Dávná moravská pověst vypráví, že nešťastná paní, manželka pána na Chropyni, byla zlým mužem vyhnaná z chropyňského zámku a tajně porodila syna v místě zvaném Markrabina. Podle ječmenného pole, kde se narodilo, pojmenovala syna Ječmínek. V Chropyni se traduje, že bájný hrdina se sem vrací dodnes; proto je stůl v jeho sále stále prostřený a zaklepete-li na něj přesně o půlnoci, Ječmínek se ozve. Kdo ví? Není divu, že jej místní vyhlížejí, protože lidová tradice rovněž dodává, že až se jednou hanácký král Ječmínek vrátí, nastanou Moravě zlaté časy
Chropyňský zámek postavený v duchu manýrismu počátkem 17. století, se může pochlubit svými interiéry a muzejní expozicí věnovanou místní historii, kultuře a rybníkářství. Na zámku jsou vystaveny zbraně z třicetileté a následných tureckých válek, památník hudebního skladatele a ředitele Národního divadla Dr. Emila Axmana. Další místnosti jsou věnovány také zemědělství a lidové kultuře. Zámek je otevřen v letní sezóně od května do konce října.
Zámek leží v sousedství Chropyňského rybníka, který je národní přírodní památkou. Stezka lužními lesy kolem Zámeckého rybníka je oblíbeným místem procházek. Má rozlohu asi 22 ha, jsou v něm dva ostrůvky, zčásti leží v nádherném zámeckém parku a je jediným pozůstatkem středověké rybniční soustavy. Jestliže se do Chropyně chystáte zajet vlakem, všimněte si zdejšího nádraží - právě zde se totiž narodil světoznámý malíř Emil Filla. Jeho expozici byste zde však nenašli, za tou musíte na opačný konec republiky, na zámek Peruc v Ústeckém kraji.