ÚvodAktualityVýlety pro samotáře v Českém ráji: nádherná místa, jeskyně a vyhlídky
výlety pro samotáře, kudy z nudy, Český ráj
Příroda

Výlety pro samotáře v Českém ráji: nádherná místa, jeskyně a vyhlídky

Chystáte se na výlet či dovolenou do Českého ráje, ale nechce se vám prodírat davy turistů, kteří spěchají na Prachovské skály nebo do Hruboskalského skalního města? Pak se zkuste naše tipy na ta místa Českého ráje, která nejsou tolik známá, a přesto v sobě ukrývají nádherné skalní labyrinty, jeskyně a vyhlídky. Úplně sami tu asi nebudete, ale můžeme vám zaručit, že objevíte klidnější místa, která si s nádherou těch více proslavených nezadají.

Besedické skalní město s bludišti Kalich a Chléviště

besediceV Besedických skalách lze nalézt skalní bludiště Kalich a Chléviště, která nabízejí několik atraktivních výhledů na celé maloskalské údolí. Romantický labyrint pískovcových skal leží nad levým břehem Jizery, poblíž obce Besedice v Českém ráji. Hlavní skupinou skal je Chléviště se Slují exulanta Václava Sadovského ze Sloupna a nádhernými vyhlídkami. V seskupení skal U Kalicha uprostřed pěti skalních roklí se skrývá oltář s vytesaným kalichem a letopočtem 1634. Na stěnách je úryvek z Kšaftu J. A. Komenského, verše o Kralické bibli a verše františkánského mnicha J. Vitáska. Mezi zastávky na stezce patří také pískovcový vrchol Sokol, kde se nachází plošina s krásným výhledem do údolí Jizery a na Suché Skály. Dalšími pěknými vyhlídkami je Kde domov můj, Kinského či Hořákova vyhlídka.
 

Kopicův statek se skalními reliéfy

kopicův statekNedaleko Turnova se nachází malá obec Kacanovy s pěknými roubenkami v lidovém stylu. Jednou z nich, stojící na samotě asi 1,5 km od obce, je Kopicův statek. Významná památka lidového stavitelství Pojizeří pochází z roku 1787 a postavil ji rolník Jiří Jiroš. Před statkem stojí socha svatého Jiří Drakobijce z roku 1806 a v rokli pod ním se nachází mnoho skalních reliéfů, které vytesal pozdější majitel a sochařský samouk Václav Kopic. Ve skalách jsou širým nebem zhmotněny postavy z českých dějin, výjevy z církevních bájí a pověstí, doplněné verši. Prvními sochami, které zde Vojtěch Kopic začal roku 1939 tesat byli sv. Václav a prezident Masaryk. Mimo postav zde objevíte také zvířata – např. lva se skleněnýma očima Kopic vytvořil poté, co navštívil Zoo ve Dvoře Králové. Jako správný vlastenec vtesal do pískovců národní motivy – Mistra Jana Husa, sv. Václava, Horymíra se Šemíkem, kněžnu Libuši, Cyrila a Metoděje, Karla IV... Modrá značka propojuje Kopicův statek se Zlatou cestou Českého ráje a Hruboskalským skalním městem.
 

Příhrazské skály u Mnichova Hradiště

příhrazské skályNedaleko Mnichova Hradiště se vypínají skalní bloky Příhrazského skalního města. Nejoblíbenější jsou Drábské světničky, ale ty jsou do odvolání zavřené kvůli havarijnímu stavu pochozích můstků. Na „samotářský“ výlet se vydejte z parkoviště Na Krásné vyhlídce po modré značce k rozcestí Hrázka. Skalním útvarům zde dominuje Kobylí hlava – věž, která díky svému tvaru odolávala horolezcům až do 30. let 20. stol. Nedaleko ní se nachází středověká modlitebna Hynšta, která v 17. stol. sloužila jako úkryt Českým bratřím. Roklí Obora se pak vydáte pod horu Smrkovec Obětnímu kameni a ze Skalky můžete pokračovat po silničce do osady Mužský, která je vesnickou památkovou rezervací.
 

Skalní město Drábovna u Malé Skály

skalní městečko DrábovnaMalé skalní městečko Drábovna leží na vrchu nad obcí Záborčí. Zdejší skalní převisy a jeskyně byly osídleny již v mladší době kamenné, v Babí jeskyni a v Kudrnáčově peci se dokonce našly pozůstatky nástrojů na opracování kamene. Ve středověku stála na skalních blocích hláska střežící starou obchodní cestu v údolí Jizery. Pěkná je zde Jizerská vyhlídka, odkud si užijete výlet do okolí. Na Drábovnu se dostanete po Zlaté cestě Českého ráje z obce Borek, po modré ze vsi Záborčí anebo z protilehlé strany Zlaté Stezky, z obce Převahy.
 

Klokočské a Betlémské skály

klokočské průchodyKdo bude blíž Turnovu neměl by vynechat Klokočské skály. Jedná se o jakousi souvislou skalní hradbu tvořenou prvohorními pískovci o mocnosti až 60 metrů s mnoha jeskynními dutinami. Stěna je asi 1600 m dlouhá a oddělují se z ní izolované skalní věže, kterým se říká sloní hřbety, a rozsedliny (Klokočské průchody). Ze skalní stěny jsou krásné rozhledy na severní a jihovýchodní část Českého ráje. Na jihovýchodní části Klokočských skal leží zřícenina hradu Rotštejna. Betlémské skály se rozkládají na okraji plošiny mezi řekou Jizerou a Klokočským potokem. Mezi nejznámější místa patří útvar zvaný Trojnožka či Děravec – skála hřibovitého tvaru se dvěma skalními branami. Výborný výhled do okolí skýtá 10 m vysoká Zdenčina skála, kterou najdete na okraji skal.
 

Měsíční údolí pod Kozákovem

Měsíční údolíNedaleko obce Klokočí je Vesec, odkud vede červená značka do Měsíčního údolí pod Kozákovem. Romantické skalní údolí svírají dvě pískovcové kry. Údolí je lemované řadou pěkných skal a skalních převisů, kde bylo doloženo již pravěké osídlení. Nachází se zde pískomilná flora a fauna. Hnízdí zde některé druhy velkých ptáků, např. výr velký. Na jeho severním okraji najdete Babí a Kudrnáčovu pec, kde byly objeveny zbytky po opracování kamene pocházející už z období neolitu. Z východní strany se nad Měsíční údolí vypíná pískovcový hřeben Hrádek zakončený Drábovnou, uměle vylámanou světničkou ve skále, která ve středověku sloužila snad jako hláska. Údolím nevede značená stezka, nejsnažší přístu je sem z osady Podhájí. Horolezce upozorňujeme, že do 30. 6. zde platí zákaz lezení z důvodu hnízdění dravců.

 
Rozhledna Dubecko s úžasným výhledem

Rozhledna DubeckoU obce Mírová pod Kozákovem se vypíná novodobá telekomunikační věž s rozhlednou. Rozhledna Dubecko představuje další variantu trubkového stožáru o výšce 50 metrů ovinutého točitým schodištěm. Rozhledna byla obložena dřevěnými prvky a zároveň ji zastřešili imitací šindele. Z plošiny ve výšce 33 metrů je výhled do širého kraje Semilska, Turnovska, Českého ráje. Uvidíte Kozákovský vrch, Trosky, Bezděz, Besedické skály nebo obce Klokočí, Tatobity a Vyskeř.
Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná Příroda

Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná

Naučná stezka s názvem "Tichá stezka Klokočskými skalami, stezka nevídaná" je určená neslyšícím návštěvníkům, kterým zpřístupňuje formou videí ve znakovém jazyce tuto zajímavou lokalitu. Návštěvníkům jsou k dispozici speciální QR kódy.

Rozsedlina Studený průchod Příroda

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Rozhledna Dubecko Příroda

Rozhledna Dubecko

Rozhledna Dubecko se nachází cca 1 km od obce Loktuše nedaleko Mírové pod Kozákovem. Je to železná rozhledna s dírkovými schody i ochozem a nádherným kruhovým rozhledem do krajiny Českého ráje, Krkonoše i Jizerské hory.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla Příroda

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Přírodní rezervace Klokočské skály Příroda

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji Příroda

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji Památky

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Českého ráje Kozákovu, až na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály, leží zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal.

Klokočské průchody Příroda

Klokočské průchody

Klokočské průchody představují strmé rozsedliny skalních bloků nad obcí Klokočí, kudy lze projít skalním masivem do Klokočského skalního města.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury Příroda

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Klokočská naučná stezka Příroda

Klokočská naučná stezka

Jedná se o naučnou prožitkovou stezku s názvem Klokočským lesem za hrou, vodou a ptačím zpěvem. Při putování stezkou vás čeká nejen spousta her v přírodě.

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách Příroda

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.

Skalní městečko Drábovna u Malé Skály Příroda

Skalní městečko Drábovna u Malé Skály

Drábovna je neveliké skalní město asi 2 km nad Malou Skálou, kterému se také říká "Skály nad Záborčím". Najdete zde skromné zbytky středověkého hradu a archeologické naleziště z mladší doby kamenné – sídliště lužického lidu.

Betlémské skály u Turnova Příroda

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách Památky

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.

Zbytky hrádku Hynšta – tajná bratrská modlitebna Památky

Zbytky hrádku Hynšta – tajná bratrská modlitebna

V Příhrazských skalách asi 4 km jižně od Žďáru se nachází zbytky hrádku Hynšta. Z původního, nepříliš rozsáhlého skalního hrádku ze 13. století se dodnes zachovala pouze jedna místnost se středovým sloupem, k níž vede několik metrů dlouhá, ve skále sekaná chodba.

Další aktuality

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
29. říjen 2024 9:36
Příroda, Liberecký kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V pondělí 28. 10. 2024 budou veřejnosti opět zpřístupněny prostory historické radnice. Od 9:00 do 14:00 hodin se můžete podívat do obřadní síně, salonků primátora či kanceláří náměstků. Komentované výstupy na věž budou probíhat v hodinových intervalech od 9:00 hodin, poslední výstup se uskuteční ve 13:00 hodin.
26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj

Jak poznat Liberec za jeden den

Možná nejhezčí radnice všech našich měst, hora Ještěd s ikonickým vysílačem a spousty dalších zajímavých míst: to ji Liberec, metropole českého severu. Zastavte se tu cestou do hor, třeba na jediný den anebo jen na pár hodin. S Kudy z nudy se podíváme na místa, která byste měli vidět, pokud opravdu chcete poznat Liberec.
21. říjen 2024 6:50
Zážitky, Liberecký kraj

Procházka v Pekle na Českolipsku je pěkná i na podzim

Národní přírodní rezervace Peklo na Českolipsku v Libereckém kraji je sice vyhlášená jako jarní výskytiště hojně zde kvetoucích bledulí, avšak procházka po stezce údolím Robečského potoka je krásná i teď na podzim. Kromě krásných přírodních zákoutí nabízí i pohled na malebnou lidovou architekturu, průchod skalní chodbou anebo reliéfy vytesané do skal. Krásně je tu v každé roční době!
19. říjen 2024 11:55
Příroda, Liberecký kraj

Ukliďme Jizerky! Máme na to celý víkend

Tradiční úklid kolem turistických cest po letní sezoně nazvaný Ukliďme Jizerky připravuje na víkend 18. a 20. října 2024 Společnost pro Jizerské hory. Zájemci v informačních centrech v Bedřichově, Jablonci nad Nisou, Tanvaldu a také na Správě CHKO Jizerské hory v Liberci vyzvednout pytle na odpad, jednorázové rukavice a podrobné instrukce. Pomůcky pro úklid budou dostupné z rukou dobrovolníků také na velkých parkovištích přímo na horách.
18. říjen 2024 12:00
Příroda, Liberecký kraj