ÚvodCo chcete dělat?PamátkyTechnické památky
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Technické památky Celá ČR

Rozmanité technické památky, staré doly, vodní i větrné mlýny, hamry i starodávné hutě jsou místa, která probouzejí naši zvědavost. Většinu z nich najdete i na portálu Kudy z nudy a dozvíte se to, co vás zajímá. Pozveme vás i do technických muzeí, do nitra přehradních hrází a zajímavých expozic.

Tipy pro fandy železnic

Na dobu, která přála odvážným a schopným, se dá vzpomínat jak v železniční expozici Národního technického muzeaPraze nebo v Muzeu Českých drahLužné, tak při výletu vlakem. K nejoblíbenějším místům patří jindřichohradecká úzkokolejka, která vás proveze Českou Kanadou, úzkorozchodná železniceTřemešné do Osoblahy anebo dvě muzejní tratě, úzkokolejka v průmyslovém muzeu Mladějov a Kolínská řepařská drážka. Spousty fanoušků mají také technicky náročně tratě se stoupáním, tunely a viadukty, přezdívané podle rakouské předlohy Semmering: už jste se projeli Krušnohorským Semmeringem, Pražským Semmeringem a Slezským Semmeringem?
 

Toulky za vodou

Kolem vody se točí řada akcí, prohlídkami zajímavých míst můžete slavit třeba jarní Den vody. Pravidelně se jej účastní Muzeum pražského vodárenství a vodárna v Podolí, expozice věnovaná historii vodárenstvíOstravě anebo vodárenské věže, k prohlídkám spojeným s atraktivními plavbami v podzemí láká Stará čistírna odpadních vod v Bubenči. S námi poznáte také útroby hráze Dalešické přehrady anebo přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně, jeden ze sedmi divů Česka.
 

Do podzemí pěšky nebo důlním vláčkem

Míst, kde se dá nahlédnout do starých dolů, je každý rok víc. V Hornickém muzeuPříbrami či v Landek parku Ostrava jste už možná někdy byli, ale víte, že skvělé zážitky vás čekají rovněž v Hornickém muzeuHarrachově či v důlní expozici Chrustenická šachta? V Grafitovém dole pod Českým Krumlovem či ve skanzenu Solvayovy lomy se dokonce projedete důlními vláčky. Zajímavé expozice objevíte také v Hornickém muzeuKrásně, na návštěvu k permoníkům láká malé i velké výletníky zábavní park PermoniumOslavanech.
 

Živá památka: Průmyslový areál Dolní Vítkovice

Rájem pro fandy industriální architektury jsou Dolní Vítkovice, bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí Vítkovických železáren. Symbol Ostravy a Moravskoslezského kraje se mění v živé centrum; najdete tu například multifunkční centrum Gong, interaktivní expozice Malého a Velkého světa techniky, výhled do okolí nabízí originální nástavba vysoké pece Bolt Tower, o další zábavu se postará některá z řady akcí, které se v areálu pořádají.

Zobrazit více

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou. Navštívit zde můžete také zajímavou expozici.
Bílá Třemešná, Královéhradecký kraj

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.
Liberec, Liberecký kraj

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Technické muzeum Studenec – technické muzeum Vysočiny v bývalé pile

V hale bývalé pily ve Studenci na Třebíčsku se nachází Technické muzeum Studenec. Čeká vás zde expozice letecké, vojenské, zemědělské i automobilové techniky, kosmo expozice a další.
Studenec, Kraj Vysočina

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík. V kostele probíhá v roce 2022 rekonstrukce.
Bartošovice v Orlických horách, Královéhradecký kraj

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!
Velenice, Liberecký kraj

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Národní kulturní památka Hornické muzeum Příbram patří k největším hornickým muzeím v tuzemsku i v Evropě. Ke zhlédnutí nabízí více než 70 stálých expozic a několik kilometrů historického podzemí.
Příbram, Středočeský kraj

Vodní nádrž Hracholusky

Přehrada Hracholusky stojí na řece Mži přibližně 20 km západně nad Plzní. Přehrada vznikla vybudováním sypané hráze v roce 1964 a zaplavením malebného údolí řeky Mže.
Pňovany, Plzeňský kraj

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.
Malá Morávka, Moravskoslezský kraj