ÚvodAktualityV Příběhu Pražského hradu je nově vystavena konzervovaná zbroj sv. Václava
Zvon prilby, vykovaný zrejme v Cechách z jednoho kusu železa, mohl svetci patrit
Památky

V Příběhu Pražského hradu je nově vystavena konzervovaná zbroj sv. Václava

  • 19. září 2014
Přilba, zbroj a meč sv. Václava (součást Chrámového pokladu) byly v poslední době podrobeny rozsáhlému průzkumu a také byly nově konzervovány. Meč je prezentován ve stálé expozici Pokladu, přilba v Příběhu Pražského hradu. Nyní se do Příběhu Pražského hradu vrací i zbroj, která je umístěna společně s přilbou ve vitríně věnované hlavnímu českému patronovi.

Přilba sv. VáclavaPřilba, zbroj a meč zvané Svatováclavské vždy patřily mezi nejstarší a nejcennější památky spojované s nejvýznamnějším českým patronem. V prvních zprávách, ale i v mladších interpretacích, se ponejvíce soudilo, že památky byly kdysi spjaty s osobou sv. Václava, anebo pocházejí z doby jemu ne příliš vzdálené. Výjimkou byl pouze ve 20. století převažující názor některých odborníků, že meč je až gotický. Nedávno se však prokázalo, že i tuto zbraň mohl kdysi sv. Václav vlastnit.

Sv. Václav asi vlastnil i zbroj, dnešní košili zbroje. I ji lze datovat do začátku 10. století. Pocházela z Byzance nebo Předního východu, nelze ale ani vyloučit domácí původ, případně v oblasti Velké Moravy. Byla zhotovena z železného pletiva technikou svařovaných a nýtovaných kroužků. Její plocha byla sestavena tak, že původně samostatné díly čtvercového či obdélného tvaru byly posléze spojeny do konečného tvaru.

KošileI zvon přilby, vykovaný zřejmě v Čechách z jednoho kusu železa, mohl světci patřit. Původně se na něm nacházel integrální nánosník v místě, kde je dnes připevněn mladší a kdysi samostatný kus s postavou Ukřižovaného. O používání přilby, a to zřejmě v boji, svědčí specifický otvor na týlu, snad související s úderem sekyrou. Na přelomu 10. a 11. století byl ke zvonu starší přilby připevněn zdobný nánosník s postavou Ukřižovaného a obroučka, importy ze Skandinávie. K úpravě dal pravděpodobně popud kníže Boleslav II. (zemřel 999), o němž je známo, že kult sv. Václava podporoval a také měl zálibu ve zbraních.

Zbroj svatého Václava si prohlédnete společně s přilbou v expozici Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě. Meč je  prezentován ve stálé expozici Pokladu v kapli sv. Kříže v katedrále svatého Víta.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci Kultura

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh hlavního hradního komplexu v ČR a lidí s ním spojených, tedy panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo, vám představí expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě.

Starý královský palác na Pražském hradě Památky

Starý královský palác na Pražském hradě

Od svého založení na konci 9. století palác narůstal a měnil se do své současné podoby. Původní dřevěné stavení s kamennou podezdívkou přestavěl na počátku 12. století kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes.

Svatovítský poklad na Pražském hradě Památky

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Další aktuality

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Česku. Závan Japonska zažijete 12. dubna v Mikulově a 26. dubna 2025 v pražském parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
7. duben 2025 15:00
Příroda, Praha

Prožijte duchovní Velikonoce v Praze

Nejvýznamnějším křesťanským svátkem jsou Velikonoce, které oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Středem těchto oslav, v duchu křesťanských tradic, bude v Praze katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Hlavním celebrantem všech mší svatých je zde pražský arcibiskup Jan Graubner. Několik liturgických slavností bude probíhat také v kostele Všech svatých či bazilice sv. Jiří na Pražském hradě.
7. duben 2025 10:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.4. – 13.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří na Pražském hradě – jaro 2025, Svět minerálů a šperků na Výstavišti Holešovice 2025, 300 let zámku Jemniště a výstava vozů Jaguar, 18. řemeslný jarmark v Lysé nad Labem 2025, Středočeská šedesátka 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
7. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na vábení v přírodě. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 11. dubna 2025 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Prohlédnout si je můžete přijít do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 25. května 2025. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
6. duben 2025 11:38
Příroda, Praha

Načerpejte jarní atmosféru a užijte si večerní osvětlení ve Vrtbovské zahradě

V úterý 8. dubna 2025 bude slavnostně nasvícen barokní skvost Prahy – Vrtbovská zahrada. Od 20:00 do 22:00 hodin sem můžete přijít načerpat jarní atmosféru a pokochat se vyhlídkou na večerní Prahu. Je to pouze jedna ze dvou možností za rok. Ta příští bude až na podzim. Přijďte poznat zahradu jak ji neznáte a obdivovat nasvícené sochy M. B. Brauna, fresky V. V. Reinera, ateliér Mikoláše Alše a nezvyklé pohledy na Prahu, které vám vezmou dech.
6. duben 2025 11:07
Příroda, Praha

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
6. duben 2025 10:05
Kultura, Praha

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!
6. duben 2025 9:37
Zážitky, Praha

Zoo Praha obydleli varani Salvadoriovi

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo ke svému původnímu účelu a proměnilo se v hustě zelený novoguinejský prales. Tento druh plaza, který bývá považován za nejdelšího ještěra planety, je aktivní ve dne a návštěvníci tak mají možnost nové varany pozorovat během celé otevírací doby pražské zoo.
6. duben 2025 9:00
Příroda, Praha