ÚvodAktualityVydejte se zlatými horami po stopách zlatokopů
Letní sporty

Vydejte se zlatými horami po stopách zlatokopů

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody i tajemství středověkých štol. Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo deset vyhlášeno za kulturní památky. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte také do skanzenu zlatorudných mlýnů – ukáží vám zde drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.

zlaté horyZ kopců v okolí Zlatých Hor (Zuckmantel) získávali lidé kovové rudy už odnepaměti. Prvními těžaři v těchto končinách Jeseníků byli staří Keltové, po nich zůstala naleziště zlata nějakou dobu opuštěná a opravdový rozvoj hornictví zde nastal až po 10. století našeho letopočtu. Ve druhé polovině 16. století rubali hledači zlata až ve 100 metrech, nejvýznamnější štola Svatých Tří králů přitom měla délku šest kilometrů. Zlatá ruda se v okolí Zlatých Hor přestala dobývat se ztrátou horních svobod v roce 1753.

Ve druhé polovině 19. století se pak na Zlatohorsku těžil pyrit a chalkopyrit a o sto let později se pozornost státu zaměřila na získávání mědi. Poslední horníci vyfárali z šachet v roce 1993, kdy byla ukončena obnovená těžba zlata a také zinku.
 

Údolí ztracených štol s replikou zaltorudných mlýnů

zlaté horyJako z pohádky zní název skanzenu, který leží asi 2 km od Zlatých Hor směrem na obec Ondřejovice – Údolí ztracených štol. Najdete tu funkční repliky středověkého zlatorudného mlýnu a stoupy, včetně exteriéru a vnitřního zařízení kompletně postavené podle obrázků v knize G. Agricoly Dvanáctero knih o hornictví a hutnictví. Venkovní expozice jsou volně přístupné po celý rok, prohlídka interiéru s ukázkou provozu trvá asi půl hodiny, dokonce si tu můžete zkusit vyrýžovat zlato. Oba dřevěné stroje, zhotovené podle dobových nákresů, jsou poháněny vodními koly, která čerpají energii z původního kanálu. Prohlídky probíhají od května do října.
 

Zlaté Hory: město plné zlata

zlaté horyZlaté Hory vznikly jako hornická osada na rýžovištích zlata, táhnoucích se podél potoků od Příčné hory až za polskou hranici. Připomenou vám města z filmů o Divokém západu, protože domy podél Zlatého potoka vytvořily náměstí dlouhé téměř 1 km; na město pak dohlíží barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. S historií okolního kraje, s kilometry zavalených starých dolů, kde se téměř tisíc let těžilo zlato a s průběhem čarodějnických procesů vás seznámí zlatohorské muzeum.

zlaté horyCestou po Zlatohorské hornické naučné stezce navštívíte také vyhledávané slezské poutní místo s kostelem Panny Marie Pomocné – Ochránkyně nenarozených (zvané jako Maria Hilf). Před druhou světovou válkou sem ročně přicházelo až sto tisíc poutníků, za komunistického režimu poutní místo pustlo a chátralo. Dnes stojí na místě původního chrámu poutní areál s ambity a novým chrámem. Na začátku legendy o zázračných uzdraveních byl skutečný příběh z dob třicetileté války, místo bylo pojmenováno podle slavného obrazu Madony Pasovské od L. Cranacha. V roce 1955 sem byl zakázán přístup pod záminkou důlních prací, v listopadu 1973 byl kostel srovnán se zemí. Základní kámen nového chrámu posvětil papež Jan Pavel II. při návštěvě Velehradu v dubnu 1990.
 

Modrá výzdoba Poštovní štoly

Poštovní štolaVe Zlatých Horách si můžete prohlédnout historickou zlatorudnou štolu, ve které se těžilo už ve středověku. Podzemní labyrint chodeb ukrývá i zbytky pomůcek po ruční těžbě, barevné náteky minerálů i křišťálové jezírko. Doslova fascinující jsou barevné náteky na zdech – nejpozoruhodnější je modrá barva na stěnách, kterou vytváří je alofán, neboli sirníky mědi, bílý povlak jsou sirníky zinku. Tvoří je voda, která prosakuje skálou a obohacuje se o tyto látky. Během prohlídky uvidíte ručně vytvořené chodby a komíny, dřevěnou zakládku, která podle dendrologického průzkumu pochází ze 17. století nebo nejstarší předměty které pocházejí z roku 1609. Archeologové při svém průzkumu popsali asi 600 artefaktů. Na trase se nachází také replika historického dřevěného čepadla, které ve středověku chránilo důl před zaplavením a odvádělo z něj přebytečnou vodu.
 

Stezka po kopcích provrtaných jak ementál

Hornická zlatá stezkaHornická naučná stezka začíná i končí u Informačního centra ve Zlatých Horách. Na jednotlivých zastaveních se seznámíte s příklady těžby sedimentů i primárních rud a jejich úpravou, od nejstarších až po novodobá díla. Celková délka trasy je 16 km a výškový rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem dosahuje 545 m. Stezka má 15 stanovišť a procházka zabere zhruba šest hodin. Stezka vede po kopcích, které by po rozkrojení vypadaly jako sýr ementál, a s připomínkami někdejších hledačů drahých kovů se na ní setkáváme na každém kroku. Ať už jsou to dolíky vzniklé po propadlých štolách nebo hromádky kamení po těch, kteří rýžovali horninu ze zlatonosných potoků. Po cestě je nutné být opatrný a nevstupovat mimo vyznačenou trasu kvůli hrozícímu propadu země, doporučuje se také domluvit si předem doprovod průvodce.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Rudní revír Starohoří a hornictví v okolí Zlatých Hor Památky

Rudní revír Starohoří a hornictví v okolí Zlatých Hor

Zlaté Hory a jejich okolí, je historicky nejvýznamnější lokalitou výskytu zlata ve Slezsku. V rudním revíru Starohoří (Altenberg) se těžilo převážně zlato a to pravděpodobně už od 13. století. Podzemí je protkáno chodbami, na povrchu jsou zřetelné jámy, propadliny, pinky, ústí štol a haldy.

Věda a historie není nuda: zlaté poklady českého království, muzea, doly a zlaté štoly

Věda a historie není nuda: zlaté poklady českého království, muzea, doly a zlaté štoly

Zlatý potok na Šumavě anebo Zlaté Hory v Jeseníkách už pouhým názvem prozrazují, že se tam kdysi těžilo zlato. Těžilo se ale i jinde, třeba v okolí Kašperských Hor nebo v kraji Blanických rytířů. Vydejte se s Kudy z nudy na výlety za zlatem, po zlatých stezkách anebo do expozice plné zlata v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy.

Poštovní štola u Zlatých Hor Památky

Poštovní štola u Zlatých Hor

Ve Zlatých Horách na Jesenicku si můžete prohlédnout historickou zlatorudnou štolu, ve které se těžilo už ve středověku. Podzemní labyrint chodeb ukrývá i zbytky pomůcek po ruční těžbě, barevné náteky minerálů i křišťálové jezírko.

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor Kultura

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.

Po stopách dávných legend Zlatých Hor

Po stopách dávných legend Zlatých Hor

Pohraniční městečko Zlaté Hory s osadou Rejvíz jsou mnohými považovány za nejkouzelnější lokalitu Jeseníků. V kraji, kde se v minulých dobách rýžovalo zlato, najdete spoustu tajuplných míst opředených zajímavými historkami. Ti, kdo sem jednou zavítají, budou se určitě rádi vracet.

Na kole k Mechovému jezírku a za zlatými nugety

Na kole k Mechovému jezírku a za zlatými nugety

Projeďte se na kole krásnou přírodou Jeseníků! Výchozím bodem výletu je město Jeseník odkud se vydáte k horské osadě Rejvíz a následně k malebnému Mechovému jezírku. Dalším bodem na trase jsou Zlaté Hory s expozicí zlatorudných mlýnů, kde se ve vás může klidně probudit zlatá horečka. Trasa dále vede okolo zlatorudné štoly a zříceniny tavící pece zpět na Rejvíz a do Jeseníku.

Poutní místo Maria Hilf v Jeseníkách Památky

Poutní místo Maria Hilf v Jeseníkách

V lesích jižně od Zlatých Hor se nachází obnovený poutní areál, zasvěcený Panně Marii Pomocné – Ochránkyni nenarozených (zvané jako Maria Hilf). Před druhou světovou válkou sem ročně přicházelo až sto tisíc poutníků, za komunistického režimu poutní místo pustlo a chátralo.

Hornická naučná stezka ve Zlatých Horách Příroda

Hornická naučná stezka ve Zlatých Horách

Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo 10 vyhlášeno za kulturní památky. Na jednotlivých zastaveních se seznámíte s příklady těžby sedimentů i primárních rud a jejich úpravou, od nejstarších až po novodobá díla.

Městské muzeum Zlaté Hory Kultura

Městské muzeum Zlaté Hory

Muzeum hornictví, čarodějnických procesů a historie ve Zlatých Horách a okolí. Zlatohorsko je kraj, jehož tvář poznamenalo zlato, kraj kde poznáte tajemství středověkých štol a hradů, hrůzy čarodějnických procesů, války evropských velmocí, přírodu doby ledové i romantiku lidových roubených domků.

Zlaté Hory

Zlaté Hory

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody, tajemství středověkých štol i čarodějnických procesů. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte do skanzenu zlatorudných mlýnů, projděte se planinami kolem Rejvízu k Velkému mechovému jezírku anebo si vyšlápněte k rozhledně na Biskupské kupě.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Zlatých Horách Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Zlatých Horách

Barokní trojlodní kostel je dominantou Zlatých hor. Do nynější podoby byl přestavěn po roce 1699, kdy město zachvátil požár.

Špitální kostel sv. Kříže ve Zlatých Horách Památky

Špitální kostel sv. Kříže ve Zlatých Horách

Špitální kostel ve Zlatých Horách zasvěcený sv. Kříži je barokní stavbou, postavenou v letech 1764 – 1768. Kostel stál původně mimo město před dolní bránou v místech starší kaple. Městský špitál, při němž byla později postavena kaple sv. Kříže připomínán už v roce 1552.

Kaple svatého Rocha u Zlatých Hor Památky

Kaple svatého Rocha u Zlatých Hor

Kaple sv. Rocha nad Zlatými Horami byla postavena v letech 1661 – 1666 podle plánů stavitele Melchiora Wernera z Nysy jako dík za odvrácení moru od města.

Úniková hra Zlaté Hory Zážitky

Úniková hra Zlaté Hory

Během hodiny plníte různé logické úkoly, hledáte předměty, kódy a klíče. To vše s hlavním cílem – uniknout ze zamčené místnosti.Skutečná hra, skutečné zážitky – spolupráce, pátrání, intuice…

Další aktuality

Festival vojenské historie: Na Helfštýn míří středověcí šermíři, vojáci třicetileté války i Prvního císařství

O víkendu 24. a 25. května 2025 se na hradě Helfštýn uskuteční Festival vojenské historie Helfštýn. Jako vždy se můžete těšit na špičku šermířských a vojensko-historických spolků a sdružení, nabitý program a spoustu zážitků. Od 9:30 do 17:00 hodin se hrad promění ve vojenský tábor a na návštěvníky dýchne atmosféra válečného prostředí s množstvím doprovodných akcí.
19. květen 2025 16:00
Památky, Olomoucký kraj

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů. Skutečný Habermann žil ve vile podobné té, jakou znají diváci z filmu režiséra Juraje Herze.
18. květen 2025 16:59
Životní styl, Olomoucký kraj

Město Loštice a Olomoucké tvarůžky chystají Loštické slavnosti

V sobotu 7. června 2025 ožije areál Žádlovického zámku letní pohodou, živou hudbou a nezaměnitelnou vůní tvarůžků. Loštické slavnosti jsou zpět a letos slibují ještě více zážitků, chutí a letní pohody než kdy dřív. A co víc? Na Facebooku Olomouckých tvarůžků právě probíhá soutěž o 5×2 vstupenky.
18. květen 2025 12:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si nadhlednu Háječek u obce Svébohov, jeskyně Na Špičáku u Supíkovic, zlatorudné mlýny nebo historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, bunkr Přáslavice, Arboretum v Bílé Lhotě, zámek Náměšť na Hané anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.
18. květen 2025 7:51
Kultura, Olomoucký kraj

Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

Slavnostní zahájení sezóny bývá pro každé lázně prvořadou společenskou událostí, a platí to i pro Priessnitzovy lázně v Jeseníku, kde proběhnou oslavy od 16. do 18. května 2025. Těšit se můžete na jesenické trhy a bohatý kulturní program, který začne v pátek od 9 hodin na Masarykově náměstí. V sobotu dopoledne bude pokračovat ve Smetanových sadech a celé oslavy vyvrcholí v sobotu a v neděli v Priessnitzových lázních.
12. květen 2025 12:00
Lázně a wellness, Olomoucký kraj

Za sílou horských pramenů se vydejte na zahájení lázeňské sezony v Jeseníku

Pokud se rozhodnete strávit následující víkend od 16. do 18. května 2025 v Jeseníku, rozhodně se nebudete nudit. Město v srdci jesenických hor zahajuje lázeňskou sezonu. Hlavním slavnostním dnem bude zase sobota. Do Jeseníku můžete přicestovat věru nostalgicky, parním vlakem. Potkáte v něm i samotného Vincenze s chotí Sofií, které s gräfenberským panstvem budete v lázních potkávat po celý den. Těšit se můžete i na Dechový orchestr mladých, písničky z Divadla Semafor, Muzikanty na Tripu, Žlutý pes revival, Fantasio trio Milana Domese, žehnání pramenů, dětský program, křest zajímavé knihy a mnoho dalšího!
12. květen 2025 8:39
Zážitky, Olomoucký kraj

Divadelní Flora přiveze do Olomouce hvězdy českého i evropského divadla

Od 12. do 19. května 2025 bude Olomouc po 28. hostit festival Divadelní Flora. Jedna z největších středoevropských přehlídek nabídne na desítce scén okolo šedesáti akcí – vedle oceňovaných divadelních inscenací také spoustu hudebních produkcí, filmů, besed, workshopů či seminářů. Letošní program festivalu se ponese ve znamení odvahy, tělesnosti a hlasů, které obvykle nebývají slyšet. Z tuzemských souborů se představí například činohra Národního divadla, Divadlo v Dlouhé nebo Divadlo Na zábradlí.
8. květen 2025 10:36
Kultura, Olomoucký kraj

Akce Bílý kámen otevře Vojenský prostor Libavá veřejnosti

Místa vojenského prostoru Libavá se alespoň na chvilku otevřou zájemcům, kteří tak beztrestně mohou prozkoumat některé části, kde probíhá současný výcvik našich nebo zahraničních vojsk, pamětníci mohou navštívit místa, která dříve buď oni nebo jejich předci obývali a milovníci přírody mají možnost se aspoň částečně seznámit s touto jinak nedostupnou částí Oderských vrchů. Tradiční možnost vstupu do vojenského prostoru Bílý kámen se letos koná ve čtvrtek 1. května 2025
27. duben 2025 9:09
Letní sporty, Olomoucký kraj