ÚvodAktualityOtevřete 13. komnatu a staňte se jejím strážcem!
Loucen - prohlídka s bílou paní
Památky

Otevřete 13. komnatu a staňte se jejím strážcem!

  • 6. dubna 2017
Romantika, poučení, dobrodružství, ale i tajemná atmosféra čeká na ty, kteří se rozhodnou otevřít třináctou komnatu. Za projektem "Otevřete 13. komnatu" se skrývá nejen tajemství do projektu zapojených historických památek, ale především propracovaná hra na vysoké úrovni, která osloví návštěvníky napříč generacemi. Užijte si netradiční prohlídky hradů a zámků s nádechem tajemna!
S každým klíčkem budete 13. komnatě blížZapojit se do projektu Otevřete 13. komnatu je velmi jednoduché. Vše začíná koupí vstupenky na daný hrad či zámek - k ní získáte (jako jednotlivec či rodina) cestovatelský pas a společně s tajemným průvodcem se podíváte do doby jemu vlastní a pokusíte se vyluštit rébus tak, abyste mohli získat první klíč. Ten vás přiblíží na cestu za tajemstvím 13. komnaty. Po obdržení sedmi z deseti klíčů nastává ta nejdůležitější chvíle, kdy se můžete do 13. komnaty podívat. Je třeba si pečlivě vybrat, na které památce chcete 13. komnatu odhalit a zarezervovat si termín. V příslušný den dorazíte na vybranou památku, prokážete se cestovatelským pasem. Nikdo z návštěvníků dopředu neví, co se v komnatě skrývá, ale nemusíte se bát, jelikož průvodci vás na vše podstatné upozorní včas.

Hrad KostPotom co si tajemnou místnost prohlédnete, budete pasováni do řádu strážců 13. komnaty. V rámci rituálu pasování dostanete na závěr pasovací dekret na ručním papíře a budete zapsáni do Knihy strážců 13. komnaty. Domů si tak odnesete nejen tajemství, které komnata skrývá, ale i jedinečný zážitek z celé prohlídky. Pokud se vám podaří navštívit všech deset zapojených památek, tak na poslední z nich se můžete těšit na malý dárek.

Do projektu "Otevřte 13. komnatu" jsou zapojeny klášter Broumov, zámek Děčín, hrad Grabštejn, zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, zámek Kačina, hrad Kost, zámek Kozel, zámek Slatiňany, Slezskoostravský hrad a zámek Fryštát. Každá památka má v projektu "Otevřte 13. komnatu" svého nezaměnitelného kostýmovaného průvodce, který vás provede po svém hradu, zámku či klášteře a sdělí vám zábavnou formou historické mezníky dané památky i zajímavé události a zprávy, které jsou s památkou spojeny.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky