1. Hora Říp (45 % hlasů) – tady to všechno začala. Z Řípu se rozhlédl Praotec Čech a rozhodl o naší domovině. Na jeho vrcholu stojí románská rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha přestavěná ve 12. století.
2. Pražský hrad (23 %) – jeden z nejsilnějších symbolů české státnosti. Sídlo knížat, králů, dnes prezidenta. Je tu řada významných staveb, např. katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava.
3. Karlštejn (14 %) – sídlo nejoblíbenějšího českého panovníka, římského císaře a největšího Čecha, Karla IV. bylo postaveno ve 14. století k ochraně korunovačních klenotů.
4. Velehrad (4 %) – známé poutní místo, kde se potkává velkomoravská tradice sv. Cyrila a Metoděje s tradicí západního křesťanství.
5. Olomouc (3 %) – 4. srpna 1306 ukončila ruka neznámého vraha život mladého knížete Václava III. a tím i mužskou linii vládnoucí dynastie Přemyslovců.
6.-8. Stará Boleslav (2 %) – mučednická smrt svatého Václava zabitého rukou vlastního bratra přeměnila Starou Boleslav v nejstarší poutní místo v Česku.
6.-8 Hrad Krakovec (2 %) – poslední útočiště Mistra Jana Husa před jeho nuceným odchodem do Kostnice je dodnes skvělou ukázkou gotické hradní architektury.
6.-8 Bílá hora (2 %) – 8. 11. 1620 zde byla na hlavu poražena vojska českých stavů. Jeden z mezníků naší i evropské historie.
9. Brno (1 %)
– funkcionalistická vila Tugendat byla v roce 1992 svědkem jednání Václava Klause a Vladimíra Mečiara, při kterém bylo dohodnuto rozdělení Československa.
Ankety na portálu www.kudyznudy.cz se zúčastnilo 364 hlasujících. Mezi dalšími tipy na „národní místa“ se objevily také hrad Křivoklát, Karlův most nebo Plzeň.