ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHrady a zříceniny
50 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Hrady a zříceniny Celá ČR

Objevujte hrady, zámky, tvrze a spoustu dalších zajímavých míst. Starobylá šlechtická sídla se o pozornost návštěvníků neucházejí jen obyčejnými prohlídkami, ale pořádají akce se šermíři, komedianty a strašidly, nabízejí speciální prohlídkové okruhy a často ještě něco navíc.

Strašidla, brány do pekla a rekordy

Například prohlídky hradu a zámku v Jindřichově Hradci se neobejdou bez slavné bílé paní, zatímco na hradě Buchlově můžete potkat černou paní. Hrad Trosky, nekorunovaný symbol Českého ráje, podobně jako hrad Houska na Kokořínsku slibuje, že právě v jeho zdech se skrývá tajemný vchod do pekel, Helfštýn, Hukvaldy a Rabí se zase přetahují o titul sídla s nejdelšími hradbami. Rekord drží i hrad Kašperk: s nadmořskou výškou 886 metrů představuje nejvýše položený královský hrad v Čechách.
 

Nejznámější a nejvyhledávanější

Na portálu Kudy z nudy se hrady pravidelně objevují v seznamech nejoblíbenějších míst. Mezi ty ověnčené spoustou nej patří celoročně otevřený hrad Karlštejn či hrad Loket, z obdivovaných středočeských hradů největší zájem sklízí hrad Křivoklát, v jižních Čechách vede hrad Zvíkov a na Šumavě osvědčený hradní čtyřlístek VelharticeŠvihovKašperkRabí. Zapomenout byste neměli ani na hrad a zámek v Bečově nad Teplou, kde vás jedna z prohlídkových tras seznámí s unikátní památkou evropského významu, relikviářem sv. Maura, na Moravě pak k téměř povinným výletním zastávkám patří dvě překrásná pohádková sídla, hrad Pernštejn a hrad Bouzov.
 

Prohlídky, akce a vyhlídkové plavby

Spousty hradů lákají na noční prohlídky, další se zase nabízejí jako skvělé cíle cyklistických i pěších výletů anebo vás vtáhnou do pohádky – třeba vodní hrad Švihov, kde se natáčely Tři oříšky pro Popelku. O zábavu není nouze ani na hradě Sovinci, kde se v hlavní sezoně koná jedna akce za druhou, další sázkou na jistotu je některá z akcí na hradě Svojanov, na hradě Kunětická hora na Pardubicku nebo středověké slavnosti na hradě Kost. Nezapomeňte ani na hrad Veveří, k němuž vás po Brněnské přehradě dovezou výletní lodě.
 

Krása skrytá ve stínu lesa

A pak jsou tu samozřejmě zříceniny, volně přístupné, ale stejně atraktivní. Už jste se například rozhlédli po Železných horáchrozhledny na hradu Lichnice, po Českém ráji ze zříceniny skalního hradu Drábské světničky anebo z Pálavy od zříceniny Dívčích hradů? Mezi zříceniny ale nepatří jen hrady; spousty obdivovatelů míří například k tajemnému chrámuPanenském Týnci nebo k lesní kapli na Malém Blaníku. A už jste někdy viděli zříceninu Dolského mlýnaČeském Śvýcarsku? I tady se kdysi natáčela pohádka, jestlipak víte která?

Zobrazit více

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.
Praha 2, Praha

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.
Praha 1, Praha

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.
Olomouc, Olomoucký kraj

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.
Pavlov, Jihomoravský kraj

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.
Loket, Karlovarský kraj

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.
Křivoklát, Středočeský kraj

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.
Holubov, Jihočeský kraj

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Pět vysokých gotických oken bývalého klášterního kostela svatého Ondřeje se vypíná nad vesničkou Kuklov nad údolím Brložského potoka, 3 km západně od Brloha v Blanském lese. Poblíž kláštera se v lese nacházejí také zříceniny hradu Kuglvajt ze 14. století.
Brloh, Jihočeský kraj

Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.
Okoř, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Poutním místem regionu Karlových Varů je Andělská Hora se zříceninou hradu Engeslburg a poutním kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.
Andělská Hora, Karlovarský kraj

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hrad Helfenburk, nazývaný také Hrádek, postavili v první polovině 14. století Ronovci, ale už roku 1375 se dostal do vlastnictví pražského arcibiskupství. Hrad je volně přístupný po celý rok.
Úštěk, Ústecký kraj