ÚvodAktualityVivat Mozart aneb Praha a smrt zázračného Amadea
Kultura

Vivat Mozart aneb Praha a smrt zázračného Amadea

  • 1. prosince 2016
Začátkem prosince před 225 lety zemřel Wolfgang Amadeus Mozart. Víte, že po 27. lednu, kdy uplynulo přesně 260 let od jeho narození, je to letos už druhé mozartovské výročí? Portál Kudy z nudy vám například prozradí, kde se na slavného Amadea bude vzpomínat koncem roku.
Smrt pětatřicetiletého hudebního skladatele vrcholu na životních i tvůrčích sil dodnes nedá spát lékařům ani milovníkům záhad. Podle jednoho medicínského webu v lékařské a historické literatuře lze najít asi 120 různých teorií, proč Mozart zemřel.
 

Skladatel, který si napsal vlastní rekviem

MozartPříčiny jsou pestré, od otravy přes revmatickou horečku až po „zákopovou nefritidu“ – zřejmě streptokokovou infekci – která sužovala vojáky bojující v rusko-turecké válce. Když boje v létě roku 1791 skončily, nemocní vojáci zaplavili vídeňskou vojenskou nemocnici a zavlekli tak chorobu do města. Při pobytu na frontě nakazil dokonce i císař Josef II., který nemoci podlehl po návratu do Vídně v únoru 1790.

Mozartovu smrt navíc bude navždy provázet slavné a nedokončené Rekviem d moll. Traduje se, že už když dostal objednávku, tvrdil, že zádušní mši píše pro sebe. Formanův Amadeus oprášil zažitou pověru, že tajným objednatelem zhudebněné zádušní mše byl jeho neúspěšný konkurent Antonio Salieri. Skladbu si ve skutečnosti objednal hrabě Franz von Walsegg, který tak chtěl uctít smrt milované manželky. Rekviem ale zůstalo nedokončené, 5. prosince 1791 v jednu hodinu po půlnoci jeho autor zemřel.
 

Poslední turné

Stavovské divadloZdravotní problémy Mozarta provázely už během jeho poslední návštěvy Prahy, kde ještě 6. září 1791 řídil provedení opery La clemenza di Tito ve Stavovském divadle, složené pro oslavy korunovace nového císaře Leopolda II. Před premiérou bydleli manželé Mozartovi znovu na Bertramce, zahrnováni pohostinností skladatele Františka Xavera Duška a jeho manželky Josefiny. Podle dobových svědectví byl skladatel během pražského turné nezvykle bledý a zasmušilý, ale zřejmě nikdo by tehdy nehádal, že za čtvrt roku bude Mozart po smrti.

Jak svého miláčka oplakávali Pražané, kteří mu tak rozuměli? Určitě víc než ve Vídni, kde skladatele doprovodilo k hrobu jen pár lidí. Když 14. prosince 1791 uspořádal orchestr Stavovského divadlamalostranském chrámu sv. Mikuláše smuteční tryznu, sešly se tu na čtyři tisíce lidí. K poctě slavného skladatele hrálo 120 nejlepších pražských hudebníků a sólo zazpívala právě věrná přítelkyně Josefina Dušková – ta, pro niž kdysi Amadeus složil překrásnou koncertní árii Bella mia fiamma, addio.
 

Vivat Mozart!

MozartDvojité výročí Wolfganga Amadea Mozarta připomněl dubnový hudební festival I’Mozart, Pardubické hudební jaro i výstava v Českém muzeu hudby. Zbývá ještě poslední rozloučení, a to koncert Vivat Mozart – Vzpomínka na Mozarta, který se koná v pondělí 26. prosince ve Smetanově síni Obecního domu v rámci mezinárodního hudebního festivalu České doteky hudby. V programu sestaveném výhradně z děl rakouského velikána zazní známé i méně známé instrumentální skladby, například Malá noční hudba, Koncert pro lesní roh a orchestr či operní árie z Figarovy svatby a Dona Giovanniho. Mozartovi se částečně bude věnovat i koncert následující den; na stejném místě zazní Mozartova Pražská symfonie, Dvořákova Česká suita a další díla. Vstupenky seženete přes internetové stránky festivalu.
Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově Příroda

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Café Mozart Gurmánská turistika

Café Mozart

Noblesní kavárna s největší soukromou sbírkou míšeňského porcelánu a hodin v I.patře historického domu na Staroměstském náměstí.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha