ÚvodAktualityVelké manévry: malá kaple, obří kostel a další „stěhovavé“ stavby
Památky

Velké manévry: malá kaple, obří kostel a další „stěhovavé“ stavby

Když se mluví o stěhování staveb, většině lidí se vybaví kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Věděli jste ale, že staveb, které změnily své místo, je u nás daleko víc? A některé z nich musely překonat opravdu velké vzdálenosti, jiné byly posunuty o několik metrů... Na výlet po stopách kaplí a kostelů, které původně stály na jiných místech, než stojí dnes, vás zve portál Kudy z nudy.

Kaple sv. Máří Magdaleny byla první "zděná"

kaple Máří MagdalenyAč se hovoří o první „velké“ přesunutí stavbě, jedná se vcelku o malou sakrální stavbičku stojící na břehu Vltavy pod Letenskými sadyPraze. Oválná kaple sv. Máří Magdaleny vyrostla v roce 1635 pod klášterní vinicí řádu Křižovníků s červeným srdcem. Je to kaple-chameleonka. Některé zdroje ji řadí mezi stavby pozdně renesanční, jiné mezi raně barokní. Prý se u ní rádi zastavovali voraři, později po josefínských reformách sloužila jako sklad dřeva či uhlí a dokonce i jako holubník a ovčín pro majitele blízké plovárny. Od roku 1908 o ni pečuje starokatolická církev. Otevřená ale bývá málokdy, většinou při Noci kostelů nebo o Vánocích, bývají tu vystaveny arabské jesličky.

čechův mostV polovině 20. století kapli hrozila kvůli přestavbě nábřeží a budování tramvajové tratě demolice; podle některých pamětníků ale spíš "hyzdila" skvostný výhled na tehdejší Stalinův pomník na Letné. Ať tak či onak, její záchranu inicioval slavný statik a betonář Stanislav Bechyně – a právě on prý vymyslel způsob, jak kapli přestěhovat o 31 metrů proti proudu Vltavy. Stavba s nově vybudovaným základovým věncem, sevřená v ocelových obručích a zevnitř vyztužená dřevěnými trámy, putovala po kolejích do předpolí Čechova mostu, kam definitivně dosedla 4. února 1956. Kapli to na novém místě docela sluší a historicky první přesun velké zděné budovy v českých zemích dodnes připomínají vitráže v jejích oknech.
 

Dřevěné stěhovavé kostely

Zdůrazněme slova „zděné budovy“, protože kaple sv. Máří Magdaleny měla několik předchůdců, dřevěných kostelů, které do Česka přicestovaly z Podkarpatské Rusi. Prvenství držel patrně kostel sv. Archanděla Michaela v zahradě Kinských na Petříně, který bohužel 28. 10. 2020 vyhořel do základů. Do Prahy přijel roku 1929 z Medvedovcí u Mukačeva.

kostel sv. Mikuláše v HradciZ obce Velká Kopaňa nedaleko Chustu pochází kostel Všech Svatých; když si tamní lidé postavili nový kamenný kostel, ten starší dřevěný začal chátrat. Před zánikem jej zachránil senátor Václav Klofáč, který jej objevil při své cestě na Podkarpatskou Rus v roce 1927. O tři roky později se kostel přestěhoval do Dobříkova u Chocně. V roce 1936 přijel po železnici do Blanska pečlivě rozebraný dřevěný kostel sv. Paraskivy, který původně stával v obci Nižné Seliště nedaleko Chustu. Z Hliňance u Mukačeva pochází kostel sv. Prokopa a sv. Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem, a několikrát se stěhoval také kostel Proměnění Páně a sv. Mikuláše v Nové Pace, původně zasvěcený Zesnutí Přesvaté Bohorodice.

A konečně je tu i kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové, byť nepochází z Podkarpatské Rusi, ale z východoslovenské Habury. Tam si mimochodem před několika lety postavili jeho repliku. V letech 2016 – 2019 prošel kostelík zásadní obnovou – dočkal se nového opláštění, supermoderní hasicí zařízení a restaurace bohatého mobiliáře a nástěnných maleb.
 

Nejslavnější stěhování se odehrálo v Mostě

kostel mostKdyž je řeč o stěhování velkých staveb, nesmíme zapomenout na kostel Nanebevzetí Panny Marie, přesunutý při likvidaci starého Mostu. Technicky složitá přeprava vzácného gotického chrámu ze 16. století začala v září 1975, kdy byla 10 000 tun vážící stavba „naložena“ na 53 podvozků, speciálně vyrobených k tomuto účelu v plzeňské Škodovce. Do pohybu se 60 metrů dlouhý a více než 30 metrů vysoký kostel dal 30. září a po zdolání 841 metrů dlouhé trasy dosedl po sedmadvaceti dnech na dnešní místo. Po listopadu 1989 byl znovu vysvěcen a do interiéru se vrátil i původní oltář. Mnozí z těch, kteří jej dnes navštíví, jsou původní obyvatelé Mostu, města, které muselo ustoupit těžbě uhlí. Zajímavým zastavením je nejen pro ně stálá fotografická expozice ve vyhlídkové věži kostela, kde si prohlédnete snímky původního Mostu i jeho bourání, dokumenty o přesunu chrámu, atraktivní fotografie zachycující situaci před a po či záběry nového Mostu a rekultivované krajiny v okolí. V roce 2023 byla v blízkosti kostela nainstalována unikátní památkakus kolejové konstrukce (kolejové lože). Je k vidění v místě, kde nynější parková úprava odkazuje na původní pozici kostela a naznačuje směr, kterým byl kostel přesunut.
 

Přesun kaple sv. Šebestiána v Uherském Hradišti

kaple šebestiánBarokní kaple sv. Šebestiána nyní stojí na Palackého náměstí, ale původně ji v roce 1715 postavili vojáci hradišťské pevnosti jinde, do míst, kde nyní vede jedna z přístupových cest do centra. Když se v roce 1968 realizovaly nové rozvojové plány města, kaple jim ustoupila a byla přesunuta o 9 metrů. Stavba ale nestojí na původních základech, protože v důsledku úprav místních komunikací bylo rozhodnuto o jejím posunutí. Dle unikátní technologie československého patentu Dr. Wünsche a Ing. Šuláka byla kaple v roce 1969 odříznuta od základů, hydraulicky nadzvednuta, na válcích přesunuta o necelých deset metrů jihovýchodním směrem a usazena na nové základy na zvýšeném terénu.
Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku Památky

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě najdete v Blansku. Jedná se o dřevěný kostel sv. Paraskivy, který byl do tehdejšího Československa dovezen až z Podkarpatské Rusi. Setkávají se zde všechny generace při bohoslužbách, pobožnostech, koncertech, kulturních akcích, křtech, svatbách a pohřbech.

Expozice starého Mostu – v současné době uzavřena Kultura

Expozice starého Mostu – v současné době uzavřena

Nová expozice věnovaná starému Mostu potěší nejen pamětníky, kteří si tak mohou zavzpomínat na známá zákoutí, ale i ostatní zájemce o historické město Most. Od 17. prosince 2015 až do odvolání je z technických důvodů uzavřena Expozice starého Mostu.

Kolejové lože v Mostě – část konstrukce pro přesun děkanského kostela Památky

Kolejové lože v Mostě – část konstrukce pro přesun děkanského kostela

Zajímavý historický artefakt věnovala obyvatelům Mostu skupina Sev.en Česká energie, která v okolí města provozuje uhelné lomy ČSA a Vršany. Jejím pracovníkům se totiž podařilo objevit část speciální kolejové konstrukce, po které byl unikátně přesunut děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie.

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně Památky

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Na stráni Petřína, v zahradě Kinských, stával dřevěný pravoslavný kostelík svatého Michala, který sem byl dovezen až z Podkarpatské Rusi roku 1929. Celodřevěná stavba patřila mezi nejkrásnější lidové stavby tohoto regionu, avšak dne 28. 10. 2020 vyhořel do základů.

Barokní kaple sv. Šebestiána v Uherském Hradišti Památky

Barokní kaple sv. Šebestiána v Uherském Hradišti

Barokní kaple sv. Šebestiána nyní stojí na Palackého náměstí, ale původně ji v roce 1715 postavili vojáci hradišťské pevnosti jinde, do míst, kde nyní vede jedna z přístupových cest do centra. Když se v roce 1968 realizovaly nové rozvojové plány města, kaple jim ustoupila a byla přesunuta o 9 metrů.

Kaple sv. Máří Magdaleny u Čechova mostu v Praze Památky

Kaple sv. Máří Magdaleny u Čechova mostu v Praze

Na pražském nábřeží Edvarda Beneše v bezprostředním sousedství dnešního Čechova mostu se na břehu Vltavy nachází zajímavá kruhová barokní kaple sv. Máří Magdaleny. Počátkem padesátých let hrozilo kapli zbourání, naštěstí však byla přesunuta o necelých jednatřicet metrů proti proudu toku Vltavy.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie je známý kvůli svému přesunu. Byl přemístěn o celých 841 metrů. Díky tomu je kostel dodnes považován za raritu světového formátu.

Kostel sv. Prokopa a sv. Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem Letní sporty

Kostel sv. Prokopa a sv. Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem

V severní části obce Kunčice pod Ondřejníkem stojí dřevěný kostelík svatého Prokopa a Barbory z konce 17. století. Kostelík stával na Podkarpatské Rusi v obci Hliňanec a je typickou ukázkou podkarpatskoruské kostelní architektury a jeho inventář zase dokladem řeckokatolického vysvěcení.

Další aktuality

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka, kde to žije i na podzim a v zimě

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech.
29. říjen 2024 19:51
Památky

Dušičky – ozvěny pohanské minulosti

Kdy a proč si připomínáme Dušičky? Druhý listopadový den se slaví Památka všech zemřelých, spojená se vzpomínkou na mrtvé. Podle náboženských představ modlitby živých pomohou zemřelým, duším dlícím v Očistci, k očištění od hříchů na cestě do Nebe. Kořeny tohoto svátku tkví pravděpodobně už v keltských rituálech.
29. říjen 2024 6:39
Památky

10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 28. října 1918 bylo Československo mezinárodně uznáno za samostatný stát a Tomáš Guarrigue Masaryk byl poté 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem. Svou funkci přijal v 68 letech a svůj úřad zastával téměř 20 let. První československý prezident se dodnes těší velké oblibě a není divu, že je podle něj pojmenovaná řada ulic i náměstí a existuje také množství soch s jeho podobiznou. Kam se za nimi vydat vám poradíme v našich tipech.
28. říjen 2024 12:00
Památky

O tom, že má Česká republika záhadologům a milovníkům tajemna co nabídnout, není pochyb

Naši předci, kteří stavěli nová města, mohutné chrámy a pyšné hrady, si byli vědomi magických energií a bytostí žijících v astrálním světě. Snažili se nové objekty navrhnout tak, aby dobré síly využili a špatné odradili, nebo neutralizovali. Tajné chodby, které dříve patřily k běžnému vybavení budov, v pozdějších letech ztratily na důležitosti, dokumentace o nich zmizela a dnes dráždí naší mysl k jejich opětovanému objevování.
28. říjen 2024 1:45
Památky

Panovníci a státníci našich dějin: tipy na výlety k jejich sochám

Řada panovníků a státníků, jako je například Přemysl Otakar II., Karel IV., Marie Terezie, Josef II. nebo T. G. Masaryk má svoji sochu či pomník. Vybavíte si ale, kde konkrétně ta či ona socha stojí? Za připomínkou našich státníků vás pozveme v dnešních tipech.
28. říjen 2024 1:00
Památky

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?
27. říjen 2024 10:34
Památky

Šest hřbitovů v Česku, které budí pozornost i nahánějí strach

Hřbitovy nejsou jen místem, kam lidé přicházejí uctít památku svých blízkých. Někteří je vyhledávají jako oázu klidu uprostřed všedního ruchu, jiní zase pro jejich mrazivou pověst, unikátnost nebo slavná jména. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za šesticí výjimečných hřbitovů napříč Českou republikou.
27. říjen 2024 9:00
Památky

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní hrdost a vlastenectví nejsou prázdná slova. Využijte 28. říjen a výročí vzniku samostatného československého státu k pěknému výletu a vydejte se s portálem Kudy z nudy navštívit stavby, které budoval „národ sobě“ a našim předkům byly tak drahé. Tradice pokračuje dodnes a zajímavé projekty provázely i nedávné 100. výročí vzniku republiky.
26. říjen 2024 11:18
Památky