ÚvodAktualityVýlety do oblak, korun stromů a do věží: užijte si nové rozhledny a vyhlídky
Příroda

Výlety do oblak, korun stromů a do věží: užijte si nové rozhledny a vyhlídky

  • 15. ledna 2019
Na beskydských Pustevnách otevírají novou stezku korunami stromů, další rozhledny vznikly také v Polabí, u Liberce, v Praze, v jihomoravském Kobylí a u Růžové na Děčínsku. Vypravte se s portálem Kudy z nudy na výlety spojené s pěknými výhledy, zimní procházkou a třeba i malým překvapením!
Pět let příprav, rok a půl trvající stavba a několik týdnů čekání na slavnostní otevření: to všechno má na kontě stezka Valaška, která se se okamžitě stala novou turistickou atrakcí Beskyd. Stojí poblíž Pusteven v nadmořské výšce 1 099 metrů přibližně čtvrt kilometru od horní stanice lanovky směrem k hoře Tanečnice. Bezmála 400 metrů dlouhá dřevěná lávka vede korunami stromů ke dvaadvacet metrů vysoké věži, kterou obtáčí dalších 220 metrů dlouhý chodník. Hlavními lákadly jsou vedle fantastických výhledů 150 metrů dlouhý, na lanech zavěšený „himálajský“ chodník a sedm metrů dlouhá terasa se skleněným zábradlím a podlahou. Ta se nachází až na samém vrcholu celé stavby a kdo si na ni troufne, bude prý mít pocit, jako by se vznášel nad krajinou.
 

Valašce dělají společnost ledové sochy

Terasovitá stavba je v krajině zasazená tak, aby co nejméně narušovala přirozený ráz Beskyd. Neruší ani výhledy z Pusteven, ostatně se o dost snížila: podle původních plánů měla věž měřit 54 metrů. Další zajímavosti? Stezka Valaška stojí na pozemcích Ostravsko-opavské diecéze, která se také stala hlavním investorem, a jde o dočasnou stavbu, povolenou na dvacet let.

Základní vstupné stojí 195 korun, pro děti a seniory 150 korun, rodinná vstupenka vyjde na 490 korun. Otevřeno bude tak jako na dalších podobných atrakcích denně od 10 do 16 hodin, postupně se otvírací doba prodlouží až na letních 9.30 až 19 hodin. S návštěvou na nic nečekejte, letos se totiž na Pustevnách nelyžuje a počet zimních návštěvníků klesl. Navíc až do 27. ledna můžete vidět letošní nadílku ledových soch; čekají na vás nasvícené v plné kráse.

Nejjednodušší způsob jak se dostat na Pustevny a ještě si užít pohled na krajinu z ptačí perspektivy nabízí dvousedačková lanovka. Dolní stanice se nachází poblíž hotelu Ráztoka v Trojanovicích a jezdí denně od 8 do 17 hodin.
 

Kde najdete dalších osm nových rozhleden?

V prosinci se otevřela nová Bedřichova vyhlídkaPolabí, mezi nejoblíbenější členy stále se rozrůstající rodiny našich rozhleden patří také rozhledna Růženka na Pastevním vrchu u Růžové na Děčínsku. V lesoparku Čihadla na pražském Černém Mostě stojí od loňska netradiční rozhledna Doubravka XIV a líbit se vám bude i čerstvě otevřená a velmi neobvyklá spirálová rozhledna v Kobylí na Břeclavsku; na vyhlídku se pohodlně dostanou i vozíčkáři!

Novou rozhlednu na Císařském kameni mají v liberecké čtvrti Vratislavice. Původní dřevěná rozhledna se nedožila ani deseti let, kvůli špatnému stavu se musela zbourat a nahradila ji nová ocelová věž, opláštěná dřevem. Už sice stojí, ale oficiálně ji otevřou až na jaře. Těšit se můžete na rozhled nejen na Liberec a Jablonec nad Nisou, ale také na Jizerské hory a za jasného počasí i na Sněžku a Český ráj.

Otevření na jaře chystá také rozhledna na Hradišťském vrchu u jihočeské Kaplice; z ní dobře uvidíte Alpy, Novohradské hory i kopce nad Lipnem, Plechý, hrad Vítkův kámen či Blanský lesKletí. Dalším očekávaným přírůstkem bude rozhledna na vodojemu v Ohrazenicích u Turnova a Boží vyhlídka u Božího Daru.
 

Víte, že…?

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu Příroda

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice Příroda

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice (dřive Radegast) má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny Příroda

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Rozhledna na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny Příroda

Rozhledna na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny

Kamennou rozhlednu s dřevěnou nástavbou najdete na Růžovém vrchu (729 m n. m.) na jižním okraji městečka Hora Svaté Kateřiny, asi 25 km severozápadně od Mostu. Šestnáctimetrová věž, byla poprvé otevřena 17. srpna 1902 za účelem zatraktivnit oblast pro turisty.

Zábavně naučná stezka Pustevenská Zoo Příroda

Zábavně naučná stezka Pustevenská Zoo

Z dříve vytvořených dřevořezeb na Pustevnách vznikla nová zábavně naučná stezka Pustevenská Zoo.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě Příroda

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj