ÚvodAktualityPunkevní jeskyně na suchu: prohlídky probíhají bez plavby kvůli opravám
Příroda

Punkevní jeskyně na suchu: prohlídky probíhají bez plavby kvůli opravám

  • 21. února 2025
Turisté chystající se navštívit Punkevní jeskyně v Moravském krasu se do konce března 2025 budou muset obejít bez oblíbené plavby elektroloděmi po podzemní řece Punkvě. Pracovníci Punkevních jeskyní totiž snížili hladinu podzemní řeky o šest metrů a vyměnili stavidlo regulující tok řeky. Lodě se tak ocitly na suchu a podzemní přístaviště u Masarykova dómu vysoko ve vzduchu nad hlavami turistů. Místo kormidelníků se na Punkvě dali elektrikáři, kteří opravují elektroinstalací na trase vodní plavby, poškozené loňský podzim povodní.
punkvaKdyž voda z Punkvy, přetékající z jezírek na dně Macochy do Punkevních jeskyní, opadla, byla po několika dnech úklidu vodní plavba obnovena, ale pouze její druhá část mezi Masarykovým dómem a vývěrem Punkvy na povrch v Pustém žlebu. Záměrem Správy jeskyní Moravského krasu je, pokud nenastanou nějaké komplikace, stihnout opravy do konce března, aby se startem hlavní turistické sezóny od dubna již turisté mohli absolvovat celou podzemní vodní plavbu od přístaviště u dna propasti Macocha, přes Masarykův dóm až na povrch.

Oblíbené tiché lodě na elektrický pohon, plující po ponorné řece mezi krápníky mají v Punkevních jeskyních dlouhou tradici. V době, kdy je nedostatek vody ve slovenské jeskyni Domica, jsou dokonce „Punkevky“ jediným místem v kontinentální Evropě, kde se jde v přírodním podzemí projet motorovou lodí. V jeskyních Francie, Belgie, Itálie či Řecka jsou výletní lodičky poháněny bidlem či odrážením od stropu.

punkvaLodě v Punkevních jeskyních plují na tichý elektrický pohon, baterie se ale musí přes noc nabíjet. Mnoho let musel na přídi kromě kapitána sedět ještě lodník s bidlem, který lodě v zatáčkách usměrňoval. V 80. letech získaly lodě dokormidlovávací zařízení, takže na obsluhu stačí jeden člověk s kapitánskou zkouškou. Opotřebované lodě sloužící každodenně od roku 1981 vystřídalo v roce 2017 pět nových sedmimetrových lodí se jmény Absolon, Balcarka, Morava, Punkva a Wankel. V roce 2018 přibylo dalších pět – Blansko, Kateřina, Macocha, Schopper, Svitava. Kapacitu mají stejně jako jejich předchůdkyně 18 cestujících.
 

Plavbu zpočátku brzdil Zlý sifon

punkvaPrvní prostory suché části Punkevních jeskyní (Přední dóm a z něj sestupná chodba vyplněná sedimenty) byly objeveny 26. září 1909. Další části suché větve objevili průzkumníci v letech 1910 až 1914. Suchá část byla se dnem Macochy propojena 30. ledna 1914. První prostory vodní plavby byly objeveny po postupném odstřelu ve vývěru Punkvy 24. září 1920. Následně tým Karla Absolona odkryl další části proti proudu směrem k Macoše a také suché Pohádkové jeskyně s Masarykovým dómem. 30. března 1921 byla zpřístupněna tato část turistům na člunech. V dalších letech pokračoval postupný výzkum podzemního toku směrem k Macoše. Poslední překážka, Zlý sifon, byla překonána 5. února 1933. Strop systému v plavební hladině normálního vodní stavu byl sestřelen a od 1. července 1933 začaly klasické prohlídky s celou vodní plavbou.  

punkevní jeskyněRočně si Punkevní jeskyně prohlédne až 200 tisíc lidí. V roce 1995 výrazně zjednodušila cestu od Horního můstku propasti Macocha ke vstupu do jeskyní visutá lanovka nad Pustým žlebem. Návštěvnická trasa suchou částí jeskyní prošla 2013-14 úpravami, aby byla lépe dostupná pohybově handicapovaným. Novou vstupní provozní budovu získaly v letech 2014-15.

V zimě jsou Punkevní jeskyně otevřeny od úterý do neděle od 8:40 do 14:00. Zájemci o podzemí Moravského krasu mohou mimo sezónu zavítat i do jeskyně Výpustek a na zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní s baterkami. Podzimní povodně zasáhly více jeskyní Moravského krasu i Olomouckého kraje, ve většině případů se podařilo následky odstranit a znovu otevřít do pár dnů. Pouze Jeskyně Na Pomezí jsou kvůli technickým komplikacím zatím stále bez elektrického osvětlení.
 

Za poznáním do Domu přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu, se na rozdíl od jeskyní nenachází pod zemí, ale na povrchu a všem pěkně na očích. Moderní dřevostavbu doplněnou výraznou lávkou objevíte u Skalního mlýna, který je výchozím bodem pro návštěvu Punkevních jeskyní, Kateřinské jeskyně (přístupná od 1. března) a také propasti Macocha.

Interaktivní expozice poutavě vypráví příběh krajiny Moravského krasu od geologického vývoje až po současnou podobu, kterou sami znáte. Seznámíte se tu také s dávnými obyvateli jeskyní, a to jak s pravěkými lidmi, tak živočichy, například netopýry. Podrobně se vám představí příroda Moravského krasu, zdejší biotopy a změny, na nichž se podíleli lidé. Na 3D stole najdete nepřeberné množství map se zajímavými místy v okolí, kde si až čtyři lidé najednou mohou naplánovat další výlety. Velká okna propojují přírodu uvnitř se skutečnou přírodou venku. Prohlídku pak můžete zakončit v 3D kině, pro děti je k dispozici volně přístupná vnitřní herna. Malí jeskyňáři tu mohou prozkoumat dětskou jeskyni nebo zkusit sestavit krápník z puzzle. Výhodou Domu přírody je celoroční otevírací doba, takže slouží jako skvělý cíl rodinných výletů i za ošklivého a chladného počasí. Otevřeno je od října do března od 10:00 do 16:00 hodin.
 

Do krasu za čarovnými tóny, medvědem Brunem i otužilci

Prohlídku Domu přírody nebo některé z jeskyní Moravského krasu můžete spojit s některou z oblíbených každoročních akcí. Tradiční jarní akcí je v polovině dubna Vítání ptačího zpěvu v okolí Domu přírody Moravského krasu s ornitologem. Každým rokem v květnu a také na Den sv. Václava se milovníkům přírody otevírá Ochozská jeskyně. Letos se 5. až 8. června koná již 26. ročník festivalu Čarovné tóny Macochy! Po tři červnové víkendy od 15. do 29. června se konají Dny otevřených dveří v jeskyni Býčí skála. Od 1. července do 31. srpna, každé pondělí a čtvrtek, probíhají každoročně v jeskyni Výpustek zábavné dětské prohlídky s medvědem Brunem. Každoročně začátkem října se do ponorné říčky Punkvy ponoří otužilci, proplavou jeskyněmi za svitu reflektorů a slavnostně tak zahájí otužileckou zimní sezonu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Den otevřených dveří v Ochozské jeskyni

28. 9.
Den otevřených dveří v Ochozské jeskyni

V neděli 28. září bude v době od 9:00 do 16:00 pro milovníky přírody opět otevřená Ochozská jeskyně, a to od 9 do 16 hodin se vstupy vždy v celou a o půl.

Dny otevřených dveří v jeskyni Býčí skála 2025

14. 6.15. 6.
Dny otevřených dveří v jeskyni Býčí skála 2025

Prohlídky běžně nepřístupné jeskyně Býčí skála budou v roce 2025 probíhat po tři letní víkendy v červnu.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Jeskyně a lidé v Moravském krasu – stálá expozice Správa jeskyní České republiky Kultura

Jeskyně a lidé v Moravském krasu – stálá expozice Správa jeskyní České republiky

Nové expozice s názvem Jeskyně a lidé rozšiřují prohlídkové trasy v jeskyních Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských. Ve vstupní budově jeskyně Výpustek je rozsáhlá výstava věnovaná celému Moravskému krasu, jeho geologii, objevování, výzkumu či archeologickým a paleontologickým nálezům.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Čarovné tóny Macochy a Čarovné tóny Valtického podzemí 2025

5. 6.8. 6.
Čarovné tóny Macochy a Čarovné tóny Valtického podzemí 2025

V roce 2025 se ve dnech 5. 6. – 8. 6. koná již 26. ročník festivalu Čarovné tóny Macochy, rozšířen o Čarovné tóny Valtického podzemí 11. – 15. 6. 2025! Vychutnejte si hudební festival se světelnou animací v neobvyklém prostředí.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu Příroda

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka v České republice – Lanovka v Moravském Krasu

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka v České republice – Lanovka v Moravském Krasu

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka spojuje Punkevní jeskyně s okrajem propasti Macocha v Moravském krasu. Lanovka na dráze 249 metrů a je denně využívána asi patnácti sty turisty. Lanová dráha má převýšení sto čtyřicet metrů a je tak nejstrmější v celé České republice.

Pustý žleb v Moravském krasu Příroda

Pustý žleb v Moravském krasu

Jedná se o 7,5 km dlouhý krasový kaňon v Moravském krasu. Stěny kaňonu tvoří strmé vápencové skály s velkým množstvím jeskyní, žleb je bezvodý až na spodní část, kde vyvěrá říčka Punkva.

Další aktuality

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
4. květen 2025 8:37
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Na Kyjovsko za lahodným mokem, krásnou krajinou i do mlýna

Vypravit se na Slovácko, to je vždycky dobrý nápad. Je to jedno z mála míst střední Evropy, kde je ještě folklor stále živý. Zdejší tanec verbuňk je dokonce zapsán na seznamu památek UNESCO. A k návštěvě zvou nejen folklorní slavnosti a festivaly, ale také archeologická naleziště a stará slovanská hradiště, poutní místa, hrady a zámky i zvlněná krajina Moravského Toskánska. Objevte tento rázovitý region při svých toulkách Českem!
3. květen 2025 10:53
Životní styl, Jihomoravský kraj

Kalendář 2025: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a portál Kudy z nudy ví, které to jsou!
2. květen 2025 12:37
Zážitky, Jihomoravský kraj

Obory jsou zase otevřené: Lesy ČR zmírňují veterinární opatření

Lesy ČR zmírňují veterinární opatření – od konce dubna může veřejnost opět vstupovat do všech obor v České republice uzavřených koncem března v příhraničních regionech s Rakouskem a Slovenskem. Státní veterinární správa upravila mimořádná opatření související s možným přenosem slintavky a kulhavky na zvěř.
2. květen 2025 11:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Romantika plaveb po Zámecké a Staré Dyji láká do Lednice

Komu se nezamlouvají davy lidí, typické pro zámecký areál v Lednici v čase letní turistické sezóny, má nyní příležitost vychutnat si tento romantický kus přírody bývalého Lichtenštejnského panství v klidu během plavby po ramenech řeky Dyje provázené poutavým výkladem o zajímavostech areálu. Sedmadvacátá sezona plaveb po Zámecké a Staré Dyji v Lednici již začala a lodě jezdí k Janohradu denně od 9:30 do 17:00 hodin.
2. květen 2025 10:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Užívejte si jako Římané v kraji pod Pálavou: Brána do Římské říše, stezky Germánů a tipy na další výlety

Plánujete rodinný výlet spojený s hrou na staré Římany? Vydejte se do Pasohlávek, rekreačního střediska na břehu Novomlýnských nádrží. Čeká tu na vás nejenom největší kemp v České republice, aquapark Aqualand Moravia, spousty restaurací a cyklostezek, ale hlavně Brána do Římské říše a místa, kde před téměř 2000 lety tábořili slavní římští legionáři císaře Marca Aurelia.
1. květen 2025 15:00
Památky, Jihomoravský kraj

Putování krajem vína po Malovaném kraji vás zavede na vinařské stezky i k otevřeným sklepům

Vydejte se jižní Moravou na putování za lahodným vínem. Na první květnovou sobotu 3. 5. 2025 je připraveno putování za víny z podlužních lesů a nivy řeky Moravy. Trasy vás zavedou z Mikulčic do Moravské Nové Vsi, Prušánek, Josefova,Velkých Bílovic a do dalších sousedních obcí. Výchozím místem je areál Rodinného vinařství Bartonik v Mikulčicích, končit se bude tamtéž.
1. květen 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Projděte se Čejkovickou vinnou stezkou: otevřené budou vinné sklepy i Sonnentor

V sobotu 3. května 2025 se můžete těšit na další ročník turisticko-vinařské akce Čejkovická vinná stezka. Jedná se o procházku či projížďku na kole v okolí čejkovických vinic, kde na vás budou čekat místní vinaři a dají vám ochutnat svá vína. K návštěvě zve také bylinkový ráj Sonnentor.
1. květen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj