ÚvodAktualityZázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno
Příroda

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

  • 16. dubna 2024
Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
jeskyně jáchymkaJeskyně Jáchymka je sice minimálně do konce června uzavřená, milovníci přírody však z toho mají radost. Do oblasti se po dlouhých 67 letech vrátil sokol stěhovavý. Přísně chráněný druh musí mít na svém hnízdišti absolutní klid, jinak nemůže své mladé opustit a tím pádem krmit mláďata. Proto byla jeskyně i s jejím okolím uzavřena a ochránci přírody zde klid sokolů bedlivě střeží.

Na trase vyvěsili ochránci přírody tabulky zcela zakazující přístup k jeskyni. Lze ji obejít, ale důrazně upozorňují na to, že tato obchůzka není vhodná pro děti ani seniory, protože vede strmým úbočím. Sokolí rodina opouští hnízdiště většinou v druhé polovině července, někdy však hnízdí až do srpna. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června.

SokolPodle ochránců přírody se do jeskyně Jáchymka sokoli přestěhovali z nedaleké Býčí skály. Během loňské sezóny zřejmě uhynul současné samici "manžel". Ta si na letošní sezónu našla nového partnera a spolu s novým samcem změnila i domov. Ochránci přírody do hnízda nainstalovali fotopasti, díky čemuž vznikly snímky zachycující sokoly přímo na vejcích. Sokoli se do CHKO Moravský kras vrátili po půl století v roce 2016, nyní zde hnízdí tři páry, kteří za uplynulá léta přivedli na svět 33 mláďat.
 

Jak žije sokol stěhovavý

jeskyně jáchymkaSokol stěhovavý je dravec, velikosti vrány až jestřába, kterého lidstvo využívalo od nepaměti jako zdatného parťáka při lovu. V současné době je sokol nezbytným pomocníkem při ochraně letišť a biologické ochraně plodin v zemědělství. Dokonce i v Armádě České republiky pracuje několik sokolníků se svými svěřenci.

Díky dokonalé aerodynamické stavbě těla se sokol pyšní titulem nejrychlejšího tvora na světě. Při střemhlavém letu mu byla naměřena rychlost 389 km za hodinu! Při takové rychlosti nedokáže manévrovat, proto loví pouze ve vzduchu a to nejčastěji holuby, různé druhy havranovitých ptáků, špačky, drozdy a menší ptáky. Dokáže však ulovit i bažanty, koroptve, divoké kachny a volavky. Loví tak, že svou kořist nejprve vyplaší (např. divoké kachny nebo holuby) a pak na ně z výšky zaútočí. S křídly přitaženými k tělu podle okolností doslova padá na svou oběť, a to buď šikmo, ale i téměř kolmo dolů. Kromě lovu ze střemhlavého letu ale dokáže sokol ulovit kořist i za normálního letu.

sokolí mláděSokolí pár si je věrný většinou po celý život. Pokud však jeden z páru zahyne, během několika dní si druhý najde náhradu. Hnízdění předchází tzv. svatební lety, při kterých se oba ptáci honí za hlasitého křiku. Sokoli jsou přitom dlouhá léta věrni i jednomu hnízdu. To si ale sami nestaví, většinou ho zaberou jinému druhu, například vráně, káněti, jestřábovi, volavce... Ve skalách mají nejraději opuštěné krkavčí hnízdo. Hnízdí i na holém podkladu na skalních římsách. Někdy zahnízdí také přímo na stromech nebo ve zříceninách hradů. Mláďata se vylíhnou z hnědo bílých "mramorových" vajec většinou v první polovině května. V prvních dnech mláďatům nosí potravu sameček a samička jim ji porcuje. Po 10 až 14 dnech se rodiče vymění. Mláďata zůstávají na hnízdě zhruba 5 týdnů a po vylétnutí z hnízda krmí rodiče mladé ptáky ještě asi čtyři týdny. Sokolí rodina opouští hnízdiště v druhé polovině července až v srpnu. Na podzim se však rodiče vrací, aby si uhájili revír. Pohlavní dospělosti mláďata dosáhnou zhruba za rok. Na zimu migrují zpravidla jen jednoletí jedinci a to převážně na jihozápad Evropy. Sokol stěhovavý se dožívá 15 – 25 let.
Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu Příroda

Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu

Jáchymka je tunelovitou jeskyní, kterou v minulosti protékal Křtinský potok. Jeskyně je pojmenována po poustevníkovi Joachymovi, který v ní údajně žil počátkem 19. století.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Další aktuality

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici zahájí Brněnské Vánoce 2024 v pátek 22. listopadu a potrvají až do 23. prosince. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo na Moravském náměstí. Tu pravou vánoční atmosféru navodí na Zelném trhu, kde začaly vánoční trhy již 15. listopadu, svátečně nasvícená kašna Parnas. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyně na Turoldu nedaleko Mikulova je sice až do jara zavřená, přesto jeskyňáři přináší milovníkům přírody radostnou zprávu – Jezerní dóm totiž začala plnit spodní voda a po několika letech se v jeskyni objevilo krásné smaragdové jezírko.
20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 23. listopadu 2024 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní mohou v listopadu a prosinci navštívit ve městě i brněnského draka ve svetru, nechat se okouzlit Brněnským podzemím či výhledem z věže Staré radnice. Nejen děti se rády svezou na vyhlídkovém kole nebo vánoční šalinou. Brněnské Vánoce startují již 15. listopadu a budou pokračovat do 23. prosince 2024. Navíc jsou letos Vánoce v Brně oceněné prvním místem v celoevropské soutěži Evropské hlavní město Vánoc. Mezinárodní porota jednomyslně rozhodla o udělení tohoto titulu pro rok 2024 v kategorii měst nad 100 000 obyvatel městu Brnu.
15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V sobotu 16. listopadu 2024 bude na Dukelském náměstí v Hustopečích probíhat od 10 do 18 hodin již tradiční ochutnávka mladých vín. Ve stáncích na náměstí pro vás budou připravena nejen svatomartinská vína, ale i pečené husy. V rámci dopoledního programu zazní slavnostní fanfáry z oken radnice, které přivítají družinu sv. Martina na bílém koni. Součástí akce bude malý jarmark a otevřené sklepy místních vinařů. A pokud se před zimou cítíte unaveně, určitě vyzkoušejte zdejší vinné wellness, vůbec první v České republice.
14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jižní Morava skýtá spousty inspirace a míst, kam vyrazit s dětmi za sportem, zábavou, odpočinkem anebo prostě jen na příjemný výlet. Portál Kudy z nudy vám přináší skvělé nápady pro vaši jarní dovolenou a prázdniny s dětmi.
10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Na svátek svatého Martina, v pondělí 11. 11. 2024 v 11 hodin zahájí slavnostní přípitek letošní ochutnávání Svatomartinských vín. V Brně se můžete těšit na ochutnávku 100 druhů svatomartinských vín od vinařů z Moravy i z Čech. Akce se tak jako v uplynulých letech bude konat na brněnské Náměstí Svobody!
10. listopad 2024 7:32
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

Mikulov přivítá nová vína Svatomartinskými slavnostmi 2024. Dny husích specialit, mladých a Svatomartinských vín, jarmarku, a zpřístupněných památek si můžete vychutnat od 8. do 16. listopadu. Oslavy zahájí příjezd sv. Martina, mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark spojený s přehlídkou moravského folkloru a dobově laděným uměleckým programem. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky.
8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj