ÚvodAktualityZázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno
Příroda

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

  • 16. dubna 2024
Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
jeskyně jáchymkaJeskyně Jáchymka je sice minimálně do konce června uzavřená, milovníci přírody však z toho mají radost. Do oblasti se po dlouhých 67 letech vrátil sokol stěhovavý. Přísně chráněný druh musí mít na svém hnízdišti absolutní klid, jinak nemůže své mladé opustit a tím pádem krmit mláďata. Proto byla jeskyně i s jejím okolím uzavřena a ochránci přírody zde klid sokolů bedlivě střeží.

Na trase vyvěsili ochránci přírody tabulky zcela zakazující přístup k jeskyni. Lze ji obejít, ale důrazně upozorňují na to, že tato obchůzka není vhodná pro děti ani seniory, protože vede strmým úbočím. Sokolí rodina opouští hnízdiště většinou v druhé polovině července, někdy však hnízdí až do srpna. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června.

SokolPodle ochránců přírody se do jeskyně Jáchymka sokoli přestěhovali z nedaleké Býčí skály. Během loňské sezóny zřejmě uhynul současné samici "manžel". Ta si na letošní sezónu našla nového partnera a spolu s novým samcem změnila i domov. Ochránci přírody do hnízda nainstalovali fotopasti, díky čemuž vznikly snímky zachycující sokoly přímo na vejcích. Sokoli se do CHKO Moravský kras vrátili po půl století v roce 2016, nyní zde hnízdí tři páry, kteří za uplynulá léta přivedli na svět 33 mláďat.
 

Jak žije sokol stěhovavý

jeskyně jáchymkaSokol stěhovavý je dravec, velikosti vrány až jestřába, kterého lidstvo využívalo od nepaměti jako zdatného parťáka při lovu. V současné době je sokol nezbytným pomocníkem při ochraně letišť a biologické ochraně plodin v zemědělství. Dokonce i v Armádě České republiky pracuje několik sokolníků se svými svěřenci.

Díky dokonalé aerodynamické stavbě těla se sokol pyšní titulem nejrychlejšího tvora na světě. Při střemhlavém letu mu byla naměřena rychlost 389 km za hodinu! Při takové rychlosti nedokáže manévrovat, proto loví pouze ve vzduchu a to nejčastěji holuby, různé druhy havranovitých ptáků, špačky, drozdy a menší ptáky. Dokáže však ulovit i bažanty, koroptve, divoké kachny a volavky. Loví tak, že svou kořist nejprve vyplaší (např. divoké kachny nebo holuby) a pak na ně z výšky zaútočí. S křídly přitaženými k tělu podle okolností doslova padá na svou oběť, a to buď šikmo, ale i téměř kolmo dolů. Kromě lovu ze střemhlavého letu ale dokáže sokol ulovit kořist i za normálního letu.

sokolí mláděSokolí pár si je věrný většinou po celý život. Pokud však jeden z páru zahyne, během několika dní si druhý najde náhradu. Hnízdění předchází tzv. svatební lety, při kterých se oba ptáci honí za hlasitého křiku. Sokoli jsou přitom dlouhá léta věrni i jednomu hnízdu. To si ale sami nestaví, většinou ho zaberou jinému druhu, například vráně, káněti, jestřábovi, volavce... Ve skalách mají nejraději opuštěné krkavčí hnízdo. Hnízdí i na holém podkladu na skalních římsách. Někdy zahnízdí také přímo na stromech nebo ve zříceninách hradů. Mláďata se vylíhnou z hnědo bílých "mramorových" vajec většinou v první polovině května. V prvních dnech mláďatům nosí potravu sameček a samička jim ji porcuje. Po 10 až 14 dnech se rodiče vymění. Mláďata zůstávají na hnízdě zhruba 5 týdnů a po vylétnutí z hnízda krmí rodiče mladé ptáky ještě asi čtyři týdny. Sokolí rodina opouští hnízdiště v druhé polovině července až v srpnu. Na podzim se však rodiče vrací, aby si uhájili revír. Pohlavní dospělosti mláďata dosáhnou zhruba za rok. Na zimu migrují zpravidla jen jednoletí jedinci a to převážně na jihozápad Evropy. Sokol stěhovavý se dožívá 15 – 25 let.
Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu Příroda

Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu

Jáchymka je tunelovitou jeskyní, kterou v minulosti protékal Křtinský potok. Jeskyně je pojmenována po poustevníkovi Joachymovi, který v ní údajně žil počátkem 19. století.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj