ÚvodAktualityVýstava porcelánu v Letohrádku královny Anny
Kultura

Výstava porcelánu v Letohrádku královny Anny

  • 17. června 2011
Po šest let trvající rekonstrukci se od června 2011 otevřel návštěvníkům Letohrádek královny Anny v Praze. K vidění je zde unikátní výstava Porcelán na Pražském hradě, která představuje stolování Habsburků i českých prezidentů. Shromážděno je tu celkem 700 předmětů.
V takovém rozsahu se porcelán na Hradě ještě nevystavoval. Návštěvník se tu seznámí se stolováním Habsburků až po servisy našich prezidentů. Část sbírky se vlastně ještě stále používá a byla zapůjčena z reprezentačních prostor Hradu. Významnou část byla zapůjčena také z prezidentského zámku v Lánech. Mnoho předmětů je též zapůjčeno z Vídně a z tuzemských muzeí.

Zatímco přízemí letohrádku připomíná klasickou výstavu s orientálním porcelánem a předměty z Číny a Japonska, kterými byla Evropa mezi 16. až 18. stoletím fascinována, v prvním patře je připravena dlouhá tabule. Prostřeny tu jsou servisy členů habsburské dynastie i servis, který nyní užívá při reprezentačních příležitostech prezident Václav Klaus.

Stůl začíná porcelánem, květinami a nezbytným marcipánem, kterým se krmil dvůr Marie Terezie a Františka I., následuje servis Ferdinanda V. Dobrotivého a jeho ženy Marie Anny Pii a nechybí tu ani oblíbené nádobí Františka Josefa a jeho ženy Alžběty, přezdívané Sisi.

Svět první republiky reprezentuje nejen nádobí, ale i slavné pařížské sošky s mytologickými náměty, které zdobily slavnostní tabuli Tomáše G. Masaryka, jež si i současný prezident občas půjčí. Socialistické období připomíná porcelán prezidentů Antonína Novotného a Gustava Husáka.

V přízemí obdivovatele ohromí obrovské zásobnice na alkohol z Číny, velikánské květináče z Japonska, které ve své době sloužily jako akvárka pro rybičky, nebo například vzácná truhla, která pamatuje Rudolfa II. Ve druhé přízemní místnosti pak mohou návštěvníci obdivovat výrobky jednotlivých manufaktur a podle autora výstavy i nejkrásnější kousek expozice – zdobnou vázu z petrohradské carské manufaktury vyrobenou v roce 1836, která se k nám dostala až po 2. světové válce. Vstupné na výstavu je 110 korun pro dospělého, pro děti a důchodce přijde na 60 Kč.
Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder Kultura

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder

Na východním okraji Královské zahrady na Pražském hradě (nesprávně Belveder) dal vybudovat v letech 1538 – 1560 Ferdinand I. Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny. Letohrádek je nejčistší vlašská renesanční architektura mimo italskou půdu.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha