ÚvodAktualityVýlety pro samotáře: krajinou Pacovska s básníkem Antonínem Sovou
Životní styl

Výlety pro samotáře: krajinou Pacovska s básníkem Antonínem Sovou

Poslechněte si audio verzi článku
Rájem pro milovníky tichých neobjevených míst, krásné přírody a lyrických básní je Pacov, městečko v srdci Vysočiny. Pro další výlet pro samotáře budeme mít vynikajícího průvodce: čeká tu na nás nejznámější pacovský rodák a velká osobnost české moderní poezie, básník Antonín Sova (1864–1928).
Na stopy Antonína Sovy narazíte na mnoha místech v Pacově i v okolí. Je tu krásně zrekonstruovaný zámek, kde se básník 26. února 1864 narodil. Nepocházel ze šlechtického rodu, ale z učitelské rodiny, která měla na zámku přidělený byt. Dnes tu sídlí městský úřad a Muzeum Antonína Sovy, kde se básníkovi věnuje jedna z expozic s celou řadou unikátních dokumentů i básníkových osobních předmětů. Před zámkem stojí Sovův pomník, v Pacově je samozřejmě i ulice Antonína Sovy a na severním okraji města park Antonína Sovy s dalším pomníkem. A pak je tu hlavně celé Pacovsko: kamenité, ošlehané větrem, posmutnělé, spirituální, často čelící větru a mrazu. „Mlhy tu zbásnily krajinu,“ napsal kdysi Antonín Sova. Pojďte s Kudy z nudy a dalším dílem ze seriálu Výlety pro samotáře prozkoumat místo, které se mu stalo osudem i věčnou inspirací.
 

Z Pacova do Lukavce

V pacovském zámku malý Antonín s rodiči žil jen dva roky, pak se rodina přestěhovala do nedalekého Lukavce. Protože tamní škola v té době sloužila jako útočiště pro lidi, kteří při požáru přišli o domovy, nový pan řídící se svou rodinou našel na dva roky přístřeší v zámeckém altánku, takzvaném Hříbku. Kouzelný domeček v zámeckém parku se na první pohled jeví jako místo k životu velmi nepraktické, ale malého Antonína okouzlilo: málokdo měl možnost strávit dětství v tak romantickém místě, jako je právě Hříbek. Do Lukavce se také často vracel za svým otcem a sourozenci v dobách, kdy studoval gymnázium v Pelhřimově, Táboře a nakonec v Písku.
 

Cesta na Stražiště

Cesta z Pacova do Lukavce samozřejmě může vést po silnici, stylovější ale je vypravit se po Sovově stezce přes vrchol Stražiště. Malý Antonín tudy často chodíval s tatínkem, jak vzpomínal později: „Docházel jsem k Vám do města často s otcem z Lukavce, kde jsem prožil mládí a těšíval jsem se na každou cestu přes Stražiště, která byla pro mne svátkem. Míval jsem rád Šteidlerovy hračky z chlebového těsta, vystál jsem hodiny na náměstí a díval se na kostel a klášterní valy, a často se stalo, že jsem i přespal u starého krejčího Sobka.

Na Stražiště také Sova vzpomínal v mnoha svých básních, například ve sbírce Z mého kraje:

Partie ze Stražiště
Ten vrch pln lískoví! Sem cestu klestí
si pozdní slunce, ostruží kde zraje,
chomáče ořechů pod nohou chřestí,
z každého keře pavučí let vlaje
tu z divočiny lísek, osik, dubů.
Sem houštinami k hrotu nejvyššímu
jen ztěžka projdeš, z dřevěného srubu
zřít na kraj tichý, plný měkkých dýmů
přes jedle vysoké u vrchu paty,
vsi, potoky a města jsou jen body,
skot zrnka vsypaná v kraj sluncem zlatý
a kapky rtutě rybníky a vody.
 

Památník v Hříbku a vyhlídka do kraje

Pro Antonína Sovu se Lukavec stal dalším osudovým místem: seznámil se tu se sestrami básníka Jaroslava Vrchlického. Dvacetiletá Jana Frídová, která nastoupila do lukavecké školy v roce 1879 jako pomocná učitelka, v citlivém Sovovi brzy našla vnímavého a pozorného přítele. V létě za ní jezdívala její sestra Ema: právě pro ni Sova napsal jednu ze svých raných básní, skladbu Fantastické intermezzo.Hříbku je dnes Památník Antonína Sovy s expozicí věnovanou básníkovu dětství a mládí, a také příběhu jeho lásky k Marii Kovaříkové, s níž se oženil roku 1900. Zastavte se také na náměstí svatého Václava, kde malý Toník začínal se čtením a psaním; stará škola už nestojí, připomíná ji pamětní deska. Kousek od Hříbku je moderní křížová cesta, na jejímž konci se od kapličky svatého Rocha otevírá krásný výhled do kraje.
 

Vzpomínky na Pacov

V jednom z dopisů Sova napsal: „Mám nejkrásnější vzpomínky na Pacov, rád jsem prodléval celé hodiny v Pacově za svého dětství, procházel městem i zámeckým parkem a první dětské hračky zdály se mi zázraky – byly z Pacova. Miloval jsem Pacov, lesy, krásná zátiší v nich i bystrý potok v lukách.

Básník na Pacov nikdy nezapomněl, vracel se sem i v době, kdy byl prvním ředitelem pražské Městské knihovny. Od 20. let 20. století do Pacova pravidelně přijížděl v letních měsících. Bydlíval v domě tehdejšího starosty Karla Kopala, kde také v noci z 15. na 16. srpna 1928 zemřel. Město Pacov se rovněž stalo místem básníkova posledního odpočinku. V únoru roku 1934 uložil syn Jan urnu se Sovovým popelem do žulového pomníku v sadech na okraji města. Dnes tudy vede Sovova stezka, spojující Pacov a Lukavec.

V posmrtně vydaném souboru básní Hovory věcí se ještě jednou vrátíme na cesty kolem Pacova:

Pohled do krajiny
V svém bílém hermelínu
krajina nádherná, sníh jiskře pobolívá.
A v slunci slnivém, nejhlubším stínu
důstojnost vážná, přísná, mlčenlivá.
Schoulený mráz
jde, šílí, do tamburin třaská
a zvoní rolničkami, hází,
i poskakuje, bičem práská
a tře se o větve a ploty,
jak na spřežení koní mlaská.
Den z cesty uhnout pobízí i čas,
jak šašek tragický když krále doprovází
a v stopách jeho cest
se po bláznovsku smává,
rád za hermelínem a stříbrem hvězd,
hopsavě, psovsky plíží se a pokulhává.
Antonín Sova – básník a první ředitel Městské knihovny v Praze

Antonín Sova – básník a první ředitel Městské knihovny v Praze

Antonín Sova (26. února 1864, Pacov – 16. srpna 1928, Pacov) byl český básník, spisovatel a první ředitel Městské knihovny v Praze. Jeho básnické dílo ovlivnil symbolismus a impresionismus, později se soustředil na přírodní a subjektivní lyriku. Osudem i věčnou inspirací pro něj byl kraj jeho mládí, Vysočina a Pacovsko.

Památník Antonína Sovy v Lukavci Kultura

Památník Antonína Sovy v Lukavci

Památník Antonína Sovy se nachází ve volně přístupném zámeckém parku městyse Lukavec. Vchod do parku najdete v ulici Antonína Sovy. Vydáte-li se z náměstí směrem na Velkou Ves, určitě ho neminete.

Park básníků v Vysokém nad Jizerou Příroda

Park básníků v Vysokém nad Jizerou

Městské sady nebo také Park básníků, se nachází v jihovýchodní části města. V parku se nachází několik soch známých českých básníků a další zajímavosti.

Sovova stezka v Pacově Příroda

Sovova stezka v Pacově

Trasa začíná v Pacově a vede přes obec Bratřice a vrch Stražiště do Lukavce. Odtud pokračuje na Načeradec a Velký Blaník. Trasa vede po lesních a polních cestách, souběžně se zelenou turistickou značkou. Délka turstické stezky je 12 km.

Pacov

Pacov

Příjemné město v západní části Vysočiny mezi Táborem a Pelhřimovem na sebe už zdálky upozorní dvěma věžemi. Narodil se tu básník Antonín Sova, nedaleko leží obec s nejkratším názvem v Česku a k návštěvě láká rovněž blízký hrad Kámen.

Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově Zážitky

Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově

Městské muzeum v Pacově bylo založeno 1908 prof. Ferdinandem Pakostou. Muzeum představuje stálou expozici Život a dílo Antonína Sovy a historickou expozici města Pacova. Od října 2018 do dubna roku 2019 probíhá přestavba.

Další aktuality

Nenechte si ujít noční prohlídku hradu Lipnice

Pouze pár prázdninových večerů zažijete na hradě v Lipnici nad Sázavou neobyčejné noční prohlídky. Setkáte se na nich s majiteli panství, vojáky, žoldnéry, děvečkami, katem, pacholky i kavalíry. Nouze nebude ani o místní pověsti, strašidla a možná přijde i Jaroslav Hašek. Nejbližší prohlídky se konají už v pátek a sobotu 19. a 20. 7. 2024, vždy od 20:00 a 22:30 hodin.
17. červenec 2024 10:00
Památky, Kraj Vysočina

Zámek Žďár nad Sázavou zve na novou prohlídkovou trasu

Zámek Žďár nad Sázavou zve všechny příznivce památek a historie na novou trasu s názvem "Prohlídka Tam a zpátky klášterem a zámkem". Místo, které leží na hranicích Čech a Moravy dalo vzniknout unikátní stavbě kostela svatého Jana Nepomuckého dnes zapsaném na seznamu UNESCO. Zvídavým návštěvníkům odpoví na všechny otázky, například na to, proč si toto místo cisterciáčtí mniši vybrali k vybudování kláštera, co vedlo šlechtickou rodinu Bočka ze Zbraslavi k jeho založení anebo jak se podařilo v nehostinných lesích vytvořit důležité duchovní, hospodářské a společenské centrum?
16. červenec 2024 8:00
Památky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival současného tance KoresponDance okouzlí Žďár nad Sázavou

Polovina července na Vysočině už tradičně patří Žďáru nad Sázavou, festivalu KoresponDance a tamnějšímu zámku. Nejprve ožije nejdříve centrum města a následující tři dny festivalové centrum na zámku. Umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, ale i Japonska už do srdce Vysočiny míří. Žďár nad Sázavou bude od 11. do 14. 2024 července patřit současnému tanci, pohybovému divadlu a novému cirkusu.
11. červenec 2024 15:00
Kultura, Kraj Vysočina

Blue Style Prima fest na Vysočině zabaví celou rodinu

Letní rodinný festival Blue Style Prima Fest přináší zábavu pro celou rodinu. Kromě nabitého hudebního programu se můžete osobně potkat se svými oblíbenými herci TV Prima ze seriálu Zoo. Dva dny plné skvělé zábavy i letního relaxu pro všechny bez rozdílu věku zažijete 12. a 13. července 2024 v největším zábavním parku Šikland na Vysočině.
11. červenec 2024 9:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Vysočině

Hledáte místečko, kde se osvěžit v horkém počasí a najít příjemný stín? V našich tipech vás tentokrát zavedeme na Vysočinu, kde naleznete jak zatopené lomy uprostřed lesů, přehradní nádrže vybízející ke koupání, tak také příjemná koupaliště, moderní biotopy a oblíbené akvaparky.
10. červenec 2024 17:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Zámek v Kamenici nad Lipou láká tento týden na Hračkobraní nejen děti

Prázdninový festival pro celou rodinu na zámku v Kamenici nad Lipou nabízí od 10. do 14. 7. 2024 přehlídku hraček, jejich výrobců a také ukázky návrhářů hraček z přírodního materiálu. Festival je neformální setkání všech, kdo si ještě nezapomněli hrát, určené nejen těm, kdo se hračkou profesionálně zaobírají, ale hlavně těm, kterým se hračky líbí nebo chtějí strávit ve společnosti hračky příjemný prázdninový čas i těm, kteří chtějí svým ratolestem udělat radost nákupem nové hračky či získat inspiraci pro šikovné ruce.
9. červenec 2024 6:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Výlety pro samotáře: Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky

Žirovnice bývala naše knoflíkářská velmoc a ještě na začátku 20. století tu pracovalo několik továren na výrobu perleťových knoflíků. Vydejte se s Kudy z nudy na Vysočinu, do krásných městeček a jejich neobjeveného okolí, do ráje krásných přírodních zákoutí, hojivých pramenů – a perleti.
8. červenec 2024 7:41
Kultura, Kraj Vysočina

Začátek prázdnin na památkách Vysočiny je nabitý zajímavými akcemi

Na začátek prázdnin připravily hrady a zámky na Vysočině pro své návštěvníky řadu zajímavých kulturních akcí. Můžete zavítat na neobvyklé prohlídky, ať už dětské, nebo pro dospělé noční, divadelní představení či historické slavnosti. Vyberte si z programu zámku Telč, Náměšť nad Oslavou, hradu Lipnice nebo Orlíka u Humpolce.
4. červenec 2024 12:00
Památky, Kraj Vysočina