ÚvodAktualityVýlety pro samotáře: krajinou Pacovska s básníkem Antonínem Sovou
Životní styl

Výlety pro samotáře: krajinou Pacovska s básníkem Antonínem Sovou

Poslechněte si audio verzi článku
Rájem pro milovníky tichých neobjevených míst, krásné přírody a lyrických básní je Pacov, městečko v srdci Vysočiny. Pro další výlet pro samotáře budeme mít vynikajícího průvodce: čeká tu na nás nejznámější pacovský rodák a velká osobnost české moderní poezie, básník Antonín Sova (1864–1928).
Na stopy Antonína Sovy narazíte na mnoha místech v Pacově i v okolí. Je tu krásně zrekonstruovaný zámek, kde se básník 26. února 1864 narodil. Nepocházel ze šlechtického rodu, ale z učitelské rodiny, která měla na zámku přidělený byt. Dnes tu sídlí městský úřad a Muzeum Antonína Sovy, kde se básníkovi věnuje jedna z expozic s celou řadou unikátních dokumentů i básníkových osobních předmětů. Před zámkem stojí Sovův pomník, v Pacově je samozřejmě i ulice Antonína Sovy a na severním okraji města park Antonína Sovy s dalším pomníkem. A pak je tu hlavně celé Pacovsko: kamenité, ošlehané větrem, posmutnělé, spirituální, často čelící větru a mrazu. „Mlhy tu zbásnily krajinu,“ napsal kdysi Antonín Sova. Pojďte s Kudy z nudy a dalším dílem ze seriálu Výlety pro samotáře prozkoumat místo, které se mu stalo osudem i věčnou inspirací.
 

Z Pacova do Lukavce

V pacovském zámku malý Antonín s rodiči žil jen dva roky, pak se rodina přestěhovala do nedalekého Lukavce. Protože tamní škola v té době sloužila jako útočiště pro lidi, kteří při požáru přišli o domovy, nový pan řídící se svou rodinou našel na dva roky přístřeší v zámeckém altánku, takzvaném Hříbku. Kouzelný domeček v zámeckém parku se na první pohled jeví jako místo k životu velmi nepraktické, ale malého Antonína okouzlilo: málokdo měl možnost strávit dětství v tak romantickém místě, jako je právě Hříbek. Do Lukavce se také často vracel za svým otcem a sourozenci v dobách, kdy studoval gymnázium v Pelhřimově, Táboře a nakonec v Písku.
 

Cesta na Stražiště

Cesta z Pacova do Lukavce samozřejmě může vést po silnici, stylovější ale je vypravit se po Sovově stezce přes vrchol Stražiště. Malý Antonín tudy často chodíval s tatínkem, jak vzpomínal později: „Docházel jsem k Vám do města často s otcem z Lukavce, kde jsem prožil mládí a těšíval jsem se na každou cestu přes Stražiště, která byla pro mne svátkem. Míval jsem rád Šteidlerovy hračky z chlebového těsta, vystál jsem hodiny na náměstí a díval se na kostel a klášterní valy, a často se stalo, že jsem i přespal u starého krejčího Sobka.

Na Stražiště také Sova vzpomínal v mnoha svých básních, například ve sbírce Z mého kraje:

Partie ze Stražiště
Ten vrch pln lískoví! Sem cestu klestí
si pozdní slunce, ostruží kde zraje,
chomáče ořechů pod nohou chřestí,
z každého keře pavučí let vlaje
tu z divočiny lísek, osik, dubů.
Sem houštinami k hrotu nejvyššímu
jen ztěžka projdeš, z dřevěného srubu
zřít na kraj tichý, plný měkkých dýmů
přes jedle vysoké u vrchu paty,
vsi, potoky a města jsou jen body,
skot zrnka vsypaná v kraj sluncem zlatý
a kapky rtutě rybníky a vody.
 

Památník v Hříbku a vyhlídka do kraje

Pro Antonína Sovu se Lukavec stal dalším osudovým místem: seznámil se tu se sestrami básníka Jaroslava Vrchlického. Dvacetiletá Jana Frídová, která nastoupila do lukavecké školy v roce 1879 jako pomocná učitelka, v citlivém Sovovi brzy našla vnímavého a pozorného přítele. V létě za ní jezdívala její sestra Ema: právě pro ni Sova napsal jednu ze svých raných básní, skladbu Fantastické intermezzo.



Hříbku je dnes Památník Antonína Sovy s expozicí věnovanou básníkovu dětství a mládí, a také příběhu jeho lásky k Marii Kovaříkové, s níž se oženil roku 1900. Zastavte se také na náměstí svatého Václava, kde malý Toník začínal se čtením a psaním; stará škola už nestojí, připomíná ji pamětní deska. Kousek od Hříbku je moderní křížová cesta, na jejímž konci se od kapličky svatého Rocha otevírá krásný výhled do kraje.
 

Vzpomínky na Pacov

V jednom z dopisů Sova napsal: „Mám nejkrásnější vzpomínky na Pacov, rád jsem prodléval celé hodiny v Pacově za svého dětství, procházel městem i zámeckým parkem a první dětské hračky zdály se mi zázraky – byly z Pacova. Miloval jsem Pacov, lesy, krásná zátiší v nich i bystrý potok v lukách.

Básník na Pacov nikdy nezapomněl, vracel se sem i v době, kdy byl prvním ředitelem pražské Městské knihovny. Od 20. let 20. století do Pacova pravidelně přijížděl v letních měsících. Bydlíval v domě tehdejšího starosty Karla Kopala, kde také v noci z 15. na 16. srpna 1928 zemřel. Město Pacov se rovněž stalo místem básníkova posledního odpočinku. V únoru roku 1934 uložil syn Jan urnu se Sovovým popelem do žulového pomníku v sadech na okraji města. Dnes tudy vede Sovova stezka, spojující Pacov a Lukavec.

V posmrtně vydaném souboru básní Hovory věcí se ještě jednou vrátíme na cesty kolem Pacova:

Pohled do krajiny
V svém bílém hermelínu
krajina nádherná, sníh jiskře pobolívá.
A v slunci slnivém, nejhlubším stínu
důstojnost vážná, přísná, mlčenlivá.
Schoulený mráz
jde, šílí, do tamburin třaská
a zvoní rolničkami, hází,
i poskakuje, bičem práská
a tře se o větve a ploty,
jak na spřežení koní mlaská.
Den z cesty uhnout pobízí i čas,
jak šašek tragický když krále doprovází
a v stopách jeho cest
se po bláznovsku smává,
rád za hermelínem a stříbrem hvězd,
hopsavě, psovsky plíží se a pokulhává.
Antonín Sova – básník a první ředitel Městské knihovny v Praze

Antonín Sova – básník a první ředitel Městské knihovny v Praze

Antonín Sova (26. února 1864, Pacov – 16. srpna 1928, Pacov) byl český básník, spisovatel a první ředitel Městské knihovny v Praze. Jeho básnické dílo ovlivnil symbolismus a impresionismus, později se soustředil na přírodní a subjektivní lyriku. Osudem i věčnou inspirací pro něj byl kraj jeho mládí, Vysočina a Pacovsko.

Památník Antonína Sovy v Lukavci Kultura

Památník Antonína Sovy v Lukavci

Památník Antonína Sovy se nachází ve volně přístupném zámeckém parku městyse Lukavec. Vchod do parku najdete v ulici Antonína Sovy. Vydáte-li se z náměstí směrem na Velkou Ves, určitě ho neminete.

Park básníků v Vysokém nad Jizerou Příroda

Park básníků v Vysokém nad Jizerou

Městské sady nebo také Park básníků, se nachází v jihovýchodní části města. V parku se nachází několik soch známých českých básníků a další zajímavosti.

Sovova stezka v Pacově Příroda

Sovova stezka v Pacově

Trasa začíná v Pacově a vede přes obec Bratřice a vrch Stražiště do Lukavce. Odtud pokračuje na Načeradec a Velký Blaník. Trasa vede po lesních a polních cestách, souběžně se zelenou turistickou značkou. Délka turstické stezky je 12 km.

Pacov

Pacov

Příjemné město v západní části Vysočiny mezi Táborem a Pelhřimovem na sebe už zdálky upozorní dvěma věžemi. Narodil se tu básník Antonín Sova, nedaleko leží obec s nejkratším názvem v Česku a k návštěvě láká rovněž blízký hrad Kámen.

Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově Zážitky

Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově

Městské muzeum v Pacově bylo založeno 1908 prof. Ferdinandem Pakostou. Muzeum představuje stálou expozici Život a dílo Antonína Sovy a historickou expozici města Pacova.

Další aktuality

Kostel na Zelené hoře zve na Slavnost světla ke cti sv. Lucie a světelný průvod

Svatá Lucie, noci upije. Ačkoli tuto pranostiku o upíjení černé noci zná téměř každý, málokdo ví že je s tímto svátkem spojená řada lidových tradic. Jedna z nich byla spojená s latinským základem jména Lucie – lux, neboli světlo. V poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře si lidé v pátek 13. prosince připomenou svatou Lucii průvodem se svíčkami. Program se uskuteční v areálu poutního kostela od 17 hodin. Světelný průvod, který se uskuteční v ambitech poutního kostela, bude zakončený mší svatou za doprovodu klášterní scholy.
8. prosinec 2024 16:08
Památky, Kraj Vysočina

Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?

Tři krásná místa, tři památky UNESCO a k tomu advent a vánoční programy: portál Kudy z nudy vás tentokrát zve na Vysočinu, a to do Telče, Třebíče a do Žďáru nad Sázavou. Poradíme vám, kde navštívíte ty nejkrásnější vánoční trhy, živý betlém anebo kde se vyplatí zastavit se s dětmi.
6. prosinec 2024 18:00
Památky, Kraj Vysočina

Užijte si letošní vánoční trhy v Jihlavě

Vánoční trhy s řemeslnými výrobky, jmelím, stromky, pamlsky a svařeným vínem najdou lidé během adventu na řadě míst Česka. V Jihlavě vánoční jarmark probíhá od 1. do 31. prosince 2024. Trhy na Masarykově náměstí budou všem návštěvníkům otevřeny od desáté do osmnácté hodiny a nabídnou bohatý program.
2. prosinec 2024 19:29
Kultura, Kraj Vysočina

Pivovarem roku se letos stal humpolecký Bernard, který získal čtyři další ocenění pro svá piva

Rodinný pivovar Bernard se stal pivovarem roku 2024. Titul získal od Sdružení přátel piva v soutěži vyhlašované pravidelně již od roku 1990. Pivovar také získal čtyři ocenění pro svá piva, z toho dvě první místa. Soutěž Pivovar roku, kterou pořádá Sdružení přátel piva, je jednou z nejstarších a nejprestižnějších u nás.
1. prosinec 2024 9:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Památky na Vysočině zvou na prohlídku i v zimě

Řada památek se na zimní sezónu ukládá k dlouhému spánku a až do jara zavírá své brány. Je ale i spousta těch, které jsou otevřeny celoročně a pro návštěvníky si v tomto období připravily celou řadu akcí. Naplánujte si výlet na Vysočinu, kde na vás čekají hrady, zámky a další kulturní památky, které nezavírají ani v zimě. Projít se můžete i krásnou a rozmanitou přírodou tohoto kraje.
30. listopad 2024 9:44
Památky, Kraj Vysočina

Jedinečné prohlídky zimní zoo s průvodcem zažijete v jihlavské zoo

Jedinečná vánoční prohlídka jihlavské zoo s průvodcem spojená se zábavným programem pro rodiny s dětmi bude probíhat 30. listopadu, 27. a 28. prosince 2024. Zimní zoo má svoje kouzlo! Už v sobotu 30. listopadu 2024 na vás čeká v Zoo Jihlava začátek adventu a Putování za betlémskou hvězdou. Jako bonus mají všechny děti v tematických kostýmech vstup za symbolickou 1 Kč.
30. listopad 2024 9:10
Příroda, Kraj Vysočina

Na třebíčském zámku si prohlídnete betlémy z nejrůznějších materiálů

Muzeum Vysočiny Třebíč, které sídlí na třebíčském zámku, připravilo pro své návštěvníky tradiční výstavu betlémů nazvanou Třebíčské betlémy včera a dnes. Ta velkým i malým návštěvníkům nabízí pohled do současné betlemářské tvorby. Výstava trvá od 29. listopadu 2024 do 5. ledna 2025.
29. listopad 2024 6:13
Kultura, Kraj Vysočina

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina