ÚvodAktuality#světovéČesko aneb abeceda od A do Z
Životní styl

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

  • 1. května 2021
Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.
Se seriálem #světovéČesko zkrátka brouzdáme celým světem: šplháme do vysokých hor a vyplouváme na exotické ostrovy, skáčeme do vodopádů anebo létáme do Mars dřív než Elon Musk. Se skutečným cestováním po světě to zatím pořád vypadá bledě, a tak pokračujeme vesele dál. Jen na začátku sezony 2021 vyzkoušíme jiný pohled: pojďme zkusit sestavit zeměpisnou abecedu podle zemí, kam jsme se podívali. Co myslíte, využili jsme všechna písmena?
 

A jako Austrálie

V roce 1996 roztančil Rašínovo nábřeží Tančící dům, jedna z nejproslulejších staveb moderní pražské architektury. Nad jeho projektem se sešli český architekt chorvatského původu Vlado Milunić a americko-kanadský architekt Frank O. Gehry, autor celé řady pozoruhodných staveb. Dokonalé srovnání našlo #světovéČesko až za mořem, v australském Sydney: novou budovu University of Technology. Australané si na ni museli zvyknout podobně jako Pražané na Tančící dům. Ten z toho nakonec vyšel docela dobře: budovu v Sydney lidé přirovnávali k pomačkanému pytlíku!
 

B jako Brazílie

Lužní lesy: magická, vlhká a tajemná místa, která nejsou ani na suchu, ani ve vodě. Výlety do jihomoravské Amazonie a podél starých říčních ramen doplnilo #světovéČesko návštěvou jihoamerické Amazonie s rozlehlými deštnými pralesy. Ale Brazílie není jen Amazonie: v srdci legendárního Eldorada, kde se až do 18. století těžila polovina celosvětové produkce zlata, jsme objevili pitoreskní barokní městečko Ouro Preto, plné strmých, klikatých a dlážděných uliček, barevných koloniálních domů a kostelů, náměstí a kašen. Připomnělo nám jiné baroko: to selské, které tak dobře znáte z jihočeských Holašovic.
 

C jako Cejlon

Kdo někdy zavítal do bylinkového hájemství firmy Sonnentor v Čejkovicích, dobře ví, že po bylinkách a koření to tam voní podobně jako na čajových plantážích Srí Lanky, někdejšího Cejlonu. Právě tam, do království černých, bylinných i zelených čajů se neomylně přímo za nosem vypravilo i #světovéČesko.
 

Č jako Čína

Místo, kde vzduchem plují tisíce skal porostlých stromy: tak vypadalo skalní město Zhangjiajie v čínské provincii Hunan, které inspirovalo vznášející se hory Hallelujah z filmu Avatar. Něco podobného můžete zažít v Prachovských skalách. Skleněný ochoz jako mají v Číně kolem hory Tianmen anebo skleněný most sice v Českém ráji nenajdete, ale zato se můžete zastavit ve stylovém čajovém altánu Plující oblaka; stojí několik desítek metrů od Turistické chaty v Prachovských skalách.
 

D jako Dánsko

V nádherných lesích, uprostřed luk a pastvin České Kanady leží malá osada Rožnov, kde se prohání stádo amerických bizonů. Další takovou farmu #světovéČesko objevilo v Dánsku na ostrově Fy. Na největší bizoní farmě v Evropě můžete pozorovat bizony na bizoním safari, ubytovat se v prérijních domech nedaleko stáda a ochutnat místní speciality z bizoního masa.
 

E jako Estonsko

Měst, která se mohou dodnes chlubit zachovalými gotickými hradbami, není mnoho. Patří k nim východočeská Polička, která může směle konkurovat hradbám v estonském Tallinnu. Jak #světovéČesko zjistilo, město ve své době platilo za skutečně nedobytnou pevnost a hradby původně měřily čtyři kilometry. Z pětačtyřiceti se jich dochovalo šestadvacet, zdi jsou silné tři metry a místy jejich výška dosahuje neuvěřitelných 16 metrů.
 

F jako Francie

Kdo by nemiloval sladkou Francii? #světovéČesko se svou náklonností rozhodně netají a do Francie se opakovaně vrací. Třeba za kolegy Kamenného pastýře od Klobuk do bretaňského Carnacu anebo do Modlivého dolu u Svojkova a dalších jeskyní, které si za svůj vzor vzaly jeskyni ve francouzských Lurdech. A jak to bylo s rozhlednou v Praze na Petříně? Kdekdo ví, že pro ni byla vzorem Eiffelova věž v Paříži, ale stopy francouzského konstruktéra a architekta se prý dají najít i jinde v Česku. Víme, jak to bylo!
 

G jako Gruzie

Do Gruzie se #světovéČesko podívalo skutečně jen na skok, zato ten skok byl pořádně hluboký: při prozkoumávání Hranické propasti coby nejhlubší sladkovodní jeskyně světa jsme navštívili jak italskou zatopenou propast Pozzo del Merro, druhou nejhlubší sladkovodní jeskyni světa, tak vůbec nejhlubší přírodní jeskyni na světě. Tou je 2191 metrů hluboká jeskyně Voroňja (Kubera) v gruzínské Abcházii.
 

H jako Holandsko

Oficiálně sice jde o Nizozemské království, ale název Holandsko je natolik zavedený pojem, že se s ním setkáte na řadě míst. Seriál #světovéČesko doporučuje dovolenou v holandském stylu: na hausbótu na Baťově kanálu, který se dlouhé desítky kilometrů táhne voňavými loukami jižní a východní Moravy.
 

CH jako Chorvatsko

Monumentální Jubilejní bránu pivovaru Plzeňský Prazdroj poznají milovníci piva na fotkách spolehlivěji než kdejaký hrad či zámek. Víte, že svůj vzor má v chorvatské Pule? Inspirací zřejmě byla Porta Gemina, dvojitá brána, která byla součástí římského opevnění a nyní slouží jako vchod do Archeologického muzea Istrie.
 

I jako Itálie

Proč se Litovli, odkud je to k nejbližšímu moři pár stovek kilometrů, říká Hanácké nebo Moravské Benátky? Město totiž vzniklo na sedmi ramenech řeky Moravy a bez mostů, můstků a lávek se tu lidé zkrátka neobešli. Seriál #světovéČesko zjistil, že podobně jako v italských Benátkách jejich přesný počet nikdo nezná, ale odhaduje se, že jich bude přibližně 170. Další výlet do Benátek nabízí Dubí na Teplicku: u kostela Neposkvrněného početí Panny Marie se vám možná bude zdát, že ho sem přenesli odněkud z Itálie. Nemýlíte se, jeho předlohou skutečně byl benátský kostel Madonna dell'Orto.
 

J jako Japonsko

Nádraží jako turistický cíl? Proč ne? V článku o modernizovaném brněnském nádraží Zvonařka jsme se vypravili na prohlídku sedmi nejkrásnějších nádraží světa. Mezi nimi je i japonská stanice Kanazawa s bránou Tsuzumi, jejíž design vychází z tvaru tradičních japonských bubnů. Anebo se necháte zlákat k výletu na Českou Fudžijamu, Růžovou horu neboli Růžák, nepřehlédnutelný vrchol Českého Švýcarska? Kvůli bukovým lesům se prý nahoru vyplatí šplhat hlavně v době, kdy je přes stromy bez listí vidět do okolí, ale leckdo si túru rozmyslí: na obě Fudži je totiž beztak nejhezčí pohled z dálky.
 

K jako Keňa

Časy se mění: naši předkové dělali všechno pro to, aby jim čerti nemohli přes práh, my si je nadšeně zveme až do obýváků. Filmové pohádky o pekelnících patří k těm nejoblíbenějším, a tak se na velkou jízdu přes všechna filmová pekla vypravil i portál Kudy z nudy. Také #světovéČesko přispělo se svou troškou do pekelného mlýna a srovnává dvě pekelně krásné brány, které znáte z filmů: gotickou branku v Adršpašských skalách a domov Lvího krále, národní park Hell’s Gate v Keni.
 

L jako Lucembursko

Výprava za rodem Šternberků a zářící osmicípou zlatou hvězdou zavedla seriál #světovéČeskodo Lucemburska, na hrad Vianden. Pro turisty je jeden z nejkrásnějších románsko-gotických hradů Evropy podobným magnetem jako hrad Český Šternberk v Posázaví, navíc se tu narodil český král Jan Lucemburský.
 

M jako Maďarsko

Když se řekne Maďarsko, leckomu se vybaví hlavně termální lázně, ale kdepak, #světovéČesko našlo jinou zajímavost: dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší sice na světě nemá žádnou kolegyni s podobným tvarem či konstrukcí, ale některé se jí podobají, třeba zvonice v maďarském městečku Nyírbátor. Zajímavost? Nyírbátor byl správním centrem rodu Báthoryových, kteří vlastnili rozsáhlá panství po celém Maďarsku i v Sedmihradsku, na území dnešního Rumunska. Z rodu Báthory pocházela i hraběnka Alžběta (Erszebet), zvaná Čachtická paní.
 

N jako Nový Zéland

Dobrou zprávu má #světovéČesko pro fanoušky Hobita a filmové trilogie Pán prstenů: abyste si prohlédli obydlí legendárních Tolkienových hobitů, nemusíte jezdit na Nový Zéland. Podobnou podívanou nabízí vinné sklepy v jihomoravské Vrbici. Typické pro ně nejsou kulaté dveře, ale kamenná průčelí s pseudogotickými oblouky kolem dveří a oken. Jsou kopané v pískovci ve svazích kopce Stráž v sedmi výškových úrovních a jednotný architektonický styl v kombinaci s nenucenou přirozeností místních vinařů dává místu neopakovatelný genius loci.
 

O jako Omán

Cestovatelský zážitek není jen jihomoravská Strážnice, ale také sultanát Omán s hlavním městem Muscat na východním cípu Arabského poloostrova. Skalická a Veselská brána připomínají Nizwu, nedobytnou pevnost, která je dokonalým spojením architektury a originálních obranných prvků. Zdejší pasti byly legendární, podobně jako jsou pro nezkušené řidiče pastí i slavné strážnické brány.
 

P jako Polsko

Za tichým půvabem mariánských poutních míst se #světovéČesko vydalo na Svatou Horu u Příbrami a do kláštera Jasná Hora v polské Čenstochové. Nejvýznamnější poutní místo Polska a po Varanásí, Mekce, Lourdech a Vatikánu páté největší poutní místo světa každý rok navštíví pět milionů poutníků. Zajímavým místem je Kaple paměti národa; jsou tu schránky s hlínou ze všech bojišť, kde Poláci bojovali, popel z varšavského povstání, ostatky vězňů z koncentračních táborů a komunistických pracovních lágrů nebo urna s popelem kněze Popieluszka, zabitého v 80. letech tajnou policií.
 

R jako Rakousko

Okružní třída: už samotný název slibuje eleganci, noblesu a starosvětskou nostalgii. Svou Ringstrasse nemá jen rakouská Vídeň, okružní třídy vznikly v řadě měst bývalé monarchie včetně Opavy. Na místě zbořených středověkých hradeb vyrostly honosné budovy, převážně školy a státní instituce, které spojil pás městských parků. A ještě jednou Vídeň: věděli jste, že neogotická vídeňská radnice se stavěla podle návrhu architekta Friedricha von Schmidta, a jen o pár let později se začala stavět radnice v Liberci, jejíž stavbu vedl Schmidtův žák, architekt Franz Neumann? Obě budovy s bohatě zdobenými fasádami vycházejí z gotické architektury vlámsko-brabantských světských staveb, jejichž dokonalým vzorem je radnice v Bruselu.
 

Ř jako Řecko

K nejromantičtějším a nejkurióznějším výletním místům v Čechách patří skalní hrad Sloup. Nápadně připomíná řecké kláštery Meteora, postavené na vrcholech skal v oblasti Thesálie poblíž města Kalambaka. Vrcholky vysokých skalních věží jako zvláštní ptačí hnízda zdobí kláštery; dohromady jich je čtyřiadvacet, ale pro turisty je otevřeno jen šest z nich. Může nám být jen líto, že Sloup je osamocený: srovnání s Řeckem by bylo ještě lepší, kdyby tu stálo čtyřiadvacet hradů vedle sebe.
 

S jako Slovensko

Rázovité a jedinečné: takové nejsou jen beskydské Pustevny, ale i slovenské Čičmany. Nejde o skanzen, ale o klasickou chalupářskou dědinu na úpatí Strážovských vrchů mezi Žilinou a Trenčínem. Tamní dřevěnice jsou jedinečné svou výzdobou: tmavé trámy bohatě zdobí bílé geometrické ornamenty, od postaviček přes motivy z říše rostlin i zvířat až po vlnovky, srdíčka a křížky. Na Slovensko se #světovéČesko vydalo také v souvislosti s Amatérskou jeskyní, která je s téměř 45 kilometry nejdelším jeskynním systémem ve střední Evropě. Jeho zajímavým protějškem je podzemní krasový systém Aggtelek-Baradla v severním Maďarsku, kde bylo objeveno asi 26 kilometrů chodeb a dómů. Jeskyně leží těsně u hranic se Slovenskem a podzemní říčka Styx je propojuje se slovenskou jeskyní Domica.
 

Š jako Španělsko

Když se spojí neomezený rozpočet, architekt se světovým renomé a svatební dar pro dceru bohatého průmyslníka, vznikne vila Tugendhat, stavba podle projektu architekta Ludwiga Miese van der Rohe (1886–1969) a jediná moderní památka UNESCO v Česku. Už v době vzniku vilu srovnávali s německým pavilonem, který Mies van der Rohe navrhl pro světovou výstavu v Barceloně. Obě stavby vznikaly v Miesově kanceláři současně, jenže zatímco vila zůstala, pavilon v Barceloně byl po skončení výstavy rozebrán. Před časem ve Španělsku postavili jeho repliku a příbuzenství s vilou Tugendhat je nezpochybnitelné, od tvaru chromových sloupů přes kombinace skla, onyxu, travertinu a různých druhů mramoru až po Miesem navrženou ikonu moderního nábytku, křeslo Barcelona. Právě tady se předávají Ceny Evropské unie za současnou architekturu / Mies van der Rohe Award.
 

T jako Turecko

Podle věže zvané Trúba už zdálky poznáte, kde v podhůří Beskyd leží městečko Štramberk. Kdyby sem zavítali Turci, prý by mohli mít na chvíli pocit, že jsou doma. Zvláštní kulatá věž Trúba se totiž nápadně podobá Galatské věži v tureckém Istanbulu. Stejně jako z Trúby se z ní otvírají nádherné výhledy do okolí, jen místo Beskyd a malebného náměstí ve Štramberku uvidíte velkou část Istanbulu s historickou část Sultanahmed, hladinu Zlatého rohu a také průplav Bospor.
 

U jako USA

Oblíbeným cílem seriálu #světovéČesko jsou Spojené státy americké: z obrovské a nepřeberné pokladnice přírodních krás si vybíráme to nejlepší. Příkladem může být třeba Les Království u Dvora Králové nad Labem, svého času největší přehrada u nás, a Hooverova přehrada na řece Colorado v USA, kdysi největší přehrada světa. Úžasná je také přírodní rezervace Soos coby malý český Yellowstone anebo Broumovské stěny s legendární Korunou, která tvarem připomíná Ďáblovu věž v americkém Wyomingu. Pro Pravčickou bránu v národním parku České Švýcarsko coby největší pískovcovou skalní bránu Evropy jsme našli důstojný protějšek v Landscape Arch v národním parku Arches.
 

V jako Vatikán

Věčné město kardinála Dietrichsteina: to je Mikulov, město, které nikdy nezklame a je podobně jako Řím a Vatikán spolehlivým a skvělým tipem na výlet v každém ročním období. Nevypadá totiž jako pohádkové město jen na fotografiích, ale i při pohledu zblízka. Velkou zásluhu na tom má kardinál František z Dietrichsteina (1570–1636), který mu vtiskl tvář přitažlivého renesančního města, vybaveného vzdělávacími a církevními ústavy.
 

Z jako Zambie

Sloni jsou největší suchozemská zvířata na světě, exotická a úchvatná. Jezdíme se na ně dívat do zoo anebo do světa. V článku o sloních výletech se seriál #světovéČesko vypravil do sloního sirotčince Lilayi v zambijské metropoli Lusaka, kam putují malí osiřelí sloni. O sloní mimina se tu starají ošetřovatelé, ve čtyřech letech je pak čeká cesta do Kafue, největšího národního parku Zambie. Tam zprvu nocují v bezpečných útulcích, pomalu si zvykají na sloní stádo a pod dohledem chovatelů se seznamují s divočinou.
#světovéČesko a jižní Morava

#světovéČesko a jižní Morava

V kraji zaslíbeném slunci a vínu najdete místa podobná Toskánsku či Provence i další památky UNESCO: nejznámější funkcionalistickou stavbu světa, brněnskou vilu Tugendhat, a Lednicko-valtický areál coby nejrozsáhlejší komponovanou krajinu Evropy.

#světovéČesko a Pardubický kraj

#světovéČesko a Pardubický kraj

Region prosluněných luk a řek, rybníků, historických vodních kanálů, renesančních zámků a medových perníků je také rájem koní: jednoho má ve znaku město Pardubice, kde se už přes sto let jezdí Velká pardubická, k prohlídkám zve několik hřebčínů.

#světovéČesko a Ústecký kraj

#světovéČesko a Ústecký kraj

Když se vydáte na severozápad, už zdálky vás přivítá snové údolí Labe zvané Porta Bohemica a okolní hory, kopce a skály. Při pohledu na špičaté vrcholky vyhaslých sopek s jejich nekorunovanou královnou Milešovkou se ani #světovéČesko neubránilo všetečné myšlence, zda se v jejím nitru přece jenom dosud neukrývají poslední plamínky života – třeba jako ve vulkánu Pico de Teide na Kanárských ostrovech, který se nejvyšší hoře Českého středohoří v mnohém podobá: sopečným původem, oslňujícím výhledem i svým tvarem.

#světovéČesko a Zlínský kraj

#světovéČesko a Zlínský kraj

Východní Morava vás uchvátí svou rozmanitostí: k objevování zve Baťův Zlín a známá zoo, překrásné stavby architekta Jurkoviče, poutní místo Svatý Hostýn anebo krásná příroda, od Bílých Karpat přes Vsetínské a Hostýnské vrchy až po Javorníky a Beskydy.

#světovéČesko a Jihočeský kraj

#světovéČesko a Jihočeský kraj

Znáte krásnější místo pro letní dovolenou než jižní Čechy? Mozaiku lesů, luk a rybníků s průzračně čistou vodou, kde se můžete skvěle koupat celé léto, pohádkové hrady, selské baroko s puncem UNESCO, rybí speciality anebo úzkokolejku, která se vine krajinou České Kanady?

#světovéČesko a Plzeňský kraj

#světovéČesko a Plzeňský kraj

Co láká k výletům do západních Čech? Skvělé plzeňské pivo, nádherná šumavská příroda a k tomu třeba některý z hradů Šumavského trojhradí: vyberete si Rabí, Velhartice nebo Kašperk? Právě ten poslední, nejvýše položený královský hrad u nás s oslnivým výhledem do okolí, leckomu připomíná Dunluce Castle na severním pobřeží Irska.

#světovéČesko a Karlovarský kraj

#světovéČesko a Karlovarský kraj

Západočeské lázně jsou krajem kraj kolonád, termálních pramenů, lázeňských pavilonů a promenádních cest se spoustou vyhlídek a odpočinkových altánů, ale také pozoruhodné přírody plné skal a vyhaslých sopek. Jen kousek od noblesních promenád Františkových Lázní se například projdete českým Islandem aneb národní přírodní rezervací Soos.

#světovéČesko a Region Liberec

#světovéČesko a Region Liberec

Sever Čech, to jsou spousty hradů a zámků, sklárny a sklářská muzea, skalní vyhlídky a hory: Jizerské, Lužické i Ještědský hřbet. Kde jsou hory, tam jsou také lyžařské areály a tratě pro běžky, včetně slavné Jizerské magistrály. Kdo má naopak rád léto, koupání a sporty, ten zamíří třeba k Máchovu jezeru nebo na Kokořínsko a do Máchova kraje.

#světovéČesko a Královéhradecký kraj

#světovéČesko a Královéhradecký kraj

Skalnaté hřebeny, ledovcové kotle, vodopády, horské louky a spousty skvělých vyhlídek z hřebenů Krkonoš, ale také Stezku korunami stromů v Janských Lázních anebo vojenské památky, od barokní pevnosti Josefov přes místa připomínající bitvu u Hradce Králové 1866 až po pás pevností a tvrzí předválečného pohraničního opevnění: to všechno nabízí Královéhradecko.

#světovéČesko a Kraj Vysočina

#světovéČesko a Kraj Vysočina

Venkovská idylka s hlubokými lesy, loukami a rybníky, spousta historických měst i technických památek a také tři pozoruhodná místa, zapsaná v seznamu UNESCO: Telč, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Tam můžete vyjít k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, postavenému podle plánů mistra barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho.

#světovéČesko a Olomoucký kraj

#světovéČesko a Olomoucký kraj

Cestování střední Moravou je spojené s poznáváním hradů, zámků a historických měst, a pokud zabrousíte na sever do Jeseníků, přidají se hory, sport a relaxace. Nejlepší zážitky?

#světovéČesko a Středočeský kraj

#světovéČesko a Středočeský kraj

Ať už se vydáte do rovin v Polabí, do údolí Berounky, Sázavy nebo Vltavy, do lesů Křivoklátska anebo do jeskyní a důlních štol Českého krasu, všude vás čekají fantastická místa. K výletům zvou například nejznámější české hrady a zámky, od Karlštejna či Křivoklátu přes Konopiště, Jemniště nebo Žleby až po Český Šternberk.

#světovéČesko a Moravskoslezský kraj

#světovéČesko a Moravskoslezský kraj

Zamíříte do zalesněných svazích Beskyd a Jeseníků, anebo raději zůstanete v nížinách a budete cestovat po hradech, zámcích a industriálních památkách? Pak nesmíte vynechat Dolní oblast Vítkovice, přezdívané Ostravské Hradčany.

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

#světovéČesko a Mezinárodní rok jeskyní: kuriozity, rarity a zážitky

#světovéČesko a Mezinárodní rok jeskyní: kuriozity, rarity a zážitky

Tajemné propasti, krápníky a kresba stará zhruba 6 300 let: to je jen malý výběr unikátů, které ukrývají naše jeskyně. Letos chystají spousty přednášek, komentovaných prohlídek, výstav a dalších zajímavých akcí: rok 2021 je totiž Mezinárodním rokem jeskyní a krasu.

#světovéČesko: poznejte unikátní dřevěné stavby a nejstarší dřevěný kostelík u nás

#světovéČesko: poznejte unikátní dřevěné stavby a nejstarší dřevěný kostelík u nás

Dřevěný kostelík Panny Marie patří k nejstarším celodřevěným sakrálním památkám ve střední Evropě a je pozoruhodný svou architekturou i výmalbou interiéru. Najdete jej v Broumově na Královéhradecku. Dnešní podoba kostela pochází z roku 1450 a byl postaven bez jediného hřebíku. Svým vzezřením může připomínat dřevěné karpatské kostelíky, jejichž nejstarším představitelem je ukrajinský kostel sv. Mikuláše z roku 1470.

#světovéČesko a přehlídka slavných šikmých věží

#světovéČesko a přehlídka slavných šikmých věží

Na šikmou věž v italské Pise se jezdí dívat kdekdo, ale víte, že podobné krasavice, vychýlené z původní osy, máme i v Česku? Najdete je jak ve velkých městech jako jsou Ústí nad Labem, Domažlice nebo Praha, tak na vesnicích a dokonce i na zámcích.

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

Výlet k originálnímu Stonehenge u anglického Salisbury je aktuálně "kapku z ruky", ale víte, že v Česku objevíte několik napodobenin a celou řadu obdobných artefaktů? Rozdíl je jediný: nevznikly před mnoha tisíci let, ale celkem nedávno. Určitě se vám ale budou líbit a přátelům můžete poslat hádanku: víte, kde to je? Naplánujte si výlet na zajímavé místo!

#světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům

#světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům

Na několika výletech k vodopádům si přijdou na své nejen vyznavači dobrodružství, ale i romantici a milovníci přírody. Všechny totiž leží stranou od hlavních cest, takže vás čeká trocha hledání a hezké překvapení na konci. A jeden leží skutečně hodně daleko!

#světovéČesko a výlety v holandském stylu: dům, zahrady, větrné mlýny a sýry

#světovéČesko a výlety v holandském stylu: dům, zahrady, větrné mlýny a sýry

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.

#světovéČesko a Francie u nás: léto na francouzském trhu, ve francouzských zahradách a na české Loiře

#světovéČesko a Francie u nás: léto na francouzském trhu, ve francouzských zahradách a na české Loiře

Milujete Francii a vše francouzské? Pak se nechte pozvat na báječný Francouzský trh na Kampě, do kalendáře si zapište srpnový koncert francouzské hudby na Francouzské ulici a naplánujte si letní výlet do některé z francouzských zahrad: tipů pro inspiraci najdete na Kudy z nudy víc než dost. Co třeba francouzská zahrada u zámku Dobříš anebo putování po zámcích podél české Loiry?

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

Originální, vzdušné a dokonale pracující se světlem, symbolikou a geometrickými tvary: takové jsou stavby mistra Santiniho. Jeho svébytný styl dnes nazýváme barokní gotikou. V evropském měřítku je jedinečný: jinde než v Česku jeho stavby nenajdete.

#světovéČesko a mohyly jako od starých Mayů

#světovéČesko a mohyly jako od starých Mayů

Na Šlovickém vrchu u Dobřan vznikla nová přírodní rezervace, kde se spokojeně zabydlelo další stádo divokých koní. Podívat se na ně můžete z nové vyhlídky, která vyrostla nedaleko. Ani nepotřebujete nijak bujnou fantazii, aby vám připomněla stavby dávných Inků či Mayů.

Další aktuality

Lidové pranostiky: říjen, císařské hody, Havelské ochlazení a devět počasí za den

Po teplém září zle se říjen tváří anebo Svatý Havel – devět počasí za den, říká o desátém měsíci v roce jedna z pranostik. Podzim už je v plném proudu, začíná padat listí a kaštany. Ke sklizni jablek, hrušek, švestek, brambor, ořechů a šípků vám na Kudy z nudy nabídneme nadílku mouder, pranostik a pořekadel o říjnovém počasí, ptácích odlétajících do teplých krajin a prvním sněžení.
16. září 2024 9:43
Životní styl

Jak si užít první podzimní neděli?

Všechno jednou končí, aby něco nového mohlo začít... Letošní zářivé léto je definitivně pryč a o slovo se přihlásil podzim. Přinášíme vám pár tipů, jak příjemně strávit právě tu první podzimní neděli.
16. září 2024 7:52
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
14. září 2024 9:32
Životní styl

K cestování nepatří jen zážitky a dobrodružství, ale i bezpečí, mír a tolerance

Také toužíte po zábavném cestování, plném jedinečných zážitků a dobrodružství? Nejste sami, podobnou vášeň sdílí miliony lidí na celé planetě. Současně je ale pro řadu cestovatelů nejvyšší prioritou bezpečnost, klid a jistota. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, kam a jak se dá cestovat bezpečně a v míru.
13. září 2024 16:19
Životní styl

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Jste pověrčiví? Bude váš pátek 13. 12. 2024 obyčejný anebo jedinečný? Pátek třináctého je pátek jako každý jiný, ale stejně má smolnou pověst. Pověra spojená s neštěstím na pátek třináctého je založena na několika historických událostech a symbolice. V letošním roce připadla třináctka na pátek 13. září a opakovat se bude ješzě v pátek 13. prosince 2024.
12. září 2024 18:00
Životní styl

Tajné české talismany aneb co nás chrání před pohromami?

Kde čerpat naději v časech, kdy je budoucnost tak temná, že je o ní lepší nemluvit a raději ani nepřemýšlet? Vydejte se s portálem Kudy z nudy třeba do Staré Boleslavi, na Blaník nebo do Beskyd. Tam všude totiž naši předkové hledali ochranu a víru v příznivý osud.
7. září 2024 11:50
Životní styl

Udržitelné cestování s Kudy z nudy: novinky a trendy 2024

Dovolená v přírodě, ráno s vůní čerstvě posečené trávy, k snídani mléko, sýry a pečivo od místních farmářů, odpočinek, ticho a pohoda venkova: tak možná vypadá váš sen o dovolené. Splnit si ho můžete na Kudy z nudy. Pro fanoušky udržitelného cestování máme spousty zajímavých tipů.
5. září 2024 14:01
Životní styl

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: malé vesnice jako turistické perly

Říká se, že co je malé, to je hezké. S Kudy z nudy zjistíte, že to stoprocentně platí i pro malé vesnice a osady, kde mnohdy žije jen pár desítek stálých obyvatel. Někdy to jsou místa, kde lišky dávají dobrou noc, zároveň ale jde o turistické perly, které rozhodně stojí za bližší seznámení. Užijte si toulky po vesnicích a vesničkách, které vás dokážou překvapit!
5. září 2024 13:25
Životní styl