ÚvodAktualityVe Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť
Svatováclavská pouť, Stará Boleslav, Kudy z nudy
Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

  • 24. září 2024
Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude poutní mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi se koná každoročně u příležitosti dne svátku sv. Václava v obou staroboleslavských chrámech a obvykle je doprovázena bohatým kulturním a zábavním programem. Ten se letos bude odehrávat 28. 9. 2024 na Mariánském náměstí, v Děkanské zahradě a v areálu baziliky sv. Václava. Bude se zde odehrávat bohatý kulturní program, který je připraven zejména na sobotu. Těšit se můžete na svatováclavské tržiště s ukázkami řemesel. Třešničkou na svatováclavském dortu bude Průvod sv. Václava, který vyjde ve 20:00 z Mariánského náměstí. Během dne na náměstí zahraje spousta kapel a interpretů, například Krajanka, FF Band, Janek Ledecký anebo Michal Hrůza.

pouťV Děkanské zahradě a v areálu baziliky sv. Václava bude již zmíněné historické tržiště a také lovecká a sokolnická expozice sokolnického sdružení Falconia. Od pátku 27. do neděle 29. září bude lákat do Lázeňské ulice a Houštky svatováclavská pouť s atrakcemi a lunaparkem!

Duchovní program svatováclavské pouti začíná již 27. září večer. Tak jako v minulých letech se i letos v předvečer Národní svatováclavské pouti, ve chvíli, kdy jsou z Pražského hradu do Staré Boleslavi se všemi poctami vezeny ostatky svatého knížete Václava, v celé zemi rozezní zvony vybízející věřící ke spojení ve společné modlitbě za náš národ. V 19:00 hodin přijede relikvie sv. Václava do Brandýsa nad Labem pod zámek a v průvodu pokračuje do Staré Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena v 19:50 do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Následovat bude svatováclavský koncert a nešpory.
 

Poutní mše svatá a vystavení ostatků sv. Václava

Svatý VáclavÚstředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude poutní mše svatá, která 28. září začíná v 10:00 hodin na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi. Hlavním celebrantem a kazatelem bude Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský. Ve 14:00 bude následovat v bazilice Nanebevzetí Panny Marie modlitba za národ u Palladia země České. Po skončení bohoslužby na Mariánském náměstí bude v kryptě sv. Kosmy a Damiána v bazilice sv. Václava od 13:00 až do 17:00 hodin vystavena lebka sv. Václava, kterou budou střežit duchovní a členové Hradní stráže. V 17:00 relikvie opět odjede na Pražský hrad.

Lebka sv. VáclavaTradice, kterou tak mocně rozvinul císař Karel IV., byla vzkříšena společným úsilím Kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána, Města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, České biskupské konference a Arcibiskupství pražského v roce 2003. Postupem času se k této tradici poutí ke kořenům křesťanské kultury po staletí formující český národ a českou státnost přidaly také další instituce. Národní svatováclavská pouť se v průběhu let vyprofilovala jako hlavní akce státního svátku Dne české státnosti a jako nejvýznamnější duchovní akce v Čechách. V roce 2009 navštívil Starou Boleslav u příležitosti Národní svatováclavské pouti papež Benedikt XVI.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Oblastní muzeum Praha-východ Kultura

Oblastní muzeum Praha-východ

Muzeum najdete v centru města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. K jeho založení došlo v červnu roku 1911 v domě Na sklípku z iniciativy Karla Zdráhala, ředitele obecných škol v Brandýse nad Labem. Jedná se tedy o kulturní instituci s více než stoletou tradicí.

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi Památky

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Založil ji spolu s místní kolegiátní kapitulou po roce 1039 kníže Břetislav I. a vysvěcena byla roku 1046.

Kamenný most v Brandýse nad Labem Památky

Kamenný most v Brandýse nad Labem

Most patří k nejvýznamnějším dochovaným mostním dílům předbělohorského období v Čechách.

Městská brána ve Staré Boleslavi Památky

Městská brána ve Staré Boleslavi

Městská brána, jedna z dvou bran opevnění Staré Boleslavi, které nechal zbudovat římský císař a český král Karel IV., se v centru města dodnes dochovala.

Palladium země české ve Staré Boleslavi Památky

Palladium země české ve Staré Boleslavi

Palladium země české je kovový reliéf, který měl podle legend na Velkou Moravu přivézt biskup Metoděj a při křtu jej věnovat kněžně Ludmile. Za husitských válek byl poničen a znovu přetepán do podoby Panny Marie s dítětem. Ochranou země české byl jmenován v roce 1609 po vydání majestátu Rudolfa II.

Poutní místo Stará Boleslav Památky

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav je nejstarším poutním místem v Čechách. Od roku 2017 do roku 2021 probíhala generální oprava dvou národních kulturních památek, a to baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky sv. Václava. Obě památky jsou nyní přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek.

Kaple blahoslaveného Podivena ve Staré Boleslavi Památky

Kaple blahoslaveného Podivena ve Staré Boleslavi

Barokní kaple z roku 1741 postavená podle návrhu K. I. Dientzenhofera na místě, kde zemřel blahoslavený Podiven, služebník sv. Václava.

Kostel sv. Klimenta ve Staré Boleslavi Památky

Kostel sv. Klimenta ve Staré Boleslavi

Kostel sv. Klimenta vznikl podle archeologického výzkumu v 1. polovině 12. století. Je dochován v původní podobě, výjimečný je především nástěnnými malbami z poslední třetiny 12. století, zachycujícími mj. zobrazení legendy ze života sv. Klimenta.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi Památky

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi

Raně barokní baziliku Nanebevzetí Panny Marie postavil na začátku 17. století italský stavitel Giaccomo de Vaccani, na úpravách se podíleli A. Leuther a K. I. Dientzenhofer. Uvnitř kostela je uchováváno Palladium země české – pozlacený reliéf Madony staroboleslavské.

Další aktuality

Užijte si léto na Zámku Loučeň

Léto plné zážitků a dobrodružství vás čeká na Zámku Loučeň. Prohlídky se na zámku konají každý den, a to jak klasické, tak také dětské, čokoládové nebo večerní. Otevřeno je samozřejmě i labyrintárium s 12 labyrinty a bludiští, dětský lanový park a odpočinková zóna. A na co se v průběhu letní sezóny můžete těšit? Tak například na narozeniny zámeckých labyrintů, bosou turistiku, Léto s Robinem Hoodem či Hradozámeckou noc.
3. červenec 2025 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 6. července 2025 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (6. 7.) ale i v srpnu (3. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
2. červenec 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Červenec ve znamení putování: Den poutníka otevře Stezku sv. Ludmily

Poutní sezóna je v plném proudu – v červenci přivítá Mělník akci Den poutníka, kde se slavnostního zahájení provozu dočká Stezka sv. Ludmily. Otevře ji Spolek Svatá Ludmila, který podporuje duchovní témata ve spojení s historií i udržitelný turismus. V pátek 18. července 2025 čeká poutníky tradiční setkání, tentokrát v rodišti české světice, ve městě Mělník. Na jednodenní akci naváže pětidenní putování po nově otevřené Stezce sv. Ludmily.
2. červenec 2025 9:00
Kultura, Středočeský kraj

Kačinou vás v létě bude provázet duch Rudy i sám hrabě Chotek, čeká vás i hodování v parku

Zámek Kačina otevírá brány léta, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla. Během letní sezóny probíhá v Kutné Hoře a okolí oblíbený festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek a zábavných vystoupení, který vzniká ve spolupráci s provozovateli památek a kulturních objektů.
2. červenec 2025 6:48
Památky, Středočeský kraj

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 5. a 6. července 2025. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v neděli za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
1. červenec 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!

Adrenalinová zábava pro rodinu nebo přátele: taková je projížďka obrněným transportérem. Super jízdu si užijete třeba na tankodromu ve středočeských Milovicích, ve Vojenském muzeu v Králíkách v Pardubickém kraji anebo v Račeticích, které náleží do Ústeckého kraje. Nejlepší je to ale samozřejmě při akcích – nezapomeňte si je včas zapsat do kalendáře!
1. červenec 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kalendář 2025: letní rytířská klání – tipy, kam vyrazit za rytíři, šermíři a mušketýry

Šermíři, rytíři a další členové historických spolků mají v létě pořádně nabitý program: bojuje se na hradech, při městských slavnostech i na dobových jarmarcích, své umění navíc předvádějí při velkých bitvách. Pojďme se podívat kde všude můžete v létě 2025 potkat rytířská klání.
30. červen 2025 18:29
Zážitky, Středočeský kraj

Polabím a kolem Kolína vás proveze prázdninová řepařská drážka

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny. Úrodné roviny v Polabí kdysi protkávaly úzkorozchodné železnice, po kterých se do cukrovarů vozila cukrová řepa. Už dávno by se na ně zapomnělo, nebýt té poslední a dnes jediné: Kolínské řepařské drážky.
29. červen 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj