ÚvodAktualityVýstava Gotika v jihozápadních Čechách potrvá ve Šternberském paláci do konce týdne
Výstava Gotika v jihozápadních Cechách
Kultura

Výstava Gotika v jihozápadních Čechách potrvá ve Šternberském paláci do konce týdne

  • 1. července 2014
Nenechte si ujít krásný soubor pozdně gotických uměleckých děl, jenž byl původně s mimořádným úspěchem představen v Západočeské galerii v Plzni. Výstava Gotika v jihozápadních Čechách ve Šternberském paláci potrvá pouze do konce tohoto týdne, tedy do neděle 6. července. V Národní galerii v Praze je z této přehlídky představen výběr obrazů a soch, který přesně ukazuje, proč pozdně gotické umění z jihozápadních Čech vzbuzuje takovou pozornost.

GotikaVýstava Gotika v jihozápadních Čechách je koncipována do tří oddílů: Šlechta, Města a Fenomén řezbářských dílen. První oddíl představuje díla, jež za svůj vznik vděčí objednavatelům z řad nejbohatší šlechty Království českého a reprezentují jejich kulturní úroveň a společenskou prestiž. Jihozápadní Čechy sjednotila v závěru středověku (15. až 16. století) majetková expanze rodu Švihovských z Rýzmberka, jednoho z nejdůležitějších rodů Českého království jagellonské doby; nejvýraznější osobností rodu byl Půta Švihovský z Rýzmberka. Bohatý památkový fond jejich rozsáhlého dominia se stal základem výstavního konceptu, k jehož dominantám patří torza oltářů z hradů Švihov a Rabí.

Mezi objednavateli výtvarných děl vystupují kromě šlechty i královská a poddanská města, zejména utrakvistické Klatovy, dále Horažďovice náležející Švihovským, Sušice a horní město Kašperské Hory (oltář z kostela sv. Markéty v Kašperských Horách).

Svět vlastních původců artefaktů, tj. řezbářů, malířů a dalších řemeslníků, je reflektován ve třetí části výstavního konceptu s názvem Fenomén řezbářských dílen. Na základě unikátní konfrontace vystavených děl Mistra Oplakávání Krista ze Zvíkova a Mistra Oplakávání Krista ze Žebráku z první čtvrtiny 16. století (Oplakávání Krista z hradu Zvíkov, Oplakávání Krista ze Žebráku), která patří mezi naprosté vrcholy pozdně gotické tvorby v Českých zemích, lze poodhalit způsoby organizace řezbářské práce a formování výtvarné tradice na základě sdílení a předávání stylových forem.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Bitva na Bílé hoře – prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

To místo na západním okraji Prahy zná kdekdo: pláň na Bílé hoře, kde jedné listopadové neděle roku 1620 proběhla bitva. Obora, letohrádek Hvězda a další stavby tu už v té době stály, další vznikly krátce po bitvě. Právě tady utrpěl český národ v boji za svobodu zásadní porážku, která upevnila moc Habsburků v českých zemích na celá staletí. Pojďte si projít někdejší bojiště krok za krokem.
8. listopad 2024 9:19
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.11. – 10.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dny otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR, Bruslení na Černém Mostě – venkovní kluziště pro veřejnost, Knihovna snů 2024, Memoriál 1620, Mezinárodní den archeologie v Národním muzeu v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
8. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.
7. listopad 2024 11:37
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
7. listopad 2024 7:46
Zážitky, Praha

Nejlepší svatomartinské hody v Praze! Kde si užijte svatomartinské víno a pečenou husu?

Na svatého Martina můžete i v Praze zažít výjimečnou gastronomickou a vinařskou událost. Oživení lidové tradice, setkání se sousedy a přáteli a ochutnávky tuzemských vín a svatomartinské pečené husy připravují na mnohých místech v Praze.
6. listopad 2024 14:58
Gurmánská turistika, Praha

Kam na skvělé štědrovečerní menu? Tipy na pražské restaurace, kde vás obslouží i na Štědrý den

Plánujete štědrovečerní hostinu prožít jinak než v kuchyni u stolu, jako vždycky? Anebo se vám prostě nechce vařit a raději si zajdete na klasické menu do příjemného prostředí, kde se o vás budou vzorně starat? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na báječné posezení v restauraci, kde vám nabídnou štědrovečerní menu, stačí si jen vybrat a zarezervovat si svůj stůl.
6. listopad 2024 14:53
Gurmánská turistika, Praha

Sedm důvodů, proč si letos užijete advent v Praze

Letošní Vánoce v Praze budou opět krásné, vychutnejte si advent takový, jaký má být, jako čas klidu a ztišení, a užijte si to, co se nabízí: vánoční trhy, otevřené zahrady, cukroví od nejlepších cukrářů i krásná zákoutí. Všechno ostatní už přijde samo. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, jak si užít předvánoční čas v Praze.
6. listopad 2024 12:20
Životní styl, Praha

Věda a historie není nuda: Eliška Krásnohorská, Svéhlavička a libreta oper Bedřicha Smetany

Elišku Krásnohorskou známe jako básnířku, spisovatelku a autorku libret k několika operám, například k Hubičce, Tajemství nebo Čertově stěně od Bedřicha Smetany. Dáma, která se zabývala ženským emancipačním hnutím a zasloužila se o vznik Minervy, prvního dívčího gymnázia ve střední Evropě, se narodila 18. listopadu 1847.
6. listopad 2024 10:27
Kultura, Praha