Sehnat tohoto krasavce v našich podmínkách se totiž rovná téměř zázraku. Nejen kvůli takřka nemožným odchovům, ale také proto, že tukani často umírají na jaterní nemoc zvanou hemochromatóza. Na tu také postupně vyhynuly oba páry, které
zoo Hodonín dosud chovala.
Získat nové jedince se tak dlouho zdálo nemožné
. Naděje svitla až v roce 2012 při návštěvě Zooparku v ruské Penze. Tam vedení zoo velmi zaujala právě tukaní expozice. Ředitel zoo Martin Krug se zajímal, jaké tam mají zkušenosti s chovem a jak je těžké tyto ptáky sehnat. Dověděl se, že tamní chovatelé mají kontakt na Jižní Ameriku, kde je možno tukany koupit.
Byla to roční anabáze, než se podařilo vyřídit všechny formality, včetně veterinárních a takzvaných citesových povolení, jež umožňují tyto vzácné ptáky převézt do Evropské unie. I ornitologové z českých zoo koupi označili za velmi výhodnou, doporučili ptáky přivézt a usilovat o jejich rozmnožení. To v případě tukanů není snadnou záležitostí. V rámci Unie českých a slovenských zoo byla totiž ta
hodonínská dosud jedinou, kde se odchov podařil. Tento úspěch z roku 2006 se však ani tam už zopakovat nepodařilo.
Samozřejmě zoo využije tehdejších zkušeností a bude se o zdárný odchov pokoušet znovu. Zoo se na slavný návrat exotů vyznačujících se velkým, avšak lehoučkým oranžovo-žlutým zobákem s černou špičkou náležitě připravila. Opět přišel ke slovu dvorní malíř zoo Petr Přikryl, aby nové bydlo ptáků vyzdobil svými malbami.
Tukaní pár, který měl dost času zotavit se po dlouhé cestě a přivyknout novému prostředí,
je nyní plně k dispozici návštěvníkům. Od 2. února ale dočasně k vidění nebude. Kvůli řešení havarijního stavu vytápění bude celý pavilon uzavřen. Jeho otevření se plánuje na třetí únorovou neděli.