ÚvodAktualityUžijte si prohlídky klášterů i v zimním období
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

  • 15. listopadu 2024
Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.

Mariánské poutní místo na Svaté Hoře

Svatá HoraSvatá Hora, mariánská barokní perla v srdci Čech, je jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. Od 21. prosince 2024 do 5. ledna 2025 budou na Svaté Hoře přístupné betlémy – výstava příbramského Betlémářského spolku v Mníšecké kapli a kostelní Svatohorský betlém v kapli sv. Ignáce. Pro zájemce jsou také připraveny samostatné prohlídky (se zapůjčeným textem), seznamující s tím nejzajímavějším, co může toto poutní místo nabídnout. Z přístupné zvonice se naskýtá jedinečný výhled na město Příbram. Návštěvníci se mohou podívat i do sklepení Svatohorského muzea, klenotnice anebo si mohou prohlédnout vystavené olejomalby.
 

Prohlídky evropských zvyků ve Voticích

votice klášterKlášter sv. Františka z Assisi ve Voticích nabízí komentované prohlídky, během kterých se návštěvníci seznámí s historií kláštera a životem františkánů. Kromě toho jsou v areálu umístěny expozice Vlastivědného muzea Voticka, galerie regionálních umělců a zrestaurované věžní hodiny. Vyhledávaná je zdejší stálá expozice kočárků a panenek, obsahující i řadu unikátů, jako například gumové panenky vyrobené továrnou Baťa. Aktuálně se ve votickém klášteře chystá vánoční výstava. Od 2. do 30. prosince 2024 se můžete těšit na Evropské Vánoce - vánočně vyzdobené výstavní prostory kláštera s výstavou věnovanou vánočním tradicím a zvykům v sousedních zemích. České a evropské betlémy na výstavu zapůjčil sběratel Bohumil Dušek.
 

Do Želivi na adventní prohlídky

klášter želivV Želivském klášteře funguje celoročně otevřené návštěvnické centrum, kde si lze ve vánočním čase prohlédnout krásnou výstavu betlémů v malovaném refektáři. Bude zde od 1. prosince 2024 do začátku února 2025. Přístupná bude denně kromě pondělí od 10:00 do 15:00 hodin. Zájemci o historii a architekturu jsou zváni 1. a 22. prosince ve 14:00 hodin na adventní prohlídku kláštera a kostela Narození Panny Marie, který je dílem slavného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. O víkendových dnech 8., 14. a 15. prosince se uskuteční Hraná prohlídka: Vánoční příběh. Během sedmi exkluzivních repríz vás zavede do zahrad želivského kláštera, stejně tak i na Trčkův hrad. Autorské představení napsané pouze pro želivského kláštera, vás seznámí s notoricky známým příběhem zrození Ježíše, ale také s příběhem, který zůstával celé staletí skryt, i když se odehrává ve stejný čas. Boj dobra se zlem, boj o každého člověka. Na jakou stranu se v příběhu přikloníte vy? Kulturní zážitek čeká na všechny 25. prosince na Hod Boží, kdy si můžete přijít do kláštera poslechnout slavnostní vánoční mši s Rybovou Českou mší vánoční! Koná se v 10:30 v Opatském kostele kláštera Želiv.
 

Podzimní a zimní prohlídky kláštera Teplá

klášter tepláKlášter v Teplé uvítá návštěvníky do konce prosince 2024 a po krátké pauze v lednu pak opět od února 2024. Během prohlídky, která se koná od pondělí do soboty, vždy mezi 9:00 a 15:30, a v neděli od 11:00 do 15:30 hodin, uvidíte románsko-gotický kostel Zvěstování Páně, vzácnou knihovnu se 100 tisíci svazky anebo obrazárnu s portréty všech opatů, kteří klášter vedli od 12. až do 20. století. Přednost mají objednaní návštěvníci. Prohlídky je možné objednat na telefonu 353 392 732. Zavřeno je zde jen 24. prosince, na Hod Boží 25. 12. a na Štěpána 26. 12. sem můžete přijít od 11:00 do 15:30 hodin.
 

Pražské skvosty na Břenově a Strahově

Strahovský klášterBěhem zimy vás vlídně přivítá také Břevnovský klášter v Praze. Sem lze přijít každý víkend od 10:00 do 14:00 hodin. Pro návštěvníky je zpřístupněna bazilika sv. Markéty, krypta z 11. století a prelatura s Tereziánským sálem. Na trase vás provede průvodce – zaměstnanec kláštera nebo řeholník. Výchozím místem prohlídek je fortna-infocentrum v sýpce. Otevřen je během zimy i Strahovský klášter. V objektu kláštera se nachází slavná obrazárna, Strahovská knihovna a Teologický sál. V expozici zvané Klenotnice objevíte stovku exponátů, představující sbírky uměleckého řemesla liturgického charakteru – monstrance, kalichy či relikviáře, ale také bohatě zdobené a vyšívané liturgické oděvy. Klášterní brány jsou dokořán denně od 9:00 do 17.00 hodin (s polední pauzou 12:00 až 13.00 hod.), vyjma Štědrého dne a Božího hodu vánočního.


Na prohlídku i kafíčko do Broumova

Zima BroumovKrásný klášter Broumov je pohostinným místem vzdělávání, umění, dialogu, setkávání a spolupráce. Inspiruje prohlídkou monumentální ukázky české barokní architektury stejně jako živým programem a kulturou. V prostorách památky funguje Vzdělávací a kulturní centrum Broumov – evropská instituce podněcující tvořivost, sebevědomí a toleranci. Prohlídkový okruh s historickými interiéry je otevřen celoročně, každý den od 10:00 do 15:00 hodin. V areálu kláštera je také možné navštívit volně přístupnou klášterní zahradu, klášterní kavárnu Café Dientzenhofer, restauraci U Tří růží, Dětskou galerii Lapidárium nebo Galerii Dům, situovanou v klášterní zahradě. Přímo v barokním komplexu je také možnost se ubytovat, a to v renovovaných mnišských celách Domu hostů. Adventní prohlídky klášterem vás zavedou do vánočně vyzdobených interiérů a dozvíte se na nich více o vánočních zvycích a tradicích. Proběhnou 1., 8., 15. a 22. prosince 2024.  Přijít můžete také v neděli 15. prosince na tradiční adventní trh.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Vlastivědné muzeum Voticka Kultura

Vlastivědné muzeum Voticka

Vlastivědné muzeum vás provede historií Votic a regionu. Najdete jej v západním křídle bývalého kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo Památky

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí Památky

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Klášter sv. Františka z Assisi – muzeum a galerie Votice Památky

Klášter sv. Františka z Assisi – muzeum a galerie Votice

Počátky votického kláštera sahají do roku 1627, jeho současný vzhled však pochází z 18. století. Františkáni jej obývali až do roku 1950, kdy byl klášter zrušen. Od roku 2015 je klášter otevřen pro veřejnost. Navštívit zde můžete několik stálých expozic, dočasné výstavy a také kulturní akce.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách Památky

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Další aktuality

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu od 23. do 25. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
19. květen 2025 11:30
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky