První písemné zmínky o zdejších masopustních maškarách pocházejí z 19. století. Už tehdy se o nich ale psalo jako o prastarém zvyku. Po generace se konaly vždy poslední den před začátkem půstu, tedy v úterý před Popeleční středou. V posledních letech se přesunuly na předcházející sobotu. Obecně mají masopustní průvody nejspíš původ již v pohanských dobách. Oslavují příchod Jara, zajišťují dobrou úrodu a plodnost.
Slovo "masopust" neznamená půst, jak si většina z nás myslí. Ba naopak! V období masopustu máme "maso popustit", což znamená pořádně se masa najíst. Mezi typické masopustní pokrmy patří zabijačkové speciality, koblihy nebo masopustní koláče. Nejveselejší bývalo vždy loučení s masopustem, které se vázalo k masopustnímu úterý. Tak je označován den předcházející Popeleční středě. V letošním roce připadá masopustní úterý na 1. března.
Masopustní maškary v Hamrech budou mít v sobotu pré
Tradiční masopustní maškary se vyrojí v sobotu 12. února v obci Hamry u Hlinska. Veselí zde začne už v 7:30 hodin ráno a bude trvat až do odpoledne, cca 16:30 hodin. Masopustní obchůzka bude zahájena z místní části obce Račín k bydlišti "Ženy" Laufra.
Průvod bude dále pokračovat ke starostovi obce pro povolení masopustního reje. Poté budou maškary putovat dům od domu. V reji nebudou chybět tradiční masopustní postavy, které budou vykonávat mnoho různých služeb, jež se od nich očekávají. Zatímco Turci se ve vyžehlených postrojích většinou drží s hudbou, ostatní z maškar prohání přítomné, aby se přidávali k zábavě.
Účastníci masopustu se setkají se Židy, kteří se tradičně zabývají obchodem. Zpravidla nabízí nejrůznější potřeby erotického poslání. Rasové se soustředí na oholení mužů. Kominíci provádějí "kontroly komínů a stav topidel". Slamáci zas dbají na požehnání dobré úrody. Kobylka pak tradičně prohání obtloustlejší účastníky maškary. Celé bláznivé společnosti velí "Laufr" a jeho "Žena", která přijímá peníze za pozornost maškarního zastavení u domu. Obchůzky probíhají po celé obci, během celého dne. Zakončení průvodu doprovodí tradiční "porážka kobyly".
Termíny dalších UNESCO masopustních obchůzek:
Masopust na Veselém kopci zde není uveden, jelikož se letos nekoná.
Expozice maškar na Betlémě
V památkové rezervaci Betlém Hlinsko, v domku č.p. 362, najdete stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka. Expozici spravuje SLS Vysočina ve spolupráci s Městem Hlinsko. Můžete si prohlédnout fotografie i originály masek z Hlinecka, výtvarnou hernu pro děti nebo film, který byl přiložen k žádosti o zápis na seznam UNESCO.