ÚvodAktualityV Hořicích uvidíte, jak se pískovec stává sochou
Horické socharské symposium
Kultura

V Hořicích uvidíte, jak se pískovec stává sochou

  • 12. července 2018
Hořice – nazývané městem kamenné krásy, se od přelomu 19. a 20. století stalo předním významným českým střediskem výtvarné kultury a to především s akcentem na sochařství. Čtyři sochaři během sympozia, které svou tradicí patří k nejstarším na světě, tvoří v lomu U svatého Josefa pískovcové plastiky. Vernisáž proběhne 29. července na labském nábřeží v Hradci Králové. Jeden ze sochařů je Čech, zbývající tří umělci jsou z Japonska, Peru a Řecka.

Od 2. do 30. 7. probíhá v Hořicích v lomu U Sv. Josefa tvoření sochařů v rámci Sochařského symposia. V pátek 13. července mají zájemci jedinečnou možnost setkat se se sochaři v lomu. Od 20 hodin zahraje pražská blues-rocková formace Stormin.

Po dokončení budou sochy převezeny do Hradce Králové na Nábřeží sochařů, kde dojde v neděli 29. 7. k jejich slavnostnímu odhalení, během něhož se můžete těšit na koncert Podkrkonošského symfonického orchestru a ohňostroj. Zpátky do Hořic se pak díla vrátí až s dalším ročníkem symposia po dvou letech, kdy budou trvale instalovány v parku U Sv. Josefa.

Mezinárodní setkání sochařů jsou v Hořicích pořádána od roku 1966. Autoři vytvářejí sochy z hořického pískovce v nádherném prostředí opuštěného historického lomu Sv. Josefa. Zde je jim také poskytováno potřebné zázemí a technické vybavení. Sochařská díla jsou instalována v jedinečné přírodní galerii na vrchu Sv. Gotharda, kde můžete shlédnout téměř stovku plastik mapujících současné světové sochařství.

Součástí tohoto sochařského parku jsou i Galerie plastik (založená roku 1908) a přilehlé Smetanovy sady se sbírkami českého sochařství první poloviny 20. století. Od ročníku 2002 sochařského symposia, jsou plastiky trvale instalovány v nově založeném Sochařském parku II, situovaném v krajinném prostředí na severovýchodním okraji Hořic.

Celý komplex sochařského parku U sv. Gotharda spolu s barokními plastikami i překrásným hřbitovním portálem na vrcholu Gothardu podává návštěvníkům představu o cestě, kterou urazilo české sochařství od sklonku 18. století do současnosti a můžete tu obdivovat zručnost zdejších sochařů a kameníků i krásu kamene.
 

Vrch Gothard připomene nejen sochařskou tradici, ale i pravěké osídlení a Žižkovu bitvu

Památný pískovcový vrch Gothard vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem. Nejstarší osídlení vrchu pravěkými lovci a sběrači je datováno do starší doby kamenné před 25 až 30 tisíci lety. Archeologické nálezy poblíž barokního kostelíku sv. Gotharda jsou dokladem pozůstatků lidu lužické kultury popelnicových polí, ty novější pak slovanského osídlení z mladší i pozdní doby hradištní.

Název Gothard vrch dostal od německy hovořících řeholníků strahovského kláštera, kteří jej spolu s částí tehdejších Hořic, tehdy ještě vsí, i několika okolními vesnicemi získali od pražského biskupa. Do celonárodního povědomí vstoupil vrch Gothard jako dějiště vítězné bitvy orebitů v čele s tehdy již slepým vojevůdcem Janem Žižkou a opoziční kališnickou šlechtou vedenou Čeňkem z Vartenberka. Památnost vrchu zvýšily během hladomoru v 18. století lidové pouti i víra v zázračnou studánku, jejíž voda pomáhala proti nemocem a hladu. Po událostech kolem rakousko-uherského vyrovnání se i na Gothardu v letech 1868 — 69 konala protestní shromáždění vlasteneckých táborů lidu.
 

Z hořického pískovce je i Svatovítská katedrála

Tradice hořického pískovce jsou velmi staré. Byl prvním trvanlivým stavebním materiálem, který pro své stavby používal již slavný Petr Parléř. Z hořického kamene je například katedrála Sv. Víta na Pražském hradě, chrám Sv. Barbory v Kutné Hoře nebo renesanční část Vladislavského sálu.

Vrch Gothard v Hořicích Příroda

Vrch Gothard v Hořicích

Památný pískovcový vrch Gothard (352 m n.m.) nad Hořicemi vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem.

Lom U sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší Příroda

Lom U sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší

V živý přírodní amfiteátr se proměnil starý a nevyužívaný pískovcový lom U svatého Josefa nedaleko Hořic v Podkrkonoší. V současnosti jsou tyto lomy využívány nejen jako stánek sochařů, ale i jako místo konání různých kulturních akcí. Konají se zde koncerty, pravidelně se zde setkávají i horolezci.

Smetanovy sady Hořice Příroda

Smetanovy sady Hořice

Na západním úpatí vrchu Gothard v Hořicích leží oblíbený městský park — Smetanovy sady. Smetanovy sady s rozlohou přes 3 ha patří mezi umělecky i krajinářsky nejhodnotnější parky východních Čech.

Hřbitovní kostelík sv. Gotharda Hořice Památky

Hřbitovní kostelík sv. Gotharda Hořice

Barokní kostelík sv. Gotharda byl postaven ve druhé polovině 17. století na místě původní dřevěné kaple s věžičkou. Ta byla založena pražskými premonstráty a zasvěcena sv. Gothardu, patronu proti bouřkám, krupobití a ohni.

Barokní kostel Narození Panny Marie v Hořicích Památky

Barokní kostel Narození Panny Marie v Hořicích

Kostel Narození Panny Marie byl vystavěn v letech 1741-48 na místě původního gotického kostela, který se připomínal v roce 1276 a který v roce 1738 vyhořel. Návrh nového kostela provedl barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer.

Hořice – město s kamenickou tradicí Kultura

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořickou školou prošly mnohé zakladatelské osobnosti českého moderního sochařství, což se odrazilo ve výzdobě města i ve sbírkách Galerie plastik. Mimořádné postavení tu má Jan Štursa, jehož plastiky dominují části expozice.

Cyklostezka v Hořicích Letní sporty

Cyklostezka v Hořicích

Nově byla otevřena 4 kilometrová cyklostezka na Jičínsku, která spojuje město s areálem secesního přírodního koupaliště Dachovy. Lidé se po ní také snadno dostanou do lomu u svatého Josefa, kde přes 40 let vznikají sochy při známých sochařských sympoziích.

Další aktuality

Na Stezku korunami stromů Krkonoše přijdou čerti i Mikuláš

Stezka korunami stromů Krkonoše zve v sobotu 7. prosince 2024 na procházku lesem do korun stromů, které ožijí přítomností maskovaných čertů. Na stezku samozřejmě zavítá i Mikuláš s andělem. Jedná se o ideální příležitost pro kratší rodinný výlet.
2. prosinec 2024 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Třebechovice pod Orebem proslavil unikátní mechanický Proboštův betlém

Poznejte nedávno nově zrestaurovaný Třebechovický Proboštův betlém. Jeho generální restaurování probíhalo za přítomnosti návštěvníků přímo v expozici muzea v letech 2015 až 2016. Víte, že dílo řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku? Betlém je vytvořen z více než 2000 vyřezávaných dílů, na délku měří 6,9 metru a vysoký je 2,2 metru. Betlém byl mnohokrát vystaven u nás i v zahraničí. Z největšího úspěchu se těšil v kanadském Montrealu na světové výstavě EXPO 67.
1. prosinec 2024 9:27
Kultura, Královéhradecký kraj

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné i zimní výlet kolem skal na běžkách

Jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás je otevřeno celoročně, za vstup přes zimu však dospělí zaplatí výrazně méně. Inspirovat se můžete našimi třemi tipy na pěší výlety v Adršpašských skalách a jejich okolí. Nezapomeňte však, že vstupenku do skal je lépe pořídit předem on-line. Udělejte si romantický adventní pěší výlet skalními městy!
30. listopad 2024 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Vypravte se na adventní prohlídky a trh do Broumovského kláštera

Přijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Na stříbrnou neděli 15. prosince 2024 proběhne tradiční Adventní trh, již v 30. listopadu 2024 začínají Adventní prohlídky kláštera. Ve svátečním období se dále konají Vánoční prohlídky a Silvestrovské prohlídky.
29. listopad 2024 14:23
Památky, Královéhradecký kraj

Česko ve filmu: S tebou mě baví svět, Homolkovi, Vánice a další zimní filmy

K zimní pohodě, se sněhem či bez, patří pohodové lenošení s teplým čajem, dekou a filmem, který máte rádi. A proč si nepustit tematický film, kde se jezdí na lyžích, saních, fouká vítr a sníh se sype z nebe o sto šest? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na pár oblíbených komedií, drama nebo detektivku. A přidáme i několik zajímavostí z natáčení...
28. listopad 2024 17:43
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Prožijte veselou zimu na Broumovsku

Možná byste to neřekli, ale přelom podzimu a zimy je velmi vhodnou dobou pro pěší výlety. Broumovsko nabízí v tomto období zcela jedinečné přírodní scenérie. Ať se již rozhodnete pro jednodenní výlet nebo prodloužený víkend, určitě uděláte dobře. Užijete si jak skalní města bez davu lidí, tak i poklidné adventní akce.
28. listopad 2024 17:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Hrad a zámek Staré Hrady zve o Vánocích na draky, víno a čokoládu

Adventní a vánoční čas je letos na hradě a zámku Staré Hrady ve znamení vína, čokolády a pohádek. Pro děti je otevřeno Zámecké pohádkové sklepení, Hradní pohádková půda, Hrad a zámek s Dračí královskou komnatou či Zdravosvět a dračí království. I dospěláci se mají na co těšit – vynikající vína z hradních sklepů, horkou medovinu anebo Drakuládu, kvalitní dračí čokoládu. Na Vánoční pohádkové prohlídky můžete přijít od 30. listopadu 2024 až do 12. ledna 2025.
28. listopad 2024 13:00
Památky, Královéhradecký kraj

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od pátku

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na Hrádku. Od 30. listopadu do 15. prosince 2024 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
27. listopad 2024 14:00
Památky, Královéhradecký kraj