ÚvodAktualityZnáte celoročně otevřené jeskyně v Česku? Objevte tajemný svět krasového podzemí!
Příroda

Znáte celoročně otevřené jeskyně v Česku? Objevte tajemný svět krasového podzemí!

Procházka v jeskyních je jako cesta časem, kdy můžete vidět a obdivovat fascinující přírodní umění, které vytvářel čas a voda. I když si velká část veřejnosti myslí, že jeskyně jsou v zimním období uzavřeny z důvodu ochrany zimujících netopýrů, není tomu tak ve všech případech. Řada jeskyní má celoroční provoz a i přes zimu nabízí řadu atraktivních prohlídek. Uvnitř jeskyní určitě nenastydnete – oproti mrazům venku je v krasovém podzemí celoročně kolem 8 až 14 stupňů Celsia. A kam se na výlet do hloubi jeskyní vydat? Nabízí se Moravský kras s jeskyní Výpustek a Punkevními nebo Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi, Bozkovské dolomitové jeskyně v Českém ráji; Javoříčské, Mladečské jeskyně a Zbrašovské aragonitové jeskyně na střední Moravě i Jeskyně Na Špičáku v Jeseníkách.

Prohlídka Šošůvských jeskyní za svitu baterek

Sloupsko šošůvské jeskyněSloupsko-šošůvské jeskyně jsou největším zpřístupněným podzemním komplexem v Česku a také jedním z největších zimovišť netopýrůMoravském krasu. Právě netopýři jsou důvodem, proč si v zimě prohlédnete pouze šošůvskou část – v té sloupské totiž kolonie okřídlených savců nabírají sílu na teplejší dny. I přesto si prohlídky jistě užijete. Klasická zimní prohlídka je přístupná až do 28. února. Svítit si na cestu budete pouze baterkami a čelovkami, které si můžete přinést z domova nebo si je zapůjčit na pokladně. Celou prohlídkou vás budou provázet krápníky všech tvarů, barev a velikostí, jimiž jsou jeskyně bohatě zdobené, historické nápisy a podpisy, svědčící o volné přístupnosti jeskyní už v dřívějších dobách i krásnou lesknoucí se sintrové náteky. Prohlédnete si Brouškovu a Riegrovu síň a shlédnete do Černé propasti, která ústí na hladině Sloupského potoka v hloubce kolem 70 metrů. Při odchodu z jeskyní dostanete možnost prohlédnout si také jeskyni Kůlna, jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť světa. Prohlídky se konají denně od úterý do neděle v 10 a 13 hodin, ale včasná rezervace je nutná. Vstupné stojí 180 korun pro dospělé, snížené je pak za 150 Kč.
 

Vydejte se „Po stopách Nagela“

JeskyněPokud jste milovníky adrenalinu, rezervujte si místo na zážitkové prohlídce „Po stopách Nagela, učence, který se jako první nechal roku 1748 spustit až na dno Sloupsko-šosůvských jeskyní. Trasa, měřící přibližně 1300 metrů, vás zavede do spodních pater jeskynního komplexu, která projdete jako jeskyňáři. Připravte se na jedinečný zážitek, při němž uvidíte Nagelovo a Wankelovo jezírko, projdete stupňovitou propastí a sestoupíte po 12 metrů dlouhém žebři. V některých místech budete muset lézt po čtyřech, takže si nezapomeňte vhodné oblečení i obuv. Vhodné jsou také ochranné rukavice, šátek pod helmu a pytel na špinavé oblečení. Zážitek se totiž bez nějakého toho bláta na kalhotách neobejde. Vydat se vstříc zážitkům můžete od úterý do neděle v 10 hodin dopoledne. Trasa je určena pro 2 až 10 osob fyzicky zdatných a starších 10 let. Předchozí rezervace je nutná. Vstupné na jeskynní stezku odvahy vás vyjde na 900 korun.
 

Punkevní jeskyně s plavbou na lodičkách

PunkvaDalší možností je vydat se na prohlídku Punkevních jeskyní, které také zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha - prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně. Takže i v zimě se dá plout na lodičkách po podzemní říčce Punkvě ze dna Macochy až ke vchodu do jeskyní. Plavba je otevřená podle toho, jaká je vodní hladina. Zavírá se jen v případě, kdyby náhle odtálo velké množství sněhu (což letos pravděpodobně nehrozí). Punkevky jsou otevřeny denně kromě pondělí – na rozdíl od jiných jeskyní zde totiž nezimují netopýři, respektive zimují jen v nepřístupných částech jeskyně. O návštěvu jeskyní je i v zimě velký zájem a proto doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Za vstupenku pro dospělého zaplatíte 320 korun, senioři si mohou jeskyni projít za 270 korun a děti od tří let za 160 korun.
 

Jeskyně Výpustek

Jeskyně VýpustekZajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů jeskyně Výpustek byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka a dlouhé roky sloužil jako armádní velitelské pracoviště. Nyní jsou postupně odstraňovány zazdívky provedené ve II. světové válce, kdy byla do podzemí umístěna německá továrna na výrobu součástek leteckých motorů. Za těmito zdmi se postupně objevují původní části popisované v historické literatuře s nádhernou sintrovou výzdobou, z nichž některé jsou již zařazeny do prohlídkové trasy.

jeskyně výpustekV podzemních prostorách jeskyně je instalována expozice, která na panelech a plastikách názorně ukazuje dlouhou historii této lokality. S využitím "stroje času" – světelné show, se návštěvník přenese o asi 60 000 roků zpět do období, kdy jeskyni obývali jeskynní medvědi a lvi a postupně "kráčí" jednotlivými etapami pozdějšího využití jeskyně lidmi, které názorně ukazují instalované předměty. Pokud jste tedy v létě nestihli Výpustek navštívit, přijďte nyní, v zimě! Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Vstupné vyjde dospělého na 170 Kč, studenty a důchodce na 140 korun a dětský lístek stojí 90 Kč. Projít si zde můžete také zážitkovou trasu podzemím. Vede přírodní částí jeskyně bez osvětlení. K dispozici je po předchozí rezervaci na telefonu 516 439 111, účastníci musí být starší šesti let.
 

Bozkovské dolomitové jeskyně v Českém ráji

bozkovské jeskyněCelou zimu od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin pak zvou zájemce Bozkovské dolomitové jeskyněPodkrkonoší s největším podzemním jezerem Čech. Existence podzemních prostor v Bozkově byla zjištěna zcela náhodně při odstřelu v malém dolomitovém lomu roku 1947. Od roku 1968 jsou jeskyně přístupné veřejnosti. Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Svou celkovou délkou dosud objevených prostor – 1 118 m a výškovým rozpětím (denivelací) 43 m jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi v České republice. V nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera. Do Jezerního dómu, ve kterém se zrcadlí krásy celé jeskyně, se dostanete na konci prohlídkové trasy. Prohlídka jeskyní není fyzicky náročná a bez problémů ji zvládnou i menší děti.
 

Jeskyně Olomoucka: Javoříčské a Mladečské

Javoříčské jeskyněOd ledna se opět otevřely i dva jeskyní systémy na Olomoucku. Javoříčské i Mladečské jeskyně jsou v provozu každý všední den ve dvou pevných časech – v 10:00 a ve 13:00 hodin. Rozsáhlý třípatrový systém Javoříčských jeskyní nedaleko hradu Bouzov patří k jeskyním s nejkrásnější a nejzachovalejší krápníkovou výzdobou nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Podzemní systém jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk, který dal jméno i národní přírodní rezervaci nad jeskyněmi. Velkou raritou Javoříčských jeskyní je stalaktitový závěs s barevnými variacemi. V zimním období se jeskyně stávají největším známým zimovištěm netopýrů a vrápenců na území České republiky. Při pravidelném sčítání v celém rozsáhlém systému Javoříčských jeskyní v lednu 2025 napočítali sčitatelé z řad ochránců přírody a jeskyňářů 6447 zimujících letounů sedmi druhů.

mladečské jeskyněNedaleké Mladečské jeskyně u Litovle pod kopcem Třesín jsou zase největší a nejstarší známé sídliště kromaňonského člověka ve střední Evropě, tomu je věnována i malá expozice. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky. Jeskyně sloužila jako rituální pohřebiště kromaňonského člověka období středního paleolitu, z doby před více než 31 000 lety. Zároveň je nejsevernějším sídlištěm moderních lidí rodu Homo sapiens sapiens v Evropě, s řadou kosterních pozůstatků a nálezů unikátních kostěných hrotů oštěpů. Mladečské jeskyně byly objeveny v letech 1824 – 1828 při otvírce lomu na vápenec. Otevřeno je zde denně od pondělí do pátku, vždy v 10:00 a 13:00 hodin. Za vstup zaplatíte 160 Kč.
 

Srdcové chodby jeskyně Na Špičáku v Jeseníkách

Jeskyně Na ŠpičákuJeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let). Neobvyklý pocit zažijete, uvědomíte-li si, že právě procházíte prostorami vytvořenými v devonských mramorech, jejichž stáří je neuvěřitelných 350–380 milionů let. Chodby mají charakteristický srdcový profil, který jim vdechly tavné vody ledovce. Krápníkovou výzdobu zde ale nečekejte. Největší zajímavostí jsou zde barevné chodby ve tvaru srdce a četné starobylé epigrafické nápisy a malby na stěnách, nejstarší z nich pochází z 16. století. Zimní garantované prohlídky nabízí jeskyně Na Špičáku vždy ve čtvrtek 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.
 

Unikátní Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyněOd února jsou opět otevřeny Zbrašovské aragonitové jeskyně Teplicích nad Bečvou. Ve všední dny se tam konají dvě prohlídky, a to v 10:00 a ve 14:00 hodin. Unikátní výzdobu jeskyní tvoří minerál aragonit, dále tzv. raftové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Zima vám tady ale určitě nebude – jedná se o nejteplejší jeskyně v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C. Byly objeveny v roce 1912 a pro veřejnost zpřístupněny od roku 1926. A co že je to ten aragonit? Aragonit je kosočtverečnou modifikací uhličitanu vápenatého. Má stejné chemické složení jako mnohem rozšířenější kalcit. Oba minerály se však liší uspořádáním molekul. Tvoří mnoho různých tvarů, krystaly protáhlé ve směru vertikální osy, pseudošesterečné srostlice nebo krápníkovité útvary a sintrové povlaky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

20 tipů na volně přístupné jeskyně

20 tipů na volně přístupné jeskyně

Jeskyně a skalní pukliny jsou atraktivní po celý rok. Vydejte se prozkoumat některé z nich – najdete je například v Moravském krasu, na Kokořínsku nebo v Českém ráji. Buďte však opatrní – ve skalním terénu to může klouzat, ať už po blátě nebo v zimě i po ledu. Stejně tak buďte ohleduplní i k okolní přírodě. S sebou si vezměte také čelovku, určitě se bude hodit.

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody Příroda

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka Příroda

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka Příroda

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR Příroda

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě Příroda

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let).

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Zážitková trasa Po stopách Nagela ve Slouposko-šošůvských jeskyních Zážitky

Zážitková trasa Po stopách Nagela ve Slouposko-šošůvských jeskyních

Trasa zážitkového okruhu navazuje na zpřístupněné části Sloupsko-šošůvských jeskyní. Sestupuje se ústím Stupňovité propasti nejprve po upravené trase a dále po schodech k části bývalého Absolonova Macošského žebře.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR Příroda

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Najdete ji v severní části Moravského krasu nedaleko obce Sloup.

Další aktuality

Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

Medvěd Bruno bude i letos v létě provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti. Prohlídky se konají v pondělí a ve čtvrtek od 3. července do 28. srpna 2025.
30. červen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Léto v Mikulově láká na prohlídky i projekt výtvarná Dílna

Léto je v regionálním muzeu v Mikulově ve znamení nočních kostýmovaných prohlídek i unikátního výtvarného projektu "Dílna", který se tradičně koná v rámci festivalu Křehký Mikulov. K návštěvě láká také Horní synagoga, Dietrichsteinská hrobka nebo zřícenina Kozí hrádek.
30. červen 2025 9:25
Památky, Jihomoravský kraj

Moto GP se vrací do Brna – šampionát silničních motocyklů se pojede v červenci 2025

Mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP se po pěti letech vrací do České republiky. Konat se bude od 18. do 20. července 2025 na Masarykově okruhu v Brně, jak tomu bývalo dříve. Přípravy vrcholí, okruh má nový povrch. Na závod se těší i jediný český zástupce v seriálu Filip Salač, které by se rád probojoval před domácím publikem na stupně vítězů.
27. červen 2025 13:19
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Znáte jeskyni Blanických rytířů v Rudce?

Na okraji obce Rudka, vzdálené jeden a půl kilometru od Kunštátu na jižní Moravě, stojí kopec nazvaný Milenka – zdánlivě obyčejný a přece výjimečný vrch. V jeho nitru najdete umělou pískovcovou jeskyni s unikátní výzdobou, inspirovanou legendou o blanických rytířích.
26. červen 2025 11:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

Do zámeckého parku ve Slavkově u Brna se v sobotu 28. června 2025 sjede téměř tisíc historických aut a motorek na tradiční Veteranfest. Tradiční setkání láká nejen na ojedinělou přehlídku historických vozů, motorek, traktorů, bicyklů… ale také na dobovou atmosféru. Patronkou letošního 23. setkání se opět stala Alena Antalová, hvězda televizního seriálu Četnické humoresky. Zámecký park zkrášlí prvorepublikové dámy, mezi auty se tančí swing a nezapomíná se ani na děti.
26. červen 2025 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Jižní Moravě – koupaliště, přehrady, rybníky, aquaparky a vodní sporty

Vyberte si z tipů na nejlepší místa na jižní Moravě, kde lze strávit den u vody! Užijte si koupání s dětmi, vodní sporty i plavby lodí. Pro děti jsou připraveny dětské bazénky s řadou atrakcí, skluzavkami a dětská hřiště.
25. červen 2025 17:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Jihomoravském kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou na jižní Moravě a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Mrkněte se na doporučení portálu Kudy z nudy, která jsou ušita rodině přesně na míru. Je libo výlet do aquaparku, přírody, za zvířátky, na zámek či za vědou? Vybere si zkrátka každý.
24. červen 2025 12:16
Zážitky, Jihomoravský kraj

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

Každý poslední víkend v červnu, letos od 26. do 29. června 2025, se do Strážnice sjíždějí tisíce návštěvníků, aby se pobavili a užili si Mezinárodní folklorní festival Strážnice i příjemnou atmosféru města, zámeckého parku a skanzenu. Během festivalu se mohou potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik.
23. červen 2025 10:00
Kultura, Jihomoravský kraj