ÚvodČeská nejKulturníAntonín Sova – básník a první ředitel Městské knihovny v Praze
Kulturní

Antonín Sova – básník a první ředitel Městské knihovny v Praze

Antonín Sova (26. února 1864, Pacov – 16. srpna 1928, Pacov) byl český básník, spisovatel a první ředitel Městské knihovny v Praze. Jeho básnické dílo ovlivnil symbolismus a impresionismus, později se soustředil na přírodní a subjektivní lyriku. Osudem i věčnou inspirací pro něj byl kraj jeho mládí, Vysočina a Pacovsko.
Poezii Antonína Sovy zhudebnila řada českých skladatelů, například Vítězslav Novák. My vám nabízíme Sovovy básně v podání neortodoxních folkařů Jananas. Ti neberou příliš vážně ani svou vlastní muziku, natož pak klasika Sovu. Píseň vznikla pro festival Pacovský poledník, který se koná v místě Sovova rodiště, a podmínkou vystoupení bylo, aby kapela zhudebnila některou Sovovu báseň. Podívejte se, jak se nabídky chopil Jananas.
Na stopy Antonína Sovy narazíte na mnoha místech v Pacově i v okolí. Je tu Muzeum Antonína Sovy, kde se básníkovi věnuje jedna z expozic s celou řadou unikátních dokumentů i básníkových osobních předmětů. Před zámkem stojí Sovův pomník, v Pacově je samozřejmě i ulice Antonína Sovy a na severním okraji města park Antonína Sovy s dalším pomníkem, v němž je uložená urna s jeho popelem. Po Sovově stezce se dá přes vrch Stražiště dojít z Pacova do Lukavce, kde se odehrály první Sovovy básnické pokusy.

Studoval gymnázium v Pelhřimově, Táboře a nakonec v Písku. Práva v Praze kvůli nedostatku finančních prostředků nedokončil. Zapojil se do spolku beletristů Máj a po přímluvě Jaroslava Vrchlického dostal místo v redakci Ottova slovníku naučného, kde řadil jednotlivá hesla. Stal se členem Umělecké besedy a od roku 1890 jejím knihovníkem, v letech 1898 až 1920 byl prvním ředitelem pražské Městské knihovny. V listopadu 1900 se oženil s Marií Kovaříkovou (*1883), líbánky strávili v romantickém lukaveckém Hříbku a v roce 1901 se jim narodil jediný syn. Věkový rozdíl mezi manželi a odlišné představy o vzájemném soužití ale po několika letech vedly k rozpadu vztahu, i když formálně se rozvedli až roku 1921.

Sova už před první světovou válkou trpěl řadou zdravotních problémů, způsobených syfilidou. Léčba ani návštěvy lázní nepomáhaly, neobešel se bez kolečkového křesla a v roce 1920 odešel do důchodu. Znovu se pravidelně začal vracet na Vysočinu do Pacova. Bydlíval v domě tehdejšího starosty Karla Kopala, kde také v noci z 15. na 16. srpna 1928 zemřel.

Mezi nejznámější poezii patří sbírky Květy intimních nálad (1891), Z mého kraje (1893), Soucit i vzdor (1894), Vybouřené smutky (1897), Ještě jednou se vrátíme (1900) nebo Hovory věcí (vydáno posmrtně 1929), z prózy pak například Ivův román (1902), Výpravy chudých (1903) či Koloběh starostí a jiné povídky (1920).
 
Památník Antonína Sovy v Lukavci Kultura

Památník Antonína Sovy v Lukavci

Památník Antonína Sovy se nachází ve volně přístupném zámeckém parku městyse Lukavec. Vchod do parku najdete v ulici Antonína Sovy. Vydáte-li se z náměstí směrem na Velkou Ves, určitě ho neminete.

Park básníků v Vysokém nad Jizerou Příroda

Park básníků v Vysokém nad Jizerou

Městské sady nebo také Park básníků, se nachází v jihovýchodní části města. V parku se nachází několik soch známých českých básníků a další zajímavosti.

Sovova stezka v Pacově Příroda

Sovova stezka v Pacově

Trasa začíná v Pacově a vede přes obec Bratřice a vrch Stražiště do Lukavce. Odtud pokračuje na Načeradec a Velký Blaník. Trasa vede po lesních a polních cestách, souběžně se zelenou turistickou značkou. Délka turstické stezky je 12 km.

Pacov

Pacov

Příjemné město v západní části Vysočiny mezi Táborem a Pelhřimovem na sebe už zdálky upozorní dvěma věžemi. Narodil se tu básník Antonín Sova, nedaleko leží obec s nejkratším názvem v Česku a k návštěvě láká rovněž blízký hrad Kámen.

Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově Zážitky

Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově

Městské muzeum v Pacově bylo založeno 1908 prof. Ferdinandem Pakostou. Muzeum představuje stálou expozici Život a dílo Antonína Sovy a historickou expozici města Pacova. Od října 2018 do dubna roku 2019 probíhá přestavba.

Jatka Fest 2024

Divikej Bill, Visací zámek, Poletíme? , UDG, Mňága a Žďorp, David Koller, Vypsaná Fixa, Pokáč, Pekař, Jakub Děkan a Nebe na pacovské zámecké zahradě.
Pacov, Kraj Vysočina

David Koller a Anna K. – Krumlov Open Air 2024

Tak tohle bude pecka! Jediný dvojkoncert Davida Kollera a Anny K. proběhne 1. června v rámci série Krumlov open air.
Pacov, Kraj Vysočina

František Bílek v Chýnově

Galerie hlavního města Prahy uvádí od 1. 5. 2024 v Bílkově domě v Chýnově dlouhodobou expozici František Bílek v Chýnově.
Chýnov, Jihočeský kraj

Street Food Festival Pelhřimov

Třetí ročník Street Food Festivalu v Pelhřimově je tady!
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Bohuslav a Vita

Hudebně literární drama o lásce, válce a naději.
Želiv, Kraj Vysočina

Festival rekordů a kuriozit – Pelhřimov město rekordů 2024

34. ročník festivalu Pelhřimov – město rekordů se uskuteční druhou červnovou sobotu. Vstup na náměstí je zdarma, otevřeny budou obě expozice Muzea rekordů s několika exponáty.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Trnava Xrace

Extrémní vodácký závod na nejtěžším slalomovém kanále v Evropě. Víkend plný závodů, které prověří všechny dovednosti závodníků. Čeká sprint, fun slalom, team race a v neposlední řadě nová olympijská disciplína extreme slalom, též známý jako kayakcross, která se pojede již letos v Paříži.
Želiv, Kraj Vysočina

Dotek reality, dotek minulosti

Výstava hyperrealistických obrazů Petra Lichtenberga a replik historického skla Františka Nováka. Přijďte nahlédnou na realitu z blízka očima malíře a nechte se upoutat umem šikovaného skláře.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Sovova stezka v Pacově

Trasa začíná v Pacově a vede přes obec Bratřice a vrch Stražiště do Lukavce. Odtud pokračuje na Načeradec a Velký Blaník. Trasa vede po lesních a polních cestách, souběžně se zelenou turistickou značkou. Délka turstické stezky je 12 km.
Pacov, Kraj Vysočina

Židovský hřbitov v Pacově

Hřbitov se nachází v Myslíkově ulici, na severovýchodním okraji města při silnici vedoucí do Hořepníka. Založen byl roku 1680.
Pacov, Kraj Vysočina

Kostel sv. Václava v Pacově

Vystavěn byl v roce 1719 karmelitánským řádovým architektem Martinem Wittwerem. Zámecký kostel sv. Václava v současné době patří městu Pacov, původní inventář byl již dříve vystěhován a kostel slouží jako výstavní síň.
Pacov, Kraj Vysočina

Chrám sv. archanděla Michaela v Pacově

Z původní stavby děkanského chrámu sv. archanděla Michaela ze 13. století je zachována věž a půdorys. Do dnešní podoby byl v přestavěn v druhé polovině 15. století.
Pacov, Kraj Vysočina

Pumptrack v Pacově

Pumptracková dráha v Pacově je umístěna vedle areálu ZŠ Za Branou a návštěvníkům je volně přístupná.
Pacov, Kraj Vysočina

Rodinné centrum Sovička v Pacově

Pravidelné programy pro rodiny s dětmi (volná herna, cvičení, tanečky aj.), program obměňujeme několik dní v týdnu. Každé čtvrtletí se koná přednáška s pedagogicko psychologickou poradnou Pelhřimov.
Pacov, Kraj Vysočina

Synagoga v Pacově

Pacovská synagoga se nachází v historickém centru města, přibližně 150 m jihozápadně od náměstí. Patrová stavba obdélného půdorysu se zkosenými nárožími, sedlovou střechou a dvojicí štítů na západním a východním průčelí je vystavěna ve střídmém novorománském stylu.
Pacov, Kraj Vysočina

Barokní selské domy v Pacově

Spálená ulice je významnou součástí městské památkové zóny města Pacov. Uvidíte zde lidové stavby, z nichž některé jsou zapsány jako nemovité kulturní památky v Ústředním seznamu kulturních památek.
Pacov, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace

Hotel Peppino

Designový hotel s restaurací a víceúčelovým sálem se nachází v historické části města Pacov.
Pacov, Kraj Vysočina

Degustace naturálních ciderů a octů Utopia

Degustace i prohlídky sklepa Utopia a tvrze Sudkův Důl (1490) jsou možné zpravidla každý den (mezi 10:00-15:00), avšak po předchozí domluvě. Napište alespoň den předem!
Obrataň, Kraj Vysočina

Penzion Okamžik Stanovice

Nově vybudovaný Penzion Okamžik Stanovice zve na pohodovou dovolenou v západní části Vysočiny.
Nová Cerekev, Kraj Vysočina

Resort Mlýn

Pohled přes rybník s hrází na Resort Mlýn je vskutku pohádkový. Mlýn z roku 1911 je dnes oblíbeným svatebním místem, ale je známý také díky originálnímu wellness s cedrovými sudy a samozřejmě i famózní kuchyni.
Černovice, Kraj Vysočina

Penzion Stará škola

Areál ve Smilových Horách nabízí ubytování v turistické ubytovně a v modernějším penzionu.
Smilovy Hory, Jihočeský kraj

Penzion Myslov

Rodinná farma s agroturistikou, u které je zachovaný původní vesnický ráz. Penzion najdete na okraji malé obce Myslov, místní části Městyse Nová Cerekev, uprostřed krásné přírody v srdci Vysočiny. Vytváří tak hostům příjemné nové zázemí pro jejich výlety do okolí.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Glamping v kontejneru Kebin

Kebin je kontejner, který je absolutně soběstačný, bez potřeby připojení na inženýrské sítě. Navíc, je kouzelný. Položen na břehu rybníka nedaleko Ondřejova u Pelhřimova, čeká na toho, kdo ho otevře a stráví v něm pár krásných chvil.
Ondřejov, Kraj Vysočina

Gurmania Hotel Starý Pelhřimov – stylová restaurace a ubytování na Vysočině

Hledáte stylové a útulné ubytování v Pelhřimově v plně vybavených pokojích anebo místo, kde se dobře najíte? Pak zkuste hotel a restauraci Gurmania ve které panuje atmosféra působící klidem domova.
Pelhřimov, Kraj Vysočina