ÚvodAktuality#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku
Zážitky

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

  • 8. září 2020
Žádná železniční trať u nás není strmější než ozubnicová železnice, která vede z Tanvaldu do Harrachova. Jízda zubačkou je zážitkem nejenom pro nadšené výletníky, milovníky železnic a fanoušky technických kuriozit, ale i pro rodiny s dětmi a fotografy.

Vzhůru do hor po nejstrmějších železničních tratích

Zubačka Tanvald
Horská dráha SchafbergBahn
Unikátní živé kulturní dědictví Jizerských hor a Krkonoš má v současných jízdních řádech číslo 035. Ozubnicová železnice, kde se v rychlém sledu střídají viadukty a tunely, hluboké zářezy i vysoké náspy, se stavěla v letech 1899–1902, aby propojila rychle se rozvíjející průmyslové Liberecko a Jablonecko se západním Slezskem. Dnes slouží hlavně výletníkům; jízda z Tanvaldu do Harrachova trvá necelou půlhodinu.
 

Jak to bylo se zubačkou?

První vlak do tehdejší pohraniční stanice Grünthal, dnešního Kořenova, vyjel z Tanvaldu 30. června 1902, v listopadu téhož roku byl zprovozněn i pruský úsek trati z Kořenova do města Jelení Hora (Jelenia Góra, tehdy Hirschberg).

Vůbec nejstrmější je sedm kilometrů dlouhý úsek mezi Tanvaldem (466 metrů nad mořem) a Kořenovem (701 m), kde vlaky překonávají výškový rozdíl 235 metrů s maximálním stoupáním až 58 promile, vůbec největším v Česku. Technickou raritou jsou dodnes dochované úseky s dvoupásovou Abtovou ozubnicí v ose koleje s celkovou délkou 4,43 km. Kdysi stoupání dokázaly zdolat jen speciálně vyrobené parní ozubnicové lokomotivy, a to parní stroje 404.0 z lokomotivky v rakouském Floridsdorfu. V roce 1961 je vystřídaly motorové lokomotivy Rakušanky T 426.0 z téže továrny a české motoráčky řady M240.0 zvané Singrovky. Ozubnicový provoz definitivně skončil v roce 1988. Ozubený hřeben se sice udržuje v provozuschopném stavu, ale používá se už jen výjimečně, moderní stroje překonávají převýšení už bez jeho pomoci.
 

Ozubnice a staré krásné stroje

Kdo chce na vlastní oči vidět, jak ozubnice funguje, musí se buď podívat přímo na trať nebo do Muzea ozubnicové dráhy v budově kořenovského nádraží. K vidění je kousek kolejí se zubatou kolejí uprostřed kolejového pásu. Do ní se „zakusuje“ ozubnicový věnec, umístěný uprostřed osy hnacího dvojkolí lokomotivy.

Na nádraží v Kořenově se odehrává většina akcí se zubačkou, v parčíku vedle stanice je v provozu i malá důlní železnice s rozchodem 450 milimetrů. Podívat se můžete také do nedaleké kamenné výtopny, kde lokomotivy ze zubačky procházejí údržbou a potřebnými opravami. Vidět tu můžete nejenom ozubnicovou lokomotivu T426.0 zvanou Rakušanka, ale i motorové lokomotivy T435.0111 Hektor a T211.037 Zapalovač, motorové vozy M­240.056 zvané Singrovka a M152.0453 Orchestrion či historickou drezínu Vm 32.003 Hermoch. Na fotografiích je zmapovaný příběh výtopny, její rekonstrukce i slavnostní znovuotevření, koupit tu můžete i upomínkové předměty.
 

Brána do Krakonošova království

Asi dva kilometry za Kořenovem trať přejede Jizeru po 26 metrů vysokém „arizonském“ mostě, projede 280 metrů dlouhým Jizerským tunelem a dospěje tam, kde končí Jizerské hory a začínají Krkonoše. Zbývají necelé tři kilometry a jste v Harrachově, i když do města je to ještě kousek cesty – zastávka totiž leží v osadě Mýtiny a do samotného města jsou to ještě asi dva kilometry. Pokud máte čas, Harrachov rozhodně stojí za návštěvu: čeká tam na vás třeba bobová dráha s lanovým centrem, sklárna a muzeum skla Novosad nebo Hornické muzeum s přibližně kilometr dlouhou prohlídkovou štolou. A také tu stojí nepřehlédnutelné skokanské můstky a kousek za městem objevíte ikonické místo Krkonoš, Mumlavský vodopád.
 

Od Cimrmana až na rakouský Schafberg

  • Hlasovali jste v anketě Největší Čech hlasovali pro Járu Cimrmana? V Tanvaldu objevíte jeho sochu. Jmenuje se Cimrman v mlze a shlíží z balkonu místního kina.
  • Nejdelší z pěti tunelů na zubačce je 940 metrů dlouhý Polubenský mezi Desnou a Kořenovem, se sklonem 53 ‰ navíc nejstrmější v Česku.
  • Před deseti lety se podařilo obnovit a prodloužit trať do Polska. Z Harrachova tak můžete pokračovat dalších patnáct kilometrů přes Novosvětský průsmyk do polského lázeňského města Szklarska Poręba. Trať vede přes Jakuszyce, s nadmořskou výškou 886 metrů nejvýše položenou stanici polských železnic. U nás tento titul patří stanici Kubova Huť na Šumavě s nadmořskou výškou 995 metrů.
  • Nedaleko Salcburku se rozlévá jezero Wolfgangsee, přírodní klenot a tip na výlet v každé roční době. Mimořádně atraktivní jsou plavby parníkem po jeho tyrkysově zbarvené hladině anebo pohled z ptačí perspektivy, z hory Schafberg. Nahoru do nadmořské výšky 1 783 metrů se dostanete snáze než byste čekali: z obce St. Wolfgang sem totiž po nejstrmější ozubnicové železnici v Rakousku jezdí malý starodávný vláček. Horská dráha SchafbergBahn se poprvé rozjela roku 1893; vláček během 35 minut překoná 1 190 výškových metrů a urazí 5,85 km. Zdaleka neuvidíte jen jezero Wolfgangsee, Schafberg je považován za nejkrásnější vyhlídkovou horu Solnohradska.
Jediná ozubnicová trať v České republice – trať Tanvald-Harrachov

Jediná ozubnicová trať v České republice – trať Tanvald-Harrachov

Naše jediná ozubnicová trať spojuje Tanvald s Harrachovem. Celkem měří 12 km a největší stoupání činí 58 ‰. Dnes je v provozu 12 kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova, které se mezi lidmi říká kořenovská Zubačka nebo také Polubenka.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově Kultura

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z nostalgických jízd – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba Zážitky

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Svařák na Zubačce

7. 12.
Svařák na Zubačce

V sobotu 7. prosince se posedmé uskuteční Vánoční svařák ve Výtopně Kořenov. Netradiční vánoční atmosféru můžete zažít mezi historickými železničnimi vozidly. Vedle svařeného vína se můžete těšit na Mikuláše či dílničky pro děti.

Další aktuality

Vánoční trhy na Bělišti v Železném Brodě potrvají až do neděle

V prostorách národopisné expozice na Bělišti v Železném Brodě je od 5. do 8. prosince 2024 připravena bohatá nabídka vánočního a dárkového zboží, těšit se můžete také na výrobky Sdružení zdravotně postižených či studentů železnobrodské sklářské školy. V sobotu navíc můžete vyrazit na železobrodské náměstí 3. května, kde se bude rozsvícen strom a konají se tu trhy s kulturním programem.
4. prosinec 2024 14:00
Kultura, Liberecký kraj

Objevte zimní krásy Jizerských a Lužických hor

Krajina pokrytá bílou peřinou, teploty hluboko pod bodem mrazu a zasněžené roubenky z jejichž komínů se sympaticky kouří… to je obraz, který vám utkví v paměti, když v zimě stoupáte autem, vlakem nebo autobusem do Jizerských a Lužických hor, abyste si užili výlet do přírody na běžkách či sáňkách. Na Kudy z nudy vám prozradíme, kde objevíte ty nejlepší trasy, nejkrásnější výhledy a příjemná místa, kde si odpočinout. Jizerské a Lužické hory vás přivítají s otevřenou náručí.
30. listopad 2024 6:00
Příroda, Liberecký kraj

Kryštofovo údolí zdobí betlém s téměř třímetrovými postavami

V Kryštofově Údolí na Liberecku stojí tradičně po celé adventní a vánoční období velký venkovní betlém. Rozměrné dílo s až třímetrovými postavami vytvořil malíř Josef Jíra. Betlémářská tradice v Kryštofově Údolí je stará více než 150 let.
29. listopad 2024 14:38
Zážitky, Liberecký kraj

Zámek Zákupy zve na adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů

Do tajuplné atmosféry vánočních svátků se ponoříte na zámeckých prohlídkách vánočně vyzdobených interiérů zámku Zákupy. Ten zve všechny milovníky Vánoc vždy o víkendech do svých komnat. Vstupenku si můžete zakoupit na místě v pokladně zámku nebo můžete přijít s předem zakoupenou on-line vstupenkou. Prohlídky se konají od 30. listopadu do 22. prosince 2024.
28. listopad 2024 6:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na exkurzi do výrobny perličkových vánočních ozdob se vydejte do Poniklé

V Poniklé na Liberecku se perličkové vánoční ozdoby vyrábějí už více než sto let. Firma Rautis, která dodnes ozdoby zhotovuje ve stejných prostorách jako první skláři, má dnes 20 zaměstnanců a tajemství řemesla si nenechává jen pro sebe. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je zapsána na seznamu UNESCO. Na exkurzi do dílny se můžete vydat kdykoliv, před i mezi vánočními svátky.
27. listopad 2024 15:00
Zážitky, Liberecký kraj

Objevte tajemné příběhy Jizerských hor skrze zdejší pomníčky

Fenoménem Jizerských hor jsou drobné pomníčky rozeseté po mnoha kopcích i dolinách. Snad nikde jinde v České republice jich nenajdete tolik. Připomínají dávné i současné osudy zdejších horalů a výletníků. U některých vás až zamrazí, jiné zase vyvolají na tváři úsměv. Jejich objevování není vždy snadné, neboť se často jedná o skrytá místa hluboko v lesích. Pojďte s námi objevovat tajemné příběhy Jizerských hor!
26. listopad 2024 8:00
Památky, Liberecký kraj

Vypravte se do pohádky na zámek Sychrov

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrov již mají svoji tradici. První prohlídky tohoto druhu se uskutečnily už v prosinci 2002 a od té doby pravidelně nejpohádkovější zámek Libereckého kraje ožívá pohádkovým příběhem. Koncem měsíce, přesněji řečeno 30. 11. a 1. 12. 2024, se na zámku Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, objeví čertice, která zábavnou a nenáročnou formou ukáže dětem nejkrásnější prostory zámku. Současně bude na nádvoří probíhat oblíbený adventní trh.
25. listopad 2024 12:00
Zážitky, Liberecký kraj

Víkend Křišťálového údolí 2024: užijte si prohlídky skláren a ateliérů

Letos již po páté otevřou své brány desítky sklářů, výrobců bižuterie nebo vánočních ozdob v celém Libereckém kraji. Návštěvníci Víkendu Křišťálového údolí se budou moci vydat i do muzeí a středních sklářských a uměleckých škol v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Kamenickém Šenově nebo Novém Boru. Otevřené dveře ateliérů, skláren a škol budou ve dnech 23. a 24. listopadu 2024. Poznejte a podívejte se na práci se sklem zblízka!
22. listopad 2024 8:00
Zážitky, Liberecký kraj