Barokní kostelík sv. Gotharda byl postaven ve druhé polovině 17. století na místě původní dřevěné kaple s věžičkou. Ta byla založena pražskými premonstráty a zasvěcena sv. Gothardu, patronu proti bouřkám, krupobití a ohni.
Současná podoba kostelíku sv. Gotharda v Hořicích pochází z přestavby, která se uskutečnila v letech 1738 až 1741. Interiéru dominuje
barokní oltář sv. Gotharda, sochy 12 pískovcových apoštolů a 4 českých světců, které jsou z dílen profesora sochařsko-kamenické školy Jana Vávry.
Kostelík je dnes využíván především k
církevním pohřebním obřadům a během poutí, které jsou pohyblivého data (vycházejí vždy 5. neděli po Velikonocích),
k bohoslužbám. Památný zvon ulitý královéhradeckým zvonařem Václavem Konvářem byl během 1. světové války přemístěn do děkanského kostela ve městě na místo ostatních, které byly roztaveny k válečným účelům.
Známý je také
Gothardský pramen. Pramen tamní zázračné studánky vyvěral poblíž bývalého oblíbeného hostince U Šanderů. Pramenité vodě byly odjakživa přisuzovány léčivé až zázračné účinky, první písemné zmínky o prameni však pocházejí až z r. 1700. Gothardský pramen získal největší věhlas během hladomoru v letech 1771 a 1772, během nichž se zdejší voda dovážela v lahvích na Moravu, do Rakous i Uher.
Objevte historii a umělecká díla barokního kostelíka sv. Gotharda v Hořicích, jeho tradice, památný zvon a léčivý Gothardský pramen.
Barokní kostelík sv. Gotharda byl postaven ve druhé polovině 17. století.
Původní kapli založili pražští premonstráti.
Interiéru dominuje barokní oltář sv. Gotharda, sochy 12 pískovcových apoštolů a 4 českých světců.
Kostelík je dnes využíván k církevním pohřebním obřadům a během poutí k bohoslužbám.
Poutě se konají vždy 5. neděli po Velikonocích.
Památný zvon byl během 1. světové války přemístěn do děkanského kostela ve městě na místo ostatních, které byly roztaveny k válečným účelům.
Vodě z Gothardského pramene byly odjakživa přisuzovány léčivé až zázračné účinky.
Největší věhlas získal během hladomoru v letech 1771 a 1772.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.