ÚvodAktualityZázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno
Příroda

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

  • 16. dubna 2024
Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
jeskyně jáchymkaJeskyně Jáchymka je sice minimálně do konce června uzavřená, milovníci přírody však z toho mají radost. Do oblasti se po dlouhých 67 letech vrátil sokol stěhovavý. Přísně chráněný druh musí mít na svém hnízdišti absolutní klid, jinak nemůže své mladé opustit a tím pádem krmit mláďata. Proto byla jeskyně i s jejím okolím uzavřena a ochránci přírody zde klid sokolů bedlivě střeží.

Na trase vyvěsili ochránci přírody tabulky zcela zakazující přístup k jeskyni. Lze ji obejít, ale důrazně upozorňují na to, že tato obchůzka není vhodná pro děti ani seniory, protože vede strmým úbočím. Sokolí rodina opouští hnízdiště většinou v druhé polovině července, někdy však hnízdí až do srpna. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června.

SokolPodle ochránců přírody se do jeskyně Jáchymka sokoli přestěhovali z nedaleké Býčí skály. Během loňské sezóny zřejmě uhynul současné samici "manžel". Ta si na letošní sezónu našla nového partnera a spolu s novým samcem změnila i domov. Ochránci přírody do hnízda nainstalovali fotopasti, díky čemuž vznikly snímky zachycující sokoly přímo na vejcích. Sokoli se do CHKO Moravský kras vrátili po půl století v roce 2016, nyní zde hnízdí tři páry, kteří za uplynulá léta přivedli na svět 33 mláďat.
 

Jak žije sokol stěhovavý

jeskyně jáchymkaSokol stěhovavý je dravec, velikosti vrány až jestřába, kterého lidstvo využívalo od nepaměti jako zdatného parťáka při lovu. V současné době je sokol nezbytným pomocníkem při ochraně letišť a biologické ochraně plodin v zemědělství. Dokonce i v Armádě České republiky pracuje několik sokolníků se svými svěřenci.

Díky dokonalé aerodynamické stavbě těla se sokol pyšní titulem nejrychlejšího tvora na světě. Při střemhlavém letu mu byla naměřena rychlost 389 km za hodinu! Při takové rychlosti nedokáže manévrovat, proto loví pouze ve vzduchu a to nejčastěji holuby, různé druhy havranovitých ptáků, špačky, drozdy a menší ptáky. Dokáže však ulovit i bažanty, koroptve, divoké kachny a volavky. Loví tak, že svou kořist nejprve vyplaší (např. divoké kachny nebo holuby) a pak na ně z výšky zaútočí. S křídly přitaženými k tělu podle okolností doslova padá na svou oběť, a to buď šikmo, ale i téměř kolmo dolů. Kromě lovu ze střemhlavého letu ale dokáže sokol ulovit kořist i za normálního letu.

sokolí mláděSokolí pár si je věrný většinou po celý život. Pokud však jeden z páru zahyne, během několika dní si druhý najde náhradu. Hnízdění předchází tzv. svatební lety, při kterých se oba ptáci honí za hlasitého křiku. Sokoli jsou přitom dlouhá léta věrni i jednomu hnízdu. To si ale sami nestaví, většinou ho zaberou jinému druhu, například vráně, káněti, jestřábovi, volavce... Ve skalách mají nejraději opuštěné krkavčí hnízdo. Hnízdí i na holém podkladu na skalních římsách. Někdy zahnízdí také přímo na stromech nebo ve zříceninách hradů. Mláďata se vylíhnou z hnědo bílých "mramorových" vajec většinou v první polovině května. V prvních dnech mláďatům nosí potravu sameček a samička jim ji porcuje. Po 10 až 14 dnech se rodiče vymění. Mláďata zůstávají na hnízdě zhruba 5 týdnů a po vylétnutí z hnízda krmí rodiče mladé ptáky ještě asi čtyři týdny. Sokolí rodina opouští hnízdiště v druhé polovině července až v srpnu. Na podzim se však rodiče vrací, aby si uhájili revír. Pohlavní dospělosti mláďata dosáhnou zhruba za rok. Na zimu migrují zpravidla jen jednoletí jedinci a to převážně na jihozápad Evropy. Sokol stěhovavý se dožívá 15 – 25 let.
Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu Příroda

Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu

Jáchymka je tunelovitou jeskyní, kterou v minulosti protékal Křtinský potok. Jeskyně je pojmenována po poustevníkovi Joachymovi, který v ní údajně žil počátkem 19. století.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Chráněná krajinná oblast Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti.

Další aktuality

Multižánrový festival Boskovice láká na pestrý program

Od 10. do 13. července 2025 se v unikátním historickém jádru města – židovské čtvrti a jejím blízkém okolí koná festival Boskovice 2025. Právě místo konání a jeho otevřenost má zásadní podíl na neopakovatelné atmosféře, kterou byste si neměli nechat ujít. Letošní již 33. ročník festivalu přiláká do jihomoravského města Boskovice s jedinečným geniem loci umělce nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Festival s nezaměnitelnou atmosférou už více než tři desetiletí neodmyslitelně patří k létu a začátku prázdnin.
5. červenec 2025 21:52
Kultura, Jihomoravský kraj

Bezbariérová trasa i pro kočárky: Jeskyně Výpustek nabízí novou krátkou trasu

Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu připravila pro návštěvníky od léta 2025 novinku v podobě zkrácené prohlídkové trasy. Ta je navržena především s ohledem na rodiny s dětmi, seniory a osoby s omezenou pohyblivostí. Vede výhradně přírodními jeskynními prostorami a nezahrnuje vojenský kryt, jak je tomu u klasické Dlouhé prohlídkové trasy.
3. červenec 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí zve do nové zahrady

Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka, letos láká na atraktivní nové zážitky, které návštěvníkům přinesou možnost objevovat areál včetně zpřístupněné terasovité zahrady, opravené vyhlídky či využít virtuálního průvodce.
3. červenec 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Milovníci dobrého vína míří na Den otevřených sklepů v Mikulově

Již posedmé se otevře veřejnosti sedmadvacet mikulovských sklepů najednou. Všichni zájemci o víno a vinařství mohou v sobotu 5. července 2025 nahlédnout do míst, kde vína vznikají a zrají. Vstupenka na místě stojí 1150 Kč a během akce je s ní možné ochutnat více než 150 vzorků bílých, růžových a červených vín. Navíc zahrnuje kupon ve výši 600 Kč na nákup vína.
3. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Pernštejnské slavnosti zvou nejen na rytířský turnaj

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství na hradě Pernštejně se uskuteční o víkendu 5. až 6. července 2025. Již po pětadvacáté se na nádvořích hradu Pernštejna sejdou rytíři, kejklíři, doboví muzikanti a řemeslníci. Při procházce po areálu hradu se tak ocitnete v době největší slávy rodu pánů z Pernštejna.
2. červenec 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 5. července 2025 koná další ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i soutěží v pojídání meruňkových belešů. Od večera do půlnoci pak můžete ochutnávat místní vína v rámci Otevřených nočních sklepů. Přijďte si užít pestrého programu!
1. červenec 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
1. červenec 2025 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

Medvěd Bruno bude i letos v létě provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti. Prohlídky se konají v pondělí a ve čtvrtek od 3. července do 28. srpna 2025.
30. červen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj