ÚvodAktualityV Hořicích uvidíte, jak se pískovec stává sochou
Horické socharské symposium
Kultura

V Hořicích uvidíte, jak se pískovec stává sochou

  • 12. července 2018
Hořice – nazývané městem kamenné krásy, se od přelomu 19. a 20. století stalo předním významným českým střediskem výtvarné kultury a to především s akcentem na sochařství. Čtyři sochaři během sympozia, které svou tradicí patří k nejstarším na světě, tvoří v lomu U svatého Josefa pískovcové plastiky. Vernisáž proběhne 29. července na labském nábřeží v Hradci Králové. Jeden ze sochařů je Čech, zbývající tří umělci jsou z Japonska, Peru a Řecka.

Od 2. do 30. 7. probíhá v Hořicích v lomu U Sv. Josefa tvoření sochařů v rámci Sochařského symposia. V pátek 13. července mají zájemci jedinečnou možnost setkat se se sochaři v lomu. Od 20 hodin zahraje pražská blues-rocková formace Stormin.

Po dokončení budou sochy převezeny do Hradce Králové na Nábřeží sochařů, kde dojde v neděli 29. 7. k jejich slavnostnímu odhalení, během něhož se můžete těšit na koncert Podkrkonošského symfonického orchestru a ohňostroj. Zpátky do Hořic se pak díla vrátí až s dalším ročníkem symposia po dvou letech, kdy budou trvale instalovány v parku U Sv. Josefa.

Mezinárodní setkání sochařů jsou v Hořicích pořádána od roku 1966. Autoři vytvářejí sochy z hořického pískovce v nádherném prostředí opuštěného historického lomu Sv. Josefa. Zde je jim také poskytováno potřebné zázemí a technické vybavení. Sochařská díla jsou instalována v jedinečné přírodní galerii na vrchu Sv. Gotharda, kde můžete shlédnout téměř stovku plastik mapujících současné světové sochařství.

Součástí tohoto sochařského parku jsou i Galerie plastik (založená roku 1908) a přilehlé Smetanovy sady se sbírkami českého sochařství první poloviny 20. století. Od ročníku 2002 sochařského symposia, jsou plastiky trvale instalovány v nově založeném Sochařském parku II, situovaném v krajinném prostředí na severovýchodním okraji Hořic.

Celý komplex sochařského parku U sv. Gotharda spolu s barokními plastikami i překrásným hřbitovním portálem na vrcholu Gothardu podává návštěvníkům představu o cestě, kterou urazilo české sochařství od sklonku 18. století do současnosti a můžete tu obdivovat zručnost zdejších sochařů a kameníků i krásu kamene.
 

Vrch Gothard připomene nejen sochařskou tradici, ale i pravěké osídlení a Žižkovu bitvu

Památný pískovcový vrch Gothard vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem. Nejstarší osídlení vrchu pravěkými lovci a sběrači je datováno do starší doby kamenné před 25 až 30 tisíci lety. Archeologické nálezy poblíž barokního kostelíku sv. Gotharda jsou dokladem pozůstatků lidu lužické kultury popelnicových polí, ty novější pak slovanského osídlení z mladší i pozdní doby hradištní.

Název Gothard vrch dostal od německy hovořících řeholníků strahovského kláštera, kteří jej spolu s částí tehdejších Hořic, tehdy ještě vsí, i několika okolními vesnicemi získali od pražského biskupa. Do celonárodního povědomí vstoupil vrch Gothard jako dějiště vítězné bitvy orebitů v čele s tehdy již slepým vojevůdcem Janem Žižkou a opoziční kališnickou šlechtou vedenou Čeňkem z Vartenberka. Památnost vrchu zvýšily během hladomoru v 18. století lidové pouti i víra v zázračnou studánku, jejíž voda pomáhala proti nemocem a hladu. Po událostech kolem rakousko-uherského vyrovnání se i na Gothardu v letech 1868 — 69 konala protestní shromáždění vlasteneckých táborů lidu.
 

Z hořického pískovce je i Svatovítská katedrála

Tradice hořického pískovce jsou velmi staré. Byl prvním trvanlivým stavebním materiálem, který pro své stavby používal již slavný Petr Parléř. Z hořického kamene je například katedrála Sv. Víta na Pražském hradě, chrám Sv. Barbory v Kutné Hoře nebo renesanční část Vladislavského sálu.

Vrch Gothard v Hořicích Příroda

Vrch Gothard v Hořicích

Památný pískovcový vrch Gothard (352 m n.m.) nad Hořicemi vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem.

Lom U sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší Příroda

Lom U sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší

V živý přírodní amfiteátr se proměnil starý a nevyužívaný pískovcový lom U svatého Josefa nedaleko Hořic v Podkrkonoší. V současnosti jsou tyto lomy využívány nejen jako stánek sochařů, ale i jako místo konání různých kulturních akcí. Konají se zde koncerty, pravidelně se zde setkávají i horolezci.

Smetanovy sady Hořice Příroda

Smetanovy sady Hořice

Na západním úpatí vrchu Gothard v Hořicích leží oblíbený městský park — Smetanovy sady. Smetanovy sady s rozlohou přes 3 ha patří mezi umělecky i krajinářsky nejhodnotnější parky východních Čech.

Hřbitovní kostelík sv. Gotharda Hořice Památky

Hřbitovní kostelík sv. Gotharda Hořice

Barokní kostelík sv. Gotharda byl postaven ve druhé polovině 17. století na místě původní dřevěné kaple s věžičkou. Ta byla založena pražskými premonstráty a zasvěcena sv. Gothardu, patronu proti bouřkám, krupobití a ohni.

Barokní kostel Narození Panny Marie v Hořicích Památky

Barokní kostel Narození Panny Marie v Hořicích

Kostel Narození Panny Marie byl vystavěn v letech 1741-48 na místě původního gotického kostela, který se připomínal v roce 1276 a který v roce 1738 vyhořel. Návrh nového kostela provedl barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer.

Hořice – město s kamenickou tradicí Kultura

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořickou školou prošly mnohé zakladatelské osobnosti českého moderního sochařství, což se odrazilo ve výzdobě města i ve sbírkách Galerie plastik. Mimořádné postavení tu má Jan Štursa, jehož plastiky dominují části expozice.

Cyklostezka v Hořicích Letní sporty

Cyklostezka v Hořicích

Nově byla otevřena 4 kilometrová cyklostezka na Jičínsku, která spojuje město s areálem secesního přírodního koupaliště Dachovy. Lidé se po ní také snadno dostanou do lomu u svatého Josefa, kde přes 40 let vznikají sochy při známých sochařských sympoziích.

Další aktuality

Krkonošské lanovky jezdí v omezeném režimu – prochází podzimní údržbou

Některé stále teplé dny babího léta lákají na pěší procházky po horách. Pokud se chystáte na horskou túru v Krkonoších, buďte připraveni na možné komplikace – právě na podzim se řada lanovek připravuje na zimní sezónu a jejich provozovatelé provádí pravidelnou údržbu, která bývá spojena s omezením nebo přerušením provozu.
10. říjen 2024 6:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Na zámek Opočno se slétnou dravci z celého světa

Zámek Opočno, přezdívaný Mekka sokolníků, hostí již desítky let mezinárodní setkání chovatelů a cvičitelů dravců. Sokolníci z celého světa přijíždějí na společné lovy, z nichž se každý večer za zvuku loveckých fanfár vracejí s kořistí na nádvoří zámku. Chcete-li si užít bezprostřední blízkost stovek dravců, vydejte se do Opočna ve dnech 9. až 12. října 2024. Letos se koná již 57. ročník!
9. říjen 2024 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Jubilejní ročník festivalu Jazz Goes to Town v Hradci Králové v duchu hesla 30 let naděje a porozumění

Světoznámí sólisté, české hvězdy, začínající umělci a více než stovka interpretů v Hradci Králové – to vše přinese již 30. ročník festivalu Jazz jde městem (Jazz Goes to Town), který probíhá od 8. do 12. 10. 2024. Víte, že v roce 1995 proběhl poprvé v rámci festivalu koncert legendárního amerického tělesa Art Ensemble of Chicago. Jednalo se o skutečně přelomovou událost v rámci českého kulturního dění? V průběhu festivalu se posluchači mohou těšit na tradiční koncerty v kině Bio Central a ve Studiu Beseda, v městské knihovně nebo Petrof Gallery. Letošní ročník je nazván „30 let naděje a porozumění​​“, jelikož organizátoři věří, že hudba, která byla a je v rámci festivalu Jazz Goes to Town prezentována, učí porozumět a přijmout neortodoxní a ne vždy přímočará umělecká vyjádření. Věří, že toto přijetí je natolik obohacujícím, aby vedlo k hlubšímu porozumění i v rámci mimohudebního kontextu.
6. říjen 2024 10:35
Kultura, Královéhradecký kraj

Nádheru dravců můžete obdivovat v Opočně: v říjnu proběhne tradiční setkání sokolníků

Na zámku v Opočně proběhně již 57. mezinárodní setkání sokolníků od středy 9. do soboty 12. října 2024. Tradiční sokolnická akce je skutečně evropského významu. Na programu jsou ranní nástupy účastníků a večerní výřady ulovené zvěře na nádvoří zámku, ukázky lovu s dravci pro veřejnost či lovecké fanfáry.
4. říjen 2024 8:10
Příroda, Královéhradecký kraj

Stezka korunami stromů Krkonoše věnuje celý měsíc říjen seniorům

Pokud přemýšlíte, jak udělat radost rodičům či prarodičům a strávit s nimi příjemný den, přijeďte na Stezku korunami stromů v Janských lázních. Mezinárodní den seniorů proběhl celosvětově první říjnový den, ale na Stezce mohou senioři a jejich rodiny využít exkluzivní nabídky 1+1 vstupenka zdarma a zvýhodněného menu v průběhu celého měsíce října.
29. září 2024 18:36
Příroda, Královéhradecký kraj

Svatohubertské slavnosti na Kuksu budou oslavou myslivosti, přírody a všeho, co k tomu patří

Samotný hospitál Kuks je již přes 300 let spojován s hony a lovem. Jeden z nejvýznamnějších propagátorů české myslivosti byl samotný zakladatel Kuksu František Antonín hrabě Špork, který v 17. století založil dodnes známý řád sv. Huberta. Právě Řád sv. Huberta patří mezi hlavní pořadatele těchto slavností myslivosti. Akci doprovázejí zkoušky a ukázky loveckých psů, hra na lesní roh, slavnostní Svatohubertská mše v kostele Nejsvětější Trojice, tematická výstava a stánky s mysliveckými potřebami.
29. září 2024 10:13
Příroda, Královéhradecký kraj

Objevte nejkrásnější místa Broumovska!

Pestrost Broumovské vrchoviny je fascinující. Najdete zde impozantní pískovcové skály a skalní města, množství skvostných barokních památek v čele s broumovským a polickým klášterem, malebné obce Policka s roubenými chalupami i úrodnou Broumovskou kotlinu sevřenou věncem hor a lesů. Uprostřed ní leží město Broumov s řadou věží a historických budov jako umělecké srdce regionu zářící do kraje. Mezi mimořádné barokní památky se řadí i skupina osmi barokních kostelů a kaple Hvězda. Najdete zde ale také měděný důl anebo mlynářské muzeum ve starém mlýnu.
28. září 2024 17:07
Životní styl, Královéhradecký kraj

Znáte rekordy a kuriozity našich hor? Nejdelší a nejstrmější sjezdovky, největší snowparky a další

České hory nabízejí kvalitní podmínky pro lyžaře, snowboardisty i běžkaře a další zimní sporty. Pro vyznavače zimních aktivit jsou k dispozici špičkově vybavená horská střediska, nabízející kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i místa, kde si pěkně zabruslit. Mnohé lokality jsou proslulé pořádáním prestižních sportovních akcí jako je Světový pohár v biatlonu, běhu na lyžích, ve sjezdovém lyžování či obřím slalomu. Znáte však všechna "nej" našich hor? Přehled rekordů a kuriozit našich bílých svahů vám přináší Kudy z nudy.
28. září 2024 1:21
Zimní sporty, Královéhradecký kraj