ÚvodAktuality#světovéČesko a utajené poklady Velkého Meziříčí: od synagogy přes zámek až po dálniční most
Památky

#světovéČesko a utajené poklady Velkého Meziříčí: od synagogy přes zámek až po dálniční most

  • 19. února 2021
Velké Meziříčí je město mostů: dá se jich tu napočítat asi dvacet, a to od dálničního mostu až po téměř zapomenutý historický most z konce 16. století. Navíc tu objevíte celou řadu míst, která se podobají známým lokalitám v zahraničí, od kostela a sochy Madony přes někdejší luteránské gymnázium až po fascinující starou synagogu. Přijeďte se přesvědčit, že Vysočina je světová.
Dvě synagogy z druhé poloviny 19. století sdílely těžké osudy: Nová synagoga ve Velkém Meziříčí a synagoga na Roonstraße v Kolíně nad Rýnem
 
Velké Meziříčí
Kolín nad Rýnem
Je světový region Vysočina nebo dálniční most? Oba; most se totiž také jmenuje Vysočina a jeho parametry jsou skutečně velkolepé: měří 425 metrů a vede 76 metrů nad údolí řeky Oslavy. Díky těmto rozměrům se jedná o nejvyšší a druhý nejdelší most na dálnici D1. Jeho stavba byla zahájena v dubnu 1972 a zprovozněn byl 28. listopadu 1978. Luxusní výhled na něj i na město je z rozhledny na Fajtově kopci, která je otevřená denně.

A kde že najdete zmíněný zapomenutý historický unikát? Kamenný most vedoucí přes Radslavický potok postavil v roce 1593 za osm tisíc zlatých brněnský stavitel Antonín Vlach. Oficiálně jmenuje Vysoký, ale kdovíproč se mu říká Loupežnický, od druhé světové války se přes něj nejezdí a naposled se uplatnil při stavbě dálnice. Někdejší chlouba celého města i okolí, přes který vedla císařská silnice z Brna do Jihlavy dnes stojí na jihovýchodním okraji Velkého Meziříčí, zastrčený na konci skládky komunálního odpadu. Zajeďte se na něj podívat, dodnes je to krasavec, který je hezkým doplňkem dálničního mostu.
 

Velké Meziříčí jako království mostů a silnic

S mosty se ve Velkém Meziříčí neseznámíte jen v terénu, ale i v muzeurenesančním zámku, v expozici Cestou necestou, věnované vývoji pozemních komunikací od středověkých městských stezek přes tereziánské císařské silnice až po současné dálnice a rychlostní komunikace. Děti si tu mohou ze skládačky sestavit most.

Zámek samotný je spojený s rody Lichtenštejnů a Lobkowiczů, dnes patří rodině Podstatzkých-Lichtenstein. Klenotem prohlídkové trasy je Sarajevský salon, věnovaný císařským manévrům, které se u Velkého Meziříčí uskutečnily v roce 1909. Hostitelem byl tehdejší majitel panství hrabě František Harrach a mezi nejvýznamnější hosty patřili císař František Josef I., německý císař Vilém II. a následník trůnu František Ferdinand d´Este. Hrabě Harrach se v roce 1914 zúčastnil coby pobočník následníka trůnu manévrů v Sarajevu a ve chvíli, kdy došlo k osudným výstřelům, jel stejným automobilem jako arcivévoda a jeho žena. Kuriozitou je vystavený Harrachův kapesník, potřísněný krví habsburského následníka.

Než sejdete do historického centra, projděte se ještě zámeckým parkem. Také tam narazíte na historickou památku: dřevěný krytý most prý původně tvořily mosty dva, oba vedly přes řeku Oslavu v Krásněvsi. V roce 1986 jeden z nich přenesli do zámeckého parku ve Velkém Meziříčí, kde se měl stát součástí skanzenu Muzea silnici a dálnic, druhý most posloužil jako zdroj pro doplnění zničených částí. Ze skanzenu sice nakonec sešlo, ale most zůstal.
 

Kostel, věž a nové muzeum

Památek se světovým puncem je ve Velkém Meziříčí víc, od interiéru kostela sv. Mikuláše přes gotickou sochu Madony ze 14. století až po vyhlídkovou věž. Hodiny, připomínané již v 16. století, mají průměr 420 centimetrů a největší prosvětlený ciferník ve střední Evropě.

Za vidění stojí i renesanční budova někdejšího luteránského gymnázia z roku 1578; jde údajně o obdobu renesančního Pompejského paláce ve Veroně od architekta Michele Sanmicheliho, jiným ale připomíná italskou Modenu. V blízké budoucnosti tu vznikne muzeum, které přiblíží tři generace uměleckého rodu Kodetů. K vidění budou jak díla současného malíře Kristiana, tak jeho otce Jana a dědečka Emanuela, kteří byli významnými sochaři.
 

Synagoga, utajený klenot města

Raritou Velkého Meziříčí jsou tři synagogy, které stojí těsně vedle sebe na nábřeží Oslavy. Nejstarší byla Malá synagoga, která vznikla možná už ve 13. století. Ještě před druhou světovou válkou sloužila jako zimní modlitebna, nyní z ní zbývají jen obvodové zdi. Stará synagoga pochází z konce 17. století; když její kapacita přestala v polovině 19. století stačit, vznikla v letech 1868–1870 Nová synagoga. Stavbu v pseudogotickém slohu z neomítnutých červených a černých cihel a okny s barevnými vitrážemi se symbolem Davidovy hvězdy navrhl vídeňský architekt August Prokop a svému účelu sloužila do roku 1940. Po druhé světové válce se užívala jako skladiště, nyní v ní je obchodní centrum.
 

Ozvěny ze světa

  • Možná i vám dálniční most Vysočina připomene Most Evropy / Europabrücke na dálnici A13 v úseku stoupajícím od Innsbrucku k Brennerskému průsmyku. S výškou 190 metrů byl v době svého dokončení v roce 1963 po následujících deset let nejvyšším mostem v Evropě a 146,5 metru vysoký pilíř byl nejvyšším mostním pilířem na světě.
  • Podobně jako je zámek ve Velkém Meziříčí kombinací gotiky a baroka, dvě epochy nabízí i francouzský Chateau de Bourdeilles. Jeho historie sahá až do 12. století a během staletí se pevnost na skále nad řekou Dronne proměnila v luxusní renesanční sídlo, které je díky výjimečné kolekci nábytku ze 14. a 19. století klenotem Akvitánie.
  • Novorománská synagoga na Roonstraße je od roku 1899 největším náboženským a kulturním centrem židovských komunit v Kolíně nad Rýnem. Když ji v noci 9. listopadu 1938, známé jako Křišťálová noc, nacisté vypálili, zbylo z ní jen torzo věže a střední část. Na konci 50. let byla obnovena, dnes je centrem kolínské židovské komunity a najdete tu také malou expozici a košer restauraci.
Kamenný most přes Radslavický potok ve Velkém Meziříčí Památky

Kamenný most přes Radslavický potok ve Velkém Meziříčí

Jednoobloukový kamenný most přes Radslavický potok je technickou památkou. Oficiálně se most označuje jako Vysoký, přesto se jakousi náhodou vžil název Loupežnický most.

Rozhledna Fajtův kopec Příroda

Rozhledna Fajtův kopec

Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí má tvar šroubovice DNA, je vysoká 36 metrů a na její vrchol vede 175 schodů. Rozhlednu originálního tvaru, která je navíc v noci zajímavě osvětlena, navrhl architekt Václav Hlaváček na míru speciálně pro Fajtův kopec.

Jelínkova vila – restaurace se stylovým interiérem a minipivovarem Gurmánská turistika

Jelínkova vila – restaurace se stylovým interiérem a minipivovarem

Ve chvíli, kdy se kuchaři v jiných restauracích ráno odebírají krájet cibuli do guláše, si u nás navlečou holínky, do ruky vezmou topůrko a jdou do sklepa k rybám. Naloví si je a kompletně zpracují. Nikdy nezamrazujeme do foroty, garantujeme 100% čerstvost.

Rodný dům Arnolda Picka ve Velkém Meziříčí Kultura

Rodný dům Arnolda Picka ve Velkém Meziříčí

Věhlasný neuropsychiatr Arnold Pick se narodil 20. července 1851 v domě na nároží Zámecké a Hornoměstské ulice ve Velkém Meziříčí.

Židovské památky ve Velkém Meziříčí Památky

Židovské památky ve Velkém Meziříčí

Podél řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí se rozkládá židovská čtvrť se dvěma synagogami. Kousek opodál naleznete i židovský hřbitov s 1101 náhrobními kameny.

Památková zóna ve Velkém Meziříčí Památky

Památková zóna ve Velkém Meziříčí

Historické jádro města s náměstím, bylo 20. listopadu 1990 prohlášeno památnou zónou. S nadmořskou výškou 425 m je zhruba nejnižším místem ve městě.

Renesanční radnice ve Velkém Meziříčí Zážitky

Renesanční radnice ve Velkém Meziříčí

Původní dům rychtáře byl v letech 1528-29 přestavěn na radnici v renesančním slohu. Od té doby zde sídlí městská samospráva až dodnes. V přízemí je klenutý mázhaus s malovanými ornamenty na klenbách.

Vyhlídová věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí Památky

Vyhlídová věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí

Dominantou náměstí ve Velkém Meziříčí je kostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží. Věž pyšnící se největším prosvětleným ciferníkem ve střední Evropě láká od léta 2021 na modernizovanou expozici.

Obecník ve Velkém Meziříčí – dům s renesančními sgrafity Památky

Obecník ve Velkém Meziříčí – dům s renesančními sgrafity

Dům s nejkrásnějšími sgrafity se nachází přímo na náměstí. Fasádu prvého poschodí zdobí pruh s tématikou kratochvilných výjevů z loveckého života. Mezi okny jsou alegorické postavy znázorňující lidské ctnosti – Spravedlnost, Statečnost, Sílu, Víru a Trpělivost.

Zámek a muzeum Velké Meziříčí Památky

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. Součástí prohlídkové trasy jsou například šlechtické salony s připomínkou hraběte Harracha a regionální expozice mapující více než šestisetletou historii města.

Špitální kostel sv. Kříže ve Velkém Meziříčí Památky

Špitální kostel sv. Kříže ve Velkém Meziříčí

Při výjezdu z náměstí ve Velkém Meziříčí, u dolní brány, vás upoutá malý kostelíček, zvaný Špitálek. Původně gotická stavba, pozměněná při založení vedlejšího špitálu. Špitál byl ve středověku domov důchodců, proto měl Špitálek ubytovnu pro 12 lidí, kostelík a zahradu.

Dálniční most Vysočina ve Velkém Meziříčí Památky

Dálniční most Vysočina ve Velkém Meziříčí

První nejvyšší a druhý nejdelší most na dálnici D1 se mohutně tyčí nad okrajem města Velkého Meziříčí.

Chrám sv. Mikuláše Velké Meziříčí s největšími osvětlenými hodinami v ČR Památky

Chrám sv. Mikuláše Velké Meziříčí s největšími osvětlenými hodinami v ČR

V centru náměstí najdete nejstarší a současně nejvýstavnější gotický chrám sv. Mikuláše. Ve věži, která sloužila jako zvonice a strážná věž, je umístěno 6 zvonů. Na kostele jsou největší osvětlené hodiny v České republice.

Bývalé luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí Památky

Bývalé luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí

Při výjezdu z náměstí ve Velkém Meziříčí vás upoutá nádherná budova zdobená sgrafitem z 16. století. Jedná se o bývalé luteránské gymnázium postavené v renesančním slohu.

Další aktuality

Mezinárodní festival současného tance KoresponDance okouzlí Žďár nad Sázavou

Polovina července na Vysočině už tradičně patří Žďáru nad Sázavou, festivalu KoresponDance a tamnějšímu zámku. Nejprve ožije nejdříve centrum města a následující tři dny festivalové centrum na zámku. Umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, ale i Japonska už do srdce Vysočiny míří. Žďár nad Sázavou bude od 11. do 14. 2024 července patřit současnému tanci, pohybovému divadlu a novému cirkusu.
11. červenec 2024 15:00
Kultura, Kraj Vysočina

Blue Style Prima fest na Vysočině zabaví celou rodinu

Letní rodinný festival Blue Style Prima Fest přináší zábavu pro celou rodinu. Kromě nabitého hudebního programu se můžete osobně potkat se svými oblíbenými herci TV Prima ze seriálu Zoo. Dva dny plné skvělé zábavy i letního relaxu pro všechny bez rozdílu věku zažijete 12. a 13. července 2024 v největším zábavním parku Šikland na Vysočině.
11. červenec 2024 9:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Vysočině

Hledáte místečko, kde se osvěžit v horkém počasí a najít příjemný stín? V našich tipech vás tentokrát zavedeme na Vysočinu, kde naleznete jak zatopené lomy uprostřed lesů, přehradní nádrže vybízející ke koupání, tak také příjemná koupaliště, moderní biotopy a oblíbené akvaparky.
10. červenec 2024 17:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Zámek v Kamenici nad Lipou láká tento týden na Hračkobraní nejen děti

Prázdninový festival pro celou rodinu na zámku v Kamenici nad Lipou nabízí od 10. do 14. 7. 2024 přehlídku hraček, jejich výrobců a také ukázky návrhářů hraček z přírodního materiálu. Festival je neformální setkání všech, kdo si ještě nezapomněli hrát, určené nejen těm, kdo se hračkou profesionálně zaobírají, ale hlavně těm, kterým se hračky líbí nebo chtějí strávit ve společnosti hračky příjemný prázdninový čas i těm, kteří chtějí svým ratolestem udělat radost nákupem nové hračky či získat inspiraci pro šikovné ruce.
9. červenec 2024 6:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Výlety pro samotáře: Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky

Žirovnice bývala naše knoflíkářská velmoc a ještě na začátku 20. století tu pracovalo několik továren na výrobu perleťových knoflíků. Vydejte se s Kudy z nudy na Vysočinu, do krásných městeček a jejich neobjeveného okolí, do ráje krásných přírodních zákoutí, hojivých pramenů – a perleti.
8. červenec 2024 7:41
Kultura, Kraj Vysočina

Začátek prázdnin na památkách Vysočiny je nabitý zajímavými akcemi

Na začátek prázdnin připravily hrady a zámky na Vysočině pro své návštěvníky řadu zajímavých kulturních akcí. Můžete zavítat na neobvyklé prohlídky, ať už dětské, nebo pro dospělé noční, divadelní představení či historické slavnosti. Vyberte si z programu zámku Telč, Náměšť nad Oslavou, hradu Lipnice nebo Orlíka u Humpolce.
4. červenec 2024 12:00
Památky, Kraj Vysočina

Řezbáři budou v Třešti vyrábět figurky do společného betléma

Letošní Dřevořezání, tedy setkání řezbářů a přátel betlémů v Třešti se bude konat 5. 7. a 6. 7. 2024 v Třešti na zahradě Schumpeterova domu. Po oba dny bude také otevřena stálá expozice betlémů. Hlavní zvláštností třešťských betlémů je 200 let stará tradice stavění betlémů v rodinách, které je o Vánocích zpřístupňují široké veřejnosti. Přijďte si teď v létě prohlédnout, jak figurky v betlému vznikají pod šikovnýma rukama zručných betlémářů.
3. červenec 2024 5:49
Kultura, Kraj Vysočina

Prázdniny začínají v Zoo Jihlava!

Skvělý tip na první červencový den, pondělí 1. 7. 2024 je návštěva jihlavské zoo. V areálu zoo bude bohatý program pro malé i velké návštěvníky. Ti se mohou těšit na antilopou Derbyho, připraven bude kvíz o ceny nebo první letní komentovaná krmení zvířat.
1. červenec 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina