ÚvodAktualityZoo Ostrava pomůže s posílením divoké populace orla mořského ve Francii
Příroda

Zoo Ostrava pomůže s posílením divoké populace orla mořského ve Francii

  • 30. listopadu 2024
Zoo Ostrava se zapojila do dalšího repatriačního projektu, tentokrát na posílení divoké populace orla mořského ve francouzské přírodě, kdy byli tito majestátní dravci v minulosti téměř vyhubeni. Do chovatelské základny projektu poskytla samici orla, jejíž potomci budou vypouštěni do přírody. Odchov orlů mořských není v zoologických zahradách běžný, v Zoo Ostrava se však daří. Od roku 2018 zde rodičovský pár úspěšně odchoval devět mláďat.
orel mořskýOchrana přírody a zachování biologické rozmanitosti je stěžejním posláním moderních zoologických zahrad. Kromě chovu záložních populací ohrožených druhů v lidské péči se mnohé zoo zapojují i do tzv. repatriačních projektů. Jejich cílem je posilovat oslabené populace ve volné přírodě vypouštěním jedinců odchovaných v zoologických zahradách a specializovaných záchranných stanicích. Zoo Ostrava je dlouhodobě zapojena do několika takových projektů a od roku 1995 bezplatně poskytla už přes 700 mladých jedinců pro vypuštění do přírody nebo do chovatelské základny projektů. Jedná se například o sovy pálené, puštíky bělavé, orlosupy bradaté, ibisy skalní a další druhy ptáků. Nově se ostravská zoologická zahrada zapojila do projektu na obnovu a posílení populace orla mořského ve Francii, kde byli tito největší evropští orli v minulosti jako na mnohých jiných místech v Evropě také vyhubeni.
 
orel mořskýChovu orlů mořských se ostravská zoo věnuje od roku 2006, od roku 2018 se daří rodičovskému páru pravidelně odchovávat mláďata. Doposud jich úspěšně odchoval devět. Zoo v Ostravě je tak jedna z mála zoologických zahrad, kde se tito dravci rozmnožují. V Evropě jsou chováni v 70 institucích a za posledních 12 měsíců byla úspěšně vyvedena mláďata jen ve třech z nich. Většina ostravských mláďat byla převezena do jiných zoologických zahrad, letošní dvě mláďata na transport čekají. V zoo zůstávala i samice vylíhlá v roce 2019, která byla po dohodě s koordinátorem evropského chovného programu pro orly mořské určena pro repatriační projekt Les aigles du léman reintroduction program. Do záchranné stanice ve Francii, kde se stane součástí chovatelské základny, byla odvezena v úterý 26. listopadu. Její potomci by pak měli být vysazeni v okolí stanice, aby pomohli vrátit tento druh do francouzské přírody.
 

Proč se nevypouštějí mladí orli mořští i v České republice?

orel mořskýJe pravda, že tento druh byl v minulosti vyhuben i na našem území. Do konce 19. století hnízdil v jižních Čechách a do začátku 20. století na jižní Moravě. Populace v jižních Čechách byla zhruba po 100 letech obnovena – v letech 1979 až 1984 bylo v oblasti vypuštěno devět mladých orlů mořských odchovaných v Německu. Díky přísné ochraně se jejich stavy postupně zvyšovaly a dnes již hnízdí skoro v celé republice. Jejich počty nyní činí až 180 párů. I v Moravskoslezském kraji hnízdí několik párů a přímo na území Ostravy je možné pozorovat v určitou část roku potulní jedince na tahu. Přes úspěšný návrat do přírody ČR a navzdory ochranářským opatřením však orel mořský i dnes čelí nebezpečí ze strany člověka, zejména kladením otrávených návnad (jed karbofuran), rušením při hnízdění či pytláctvím. Ohrožuje jej také znečištění prostředí chemickými látkami. Vzhledem k tomu, že jako predátor stojí na konci potravního řetězce, dochází v jeho těle ke kumulaci škodlivin.
V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava obývají orli mořští jednu z velkých lesních voliér na botanické Cestě vody.
 

Znáte orla mořského?

orel mořskýOrel mořský (Haliaeetus albicilla) má rozpětí křídel 200–235 cm. Samci váží 3,5–4,5 kg, samice 5–7 kg. Obývá skalnaté mořské břehy, vnitrozemské stojaté vody a velké řeky severní a východní Evropy a severní Asie až k Tichému oceánu. Je částečně tažný. Zajímavé je to, že orel mořský není dobrý lovec. V jeho jídelníčku v létě převažují ryby (sbírá i leklé ryby), vodní ptáci i savci a v průběhu zimy i mršiny, takže v přírodě plní důležitou sanitární roli jakési zdravotní policie.

orel mořskýPár spolu staví několik hnízd, která bývají umístěná na stromech nebo na útesech o hmotnosti několika set kilogramů. V průměru mohou mít až 2 m. Od února do něj samice snáší většinou 1–2 vejce, na snůšce sedí střídavě oba rodiče 35–46 dní. Hnízdní péče trvá 70–75 dní. Orli jsou svému hnízdišti věrní a rodičovský pár ho může používat několik let. Dospělý orel mořský je hnědý, hlava může být světlejší, má žlutý zobák a výrazně bílý ocas. Dožít se může 40 až 50 let. V české přírodě na něj lze narazit například na Třeboňsku (zde má hnízdiště i zimoviště), Táborsku a Českobudějovicku, v posledních letech se ale objevil i v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Na jihu Moravy se objevují například v blízkosti vodního díla Nové Mlýny nebo v Národním parku Podyjí na Znojemsku. Zalíbilo se mu ale také v Národním parku České Švýcarsko nebo na severní Moravě u Karviné.
Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Lysá hora: krátké i dlouhé výlety na horu po celý rok

Lysá hora je vidět z obrovské dálky; pro spoustu lidí z Ostravska a okolních regionů je trvalým lákadlem k výletu, a to po celý rok. Někteří se na vrchol a zpět dostanou za pár hodin, jiní si vyhradí čas na celý den. Kudy vedou obvyklé trasy, čím se liší a která místa stojí za vidění?
1. prosinec 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Užijte si prohlídky pivovaru Radegast za svitu čelovek a se školou čepování

Příjemně hořké zpestření adventních dnů plných sladké chuti cukroví či svařeného vína nabízí pivovar Radegast v Nošovicích. V úterý 3., 10. a 17. prosince 2024 od 18 hodin jsou pro zájemce připraveny večerní prohlídky pivovaru za svitu čelovek s rozšířenou ochutnávkou piva Radegast Hutná 15 z Volby sládků a školou čepování.
29. listopad 2024 14:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Vánoční vlaky v ostravsko-karvinském revíru: mikulášské a vánoční jízdy ve Slezsku

Slezský železniční spolek láká milovníky nostalgických vlaků na víkendové jízdy speciálních mikulášských a vánočních vlaků, které pojedou po Ostravském železničním uzlu, mezi Českým Těšínem a Třincem, v Karviné i okolo Frýdku-Místku.
28. listopad 2024 11:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Hrad Hukvaldy ožije nedělní Ondřejskou poutí

Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se každoročně otevírá návštěvníkům o víkendu, který je nejbližší svátku sv. Ondřeje (slaví 30. listopadu). U příležitosti Ondřejské pouti tuto tradici dodrží také letos! Vydejte se v neděli 1. prosince 2024 do Hukvald a užijte si pouťovou zábavu pod širým nebem.
26. listopad 2024 15:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské

Co spojuje Nový Jičín, Fulnek a Příbor s městy, jako jsou irský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii? Jsou to místa spojená s evangelickou komunitou Moravských bratří. Na Kudy z nudy vám představíme jejich příběhy, osobnosti a další zajímavosti – třeba ochranovskou hvězdu, tradiční vánoční ozdobu.
24. listopad 2024 8:48
Památky, Moravskoslezský kraj

V Dolních Vítkovicích turistická sezóna nikdy nekončí!

Národní technické památky Dolní oblasti Vítkovice jsou i v listopadu stále přístupné! Můžete se vypravit na prohlídky areálu Dolu Hlubina a věže Bolt Tower, expozici staré koksovny KOX, do multifunkční haly Gong či do science center Velký a Malý svět techniky. Dveře otevřené má také Národní zemědělské muzeum v původní tovární hale naproti dolu Hlubina. Všechny expozice a prohlídky jsou dostupné celoročně, zavřeno je jen během vánočních svátků.
14. listopad 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj