ÚvodAktuality#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku
Zážitky

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

  • 8. září 2020
Žádná železniční trať u nás není strmější než ozubnicová železnice, která vede z Tanvaldu do Harrachova. Jízda zubačkou je zážitkem nejenom pro nadšené výletníky, milovníky železnic a fanoušky technických kuriozit, ale i pro rodiny s dětmi a fotografy.

Vzhůru do hor po nejstrmějších železničních tratích

Zubačka Tanvald
Horská dráha SchafbergBahn
Unikátní živé kulturní dědictví Jizerských hor a Krkonoš má v současných jízdních řádech číslo 035. Ozubnicová železnice, kde se v rychlém sledu střídají viadukty a tunely, hluboké zářezy i vysoké náspy, se stavěla v letech 1899–1902, aby propojila rychle se rozvíjející průmyslové Liberecko a Jablonecko se západním Slezskem. Dnes slouží hlavně výletníkům; jízda z Tanvaldu do Harrachova trvá necelou půlhodinu.
 

Jak to bylo se zubačkou?

První vlak do tehdejší pohraniční stanice Grünthal, dnešního Kořenova, vyjel z Tanvaldu 30. června 1902, v listopadu téhož roku byl zprovozněn i pruský úsek trati z Kořenova do města Jelení Hora (Jelenia Góra, tehdy Hirschberg).

Vůbec nejstrmější je sedm kilometrů dlouhý úsek mezi Tanvaldem (466 metrů nad mořem) a Kořenovem (701 m), kde vlaky překonávají výškový rozdíl 235 metrů s maximálním stoupáním až 58 promile, vůbec největším v Česku. Technickou raritou jsou dodnes dochované úseky s dvoupásovou Abtovou ozubnicí v ose koleje s celkovou délkou 4,43 km. Kdysi stoupání dokázaly zdolat jen speciálně vyrobené parní ozubnicové lokomotivy, a to parní stroje 404.0 z lokomotivky v rakouském Floridsdorfu. V roce 1961 je vystřídaly motorové lokomotivy Rakušanky T 426.0 z téže továrny a české motoráčky řady M240.0 zvané Singrovky. Ozubnicový provoz definitivně skončil v roce 1988. Ozubený hřeben se sice udržuje v provozuschopném stavu, ale používá se už jen výjimečně, moderní stroje překonávají převýšení už bez jeho pomoci.
 

Ozubnice a staré krásné stroje

Kdo chce na vlastní oči vidět, jak ozubnice funguje, musí se buď podívat přímo na trať nebo do Muzea ozubnicové dráhy v budově kořenovského nádraží. K vidění je kousek kolejí se zubatou kolejí uprostřed kolejového pásu. Do ní se „zakusuje“ ozubnicový věnec, umístěný uprostřed osy hnacího dvojkolí lokomotivy.

Na nádraží v Kořenově se odehrává většina akcí se zubačkou, v parčíku vedle stanice je v provozu i malá důlní železnice s rozchodem 450 milimetrů. Podívat se můžete také do nedaleké kamenné výtopny, kde lokomotivy ze zubačky procházejí údržbou a potřebnými opravami. Vidět tu můžete nejenom ozubnicovou lokomotivu T426.0 zvanou Rakušanka, ale i motorové lokomotivy T435.0111 Hektor a T211.037 Zapalovač, motorové vozy M­240.056 zvané Singrovka a M152.0453 Orchestrion či historickou drezínu Vm 32.003 Hermoch. Na fotografiích je zmapovaný příběh výtopny, její rekonstrukce i slavnostní znovuotevření, koupit tu můžete i upomínkové předměty.
 

Brána do Krakonošova království

Asi dva kilometry za Kořenovem trať přejede Jizeru po 26 metrů vysokém „arizonském“ mostě, projede 280 metrů dlouhým Jizerským tunelem a dospěje tam, kde končí Jizerské hory a začínají Krkonoše. Zbývají necelé tři kilometry a jste v Harrachově, i když do města je to ještě kousek cesty – zastávka totiž leží v osadě Mýtiny a do samotného města jsou to ještě asi dva kilometry. Pokud máte čas, Harrachov rozhodně stojí za návštěvu: čeká tam na vás třeba bobová dráha s lanovým centrem, sklárna a muzeum skla Novosad nebo Hornické muzeum s přibližně kilometr dlouhou prohlídkovou štolou. A také tu stojí nepřehlédnutelné skokanské můstky a kousek za městem objevíte ikonické místo Krkonoš, Mumlavský vodopád.
 

Od Cimrmana až na rakouský Schafberg

  • Hlasovali jste v anketě Největší Čech hlasovali pro Járu Cimrmana? V Tanvaldu objevíte jeho sochu. Jmenuje se Cimrman v mlze a shlíží z balkonu místního kina.
  • Nejdelší z pěti tunelů na zubačce je 940 metrů dlouhý Polubenský mezi Desnou a Kořenovem, se sklonem 53 ‰ navíc nejstrmější v Česku.
  • Před deseti lety se podařilo obnovit a prodloužit trať do Polska. Z Harrachova tak můžete pokračovat dalších patnáct kilometrů přes Novosvětský průsmyk do polského lázeňského města Szklarska Poręba. Trať vede přes Jakuszyce, s nadmořskou výškou 886 metrů nejvýše položenou stanici polských železnic. U nás tento titul patří stanici Kubova Huť na Šumavě s nadmořskou výškou 995 metrů.
  • Nedaleko Salcburku se rozlévá jezero Wolfgangsee, přírodní klenot a tip na výlet v každé roční době. Mimořádně atraktivní jsou plavby parníkem po jeho tyrkysově zbarvené hladině anebo pohled z ptačí perspektivy, z hory Schafberg. Nahoru do nadmořské výšky 1 783 metrů se dostanete snáze než byste čekali: z obce St. Wolfgang sem totiž po nejstrmější ozubnicové železnici v Rakousku jezdí malý starodávný vláček. Horská dráha SchafbergBahn se poprvé rozjela roku 1893; vláček během 35 minut překoná 1 190 výškových metrů a urazí 5,85 km. Zdaleka neuvidíte jen jezero Wolfgangsee, Schafberg je považován za nejkrásnější vyhlídkovou horu Solnohradska.
Jediná ozubnicová trať v České republice – trať Tanvald-Harrachov

Jediná ozubnicová trať v České republice – trať Tanvald-Harrachov

Naše jediná ozubnicová trať spojuje Tanvald s Harrachovem. Celkem měří 12 km a největší stoupání činí 58 ‰. Dnes je v provozu 12 kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova, které se mezi lidmi říká kořenovská Zubačka nebo také Polubenka.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově Kultura

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z nostalgických jízd – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov Zážitky

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Další aktuality

Český ráj nabízí prázdninový program pro každý den

Během letních prázdnin se v Českém ráji rozhodně nudit nebudete! Zajímavých míst k objevování a zábavných aktivit je tu tolik, že si z nich vyberete na každý den v týdnu. Inspirací vám může být přehled zajímavostí z této oblasti, který vám přináší Kudy z nudy. Určitě si z něho vyberou děti i dospělí. Čekají vás nevšední zážitky a pestrý program na každý den prázdnin!
2. červenec 2025 15:00
Zážitky, Liberecký kraj

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
1. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Poutní chrám v Hejnicích letos slaví 300 let od vysvěcení

V předvečer svátku Navštívení Panny Marie, 1. července Léta Páně 1725, vstoupilo do hlavní lodi ještě rozestavěného kostela v Hejnicích procesí, vedené představeným františkánského kláštera P. Nicodemem Kurtzem, který mariánskou baziliku posvětil. V jubilejním roce 2025 si připomínáme 300. výročí posvěcení hejnického chrámu, který je národní kulturní památkou České republiky, největší sakrální stavbou Libereckého kraje a především centrem jednoho z nejvýznamnějších poutních míst střední Evropy. Připomeňte si tuto slavnou chvíli návštěvou zajímavé výstavy, která bude v chrámu přístupná po celé léto.
1. červenec 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

V červenci začíná Sedmihorské léto 2025: vystoupí hvězdy hereckého a hudebního nebe

Hudební a divadelní festival Sedmihorské léto letos v červenci a v srpnu uvede sedm samostatných akcí. V romantickém prostředí pod Troskami si užijete koncerty, divadlo i zábavnou talk show! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše letos pořadatelé připravili.
1. červenec 2025 10:37
Kultura, Liberecký kraj

Zámek Sychrov zve děti na prázdninové pohádkové prohlídky zámku s princeznou

Zámek Sychrov je pro návštěvníky otevřen celoročně a to každý den, včetně pondělí. V červenci a srpnu se na zámku koná několikrát denně prohlídka s princeznou, a to od pondělí do neděle. Kromě prohlídky s princeznou se také s dětmi můžete vydat na výstavu vzácných předmětů do Klenotnice anebo si zahrát hru v anglickém parku.
29. červen 2025 9:06
Památky, Liberecký kraj

Objevte neznámé Krkonoše: 10 tipů na letní pěší výlety, kde se vyhnete davům

Krkonošský národní park láká v létě i v zimě milovníky horské turistiky. Podle průzkumů je návštěvnost Krkonoš 12 milionů osob, řadí tak Krkonoše mezi nejnavštěvovanější světové národní parky. Správa KRNAP se snaží udržet rovnováhu mezi rostoucí návštěvností a křehkou přírodou Krkonoš. O to důležitější je připomenout turistům trasy pěších výletů, které by je možná nenapadly hned „na první dobrou“. Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety v méně zatížených lokalitách, kde se nebudete prodírat davy lidí a objevíte tak méně neznámé kouty našich nejvyšších hor. Jako nástroj ochrany přírody slouží i celý systém turistické infrastruktury – odpočinková místa, vyhlídky apod.
26. červen 2025 2:13
Letní sporty, Liberecký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Libereckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou do Českého ráje nebo do Jizerských hor, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do přírody, za starými řemesly anebo do zábavních parků? Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 11:40
Zážitky, Liberecký kraj

Znáte Jizerskohorské bučiny – první českou přírodní památku na seznamu UNESCO?

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách byla jako první u nás zapsána na seznamu UNESCO. Jde o jednu z nejzachovalejších a přírodně nejcennějších částí v CHKO Jizerské hory. O jejich zařazení rozhodl 28. července 2021 výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.
20. červen 2025 11:20
Příroda, Liberecký kraj