ÚvodAktualityCírkevní řády: dominikáni, dominikánské kláštery a hrob svaté Zdislavy
Památky

Církevní řády: dominikáni, dominikánské kláštery a hrob svaté Zdislavy

Poslechněte si audio verzi článku
Staré Město v Praze, Jablonné v Podještědí, Olomouc nebo Plzeň: to jsou města a místa, kde dodnes působí řád dominikánů. Vydejte se s Kudy z nudy pátrat po jejich historii, podívat se do dominikánských klášterů a projít se místy, kde žili a pracovali.
Erby v černé a bílé barvě, sochy sv. Dominika a motto Veritas, laudare, benedicere, praedicare, tedy Pravda, chválit, dobrořečit, kázat – to jsou hlavní průvodní znaky dominikánského řádu. V roce 1215 jej založil španělský kněz Domingo de Guzmánsvatý Dominik. Oficiální název zní Řád bratří kazatelů či kazatelský řád, Ordo Praedicatorum, a patří k nejvlivnějším církevním řádům Evropy. Podobně jako klarisky, františkáni, kapucíni či minorité se i dominikáni řadí mezi žebravé řády. Tyto řeholní řády se zřekly vlastnictví nejen na úrovni jednotlivých členů, ale celého společenství. Nevlastní žádné pozemky ani jiný majetek k zabezpečení provozu svých klášterů a jsou závislé na vlastní práci a darech dobrodinců.



Hlavním úkolem dominikánů bylo a je hlásání víry. Nosí bílá roucha, ale podle svrchních černých plášťů s kapucí si vysloužili přezdívku černí bratři. Byli známí jako kazatelé a vzdělanci, a měli velký vliv na univerzitní vzdělání, například na Karlově univerzitě v Praze. V českých zemích zanechali dominikáni hluboké stopy nejen v oblasti duchovního života, ale také ve vzdělání, architektuře a umění. Dnes jsou dominikánské kláštery vyhledávanými místy historie, kultury i klidu.
 

Výlet za dominikány a svatou Zdislavou

Jedním z nejzajímavějších míst pro setkání s dominikány je dominikánský klášter a bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Město i nedaleký zámek Lemberk jsou spojené s osudy svaté Zdislavy, která jako milující manželka a matka čtyř dětí proslula dobrotou a obětavou službou všem potřebným. Se svým manželem Havlem z Lemberka vybudovala kostel, klášter a špitál, v kterém ošetřovala nemocné a mnoho jich uzdravila. Je patronkou Libereckého kraje, Litoměřické diecéze, České dominikánské provincie a patronkou rodin.



Bazilika postavená nad jejím hrobem sice má barokní podobu, ale stojí na místě staršího gotického kostela založeného spolu s klášterem kolem roku 1250. V roce 1252 tu byla pochována i svatá Zdislava, a z kostela se záhy stalo oblíbené poutní místo. Mnozí lidé dodnes věří, že se schopnosti a zázračný vliv uznávané léčitelky neztratily ani po smrti.
 

Hrob svaté Zdislavy a krypta

Hrob svaté Zdislavy se nachází v podzemí chrámu, její lebka je však umístěna v bazilice, ve skleněné schránce na jednom z bočních oltářů. O bazilice se říká, že jak je vysoká, tak je hluboká. Podzemní chodby a krypty mají podle legend tři patra, přístupné je ale jen jedno: to nejvyšší, přímo pod chrámovou lodí. Do dvou spodních se už dlouhá staletí nikdo nepodíval a možná ani neexistují.

Do podzemí se můžete podívat při komentované prohlídce, kdy kromě krypty svaté Zdislavy uvidíte i hrob zakladatele chrámu Františka Antonína Berky z Dubé. Do některých částí katakomb se však z pietních důvodů nepodíváte. Mimo prohlídkovou trasu leží i malá rakev takzvaného dráteníčka, která bývala senzací pro zvídavé návštěvníky. Šlo o malého chlapce, který patrně kdysi vlezl do podzemí a už nenašel cestu ven. Ve tmě zemřel hlady a žízní a jeho ostatky mniši objevili až po několika letech. Ačkoli nad kostelem, městem i celým krajem drží svou ochrannou ruku svatá Zdislava, v kostele přesto straší. Kromě plačícího ducha dráteníčka se v areálu prý zjevují přízraky dominikánských řeholníků, procházejí do Berkovy krypty a na schodišti se tiše vytrácejí.
 

Dominikánské kláštery

První dominikáni dorazili do českých zemí už v roce 1226 na pozvání českého krále Přemysla Otakara I. Své působení dominikáni zahájili v Praze u kostela sv. Klimenta na Novém Městě, brzy se přestěhovali k románskému kostelu sv. Klimenta na Staré Město, tedy do míst, kde dnes stojí katedrála sv. Klimenta a Klementinum. V dalších staletích dominikáni vystřídali několik míst včetně Anežského kláštera, až se nakonec v roce 1625 usadili u kostela sv Jiljí. Postupně skoupili okolní budovy a v bloku ohraničeném ulicemi Husovou, Jalovcovou, Jilskou a Zlatou ulicí zřídili dominikánský klášter. Po komunistickém převratu v Československu došlo roku 1950 v rámci Akce K k násilnému vysídlení a rozpuštění klášterní komunity. Dominikáni se do svého kláštera u svatého Jiljí mohli vrátit stejně jako jiné řeholní řády až po sametové revoluci.


 

Poklady dominikánských klášterů

Další konventy vznikaly nejčastěji se zakládáním nových měst. Dodnes stojí například dominikánský klášter ve Znojmě nebo dominikánský klášterkostelem Obětování Panny Marie v Českých Budějovicích. Klášter je nejstarší a nejcennější historickou památkou jihočeské metropole: přijďte si prohlédnout například krásnou a pečlivě restaurovanou křížovou chodbu.

Brně připomíná působení řádu Dominikánské náměstí a Nová radnice. Víte, že jde o bývalý dominikánský klášter, který společně s dominikánským kostelem sv. Michala od svého vzniku sloužil potřebám stavovské reprezentace a pro zasedání zemských sněmů a soudů? Dnes je sídlem primátora a Magistrátu města Brna.

K nejvýznamnějším klášterům na Moravě patřil dominikánský klášterOlomouci s kostelem sv. Michala, který vznikl již v roce 1234. Dodnes existuje také dominikánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Brodě. Navštívit můžete také dominikánský klášter s barokním kostelem Zvěstování Panny Marie v Šumperku.
 

Kde najdete další stopy po dominikánech?

  • Bývalý dominikánský klášter v Jihlavě se změnil na hotel.
  • dominikánského kláštera v Nymburce, zrušeného císařem Josefem II., se stala základní škola.
  • V Litoměřicích stával dominikánský klášter od roku 1236 až do roku 1950. Dodnes stojící budova kláštera v současnosti slouží jako archiv.
  • Dominikánské kláštery bývaly také v Chomutově, Ústí nad Labem či v Opavě, v mnoha městech připomínají působení řádu také Dominikánské ulice či Dominikánská náměstí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Dominikánský klášter ve Znojmě Památky

Dominikánský klášter ve Znojmě

Klášter dominikánů ve Znojmě patří k původně gotickým stavbám datovaným do 13. století.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Krypta sv. Zdislavy v klášteře dominikánů v Jablonném v Podještědí Památky

Krypta sv. Zdislavy v klášteře dominikánů v Jablonném v Podještědí

Jablonné v Podještědí je spojeno s významnou světicí, sv. Zdislavou z Lemberka, která proslula svými léčitelskými zázraky a její hrobka byla v roce 1701 objevena v podzemí kláštera dominikánů.

Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku Památky

Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku

K nejvýznamnějším kulturně-historickým památkám severní Moravy patří dominikánský klášter s barokním kostelem Zvěstování Panny Marie v Šumperku. Kostel se v 16. století stal pohřebním místem panovnického rodu Žerotínů.

Dominikánský klášter v Českých Budějovicích Památky

Dominikánský klášter v Českých Budějovicích

Nejstarší památkou Českých Budějovic je Dominikánský klášter s chrámem Obětování Panny Marie. Klášter byl vystavěn při zakládání města a stal součástí městského opevnění. Zajímavostí je, že jako stavební materiál zde byly použity kromě kamene také cihly.

Církevní řády: minorité, řád s 800 let dlouhou historií

Církevní řády: minorité, řád s 800 let dlouhou historií

Vydejte se s Kudy z nudy do minoritských kostelů a klášterů! Podíváte se hluboko do minulosti a poznáte skutečné poklady: minorité totiž začali v českých zemích působit už kolem roku 1230. Tehdy se usadili na Starém Městě v Praze a dodnes je tu připomíná nejstarší minoritský klášter u nás, klášter minoritů sv. Jakuba.

Církevní řády: Františkáni, následovníci Františka z Assisi

Církevní řády: Františkáni, následovníci Františka z Assisi

Bez Františkánů by neexistovala překrásná Františkánská zahrada v centru Prahy a v Jindřichově Hradci, Zásmukách, Opočně a Hostinném by lidé neslavili Porcinkule. Jaký by ostatně byl svět bez jednoho z nejoblíbenějších světců, svatého Františka z Assisi? Vydejte se s Kudy z nudy do františkánských klášterů a za členy řádu františkánů.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy Památky

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Katedrála svatého Klimenta na Starém Městě pražském Památky

Katedrála svatého Klimenta na Starém Městě pražském

Katedrální chrám sv. Klimenta je jedním ze tří kostelů v areálu Klementina. Nechali jej vystavět v letech 1711-1715 jezuité, stavitelem Antoniem Luragem. Zvenku prostá stavba vyniká nákladností interiéru, cenné jsou především plastiky M. B. Brauna na šesti bočních oltářích a obraz od P. J. Brandla.

Biskupská rezidence v Litoměřicích Památky

Biskupská rezidence v Litoměřicích

Litoměřičtí biskupové nechali vystavět nádhernou rezidenci, která dnes tvoří panorama Litoměřic.Byla vystavěna v 11. století podle plánů Giulio Broggia v letech 1683-1701.

Kostel sv. Jiljí Praha Památky

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.

Zlatá ulice v Praze Památky

Zlatá ulice v Praze

Zlatá ulice se svým názvem podobá Zlaté uličce na Pražském hradě. Podle radnice však na rozdíl od ní své jméno dostala skutečně po zlatnících a šperkařích, kteří v minulosti sídlili podél cest k vltavským brodům.

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném Památky

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném

V prostorách kláštera v Jablonném v Podještědí budují dominikáni "centrum pro rodinu", které nese jméno Paní Zdislavy. Jablonné, jako jedno z historicky nejstarších měst českého severu, bylo odedávna správním střediskem panství se soustředěním obchodu i řemesel.

Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Co všechno nám v českých zemích zbylo po císaři Josefovi II. (13. března 1741, Vídeň – 20. února 1790, Vídeň)? Není toho právě málo: například obliba jména Josef, města Terezín a Josefov, a také řada panovníkových soch a pomníků. Jeho vláda proměnila téměř všechny oblasti života v habsburské monarchii: Josef II. přispěl k jejímu hospodářskému rozvoji, posílil armádu, výrazně změnil trestní právo, zavedl reformy školství a také zřídil sítě nemocnic.

Znáte české svaté patrony?

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

Církevní řády: kapucíni, hrobky, baron Trenck a zajímavá muzea

Církevní řády: kapucíni, hrobky, baron Trenck a zajímavá muzea

Kapucínská hrobka v Brně, Kapucínská zahrada ve Znojmě, romantická Kapucínská ulička v Mikulově anebo ubytování za přijatelnou cenu v klášteře přímo na Hradčanech, to všechno můžete vidět a zažít při toulkách po stopách řádu menších bratří kapucínů.

Kostel sv. Michala v Brně Památky

Kostel sv. Michala v Brně

Římskokatolický kostel svatého Michaela archanděla v brněnské městské části Brno-střed se nachází na Dominikánském náměstí vedle Nové radnice. Pro veřejnost kostel není přístupný s výjimkou pravidelných bohoslužeb.

Barokní Nová radnice v Brně Památky

Barokní Nová radnice v Brně

Areál bývalého dominikánského kláštera na Dominikánském náměstí v Brně sloužil od svého vzniku potřebám stavovské reprezentace a pro zasedání zemských sněmů a soudů. Během 18. století byl areál barokně upraven. Dnes je sídlem primátora a vedení Magistrátu města Brna.

Dominikánský kostel a klášter Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Brodě Památky

Dominikánský kostel a klášter Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Brodě

Původně gotický klášterní kostel s dlouhým presbytářem, vybudovaným patrně v 1. polovině 14. století, byl mnohem vyšší, než je dnešní chrám. Po několikerém vypálení a zpustošení v době husitské a v průběhu třicetileté války, byl kostel radikálně přestavěn v období raného baroka, v 17. století.

Vodní prvky na Dominikánském náměstí v Brně Památky

Vodní prvky na Dominikánském náměstí v Brně

Od léta 2023 se Brňané a návštěvníci jihomoravské metropole mohou osvěžit u nových vodních prvků na Dominikánském náměstí. Jejich podoba vzešla z architektonické soutěže.

Akce K – nejtemnější den v dějinách české církve

Akce K – nejtemnější den v dějinách české církve

V noci ze 13. na 14. dubna 1950 příslušníci Sboru národní bezpečnosti, Státní bezpečnosti i Lidových milicí přepadli a obsadili celkem 75 klášterů mužských řádů v Česku a 62 klášterů na Slovensku. O dva týdny později, v noci z 27. na 28. dubna, následovaly v rámci akce Ř ženské kláštery.

Jablonné v Podještědí

Jablonné v Podještědí

Jablonné, které vzniklo na staré obchodní stezce z Čech do Lužice, je jedním z nejstarších měst českého severu. Je to také město sv. Zdislavy, která tu společně se svým manželem Havlem z rodu Markvarticů kolem roku 1250 založila dominikánský klášter.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Kostel sv. Michala v Olomouci Památky

Kostel sv. Michala v Olomouci

Současná podoba kostela pochází z barokní přestavby původního gotického chrámu v roce 1707. Chrám je považován na za nejstarší kopulovou stavbu tohoto typu na území Moravy. Budován dvěma italskými architekty: Giovannim Pietro Tencallou a Domenikem Martinelli.

Další aktuality

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak

Pro letošní Velikonoce, které proběhnou od 18. do 21. dubna 2025 nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.
2. duben 2025 18:15
Památky

Mezinárodní den památek 2025: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
1. duben 2025 13:17
Památky

Po stopách šlechtických rodů 2025: ve znamení italské šlechty

Patnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Rok italské šlechty představí v roce 2025 kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území od 16. do 18. století pronikaly spolu s významnými šlechtickými rody ze země pod Alpami. Tento projekt je věnovaný bohaté a rozmanité historii, kterou italští šlechtici přinášeli do českých zemí, a jejich vlivu na kulturní dědictví. Těšit se můžete na mnoho výstav, přednášek a dalších kulturních akcí, které nám přiblíží bohaté dědictví italské šlechty v českých zemích.
31. březen 2025 8:55
Památky

100 tipů na hrady a zámky, které mají od dubna dveře dokořán

Hrady, zámky a další památky nejen ve správě Národního památkového ústavu se od 1. dubna opět naplno otevírají návštěvníkům. Kudy z nudy vám přináší tipy na pár desítek z nich – schválně, najdete mezi nimi alespoň tři, na kterých jste dosud nebyli? Pokud ano, zkuste je letos navštívit. Turistická sezóna trvá na většině památek až do konce října.
31. březen 2025 8:15
Památky

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.
30. březen 2025 15:42
Památky

Archeologie a její objevy: Lucy, Ötzi, Juka a Věstonická venuše

Archeologie je detektivka minulosti, jen místo lupy a otisků prstů vědci používají štětce, lopatky a spoustu trpělivosti. Někdy se jim podaří vykopat takovou pecku, že se o ní mluví po celém světě. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách nejslavnějších archeologických objevů – jak světových, tak těch, které můžete vidět u nás v Česku.
29. březen 2025 12:48
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících týdnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
28. březen 2025 9:16
Památky

Prohlídky u hradních a zámeckých pánů: Soukromé hrady a zámky se již otevírají turistům

O více než 70 památkových objektů, hradů a zámků, ale i tvrzí, paláců či o vodárenskou věž, pečují v naší zemi soukromí majitelé. Jejich cílem je, aby toto kulturní dědictví bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí. A s jarem otevírají interiéry svých objektů pro zvídavé návštěvníky. Jedná se nejen o památky, které jsou známé a populární, ale také o ty, které dosud nikdo neznal. Poprvé v historii se letos chystá zpřístupnění zámku Neustupov na Benešovsku.
26. březen 2025 16:00
Památky