ÚvodAktualityNa zámku by chtěl žít každý aneb 10 nej zámků, které musíte vidět
zámky, Kudy z nudy, Česko
Památky

Na zámku by chtěl žít každý aneb 10 nej zámků, které musíte vidět

Na zámku chce žít každý. Nebo by alespoň chtěl. I kdyby po tom zatoužil jen na chvilku a stačilo by mu to na pár dní. Ale chtěl. Zámek, to je totiž něco z pohádek, kde žijí bohatí a krásní lidé (případně oškliví a bohatí, ale hlavně že jsou bohatí) a mají se dobře. Pochopitelně k zámku patří princezny, a těmi chtějí dívky být, zatímco muži si je chtějí vzít a mít se dobře... na tom zámku.
My máme to štěstí, že těch zámků rozhodně nemáme málo, a tak na některý z nich můžete vyrazit prakticky každý víkend a stejně vám potrvá pěkně dlouho, než je objedete všechny. A kdybyste se snažili na každém z nich aspoň chvíli bydlet, tak by vám to trvalo do konce života. Proto je tu portál Kudy z nudy, aby vám poradil, kterých deset zámků rozhodně a neprodleně stihnout jako první.
 

Rokoko a klasicismus v Dobříši

Zámek DobříšDobříšský zámek dnes opět patří rodu Coloredo-Mannsfeldů, což mu dodává na ještě větším lesku. Od léta 2024 se můžete projít po nových zámeckých trasách. Za návštěvu stojí nejen stavba samotná, ale i francouzská zahrada a anglický park. Pozornosti a obdivu se těší krásná francouzská zahrada symetrická a rozvržená do tří teras. Celou zámeckou zahradu doplňuje bohatá sochařská výzdoba, většinou z dílny sochaře Ignáce Františka Platzera. K největším dílům patří sochařská výzdoba kaskádové kašny na druhé terase, kterou zdobí scéna Napájení Héliových koní. Na nejvyšší terase francouzské zahrady se nachází budova oranžerie s několika expozicemi věnující se přírodě a Galerií Zdeňka a Emilie Milerových. Navíc se vám právě tady může splnit váš sen – na zámku se můžete ubytovat. Mají tu i svatební pohádkové apartmá.
 

Hopsa hejsa do Brandejsa

zámek BrandýsNad Labem leží nejen Brandýs, ale i jeho zámek, který je velice úzce spjat s historií Habsburků. Císař Rudolf II. to tu skutečně miloval a také díky němu patří dnes zámek k tomu nejhezčímu, co nám zbylo z renesance. Majitelem brandýského zámku byl až do roku 1918 poslední císař a český král, blahoslavený Karel I., který zde v mládí žil i s císařovnou Zitou jako důstojník 7. dragounského pluku. Zajímavá je i následující kapitola dějin – Brandýs byl horkým kandidátem na letní prezidentské sídlo, nakonec však zvítězily Lány. Při prohlídkové trase v původních  císařských pokojích se dozvíte mnohé  o osudech posledních Habsburků, zajímavá je knihovna toskánských Habsburků a expozice císařské kavalerie.
 

Itálie na sever od Alp

Zajíci BučoviceJacopo Strada byl správcem uměleckých sbírek tří habsburských císařů. To je první důkaz toho, že měl vkus a cit pro umění. Druhý důkaz naleznete v Bučovicích, kde si nechal postavit nefalšovaný italský renesanční zámek (rozhodně nejhezčí na sever od Alp). Zahrada, interiéry, to všechno vás jednoduše nadchne. Evropským unikátem je Zaječí pokoj, který zdobí ojedinělé motivy převráceného světa. Jsou to výjevy ze světa zajíců, kteří přebrali vládu nad světem po lidech: Útok zaječí jízdy proti lidské pěchotě, Bitva zajíců se psy, Oslavy zaječího vítězství, Lov lidí a Hostina královského zaječího páru.
 

Zámek francouzského stylu v Rájci nad Svitavou

Rájec nad SvitavouArchitektonickou chloubou celé Moravy je knížecí zámek rodiny Salmů. Ti si jej zřídili v 18. století ve francouzském stylu v Rájci nad Svitavou a rozhodně na ničem nešetřili. Krásu jejich investice můžeme ostatně obdivovat dodnes. Ať už to bude knihovna se 60 000 svazky, již třicet let tradice jedinečné výstavy kamélií nebo orientální porcelán, zámek Rájec nad Svitavou vás zcela jistě okouzlí. Krásný je také zámecký park, který byl založen už během výstavby samotného zámku v roce 1767. Původně se rozkládal pouze na svahu pod zámkem směřujícím k městečku, ve kterém bylo vybudováno jezírko se zděnou architekturou, nazývané dobovou terminologií "theatrum".


Český Windsor – zámek Hluboká

zámek HlubokáJe to tak. Původním záměrem architekta bylo přiblížit se co nejblíže slavnému Windsoru. Díky této snaze vznikl jeden z nejkrásnějších evropských zámků, který milují jak milovníci historie, tak nenapravitelní romantici a snílci. Na prohlídkových okruzích zámku Hluboká nahlédnete do soukromých pokojů i do přepychových reprezentačních sálů s vyřezávaným obložením stěn, kazetovými stropy, elegantním stylovým nábytkem, křišťálovými lustry a bohatými sbírkami obrazů, stříbra, porcelánu a gobelínů. Podívat se můžete i na vyhlídkovou věž a do zámecké kuchyně s množstvím dochovaného kuchyňského zařízení z přelomu 19. a 20. století. V zámecké jízdárně si prohlédněte expozici jihočeské gotiky a holandských mistrů ze sbírek Alšovy jihočeské galerie. Zámek se svými 140 místnostmi a 11 věžemi nabízí několik variant prohlídek.
 

Pohádková Červená Lhota je pořád bez vody

Červená LhotaMálokterý zámek se vryl do podvědomí Čechů jako Červená Lhota, a to zejména díky častému využití interiérů i exteriérů pro nejrůznější pohádky a filmy. Zajeďte se přesvědčit, že Zlatovláska, princezna na hrášku, ale ani pan Vok se tu měli pohádkově. Hlavní expozice v interiérech 1. patra představuje autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910, kdy byla dokončena nejmladší přestavba zámku. Od roku 2019 je pohled na Červenou Lhotu poněkud zvláštní, chybí zde totiž to nejhlavnější – jezírko. To bylo vypuštěno kvůli odbahnění, ale poté došlo k mimořádné havarijní události na hrázi, kvůli které zůstává rybník vypuštěn. Kdy bude opět naplněn vodou zatím není známo.
 

Za renesancí do Litomyšle

zámek LitomyšlZámek v Litomyšli je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. Litomyšlský zámek byl postaven v letech 1568 až 1581 jako reprezentační rodinné sídlo nejvyššího kancléře Království českého Vratislava z Pernštějna a španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara. Výstavbou byli pověřeni císařští stavitelé Giovanni Battista Aostalli a Ulrico Aostallis a na výzdobě zámku (psaníčková a figurální sgrafita na fasádách a štítech a s dvěma velkými bitevními scénami na hlavním nádvoří) se převážně podíleli italští mistři. Pro zábavu zdejší šlechty bylo vystaveno roku 1797 unikátní barokní zámecké divadélko. Pokud byste ho rádi viděli, není to žádný problém. Divadlu se věnuje prohlídková trasa "Zámek za Valdštejnů". Od roku 2024 je navíc zámek otevřen po celou sezónu, tedy i v zimním období!
 

Krajkové Doudleby

doudlebyNa historicky cenném zámku v Doudlebách, dalším místě, kde se u nás prosadila italská architektura, můžete navštívit třeba expozici vamberské krajky. Pokud je pro vás tato aktivita příliš mírumilovná, můžete se zkusit vžít do Jakubiskova filmu Bathory, který se zde natáčel. Nenechte si ujít také procházku zámeckým parkem v sousedství obory. Během otevírací doby zámku mají zájemci všech generací možnost navštívit zdarma tzv. Babiččin dvoreček s domácími zvířaty. Expozice v bývalé zámecké sýpce nadchne všechny milovníky přírody – nachází se zde totiž expozice přírodovědného muzea. Bohatá sbírka čítající stovky exponátů potěší odborníky i amatérské fanoušky přírodovědy.


Malé české Versailles na východě Čech

Nové HradyJednou z mála rokokových staveb u nás je zámek Nové hrady z druhé poloviny 18. století nedaleko Litomyšle. Zámek je tak zdobný, že se mu přezdívá české Versailles. V zámku je instalována stálá expozice nábytkového umění, návštěvníci mohou nahlédnout též do soukromých komnat majitelů. Celý zámecký areál je zasazen do krásné a dosud civilizací poměrně málo dotčené krajiny. Nedaleko se nachází chráněný přírodní útvar Toulovcovy maštale tvořený pískovci bizardních tvarů, vzniklými v důsledku větrné a vodní eroze. Svojí rozlohou přes 10 km2 je vhodný k turistice, cykloturistice i rekreaci. Necelých 15 km vzdálená CHKO Ždárské Vrchy s rozlohou 709 km2 obsahuje 4 národní přírodní rezervace, 9 přírodních rezervací a 36 přírodních památek a doplňuje tak krásný ráz okolní krajiny.
 

Zámek Orlík nad Vltavou

Orlík nad VltavouNa skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou. Požár, který zámek Orlík zničil roku 1508, a následné vymanění hradu z manských závazků podnítilo rozsáhlou pozdně gotickou přestavbu. Asi před rokem 1588 vlašský mistr Augustin Orlík renesančně upravil. Zásadní posílení významu Orlíku přinesl počátek 19. století, kdy si jej zvolil kníže Karel Schwarzenberg za sídlo. Schwarzenbergy bohatě vybavené zámecké interiéry jsou vynikající ukázkou životního stylu šlechty v 19. století. Výzdobou vyniká tzv. Teskův sál , jehož vyřezávaný kazetový strop a obložení stěn zhotovil v letech 1882 -1884 Jan Teska. Nedaleko zámku se nachází kotviště pro parník, na kterém lze přejet ke hradu Zvíkovu a poté zpět. Navštívit můžete také zajímavé akvárium sladkovodních ryb.
Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy Památky

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku Památky

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles Památky

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok Památky

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků Památky

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Zámek Doudleby nad Orlicí Památky

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Prohlédnout si můžete také Muzeum přírodovědy a venkova. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok Památky

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Renesanční zámek Bučovice Památky

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Zámek Orlík nad Vltavou Památky

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj