ÚvodAktualityZáhadný Banksy: objevte úžasná graffiti z Londýna i ze Slovácka
Kultura

Záhadný Banksy: objevte úžasná graffiti z Londýna i ze Slovácka

  • 17. října 2021
Před nedávnem se v Londýně prodalo dílo britského streetartového umělce Banksyho za 18,5 milionu liber. Tajemný umělec, který se ze začátku proslavil sprejováním graffiti v anglickém Bristolu, přitom bedlivě střeží svou pravou identitu. Jeho díla si můžete prohlédnout i u nás, a to na výstavě The World of Banksy v odsvěceném kostele Svatého Michaela na Starém Městě pražském. Na principu nepoznaného streetartového umělce je postavena také šifrovací hra Slovácký Banksy, kterou si můžete zahrát v Uherském Hradišti.
The World of BanksyBanksy je bez pochyby nejpopulárnějším a nejuznávanějším graffiti umělcem na světě. Až do 28. února představuje svá díla v Praze, uvnitř barokního kostela svatého Michala. Výstava The World of Banksy je rozšířenou verzí expozice, která se konala na v létě a na podzim roku 2020 v pražském Mánesu – představuje více než 115 nejznámějších motivů jak v tištěných verzích, tak i uměleckých realizací nástěnných graffiti. Na výstavě najdete řadu nových motivů, které nebyly v Praze k vidění, doplněnou nově i o několik videoprojekcí.

The World of BanksyNa výstavě uvidíte nástěnné malby, unikátní kousky od soukromých sběratelů, graffiti, plátna, projekce uměleckých děl, video instalace a další. Některá díla byla reprodukována a sestavena speciálně pro pražskou expozici. Výstava pokrývá období rané kariéry od konce 90. let do letošního roku a zahrnuje Banksyho nejznámější díla jako “Girl and Balloon” nebo “Sweep It Under The Carpet”, stejně jako některá jeho méně známá díla. Každé dílo je prezentováno v původní velikosti.
 

Šifrovací hra Slovácký Banksy

slovácký banksyUherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách.  Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Během hry, která má dvě varianty krátká nebo dlouhá, se prochází po zajímavých místech, na kterých se objevila různá streetartová díla. Pro jejich odhalení je nutné zvládnout více či méně záludnou šifru, přičemž stanoviště se vždy odkryje až po jejím rozluštění.
Šifrovací hra Slovácký Banksy Zážitky

Šifrovací hra Slovácký Banksy

Uherské Hradiště se stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce! Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Nainstalujte si mobilní aplikaci a pojďte spolu s ním objevovat město!

Další aktuality

Nahlédněte do světa designu a umění: tipy na zajímavá designová muzea a galerie

Počítáte se mezi milovníky designu a dobré architektury? V Česku v poslední době vyrostla řada úžasných míst, která vás okouzlí zvenčí i zevnitř. Obdivujte dokonalé tvary, fascinující užité umění, interiéry vyladěné do posledního detailu a odhalte příběhy, které nově vznikající designová muzea a galerie skrývají. Objevte s Kudy z nudy působivý svět designu!
11. prosinec 2024 17:01
Kultura

Hej mistře, vstaň bystře: Rybova Česká mše vánoční rozezní kostely po celé zemi

Tradiční i ojedinělé pojetí České mše vánoční, jejíž poslech je součástí vánočních svátků. Zavítejte do kostelů po celé zemi, kde si pro vás připravili jedinečné vánoční koncerty, a nechte se vnést do příběhu o narození Krista. Portál Kudy z nudy vás zve na místa, kde zazní Rybova Česká mše vánoční v podání různých sborů a orchestrů.
9. prosinec 2024 10:24
Kultura

Kalendář 2025: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.
9. prosinec 2024 10:18
Kultura

Kdy a proč slavíme svátek sv. Lucie? Oslavíte jej tím, že necháte domácí práce na jindy!

13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek. Její přímluva vás ochrání před bolestmi v krku, infekcí a očními chorobami. Patronka ochraňuje též děti a nevidomé. Den této světice, která si dle pověsti sama vytrhla oči, a nakonec jí bylo probodnuto hrdlo, bývá spojen se zvláštními obchůzkami tajemných postav „Lucek“, které mají za úkol kontrolovat činnost hospodyněk v domácnosti a jejich prohřešky zlomyslně trestat.
8. prosinec 2024 11:19
Kultura

Kalendář 2025: ostatky, fašanky a místa, kam se vydat na tradiční masopust

Svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposled poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím půstu, se s oblibou slaví dodnes. Kdy se vlastně slaví masopust, kterému se na Moravě říká fašank, fašinek a v Čechách například také voračky, končiny nebo ostatky? Zhruba měsíc až dva: Období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Ovšem stanovení termínu závěrečného dne, masopustního úterý před Popeleční středou, je dáno matematickým výpočtem, jehož základem je stanovení termínu Velikonoc. Užijte si svátky plné nevázaného veselí, masek medvědů a kobyl, trošky slivovice a spousty koblih. Vydejte za poznáváním národních tradic na masopustní reje!
8. prosinec 2024 10:51
Kultura

Tipy na návštěvu zajímavých muzeí s nádechem Vánoc

Láká vás historie a atmosféra Vánoc? Vánoce se v českých zemích vždy nesly ve znamení hojnosti a štědrosti. V České republice najdete stovky zajímavých muzeí, které skrze stálé expozice i tematické výstavy představují historii i současnost nejrůznějších regionů, osobností i jednotlivých tradic. Prožijte jedinečnou adventní atmosféru v našich muzeích a připomeňte si nejrůznější vánoční obyčeje a zvyky. Zazpívejte si koledy, poznejte staré vánoční obřady nebo si vyrobte originální vánoční dárky v muzejních dílnách. V době adventu vás na řadě míst okouzlí vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel. Z nepřeberné nabídky vybrala redakce portálu Kudy z nudy řadu zajímavých tipů na návštěvu míst, kde se rozhodně nudy a nedostatku vánoční inspirace bát nemusíte!
8. prosinec 2024 10:29
Kultura

Kam letos o Vánocích na výstavy betlémů s dětmi?

Chcete se příjemně naladit na vánoční atmosféru a mezi svátky vydat za kulturou? Zveme vás na vánoční výstavy tradičních betlémů! Betlémy původně pomáhaly šířit srozumitelnou formou základy křesťanské víry mezi široké vrstvy obyvatelstva. Na českém území byl první betlém postaven v roce 1562 v jezuitském kostele sv. Klimenta v Praze. Reformy Marie Terezie a Josefa II. roku 1786 vedly k zákazu stavění betlémů v kostelech v celé říši. Oblíbený zvyk se tak přenesl do domácího prostředí. K základním figurkám (Ježíškovi v jeslích, Marii, Josefovi, volu, pastýřům se stády a třem mudrcům) si lidé přidávali i další postavy lidí a zvířat ze svého nejbližšího okolí. Materiály, z něhož se betlémy stavěly byly velmi rozmanité. Vznikaly vyřezávané betlémy ze dřeva, papíru, skla a dalších hmot. Nejsilnější tradici mělo řezbářství v Orlických horách a Krkonoších. K největšímu rozkvětu betlémářství došlo v průběhu 19. století a na počátku 20. století.
6. prosinec 2024 19:10
Kultura

Významné dny naší historie: co se stalo v lednu?

Založení Břevnovského kláštera, začátek stavby první dálnice, upálení Jana Palacha, první koncert České filharmonie i první vysílání Večerníčku: to je pouhý výběr ze zajímavých výročí, která nás čekají v lednu. Pojďte si je připomenout s Kudy z nudy!
4. prosinec 2024 8:28
Kultura