Historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, který je nejvýznamnější částí domu na Klatovské třídě, patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Vznikl na základě konceptu Adolfa Loose a podle projektu Loosova žáka a někdejšího spolupracovníka Heinricha Kulky. Velmi rozsáhlý byt nemá klasická podlaží, ale jednotlivé prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení, tzv. Raumplan, navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily v Praze a představuje určité symbolické završení architektovy činnosti v Plzni i Čechách vůbec.
Při prohlídce základního okruhu návštěvníci s průvodcem projdou prostorově nejzajímavější část historického bytu, která nabízí až 15 místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu, dále letní a zimní jídelnu a soukromé pokoje rodiny Semlerových. Součástí prohlídky je i schodiště pro personál, hostinský pokoj a kuchyně. V historickém interiéru jsou umístěny dva architektonické modely a fotoalba s historickými snímky rodiny a domu. Návštěvníci mají též možnost prohlédnout si expozici v infocentru.
Rozšířený okruh o délce 110 min. zahrnuje nad rámec základního okruhu promítání pořadu „Trojrozměrný život Adolfa Loose“ a případně na přání i promítání staršího pořadu „Plzní Adolfa Loose provází David Vávra“ (2015), každý v délce přibližně 20 minut; dále tento okruh obsahuje prohlídku expozice „Kabinet plzeňské architektury 1874–1939“ v bývalém pokoji vychovatelky, kde jsou umístěny čtyři architektonické modely, původní psací stůl architekta Karla Lhoty a expozice o vývoji architektury města s promítáním smyček fotografií.
Vedle historického interiéru má v budově sídlo Centrum pro výzkum architektury, dále je zde návštěvnické centrum, kavárna, prostory pro kulturní akce a školní programy a administrativní zázemí. Semlerova rezidence na Borech je místem historie, objevování a kulturních zážitků, ale může být i komunitním centrem a místem k setkání u kávy. Prodej vstupenek byl již zahájen, lze je zakoupit online na webech semler.cz a adolfloosplzen.cz nebo v informačních centrech na náměstí Republiky a Paluba Hamburk.
K návštěvě lákají i další Loosovy interiéry
Bytové interiéry, které v Plzni vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos, vynikají nadčasovým, na svou dobu odvážným designem, využitím přírodních materiálů i svojí praktičností. Tři z více než desítky interiérů, které ve 30. letech vytvořil pro plzeňské podnikatele z řad místní židovské komunity, můžete do konce října navštívit každý pátek, sobotu a neděli; od listopadu do března potom v pátek a sobotu. Na třech prohlídkových trasách (a od 23. 9. 2022 se otevře čtvrtá nová trasa "Semlerova rezidence") si prohlédnete zrekonstruované prostory salonů, jídelen, ložnic a dalšího zázemí. Jednotlivá místa navíc svoji zvláštní atmosférou až do dnešních dnů vyprávějí složité životní příběhy původních majitelů.
První prohlídkovou trasou jsou byty Krausových a Voglových. Prohlídka začíná návštěvou apartmánu Dr. Vogla v Klatovské 12. Jediné jako zázrakem dochované místnosti – obývací salón s replikami původního nábytku a travertinová jídelna, jsou v drsném kontrastu se spletí malých kanceláří, ve které se původní měšťanské byty přeměnily. Po prohlídce bytu v Klatovské 12 následuje krátký asi 8 minutový přechod do dalšího interiéru. V bytě manželů Krausových v Bendově 10 se návštěvníci mohou podívat do podle odborníků nejkrásnějšího Loosova salónu s obkladem ze švýcarského mramoru Cipollino a stropem z mahagonových desek. V průběhu prohlídky se seznámíte také s příběhy vybraných plzeňských rodin, pro něž Adolf Loos v okolí Klatovské třídy navrhl řadu přepychových interiérů.
Druhá prohlídková trasa vezme návštěvníky do Brummelova domu v Husově ulici č. 58. Interiér dvougenerační rezidence patří k nejzachovalejším v Plzni. Jedním z důvodů je bezesporu i to, že jako jediný dodnes patří potomkům původních majitelů. Vedle jídelny a obývacího pokoje s kopií monumentálního provensálského krbu nabízí pohled do modrožlutého pokoje, dvou ložnic, koupelny a dalšího zázemí bytu. Součástí prohlídky je výstava o malířce Editě Hirschové, sestřenici původního majitele pana Brummela, která byla členkou surrealistické skupiny „La Main à plume“ (Ruka s perem) a blízkou přítelkyní Pabla Picassa.
Byt Huga Semlera a Apartmán Richarda Hirsche jen 10. září a 28. října!
Třetí trasa se bude od konce září věnovat Semlerově rezidenci (o níž jsme psali v úvodu) a čtvrtý prohlídkový okruh zavede zájemce do bytu Huga Semlera a apartmánu Richarda Hirsche. Tyto prostory na svou renovaci zatím čekají. V rozlehlém bytě v prvním patře domu podnikatele Huga Semlera na Klatovské 19 se do dnešních dní dochovala jídelna, salon a hudební salon pocházející z období 1931-1932. V novorenesančním domě Viléma a Marty Hirschových v Plachého ulici 6 se nacházel první Loosem upravovaný byt v Plzni. Bohužel se nezachoval, avšak roku 2012 se Magistrátu města Plzně podařilo v domě objevit do té doby neznámou, téměř kompletně dochovanou Richardovu ložnici z roku 1927 s charakteristickými vestavěnými šatními skříněmi. V roce 2015 nechalo město původní dochovaný nábytek kompletně zrestaurovat.
Tyto interiéry jsou zpřístupněné pouze výjimečně, letos je lze navštívit v rámci Dnů evropského dědictví v sobotu 10. září a v pátek 28. října na Den vzniku Československa.