ÚvodAktualityKalendář 2024: Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů
Životní styl

Kalendář 2024: Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů

Poslechněte si audio verzi článku
Milujete ryby ve vodě i na talíři? Pak právě vám nabízíme na portálu Kudy z nudy kalendář rybářských slavností a závodů, které vám zpestří letní sezónu od pozdního jara, přes prázdniny po konec léta i začátek podzimu. A možná se vám bude hodit i trocha rybářských dovedností!

Květnové Vodňanské slavnosti

rybářV pátek a v sobotu 17. – 18. května se vrací do vodňanských ulic největší městská slavnost Vodňanské rybářské dny. Kromě rybí a rybářské tematiky ale velkolepý a žánrově pestrý program nabídne koncerty, divadelní představení, vystoupení dětských souborů a výstavy. Mezi hlavní hvězdy letošního ročníku budou patřit Ewa Farna, Gesto Boothy, Vesna nebo Poetika. Jimi ale zdaleka výčet skvělé kulturní nabídky nekončí. Pro děti zahraje Kašpárek v rohlíku, na své si přijdou i milovníci cimbálové muziky a skvělé kapely to rozjedou na Blanice Music Festu ve Sportovním areálu Blanice. V sobotu zaplní vodňanské náměstí stánkaři se svými rybími pochoutkami, chybět nebude ani tradiční řemeslný trh. Sportovní areál Blanice bude patřit dětem. Užijí si zde skákací hrad, lukostřelbu, divadelní pohádku i dětskou diskotéku.
 

V létě Čochtanova Třeboň i slavnosti Jakuba Krčína

Historické slavnosti Jakuba Krčína v Třeboni nejsou přímo o chytání ryb, ale kolik rybníků plných kaprů by bylo kolem Třeboně bez rybníkáře Jakuba Krčína? Od 19. do 20. července město ožije historickými slavnostmi. Představí se skupiny historického šermu i tance, děti pobaví loutkové divadlo, kejklíř i sokolník. Chybět nebudou řemeslné trhy ani historické soutěžení. Nezapomenutelných zážitkem je noční loučový průvod na hráz rybníka Svět i zakončení slavností ohňostrojem odpalovaným nad hladinu rybníka. 

Čochtanova TřeboňDobře, uznáváme, že ani Čochtanova Třeboň není rybářská akce v pravém slova smyslu. Jedná se o festival určený pro děti, který je hravou formou seznamuje s vodním světem. Ideální pro rodiny s dětmi, které mají k rybníkům, rybám a pohádkám kladný vztah. Letošní ročník se odehraje 9. až 11. srpna v rybám a rybářství zasvěcené Třeboni. Čeká vás tady veselý program s mnoha soutěžemi v Čochtanově pohádkovém světě, budete malovat vodnické hrníčky, chytat třeboňské kapříky, můžete si zkusit zazpívat do mikrofonu a ve vodnické soutěži Superstar si vyzpívat i nějakou cenu. Tatínkům-rybářům nic nebrání v tom, vzít si s sebou pruty a pěkně si zachytat
 

V září Kaprobraní na Bítově, v říjnu závod Stairs2Hell

Kaprobraní na BítověTečkou za další sezonou na hradě Bítově bývá každoroční Hradní Kaprobraní. Na letošní ročník přijeďte o víkendu 28. a 29. září. Skupina historického šermu Buhurt pozve po oba dny návštěvníky vždy v 11:30 – 13:00 a 14:30 hod. do hradní zahrady na historickou scénku Vaše, Naše, spojenou s ochutnávkou staročeských placek a ukázkou zbraní a zbroje. V neděli si pak děti vyzkouší své rybářské umění a také trochu štěstí v hradním rybníčku, tři největší úlovky budou odměněny cenami. Soutěží se od 9:00 do 12:00 a od 12:00 do 15:00. U rybníka bude zajištěno občerstvení pro děti i dospělé formou opékání špekáčků u ohniště. 

Stairs2HellDvacet tisíc eur, poháry, věcné ceny a ještě pohár pro tým, který uloví nejtěžšího kapra: takové odměny čekají na vítěze Stairs2Hell, extrémního mezinárodního závodu v chytání kaprů. Soutěž pro sto dvou až tříčlenných týmů, kde si každý závodník sáhne až na dno svých sil, se koná se od 5. do 12. října na Novomlýnské nádrži pod Pálavou, v největším rybářském revíru na Moravě.  Pod vodní hladinou čeká na závodníky potopený les, zbytky vesnic či nejedna zatopená vinice. Všechny tyto lahůdky jsou ještě obrostlé slávičkami, které jsou ostré jako břitva. Loví se systémem „chyť a pusť“. Všechny ulovené ryby se tak musí co nejdříve vrátit zpět do Novomlýnské nádrže
 

Podzim, čas výlovů

výlovyVolným pokračováním letních rybářských slavností bývají podzimní výlovy rybníků. Termíny sice bývají jasné až v září, ale již nyní si můžete v kalendáři označit dny od 11. do 13. října, kdy přijde na řadu slavnostní výlov největšího českého rybníka Rožmberk. Přijeďte se podívat, jak tento velikán vydává své bohatství a odhaluje své dno! Rybářství Třeboň na výlovu předvede vrchol tradičního rybářského řemesla, tedy zátahy a vlastní výlovy. Ryby se budou prodávat na několika místech, připraveny budou i rybí speciality z Třeboňského kapra a dalších sladkovodních ryb. Chybět nebude ani další doprovodný program. A neváhejte s ubytováním, v sobotu 12. 10. se také poběží Třeboňský maraton! Chcete se do podzimu o rybářství a českém rybníkářství dozvědět něco víc? Navštivte moderní interaktivní expozici Rybářství v Národním zemědělském muzeu.
 

Farmářské trhy s čerstvými rybami a nejlepší rybí restaurace

Čerstvé ryby, mořské, sladkovodní i mořské plody najdete na nejednom z oblíbených farmářských trhů, které se obvykle konají od jara do podzimu. Na Plzeňských farmářských trzích zakoupíte čerstvé pstruhy a siveny z Českého lesa, čerstvé i uzené ryby z Blatné, ryby ze Sádky Soběkury i rybí dobroty od Helenky. Na farmářských trzích na pražské Náplavce objevíte čerstvé mořské a sladkovodní ryby, plody moře a ústřice. Ryby z trhu jsou fajn, ale radši byste si chytili vlastní? Jestli máte vlastní prut a rybářské zkušenosti, vždy od středy do neděle si můžete zachytat v Dolních Chabrech v Chabrybárně. Čerstvé ryby zde můžete i zakoupit, nebo vyzkoušet rybí speciality v místním bistru.

A nejlepší rybí restaurace? V Třeboni jsou na ryby specialisté a v restauracích Šupina a Šupinka si na rybích specialitách opravdu pochutnáte. Kapří tatarák, uzený pstruh, sumčí játra. Místní specialitou jsou kapří hranolky s žampionovo-koprovou omáčkou. K ubytování po dobré večeři nemusíte daleko, pohodlné a stylové ubytování nabízí Apartmány Šupina. Kvalitní a čerstvé ryby a mořské plody dostanete v rybárně a restauraci Blue Fjord v Praze. Organické pražmy královské a mořští vlci z Chorvatska, lososi z Norska, ústřice z Francie, humři z Kanady. Vyberte si svého favorita u pultu a nechte si ho rovnou připravit. Do atmosféry přímořského městečka v Belgii vás přenese restaurace U Piráta v Jičíně. Místní specialitou je rybí lahůdka pro dvě osoby, kromě čerstvých ryb zde ale dostanete i steak z roštěné a zeleninový salát. 
Restaurace U Piráta Gurmánská turistika

Restaurace U Piráta

Restaurace U Piráta v Jičíně vás stylem přenese do přímořského města někde v Belgii. Pochutnáte si zde především na čerstvých rybách, ale nechybí tu ani steaky z roštěné a zeleninové saláty.

Šupina a Šupinka – objednat si můžete hned z několika druhů čerstvých sladkovodních ryb Zážitky

Šupina a Šupinka – objednat si můžete hned z několika druhů čerstvých sladkovodních ryb

Vítejte v tradiční rodinné rybí restauraci Šupina a Šupinka. Restaurace nabízejí české speciality; pokrmy masité, dietní, dětské, ale především pokrmy z čerstvých sladkovodních ryb třeboňského regionu.

Historické slavnosti Jakuba Krčína v Třeboni 2024

19. 7.20. 7.
Historické slavnosti Jakuba Krčína v Třeboni 2024

Jen na jednu noc a jeden den bývá každoročně proslulý třeboňský rybníkář Jakub Krčín propuštěn z pekla a o to větší oslava to musí být!

Kalendova Chabrybárna v Dolních Chabrech Životní styl

Kalendova Chabrybárna v Dolních Chabrech

Stavte se pro grilovanou, uzenou rybu nebo rybí speciality s sebou. Nabízíme sezonní gastroakce, teambuildingy i chytání ryb.

Rybárna Blue Fjord Gurmánská turistika

Rybárna Blue Fjord

Organické pražmy královské a mořští vlci z Chorvatska, lososi z Norska, ústřice z Francie, humři z Kanady. Rybí trh s restaurací Blue Fjord nabízí to nejlepší z mořských i sladkovodních ryb a mořských plodů.

Rybářské slavnosti v Kácově

26. 10.
Rybářské slavnosti v Kácově

V sobotu 26. října 2024 od 9 hodin se konají rybářské slavnosti v rybochovném zařízení v Kácově – Račíněvsi.

Výlov rybníka Rožmberk 2024

11. 10.13. 10.
Výlov rybníka Rožmberk 2024

Výlov rybníka Rožmberka se bude konat pátku od 11. do neděle 13. října 2024. Rožmberk je největší rybník nejen na Třeboňsku, ale celého Česka. Třeboňští rybáři jej loví každý rok na podzim a zvou na tento Slavnostní výlov Rožmberka nejširší veřejnost.

Sportovní rybolov na Máchově jezeře Letní sporty

Sportovní rybolov na Máchově jezeře

Na Máchovo jezero se po více než 30 letech vrací sportovní rybolov. Zachytat si mohou nejen rybáři, ale i turisté. Rybářská sezona potrvá od 15. 4. do 30.11. Omezení pro lov platí pro úsek pod Šroubeným z důvodu ochrany přírody. Zde je lov možný až od 1. 7. do 30. 11.

Hradní kaprobraní na Bítově

28. 9.29. 9.
Hradní kaprobraní na Bítově

Další ročník Hradního kaprobraní uzavírá hradní sezonu. Děti v doprovodu rodičů mohou vyzkoušet své rybářské umění a vylovit si vlastního kapra z hradního rybníka.

Pobytový rybářský tábor u rybníka Budín

17. 8.24. 8.
Pobytový rybářský tábor u rybníka Budín

Hledáte pro své děti zajímavý program na léto?

Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

1. 1.31. 12.
Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

Rybářství je moderní, interaktivní expozice prezentující tradici českého rybníkářství, která byla roku 2015 oceněna 2. místem v národní soutěži Gloria musaealis. Expozici Rybářství najdete v prvním patře pražské budovy muzea vedle dalších expozic věnovaných přírodním zdrojům.

Rybí jarmark v Chrudimi

12. 10.
Rybí jarmark v Chrudimi

Na konci října, v období výlovů českých rybníků, se na chrudimském Resselově náměstí uskuteční další ročník oblíbeného rybího jarmarku.

Stairs2Hell – evropský šampionát v lovu kaprů

5. 10.12. 10.
Stairs2Hell – evropský šampionát v lovu kaprů

Stairs2Hell je Evropský šampionát v lovu kaprů, je jedním z nejsledovanějších rybářských závodů v Evropě a je nejsledovanějším závodem v České republice.

Rybník Mirešák v Jinočanech Příroda

Rybník Mirešák v Jinočanech

V Jinočanech u statku Mirešice se nachází rybník Mirešák, kde provozujeme rybolov. Je zde v létě také možnost koupání a v zimě bruslení. U areálu jsou 2 parkoviště.

Nechranická přehrada u Kadaně Letní sporty

Nechranická přehrada u Kadaně

Optimální lokalita pro vodní sporty a relax! Nechranická přehrada leží na řece Ohři mezi Kadaní a Žatcem, jižně od Chomutova. Má nejdelší sypanou hráz ve střední Evropě, jejíž délka je 3280 m.

Blatenská ryba – sportovní rybolov a rekreace Letní sporty

Blatenská ryba – sportovní rybolov a rekreace

Nabízíme rekreantům, letním hostům, dětem a ostatním zájemcům o sportovní rybolov několik možností vyžití. Přijeďte na Blatensko a zažijete skvělou zábavu a vynikající sportovní zážitky!

Sportovní rybolov v Kestřanech Příroda

Sportovní rybolov v Kestřanech

Klidné místo pro váš relax na rybách. Rybník Kestřany o rozloze 4 ha se nachází v golfovém areálu Kestřany mezi městy Písek a Strakonice. Lovná místa jsou zpevněná a je k nim snadný přístup autem.

Vodní nádrž Petr – rybolov Andělská Hora Příroda

Vodní nádrž Petr – rybolov Andělská Hora

Naše nádrž je bohatě zarybněna a můžete zde chytat tyto druhy: kapr, amur a bílá ryba. Hmotnost našich kaprů se pohybuje od 9 do 16 kilogramů.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky Příroda

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR Letní sporty

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR

Nedaleko Chlumu u Třeboně se při státní hranici ČR a Rakouska rozprostírá na území CHKO Třeboňsko hladina Staňkovského rybníka. Rozlohou sedmý největší rybník v ČR vznikl přehrazením Koštěnického potoka u vsi Staňkova.

Rybník Hejtman – pohodové koupání i skvělé rybaření Letní sporty

Rybník Hejtman – pohodové koupání i skvělé rybaření

Rybník Hejtman leží v městečku Chlum u Třeboně a je ideálním místem pro rybáře, milovníky přírodního koupání i cykloturisty. Založil jej Mikuláš Ruthard již v roce 1554.

Sportovní rybolov v Přáslavicích na vodní nádrži Vrtůvka Letní sporty

Sportovní rybolov v Přáslavicích na vodní nádrži Vrtůvka

Rybaření na soukromém rybářském revíru. Zahájení lovu půl hodiny před východem slunce. Ukončení lovu půl hodiny po západu slunce. Při koupi povolenky na více dnů, lze lovit bez přerušení po celou dobu na niž je povolenka vystavena.

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska Příroda

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska

Oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem vhodným pro turistiku, cykloturistiku a odpočinek je jihočeský rybník Svět. Na jednom konci hráze láká k návštěvě lázeňské město Třeboň, na druhém novogotická Schwarzenberská hrobka.

#světovéČesko a Třeboňsko: české Finsko se stovkami rybníků

#světovéČesko a Třeboňsko: české Finsko se stovkami rybníků

Proč se Třeboňsku se říká krajina dvojího nebe? Protože jedno máte nad hlavou a to druhé se zrcadlí v hladinách rybníků. Jsou doslova všude a kdybyste je chtěli vidět všechny, napočítali byste jich prý přes pět set. Které stojí za bližší seznámení?

Vodňany

Vodňany

Vodňany leží v jižních Čechách, v krajině plné rybníků – a voda, která město obklopuje, mu dala i jméno. Kromě četných rybníků tu najdete muzeum, starý mlýn s expozicí mlynářství a kostel, na jehož výzdobě se podílel Mikoláš Aleš, k procházkám lákají hráze a cesty, lemované staletými duby.

Třeboňský kapr – pochoutka s chráněným označením původu

Třeboňský kapr – pochoutka s chráněným označením původu

Značka Třeboňský kapr se těší své oblibě nejen u nás, ale i za hranicemi už více než sto let. Již na konci 19. století byli kapři z Třeboňska dováženi na trhy v Německu a ve Vídni. Mezinárodně je označení Třeboňský kapr chráněno od roku 1967. Třeboňský kapr užívá od roku 2007 jedno z významných ochranných označení Evropské unie, které je určené pro zemědělské a potravinářské výrobky. Tato ochranná značka nese název chráněné zeměpisné označení a vztahuje se na produkty, jejichž kvalita, pověst či jiná vlastnost úzce souvisí s místem původu.

Rybolov a muškaření v Anníně na Šumavě Letní sporty

Rybolov a muškaření v Anníně na Šumavě

Plánujete o dovolené rybařit, ale stále hledáte vhodné místo? Vydejte se za námi na Šumavu, kde jsou pro rybáře i muškaře skvělé podmínky. Rybolov na Šumavě má mnohaletou tradici a také jedinečné kouzlo.

Pstruhový ráj – chov ryb, sport. rybolov Letní sporty

Pstruhový ráj – chov ryb, sport. rybolov

Nabízíme možnost rybolovu dvou krásných pstruhových i kaprovém rybníku. Provozujeme rybolov nonstop i zimní lov na dírkách. Tržní ryby produkujeme na vlastní pstruhové farmě i na chovných rybnících. Jsme členem Rybářského sdružení ČR.

Jelínkova vila – restaurace se stylovým interiérem a minipivovarem Gurmánská turistika

Jelínkova vila – restaurace se stylovým interiérem a minipivovarem

Ve chvíli, kdy se kuchaři v jiných restauracích ráno odebírají krájet cibuli do guláše, si u nás navlečou holínky, do ruky vezmou topůrko a jdou do sklepa k rybám. Naloví si je a kompletně zpracují. Nikdy nezamrazujeme do foroty, garantujeme 100% čerstvost.

Zdenek’s Oyster Bar – nejlepší ústřice v Praze Gurmánská turistika

Zdenek’s Oyster Bar – nejlepší ústřice v Praze

Koncept kuchyně Zdenek's Oyster Bar staví na přírodních chutích, nejkvalitnějších surovinách a léty prověřených recepturách, k nimiž však šéfkuchař Jiří Nosek přistupuje po svém.

Další aktuality

Šest skvělých akcí s historickými průvody aneb kde se projdete v dobovém kostýmu?

Přichází léto, čas velkolepých akcí pod širým nebem. Ty historicky laděné často provázejí průvody, což je skvělá příležitost k výletu s úžasnou podívanou. Navíc záleží jen na vás, zda se postavíte jen mezi diváky anebo se v kostýmu zařadíte do průvodu. Možností máte celou řadu!
13. červen 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Kouzelná městečka, pivovary i útulné hospůdky, zoologické zahrady a domácí i exotická zvířata, fantastické výhledy i hrady a zámky, které se rozhodně neukládají k zimnímu spánku: to všechno nabízejí jižní Čechy. Kam se můžete vypravit za těmi nejlepšími zážitky? A kde objevíte i méně známé jihočeské památky?
13. červen 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Archeoskanzen Trocnov oživí husitská bitva

Archeoskanzen Trocnov v jižních Čechách čeká v sobotu 15. června 2024 velkolepá bitva na motivy husitských válek. Program s názvem Válka a vojenství v době Jana Žižky oživí skanzen také ukázkami středověkých řemesel, dobovou hudbou a nebude chybět ani dětská střelnice anebo zajímavé přednášky.
12. červen 2024 12:30
Památky, Jihočeský kraj

Na jihu Čech si lze odpočinout pěšky i na kole

Příjemné jarní počasí neodolatelně láká k výletům do přírody. Nevíte, co podniknout? Naplánujte si výlet do Jižních Čech, kde najdete celou škálu příjemných výletů pěšky nebo na kole.
7. červen 2024 8:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Je libo wellness oázu? Využijte lázně a relaxaci v jižních Čechách

Uvolněte své tělo, nechte odpočinout mysl a vychutnejte si relaxaci na jihu Čech. Zdejší kraj uzdravuje nejen svým čistým vzduchem. Léčivé účinky na pohybové ústrojí prokazatelně mají rašelinové a slatinné koupele. Ty svým klientům nabízejí lázně v Třeboni, Bechyni a Vráži u Písku, jejichž věhlas je proslulý právě díky bohatým zásobám slatiny ze zdejších rašelinišť. Upevněte své zdraví při návštěvách wellness center a pobytech v lázních s vybranými procedurami. Většina míst nabízí pro bezstarostnou relaxaci připravené wellness pobytové nebo procedurní balíčky.
7. červen 2024 6:07
Lázně a wellness, Jihočeský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihočeského kraje: Český Krumlov, Stezka korunami stromů na Lipně a zoo Hluboká

V první desítce nejnavštěvovanějších míst Jihočeského kraje najdete vše, co je pro jižní Čechy typické: hrady i zámky, muzea, přírodní památky, zoo a rozhledny. První tři příčky patří hradu a zámku Český Krumlov, Stezce korunami stromů v Lipně nad Vltavou a zoo Hluboká.
6. červen 2024 14:03
Zážitky, Jihočeský kraj

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Třeboňska, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Malebná krajina Třeboňska s unikátní sítí rybníků, rozlehlými borovými lesy, vzácnými rašeliništi, historickým městem Třeboň a zachovalou vesnickou architekturou patří mezi nejkrásnější oblasti jižních Čech. Díky mimořádně cenným přírodním lokalitám byla na podstatné části Třeboňské pánve vyhlášena CHKO Třeboňsko, která je současně i biosférickou rezervací. Poznejte kraj unikátních přírodních krás i nádherných architektonických památek!
6. červen 2024 8:12
Příroda, Jihočeský kraj

Slavnosti piva v Českých Budějovicích lákají na zlatavý mok i skvělou hudbu

Již 26. ročník tradičních Slavností piva se koná na českobudějovickém Výstavišti od 7. do 8. června 2024. Desítky pivovarů i minipivovarů nabídnou svá klasická piva i pivní speciály, na čepu se bude v pátek i sobotu prezentovat téměř 30 pivovarů, v rámci doprovodného programu vystoupí postupně devět kapel.
5. červen 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj