ÚvodAktualityPoznejte česká lázeňská nej
Lázně a wellness

Poznejte česká lázeňská nej

Už vás nedokážou nahodit ani krásná letní rána a pořád vás trápí zbytky jarní únavy? Zažeňte ji a užijte si hýčkání v lázních těch nejzvučnějších jmen! Tipy na lázně oplývajícími nejrůznějšími „nej“ vám třeba dodají trochu inspirace, kam vyrazit a dopřát vašemu tělu odpočinek a rekonvalescenci.

Nejmladší lázně

Lázně LedniceNejmladší léčebné lázně byste našli na jižní Moravě. Jsou jimi totiž lázně Lednice s lázeňským domem Perla, které byly vyhlášeny léčebnými lázněmi v roce 2009. K léčbě zde využívají jodobromovou vodu, která blahodárně působí na pohybový a oběhový systém, na neurologické nemoci, ale i na gynekologické potíže a stavy po popáleninách. Na jaře 2017 získala Lednice oficiální status lázeňského místa. Lázně Lednice se zároveň mohou chlubit nejnovější kolonádou.
 

Nejstarší lázně

Lázně TepliceNaopak nejstaršími českými lázněmi jsou Teplice v Čechách. Zdejší využívání teplého pramene je v Teplicích tradováno již od roku 762, očemž svědčí již název samotného města. Podle pověsti Václava Hájka z Libočan objevil horké léčivé prameny v lesích napřed vepř se zraněnou nohou (který se zázračně uzdravil) a později i jeho pasáček. Popravdě však byly zdejší prameny známy mnohem dříve, v Pravřídle byly nalezeny římské a keltské mince a šperky.

Lázně TepliceMěsto Teplice děkuje za svůj vznik druhé manželce krále Vratislava I. Juditě (matka Přemysla Otakara II.), která zde založila v letech 1158 – 1164 ženský klášter benediktýnek v románském slohu. Řeholnice se staraly o nemocné a k léčení používaly i termální prameny. V druhé plovině 18. století vrcholil společenský život na valdštejnském zámku v blízkém Duchcově, kde dožíval velmi dobrodružný život G. Casanova jako zámecký knihovník a psal zde své známé Paměti. Počátkem 19. století se rozvíjel naplno lázeňský život Teplic – většina lázeňských budov v empírovém slohu vznikla právě tehdy. Teplic se dotkly i napoleonské války, jedna z významných bitev byla svedena u blízkého Chlumce. V této době rozkvětu se staly Teplice středem společenského života Evropy, svou návštěvou je poctil jak ruský car Alexandr, císařská rodina rakouského císaře Františka Josefa I.-  krásná "Sisi", tak i významné osobnosti kulturního světa. Známé je setkání Ludwika van Beethovena s Johanem Goethem v Zámecké zahradě. Beethoven v Teplicích skládal svou 9. symfonii. Pobýval zde i Richard Wagner a další. V lázních se léčí onemocnění pohybového ústrojí a cévni i nervové nemoci.
 

Nejznámější lázně

Jelení skokKarlovy Vary jsou bez nadsázky ikonou světového lázeňství. Místo je obecně uznávaným fenoménem lázeňství nejen v Čechách, ale i na celém světě. Podle pověsti pomohl léčivé prameny odhalit jelen, kterého pronásledovala lovecká družina Karla IV. Císař usoudil, že horká minerální voda může zahnat mnohé nemoci a dal zde založit město, které nazval „Teplé lázně u Lokte“. Dnešní pojmenování města je výrazem úcty ke svému objeviteli.

Srdcem lázní je Vřídelní kolonáda a pramen Vřídlo, tryskající až 12 m vysoko. Je současně také nejteplejším pramenem u nás (72°C). Celkem je zde teplých pramenů dvanáct a za pramen třináctý bývá označován oblíbený bylinný likér Becherovka. Ale vraťme se zpět k léčebným účinkům zdejších minerálů. Vedle pozitivního vlivu na celý trávicí trakt a pohybové ústrojí podporuje pitná kúra čištění organismu. Léčí se zde nemocnění žaludku, jícnu a střev, vředové choroby žaludku a dvanácterníku, cukrovka, nadváha nebo dna. Z pohybových obtíží bývá úspěšná léčba degenerativních poruch páteře a velkých kloubů anebo funkční poruchy páteře.
 

Nejstudenější minerální prameny

Mariánské lázněOpakem teplým minerálních pramenů ve "Varech" jsou studené prameny v Mariánských Lázních. Jejich teplota dosahuje pouhých 7° až 10°C. Mariánské Lázně jsou druhými největšími českými lázněmi. Byly založeny počátkem 19. století v údolí, kde vyvěrá mnoho výborných léčivých pramenů – přímo v areálu jich vyvěrá 40 a v nejbližším okolí téměř 100. V červenci 2023 získaly Mariánské Lázně status klimatických lázní. Své pojmenování dostaly lázně podle obrázku Panny Marie zavěšeného u Křížového pramene, u kterého byla založena první osada.

Lázeňská péče zde byla postavena účincích přírodních zdrojů, tedy plynu, minerálních vod a peloidů (bahno, rašelina, slatina). Samotné lázeňské kúry lákají odeodávna do Mariánských Lázní hosty s nejrůznějšími diagnozami už po dlouhá léta. Nechali zde o sebe pečovat králové, hudební skladatelé i velcí myslitelé. Léčí se zde široká škála onemocnění, od nemocí pohybového ústrojí, ledvin, dýchacích cest přes metabolická onemocnění, gynekologická i nemoci trávicícho ústrojí.


Nejpůvodnější lázně

Františkovy LázněMěsto Františkovy Lázně bylo již při svém založení urbanisticky tvořeno jako lázně, založené roku 1793 císařem Františkem I. . Zdejší město je známé jako jedno z prvních slatinných lázní na světě vůbec. Zdejší prameny byly známé už ve středověku, kdy se kyselka donášela do Chebu a prodávala se jako stolní voda. Město i lázně vznikly teprve roku 1793 z nařízení císaře Františka I. a díky jednotné klasicistní (empírové) architektuře a množství krásných lázeňských parků mají lázeňští hosté dodnes pocit, jako by se vrátili do starých časů.

Architekturu z přelomu 18. a 19. století ale provází podobně jako v jiných lázních široká škála moderních rehabilitačních procedur a bohatá nabídka léčebných a relaxačních pobytů. Nejznámější jsou Františkův a Luisin pramen; oba lázeňské pavilony, v nichž prameny vyvěrají, patří mezi nejkrásnější stavby a zároveň symboly Františkových Lázní. Jedním ze symbolů lázní je stále populární soška chlapce s rybou. Původně parková plastika z roku 1924 od františkolázeňského sochaře Adolfa Mayerla byla přenesena po válce před Společenský dům, kde se s ní s oblibou fotografovaly pacientky.

Chlapec s rybouZdejší lázeňská léčba pomáhá jak pacientům s onemocněním pohybového aparátu, tak léčí revmatické potíže, Bechtěrevovu nemoc, psoritickou artritidu, osteoporózu, artrózy v ostatních lokalizacích (včetně Heberdenovy polyatrózy – s postižením ručních a nožních kloubů), stavy po úrazech pohybového aparátu a po ortopedických operacích, gynekologická onemocnění, onemocnění srdce a cév, trávicí ústrojí, nervové nemoci, kožní nemoci, cukrovku a doléčují se zde stavy po všech onkologických onemocněních.


Nejvýše položené lázně

Lázně JáchymovLázně Jáchymov jsou nejvýše položené lázně v České republice. Nadmořká výška činní 673 metrů nad mořkou hladinou. Zároveň se jedná o nejstarší radonové lázně na světě. Jako radonové lázně datují své počátky již od roku 1906. Využívání radonu v lékařství předcházelo zdejší působení a objevy Marie Skłodowske-Curie, dvojnásobné držitelky Nobelovy ceny. Unikátním zdrojem tohoto přírodního bohatství je v Jáchymově dodnes funkční důl, nejstarší v Čechách a pravděpodobně také v Evropě. Důl Svornost vznikl roku 1518 a na jeho dvanáctém patře, v hloubce 500 m pod zemí, se nalézají prameny radonové vody pojmenované např. po akademiku Běhounkovi nebo již zmíněné Marii Curii.

Samotná léčba formou celotělových vanových koupelí má značný protizánětlivý a analgetický efekt, a přináší tak pacientům dlouhodobou úlevu od bolestí. Léčí se zde onemocnění kloubů, nervového systému a páteře, kožní nemoci, Bechtěrevova choroba, cukrovka, dna a oběhové ústrojí (některé indikace).
 

Nejníže položené lázně

Lázně HodonínHodonín je nejníže položené lázeňské místo České republiky, leží pouhých 167 metrů nad mořskou hladinou. Základním přírodním léčivým zdrojem v jihomoravských Lázních Hodonín je jodobromová voda, která patří mezi nejkvalitnější vody svého druhu v Evropě. Jodobromová voda má vysoký obsah jodových solí s poměrně nízkou mineralizací. Terapeutické spektrum hodonínských lázní tvoří dále celá škála balneologických procedur a metod sloužící k léčbě pohybového aparátu, oběhového systému a neurologických nemocí.
 

Nejmenší lázně

Karlova StudánkaNejmenšími lázněmi České republiky jsou lázně Karlova Studánka. Stejnojmenná obec má pouhých 250 stálých obyvatel. Nachází se v pohoří Hrubý Jeseník v nadmořské výšce 800 m n. m. v malebném údolí říčky Bílá Opava. Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

K přírodním léčivým zdrojům v Karlově Studánce patří kromě klimatu také přírodní oxid uhličitý a minerální voda, která slouží k přípravě uhličitých koupelí i rašelinových zábalů, k inhalaci a k pití. Mezi oblíbená místa patří bazén s teplou slanou vodou (32 až 34°C), podvodními lehátky, lavicemi a masážními proudy. Najdete tu také vířivku, finskou saunu, tepidarium a solnou jeskyni. Lázeňský park zdobí umělý vodopád a geologická expozice hornin z oblasti Jeseníků.

V lázních probíhá komplexní lázeňská léčba pro onemocnění horních cest dýchacích, stavy po nemocích onkologických a také cévní nemoci (vysoký krevní tlak) a pohybové (kloubní a páteřní obtíže). Dále zde probíhají rekreační a relaxační programy  s různou délkou pobytu.

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor Lázně a wellness

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Lázeňský hotel Bezruč – Lázně Karlova Studánka Ubytování

Lázeňský hotel Bezruč – Lázně Karlova Studánka

Lázeňský dům Bezruč je zrekonstruovaná budova stojící ve středu lázeňského komplexu Lázní Karlova Studánka. Naleznete zde komfortními pokoji I.kategorie s vlastním sociálním zařízením, TV. V objektu se nachází lázeňská knihovna s možností využití internetu.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních Památky

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky Životní styl

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Výstavné lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.

Bazénový komplex v Karlově Studánce Lázně a wellness

Bazénový komplex v Karlově Studánce

Lázně Karlova Studánka zbudovaly pro veřejnost nový bazén s teplou vodou a řadou vodoléčebných atrakcí v budově Letních lázní, který je prvním bazénem tohoto typu v ČR.

Aquacentrum Agricola Lázně a wellness

Aquacentrum Agricola

Pod jednou střechou zde můžete využít dvě 25 metrové plavecké dráhy o teplotě vody pohybující se kolem 28°C, pro malé vodní nadšence je zde dětské brouzdaliště s teplotou vody kolem 32°C a pro ty větší, super rychlý tobogán!

Křížový pramen v Mariánských Lázních Příroda

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen je nejslavnější a jeden z nejstarších a nejdéle používaných pramenů. Vyvěrá v pavilonu Křížového pramene, který se nachází na mariánskolázeňské kolonádě.

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město Příroda

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. Městská památková zóna zde byla vyhlášena v roce 1992. Zahrnuje historické jádro bývalého těžebního města, proslulého těžbou stříbra dalších rud od 16. století.

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků Lázně a wellness

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů Lázně a wellness

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Svěřit se teplickým pramenům znamená ponořit se do vody, která 18 000 let strávila ve vulkanickém podloží. Takový zážitek přináší pobyt v Lázních Teplice v Čechách. Když se spojí účinky termální vodoléčby a odborné péče i chronické obtíže mizí, z Teplic si lidé odvážejí novou pohybovou kondici.

Lázně Lednice – lázně pohádkového kraje Lázně a wellness

Lázně Lednice – lázně pohádkového kraje

Místo přírodních krás a pohádkových zámků pro vás otevřelo nový lázeňský areál. Lázeňský dům Perla je moderní rehabilitační zařízení v těsné blízkosti zámecké zahrady poskytuje komplexní léčebné a rehabilitační služby. Na jaře 2017 získala Lednice oficiální status lázeňského místa.

Léčebné lázně Mariánské Lázně – Ensana Health Spa hotels Lázně a wellness

Léčebné lázně Mariánské Lázně – Ensana Health Spa hotels

Chcete jednoduše vypnout a uniknout aspoň na krátkou dobu od starostí všedních dnů? Navštivte místo, kde se léčili významní státníci a monarchové z celého světa a vychutnejte si minerální koupel v unikátní Královské kabině anglického krále Edwarda VII. z roku 1896.

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené Lázně a wellness

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené

Harmonický a kompaktní lázeňský dům, kde je všude blízko. To jsou Císařské lázně Teplice. Mají pod jednou střechou vše pro osvědčenou lázeňskou léčbu.

Lázeňský hotel Judita v Teplicích Lázně a wellness

Lázeňský hotel Judita v Teplicích

Teplice v Čechách jsou tedy nejstaršími lázněmi v České republice. Nyní můžete toto léčení založené na dlouhodobé tradici vyzkoušet i vy.

Relaxace v Hodoníně Životní styl

Relaxace v Hodoníně

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů Lázně a wellness

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Chcete se vrátit v čase do přelomu 18. a 19. století a nechat se hýčkat jako lázeňští hosté v dávných časech? Vyberte si malebné Františkovy Lázně s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o saunách a saunování

Proč si tolik lidí oblíbilo sauny a saunování? Proč je chození do sauny tak zdravé, kdo saunování vlastně vymyslel, jak vypadala první sauna v českých zemích, jaké druhy saunování existují a kdy raději návštěvu sauny odložit? O saunách a saunování zkrátka na Kudy z nudy víme téměř všechno a rádi se o to s vámi podělíme.
19. listopad 2024 20:01
Lázně a wellness

Sauny na podzim lákají na nevšední zážitky

Saunování patří k oblíbeným, nejen podzimním a zimním požitkům. Prohřeje tělo a uvolní mysl. Mnoho saun nabízí saunové ceremoniály se zkušeným saunérem, které posouvají zážitek ze saunování na ještě vyšší úroveň. Vyzkoušejte některé z nich při speciálních příležitostech. V Aquapalace Praha se na Sauna Herbal Cup sejdou nejlepší světoví mistři, Pálavský herbal v saunách nabídne vůni bylin a v sauně můžete prožít i silvestrovskou noc!
4. listopad 2024 12:54
Lázně a wellness

20 tipů na nejlepší aquaparky u nás

Zadovádět si v bazénu, vyhřát se v sauně, sklouznout se na toboganu a pořádně si zaplavat! Tak nějak vypadá správný den v aquaparku... Zážitky nabízejí vodní areály v Česku po celý rok, ale které z nich jsou ty nejlepší? S tím vám poradí Kudy z nudy.
26. říjen 2024 11:00
Lázně a wellness

Znáte lázeňská místa Česka? Nově by k nim měly přibýt Poděbrady!

Město Poděbrady v současné době usiluje o zřízení statutu lázeňského místa. Statut, který je nařízením vlády, zajišťuje vyšší ochranu lázeňského místa podle aktuální legislativy, například přípustné a nepřípustné podmínky související s rozvojem a výstavbou, s ochranu léčivých zdrojů, upřesňuje péči o zeleň a vymezuje činnosti, které jsou povolené, nebo zakázané. V České republice nyní existuje 32 fungujících míst s tímto statusem. Jaké to jsou vám prozradí Kudy z nudy.
20. říjen 2024 12:00
Lázně a wellness

Koupel ve vodě z hlubinného vrtu v Česku? Dopřejte si relaxaci z přírodního léčivého zdroje

Zkuste koupel ve zvláštní vodě z hlubinného vrtu z období třetihor, která je bohatá na minerály a vyrovná se dokonce účinkům mořské koupele. Termální aquaparky se mohou pyšnit tím, že koupání v takové vodě má přinášet posílení imunitního systému, pročištění a uvolnění dýchacích cest a také má léčivé účinky při různých alergiích a kožních chorobách. Užijete si příjemné koupání a relaxaci v některém z našich termálních bazénů.
12. říjen 2024 9:41
Lázně a wellness

Slunce, voňavý vzduch a hory: tipy na místa, kde prožijete babí léto ve vzdušných lázních

Máme pro vás tip na skvělý podzimní relax: pobyt na prosluněných pláních uprostřed svěží přírody a s pořádnou porcí kyslíku. Pokud nevíte kam, inspirujte se v časech první republiky: vzdušné, sluneční a světelné lázně tehdy patřily k módním trendům.
4. říjen 2024 16:00
Lázně a wellness

Jóga pro líné: tipy, kam jít na thajskou masáž

Thajská masáž je osvěžujícím zážitkem, po kterém se každý cítí doslova jako znovuzrozený. Techniky thajské masáže se liší od klasických masáží orientujících se pouze na svaly a měkké tkáně. Thajská masáž se zaměřuje na celé tělo, přičemž největší působení je soustředěno na svaly nohou, kloubů, chodidel a zad, protože tyto části těla jsou při současném životním stylu nejvíce namáhány. Protože thajská masáž pracuje s tělem a používá prvky z akupresury, jógy a řadu protahovacích technik, říká se jí také "jóga pro líné" nebo "jógová masáž". Uvolněte své tělo a mysl při tradiční thajské masáži.
19. září 2024 7:00
Lázně a wellness

Sedm termálních koupališť zve ke koupání i v babím létě

Co si počít v září, když je ještě teplo, ale voda v přírodních koupalištích už začíná pozvolně vychládat? Pořád tu jsou termální koupaliště a báječně teplá minerální voda. Portál Kudy z nudy vám poradí, kde je najdete. Náš výběr má jediný háček: zatímco aquaparky mají otevřeno samozřejmě celý rok a do venkovních bazénů s vyhřívanou vodou se klidně můžete ponořit i v zimě, termální koupaliště zpravidla končí provoz v polovině září. Pamatujte na to, až budete vybírat místo, kdy a kam se vydáte.
4. září 2024 16:00
Lázně a wellness