2024 zrušeno

V pořadí už podevatenácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 14. a 15. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
12. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Praha