ÚvodAktuality500 let od smrti Viléma z Pernštejna: 500 let renesance ve východních Čechách
Památky

500 let od smrti Viléma z Pernštejna: 500 let renesance ve východních Čechách

  • 19. června 2021
V letošním roce si připomínáme 500 let od úmrtí významného šlechtice Viléma z Pernštejna. Pardubický kraj a město Pardubice se svými kulturními institucemi, Národní památkový ústav zastoupený hradem Kunětická hora, zámkem Litomyšl a Územním odborným pracovištěm v Pardubicích, Univerzita Pardubice a další partneři připravili v rámci Vilémova výročí projekt nazvaný „500 let renesance ve východních Čechách“, který je směrován právě na letošní rok s cílem vyzdvihnout odkaz Pernštejnů v Pardubickém regionu. Dlouho připravovaný program „500 let renesance ve východních Čechách“ organizátoři nevzdali ani přes složitou epidemickou situaci, která zkomplikovalo konání mnoha akcí letos na jaře.
Když se Vilém II. z Pernštejna (1438–1521) stal nejvyšším hofmistrem Království českého, z pardubického zámku se stalo nové diplomatické a hospodářské centrum rodu. Dnes tu sídlí Východočeské muzeum a dobu Pernštejnů nepřipomínají jen nádherné malby na zdech a stropech či důmyslná fortifikace, ale 500 let od smrti Viléma z Pernštejna muzeum oslavilo zřízením nové expozice Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách.

Nejenom jako muzeum, ale jako šlechtické sídlo významného rodu: tak se v roce 2021 poprvé představí zámek Pardubice. Prohlídkový okruh a interiéry zámku si vzali na starost architekti Josef Pleskot, Ladislav Lábus a Petr Všetečka. Čeká vás nejenom nová expozice s portréty známých pernštejnských mužů a žen, ale také nové výstavní sály na místě někdejších zámeckých sýpek. Proměnu zámku završí Eva Jiřičná, podle její studie se severní zámecké křídlo promění ve společenské a kulturní centrum.

Na několika místech v Pardubicích, ale také na dalších pernštejnských majetcích v Lázních BohdanečKladrubech nad LabemChrudimiLitomyšliLanškrouně a v Moravské Třebové objevíte venkovní výstavu, tedy panely s různými vilémovskými a dalšími renesančními tématy. Kdo navštíví všechna místa a zapojí se do soutěže spojené se symbolickým sbíráním grošů, může vyhrát zajímavou cenu. Tou je prohlídka 500 let staré dubové truhlice, opatřené kováním s pěti zámky. Pro Pernštejny sloužila jako středověký trezor, kam patrně ukládali důležité smlouvy, úpisy a dokumenty, a dnes jde o jedinou dochovanou součást pozdně gotického mobiliáře pardubického zámku. Je ale záhadou, jak se okovaná čtyři a půl metru dlouhá a metr široká truhla z bytelných fošen dostala do sklepů pod zámeckou kaplí, kam vedou jen úzké točité schody?
Hrad Kunětická hora – Kuňka Památky

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

Páni z Pernštejna patřili zejména v 16. století společně s Rožmberky k nejmocnějším a také nejbohatším rodům českého království. Vlastnili rozsáhlá panství, zakládali rybniční soustavy a dokonce ze všech českých rodů jedině Rožmberkové a Pernštejnové mohli vybudovat své paláce v areálu Pražského hradu, sídla králů. Oba rody také provázela řada legend a dokonce oba měly svou vlastní bílou paní.

Pardubice

Pardubice

Pardubice jsou město vonící perníkem, osudově spojené se slavným dostihem. Leží na soutoku řek Labe a Chrudimky v Polabské nížině, mají překrásné historické centrum, střežené Zelenou bránou, a jejich okolí s loukami, listnatými lesy a historickými vodními kanály připomíná velký anglický park.

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku Kultura

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Zelená brána v Pardubicích Památky

Zelená brána v Pardubicích

Zelená brána představuje dominantu městské památkové rezervace v Pardubicích. Svou charakteristickou věž s bohatě tvarovanou střechou získala po požáru v r. 1538. Střecha byla pokryta měděným plechem a zelená barva měděnky dala původně Pražské bráně (podle směru cesty na Prahu) nový název.

Kaple Tří králů na pardubickém zámku Památky

Kaple Tří králů na pardubickém zámku

Na konci 15. až počátku 16. stol. zřídil na pardubickém zámku Vilém z Pernštejna dnešní kapli, která byla od roku 1979 uzavřena, v roce 2013 se však stala součástí prohlédkového okruhu. Můžete si zde prohlédout zrestaurovaný novogotický oltář, polychromované plastiky nebo boční rokokové oltáře.

Semínský akvadukt Památky

Semínský akvadukt

Na přelomu 15. a 16. století byl vybudován akvadukt u obce Semín, přes který překonává Opatovický kanál Sopřečský potok.

Stezka Viléma z Pernštejna v Pardubicích Příroda

Stezka Viléma z Pernštejna v Pardubicích

Nejzajímavější místa v centru Pardubic spojuje naučná stezka Viléma z Pernštejna.

Pernštejnská rybniční soustava u Lázní Bohdaneč Příroda

Pernštejnská rybniční soustava u Lázní Bohdaneč

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka představují komplex vodních a mokřadních biotopů, vytvořených kolem jednoho z největších zachovalých rybníků někdejší pernštejnské rybniční soustavy, napájený Opatovickým kanálem.

Opatovický kanál – středověké vodní dílo Letní sporty

Opatovický kanál – středověké vodní dílo

Bylo vybudováno v letech 1498 až 1521, najdeme u Opatovic nad Labem. Kanál čerpal vodu z Labe a sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna.

#světovéČesko a cesta starokladrubských koní ze středověku až do UNESCO

#světovéČesko a cesta starokladrubských koní ze středověku až do UNESCO

Jeden z nejstarších hřebčínů na světě, zasazený v půvabné krajině pastvin, jízdáren, parků, stájí, vodních kanálů a cest lemovaných alejemi: to jsou Kladruby nad Labem a Národní hřebčín, domov starokladrubských koní. Kde se s nimi seznámíte zblízka a co zatím zůstává běžným výletníkům skryto?

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích Památky

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích byl postaven v letech 1507-1514 s klášterem a sloužil jako pohřební kostel Pernštejnů. A je památkou mimořádné uměleckohistorické a architektonické hodnoty.

Další aktuality

Na Svojanově se bude se začátkem prázdnin tradičně slavit založení hradu

Hledáte plán na víkend? Pak se vydejte se na hrad Svojanov. V sobotu a neděli, 28. a 29. června 2024, se tu bude slavit založení hradu. Při výletu na Svojanov však rozhodně nepočítejte, že se vám tenhle hrad ochotně ukáže už zdálky. Ano, stojí sice na kopci, ale dovedně skrytý ve spleti hlubokých údolí.
28. červen 2025 8:37
Památky, Pardubický kraj

Velký jezdecký den se vrací do Slatiňan

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravuje na sobotu 28. června 2025 Velký jezdecký den ve Slatiňanech, kde se chovají nádherní starokladrubští vraníci. Akce oslaví 80 let chovu starokladrubského vraníka ve slatiňanském hřebčíně. Připraven je program čítající 16 vystoupení na nichž se vám starokladrubáci představí při různých disciplínách.
26. červen 2025 14:00
Letní sporty, Pardubický kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Pardubickém kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou ve východních Čechách – na Králickém Sněžníku, v Orlických horách, na pomezí Čech a Moravy či v kraji okolo Pardubic, Chrudimi a Hlinska? Jestliže hledáte tipy na místa, kde by se líbilo dětem i dospělým, pomohou vám určitě naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do zábavních parků, přírody, za starými řemesly i historií? Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 12:13
Zážitky, Pardubický kraj

Loutkářská Chrudim je tady! Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Více než sto loutkových představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky a koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim, který začíná v pátek 27. června a končí ve čtvrtek 3. července 2025. Kromě bohatého programu můžete dopoledne v ulicích potkat klauny a herce z improvizačního divadla Paleťáci, odpoledne pak členku skupiny Gaja Yritis na chůdách či žonglující a nebudou chybět ukázky cvičení na šálách a možnost si tento sport vyzkoušet.
24. červen 2025 12:00
Kultura, Pardubický kraj

Poznejte naši historii a tragický osud osady Ležáky

Památník Ležáky je věnován tragické události z 24. 6. 1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha. Ležáky byly malou kamenickou osadou, žilo tam 53 obyvatel.
24. červen 2025 6:49
Památky, Pardubický kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích na Dolní Moravě a Pardubice

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky po celý rok najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, projeďte se na Mamutí horské dráze, zavítejte do expozic na pardubickém zámku anebo se vydejte na výlet na zámek Litomyšl.
16. červen 2025 17:41
Památky, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl se vrací na zámek ve znamení vášně

Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod "širým nebem". Letošní 67. ročník se koná od 14. června do 6. července 2025. Tradičně vystoupí špičky českého i světového interpretačního umění. Nově se festival zaměří na balet a tanec, operní inscenace přivezou Národní divadla z Prahy, Brna a Ostravy. Diváci se mohou těšit na krásnou hudbu v provedení špičkových těles, jakými jsou Česká filharmonie, Collegium 1704 anebo Pavel Haas Quartet; ze zahraničí dorazí Drážďanská filharmonie a komorní orchestr Kremerata Baltica. V programu nechybí komorní koncerty, jazzový večer či speciální představení pro děti. A vášeň? Podle uměleckého šéfa Marka Šulce jde o emoci, která pohání hudbu i celý festival. Může být milostná, duchovní, tragická i radostná. A přesně tak pestrý je i letošní program – od Prokofjeva po Fibicha, od baroka po taneční experimenty!
12. červen 2025 14:00
Kultura, Pardubický kraj

Vysoké Mýto láká na elegantní automobily s karosérií Sodomka

Vsokomýtské náměstí Přemysla Otakara II. ožije opět autoveterány Již 19. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto proběhne v sobotu 7. června 2025. Hlavním tématem festivalu jsou srazy autoveteránů s karosérií Sodomka, která byla vlajkovou lodí československého karosářství. Kromě srazu autoveteránů jsou připraveny také dobové módní přehlídky, závody velocipedů a hasičské ukázky.
7. červen 2025 5:12
Kultura, Pardubický kraj