ÚvodAktuality#světovéČesko a Zubrnice: skanzen nebo skutečná vesnice?
Památky

#světovéČesko a Zubrnice: skanzen nebo skutečná vesnice?

  • 31. května 2021
Kde vlastně končí skanzen a kde začíná obyčejná vesnice? V Zubrnicích to nepoznáte, zdá se, jako by v kopcích Českého středohoří stály odjakživa. Seznámení se zajímavou architekturou bývalých Sudet navíc můžete spojit s výletem vlakem: motoráčky z Ústí nad Labem sem jezdí pravidelně od začátku dubna až do konce října.
Lidová architektura a stovky let staré hrázděné domy: Muzeum v přírodě Zubrnice a hrázděné domy v německém Schiltachu
Zubrnice
Schiltach
Jediné muzeum v příroděseverozápadních Čechách se od jiných skanzenů v lecčem liší. Vesnice v klínu kopců Českého středohoří se totiž zachovala jako celek na původním místě, takže některé domy jsou součástí skanzenu Zubrnice, ale v jiných žijí chalupáři. A ačkoli všechna stavení vypadají, že tu stojí už pěknou řádku let, zdání klame: řada jich sem byla přesunuta odjinud, dokonce včetně historické studny uprostřed návsi.
 

Jak se z vesnice stal skanzen?



Vznik skanzenu Zubrnice se nedá shrnout slovy „byl založen“, ten příběh je mnohem zajímavější. Dochovaný půdorys návsi s kostelem uprostřed napovídá, že Zubrnice vznikly někdy během 11. a 12. století. V posledních dvou stoletích se rozrostly v bohatou vesnici s vlastními pravidelnými trhy, jejíž obyvatelé se zabývali zejména zemědělstvím, ovocnářstvím a chmelařstvím. Podobně jako další vesnice v bývalých Sudetech i Zubrnice po druhé světové válce zasáhl odsun původních obyvatel. Po generace s láskou opečovávaná kulturní krajina se sady a chmelnicemi zmizela, po staletí budované vztahy k půdě, krajině a místu se zpřetrhaly. Týkalo se to i starých roubenek: lidé jejich dřevem v padesátých letech topili a řada velmi cenných staveb z centra obce vyletěla komínem. Nakonec měl být odstřelen i zubrnický kostel sv. Maří Magdaleny, barokní dílo Octavia Broggia.

Zániku nenahraditelného kulturního dědictví se podařilo zabránit na poslední chvíli: v roce 1974 se o plánované demolici kostela dozvěděli pracovníci Vlastivědného muzea v Ústí nad Labem se sídlem v Trmicích. Podařilo se jim zachránit jak kostel, tak jeden z posledních velkých roubených domů. Mohutná chmelařská usedlost z roku 1808 s číslem popisným 61, kde patro a podkroví sloužilo k sušení a skladování chmele, byla pro návštěvníky otevřena v roce 1988 a dodnes tvoří jádro muzea.
 

Zubrnice jako památka na zaniklé vesnice

Do muzea lidové architektury se v 70. a 80. letech začaly přesouvat další stavby i drobné církevní památky, nalezené a zachráněné v okolí. Muzeum získalo a opravilo budovu nádraží s výhledem na pravidelný vlakový provoz, po roce 1989 byla dokončena oprava kostela a postupně se otevřela škola z roku 1863 s expozicí věnovanou první polovině 20. století, vesnický obchod z poloviny 19. století v domě čp. 74 a také selský mlýn v Týništi, založený v roce 1758, zachovaný v podobě z roku 1803 a doplněný stodolou přenesenou z Rašovic a další stavbou z Řehlovic.

K vidění je také výměnek, kolna na vozy z počátku 19. století přenesená z Řepčic, hrázděná stodola z 19. století pocházející ze Suletic, sušárna ovoce, dřevěná barokní studna ze Střížovic z roku 1695 anebo špýchárek z Lochočic, obce, která je nyní pohřbena pod stometrovou vrstvou výsypky velkolomu Chabařovice. Do Zubrnic ale zamířila také spousta drobnějších dokladů života našich předků – milníky, smírčí kříže, boží muka, pískovcové sloupky k plotům, čedičová dlažba, kamenné nádrže a koryta na vodu, dveře i stavební materiál.
 

Živé muzeum

Nudná přehlídka lidové architektury vás v Zubrnicích rozhodně nečeká, je to živé muzeum, kde se otáčí mlýnské kolo, ve stodole se mlátí obilí a v sušárně voní ovoce. Kromě běžných prohlídek s průvodcem skanzen v průběhu roku pořádá několik hojně navštěvovaných akcí, při nichž jsou k vidění ukázky tradičních zemědělských a řemeslných prací, a navíc přímo na místě můžete koupit výsledky. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří Zubrnický jarmark, Velikonoce ve skanzenu, Podzim na vesnici, Vánoce v Zubrnicích a masopust. Doplňují je divadelní či kejklířská představení, vystoupení folklorních souborů, oblíbené jsou pochopitelně ochutnávky pokrmů našich předků, připravených před zraky návštěvníků přímo v muzeu.
 

Skanzen Zubrnice se rozrůstá!

Součástí zubrnické návsi je původně gotický kostel sv. Maří Magdaleny, barokně přestavěný Octaviem Broggiem v roce 1723, v němž muzeum pořádá koncerty, výstavy a různá představení. Další církevní památkou je hrázděná kaple Nejsvětější Trojice ve stráni nad vesnicí. Pochází ze zaniklé vsi Žichlice a byla přesouvaná bez rozebrání hrázděných stěn, zděný presbytář byl převezen jako celek.

Nejnovějším přírůstkem muzea v jádru obce je dům přenesený z Loubí na Českolipsku, mohutná patrová roubená stavba se dvěma pavlačemi, dendrochronologicky datovaná do let 1697–1699. Dům, který patří k nejhodnotnějším vesnickým stavbám regionu, byl domovem nejbohatších sedláků s dědičnou funkcí rychtářů, muzeum jej využívá pro školní programy a předvádění řemesel.

Na zubrnickou náves se už sice další stavby nevejdou, ale skanzen se může rozrůstat dál: jeho součástí je totiž poměrně rozsáhlá krajina jižně od jádra Zubrnic na katastrech obcí Týniště, Touchořiny a Knínice.
 

Víte, že…?

  • Pro své urbanistické a architektonické hodnoty se Zubrnice v roce 1995 staly vesnickou památkovou rezervací.
  • Plánujete cestu do Zubrnic motoráčkem? Historické vlaky jezdí pravidelně od dubna do konce října každou sobotu, neděli a státní svátek, a to na trase Ústí nad LabemStřekovVelké BřeznoZubrnice. Denně jezdí čtyři páry vlaků a v Zubrnicích si navíc prohlédnete Železniční muzeum.
  • A kam se vypravíme se seriálem #světovéČesko? Lidová architektura bývalých Sudet s výrazným hrázděním láká na výlet do Schwarzwaldu / Černého lesa, zalesněného pohoří v jihozápadním Německu, ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Jeho nejvyšší horou je Feldberg (1 493 m) a pramení tu Dunaj, ale hlavně tu objevíte půvabnou vesnici Schiltach. Její historické jádro tvoří středověké hrázděné domy, které byly pečlivě renovovány a patří k nejmalebnějším v Německu.
Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách Památky

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Zubrnice

Zubrnice

Obec Zubrnice se nachází asi 16 km východně od Ústí nad Labem, v malebné krajině Českého středohoří, na pravé straně řeky Labe. Mezi hlavní pamětihodnosti obce patří zdejší skanzen – jeho jádro tvoří historická roubená stavení, některé exponáty vesnických staveb sem byly přeneseny z východní části Českého středohoří. Na náves byla převezena i barokní roubená studna z roku 1695.

Železniční muzeum Zubrnice Kultura

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice – model stanice Levín v měřítku 1:45.

Naučná stezka Okolím Zubrnic Příroda

Naučná stezka Okolím Zubrnic

Okružní stezka s dvanácti zastaveními začíná u skanzenu v Zubrnicích a provede vás po okolí. Během cesty uvidíte Mlýnské údolí, studánku z pohádky Dešťová víla a projdete se zdejšími lesy.

Elektrotechnické muzeum Zubrnice – v roce 2021 uzavřeno Kultura

Elektrotechnické muzeum Zubrnice – v roce 2021 uzavřeno

Elektrotechnické muzeum Zubrnice je občanským sdružením s cílem prezentovat historická rádia, gramofony a staré elektronky. Muzeum je v roce 2021 uzavřeno, otevření se předpokládá v sezóně 2022.

Fara Zubrnice – Centrum Vincence Zahradníka Kultura

Fara Zubrnice – Centrum Vincence Zahradníka

Spolek při Centru Vincence Zahradníka zkoumá, rozvíjí a předává odkaz této významné osobnosti.

Další aktuality

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Labských pískovců

Letos již 52. ročník jedné z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2024 zve od 14. do 17. listopadu všechny milovníky turistiky po stopách skalních hrádků Labských pískovců. Těšit se můžete na turistické trasy, komentované prohlídky Plšíkovy zahrady i exkurze s Národním parkem České Švýcarsko anebo autobusové výlety. Celé akci bude vévodit sobota 16. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy do širokého okolí městečka. Zároveň s pochodníky se na akci těší i vyznavači zimního táboření, neboť Za posledním puchýřem představuje zároveň zahájení 9. ročníku zimního táboření Klubu českých turistů.
12. listopad 2024 14:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Mezinárodní taneční festival roztančí Ústí nad Labem

O víkendu 23. – 24. listopadu 2024 se v ústeckém Sportcentru Sluneta uskuteční již 54. ročník Mezinárodního tanečního festivalu. Jedná se o dvoudenní unikátní taneční akci, která má již od samých počátků v roce 1970 v programu významné mezinárodní soutěže.
6. listopad 2024 15:56
Zážitky, Ústecký kraj

Národní park České Švýcarsko láká k návštěvě i mimo hlavní sezonu

České Švýcarsko je krásné v každé roční době! V národním parku České Švýcarsko je návštěvníkům k dispozici více než stokilometrová síť značených turistických tras pro různé formy rekreačního využití, turisté mohou využívat i dalších dalších téměř dvou set kilometrů neznačených cest či pěšin. Podzim v Českém Švýcarsku má neuvěřitelnou atmosféru. Objevte nejkrásnější místa Národního parku České Švýcarsko s našimi tipy na výlety!
28. říjen 2024 8:53
Příroda, Ústecký kraj

Na Jezeří se loučí s letošní sezonou mimořádnými prohlídkami

Zámek Jezeří patří k nejzajímavějším památkám v České republice. Zahrnuje v sobě téměř vše, s čím se můžete setkat na ostatních zámcích, ale zároveň se od nich, díky pohnutému osudu, zcela odlišuje. Od 26. října do 3. listopadu je na zámku otevřeno každý den. Ve všední dny začínají komentované prohlídky v 10.00, 12.00 a 14.00 hod. Okruh bez průvodce bude v provozu do 15.00 hod.
26. říjen 2024 10:23
Památky, Ústecký kraj

Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

O posledních víkendech návštěvnické sezony 2024 nabídne zámek Velké Březno netradiční prohlídky. V sobotu 26.10. ve 14:00 láká zámek na kastelánskou prohlídku zámku. Neděle 3. listopadu 2024 bude patřit tradičnímu Zavírání okenic a slavnostnímu ukončení sezony, poslední prohlídka je spojená se zazimováním zámku hravou formou. Čeká vás přípitek a zamyšlení nad budoucí sezonou. Přání a návrhy návštěvníků jsou zde vždy vítány.
26. říjen 2024 10:07
Památky, Ústecký kraj

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2024, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
24. říjen 2024 6:00
Kultura, Ústecký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Ústecký kraj

Ústecký kraj vás i vaše děti okouzlí nejen přírodními krásami. Užijte si jarní prázdniny trochu jinak! Naplánujte si dovolenou plnou skvělých zážitků. Zoologické zahrady, zábavní parky, zámky, muzea, ale i skvělé sjezdovky a běžkařské trasy. Objevte Žatecko a hornický kraj v Krušnohoří, památky zapsané na seznamu UNESCO. Své zimní kouzlo mají i České Švýcarsko a České středohoří.
16. říjen 2024 9:00
Zážitky, Ústecký kraj

Výlety pro samotáře v severozápadních Čechách: objevte České středohoří a Žatecko

Pohádková krajina Českého středohoří, část labského údolí zvaná Porta Bohemica, několik starobylých měst, hrady a zámky – to všechno (a ještě mnohem víc) můžete poznat při výletu do oblasti, kde se po staletí pěstuje chmel, ovoce a vinná réva. Netvrdíme sice, že zde nepotkáte další výletníky, ale bude jich jistě méně než například v Českém Švýcarsku či Krušných horách.
15. říjen 2024 13:00
Příroda, Ústecký kraj