
Ať už jste fanoušci klasických
lázeňských procedur nebo hledáte něco netradičního, letošní sezóna má co nabídnout.
Lázně a lázeňská města jsou místem, kde se zastaví čas a vy si konečně dopřejete
chvíli pro sebe – ať už v
horké minerální koupeli, při
masáži nebo při
toulkách kolonádou s pohárkem léčivé vody. Navíc jsou
lázně ideálním místem nejen k
relaxaci, ale i k objevování historie, kultury a skvělé gastronomie. Před cestou se podívejte do našeho
kalendáře akcí v českých a moravských lázních 2025 a naplánujte si cestu tak, abyste byli očitými svědky nebo přímo
účastníky slavnostních průvodů, svěcení pramenů anebo
speciálních komentovaných prohlídek. Tak neváhejte, sbalte si plavky, pohodlné boty a chuť na nové zážitky – české lázně čekají právě na vás!
Nové lázně Leopoldov: od července 2025

Největší změna v roce 2025 čeká
lázně Leopoldov u
Buchlovic a
Hodonín: obě místa se od července 2025 podle lázeňského zákona stanou oficiálními lázněmi. Hodonín získá
statut lázeňského místa, z Leopoldova se stanou
přírodní lázně.

V
Hodoníně sice
lázně existují už od roku 1979, ale zákon na ně tak trochu zapomněl. Na zdroj
minerální jodobromové vody s unikátním chemickým složením lidé narazili už v 70. letech minulého století při naftovém průzkumu, ale až do roku 1992 byly
hodonínské lázně součástí
Lázní Luhačovice. Statut lázeňského místa tak vlastně
hodonínské lázně dlouho nepotřebovaly.

Nově vyhlášené
Lázně Leopoldov leží kousek od
Buchlovic, v malebném údolí
Chřibů nedaleko
zámku Buchlovice a
hradu Buchlov. Leopoldov má mnohem delší lázeňskou historii než Hodonín: zdejší přirozené vývěry sirných minerálních vod byly známé už před stovkami let. Lázně založil v roce 1805
Leopold Berchtold, po čase ale zanikly a lázeňské budovy sloužily jen k rekreačním pobytům. Znovuobnovení
lázní a
koupelí v sirnaté minerální vodě se podařilo v roce 2012: léčivá sirovodíková voda je
jediná svého druhu v České republice a má příznivý vliv při
léčbě lupénky, pohybového ústrojí i nervového a cévního systému.
Nová kolonáda v lázních Darkov

Srdcem každého lázeňského města jsou
kolonády. Nejenže krásně vypadají, ale taky skvěle slouží: chrání před sluncem i deštěm, nabízejí
příjemné procházky a jsou ideálním místem na setkání, odpočinek nebo jen tak na
pozorování lázeňského ruchu, drbání a
posezení u kávy, zmrzliny, dortíků a lázeňských oplatek.
Hlavním lákadlem kolonád jsou samozřejmě
léčivé prameny. Stačí si vzít svůj pohárek (nebo si ho koupit v některém z obchůdků) a ochutnat vodu, která má nejen zvláštní chuť, ale prý i zázračné účinky. Ať už tomu věříte nebo ne, popíjení minerálky při procházce pod klenbami kolonády má svoje kouzlo.

Řekli byste, že
každé lázeňské město má svou vlastní kolonádovou chloubu: někde je honosná a litinová, jinde elegantní a secesní nebo romanticky dřevěná. Nejznámější kolonády v
Karlových Varech,
Mariánských Lázních nebo
Luhačovicích mají svou jedinečnou atmosféru a rozhodně stojí za návštěvu. Jenže jsou i lázně, kde kolonáda dosud chyběla. Mezi ně patří
jedny z nejstarších jodových lázní v Evropě,
Lázně Darkov v
Karviné.
Lázeňský komplex má dvě části:
moderní rehabilitační sanatorium v
Karviné-Hranicích a takzvané
Staré lázně, které leží nedaleko historického centra
Karviné. Zařízení jsou od sebe vzdálena asi pět kilometrů. Původní lázeňský areál s více než 150 let dlouhou historií tvoří
několik funkcionalistických budov a památkově chráněný
Společenský dům u
řeky Olše. Právě v parku před Společenským domem vyroste
moderní lázeňská kolonáda s vodními prvky. Doplní ji také lavičky pro příjemné posezení, květinové záhony s ornamenty z letniček, živé ploty a zpevněné plochy. Rozsáhlý park kromě toho nabízí příjemné prostředí pro
vycházky a pikniky, stezky pro
nordic walking a
cyklostezky pro vyjížďky podél řeky Olše.
Lázně Darkov se specializují na
léčbu pohybového, nervového a oběhového ústrojí, nemoci kožní a gynekologické, úspěšně se tu léčí i
popáleniny. Přírodní jod z darkovských pramenů se ukládá ve štítné žláze, kde s léčebným účinkem přetrvává až devět měsíců.
Lázeňský relax ve Frymburku

Nové lázně bude mít i
Lipensko! Výstavba lázeňského pavilonu se chystá ve
Frymburku, v areálu
Wellness hotelu Frymburk. Lázně budou nabízet
procedury spojené s rašelinou a využívat její léčebné vlastnosti pro
zábaly nebo slatinné koupele. Hotel už nyní nabízí různé druhy masáží a kosmetických procedur, v areálu je kromě hotelu také
aquapark a
expozice sladkovodních a mořských živočichů i exotických plazů.
Největší proměny našich lázní
- Na Západočeských lázních máme rádi jejich tradice, a v roce 2021 je ocenil celý svět: lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně byla spolu s dalšími věhlasnými lázeňskými městy Evropy zapsána na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
- Mimořádně čisté ovzduší naplněné terapeutickými bioaerosoly v roce 2023 vyneslo Mariánským Lázním status klimatických lázní. Mariánské Lázně se tak zařadily mezi klimatické lázně, které svým hostům nabízejí kombinaci všech přírodních léčivých zdrojů: minerální vody, peloidy (rašelinu), zřídelní plyn a léčivé klima. Titul klimatické lázně získaly jako sedmé lázeňské město v České republice a druhé v Karlovarském kraji. Podívejte se na Kudy z nudy, které lázně se díky unikátním podmínkám a výjimečně čistému vzduchu pyšní titulem klimatické lázně!
- Přímo v centru Karlových Varů nedaleko Grandhotelu Pupp můžete navštívit opravené Císařské lázně. Impozantní budovu připomínající divadlo postavili karlovarští v letech 1893–1895 podle projektu slavných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera a ve své době šlo o reprezentativní lázeňské zařízení s nejmodernějším provozem v tehdejší rakousko-uherské monarchii. Dnes nabízejí Císařské lázně několik prohlídkových tras, je tu kavárna, infocentrum i multimediální expozice, věnovaná lázeňství, využívání přírodních zdrojů pro léčebné účely a také slavným návštěvníkům lázní.
- Jste v Karlových Varech a chcete si užít pravou lázeňskou stoprocentní vřídelní koupel? Zamiřte do venkovního bazénu hotelu Thermal. Bazén s báječným výhledem na lázeňské město můžete navštívit denně celý rok. Kromě osvěžení v letních měsících si tak jeho návštěvu můžete užít i v zimě.
- Největší proměnou ze všech našich lázní zřejmě prošel Resort Svatá Kateřina u Počátek na Vysočině. Historie místa sahá do poloviny 19. století, v dnešní uspěchané době nabízí resort absolutní klid a nedotčenou přírodu. Zelená filozofie dokonce zakazuje vjezd motorových vozidel; jedinou výjimkou je hotelový shuttle bus, který vás sem zaveze.
- V lázních Luhačovice v minulých letech opravili kolonádu a halu pramene Vincentka, obnovil se i areál Říčních a slunečních lázní. Prohlídkové okruhy se věnují historii Vodoléčebného ústavu a dvěma pánům, kteří pro Luhačovice hodně znamenali: Dušanu Jurkovičovi, jehož stavby ovlivnily vzhled lázeňského města, a Leoši Janáčkovi, který v lázeňském městě často pobýval.
- Při návštěvě lázní Teplice musíte vyzkoušet Thermalium v lázeňském domě Beethoven, komplex největších a nejteplejších bazénů s čistě termální vodou v Čechách. Složení pramene předchází osteoporóze, pomáhá oddálit změny v kloubech a posiluje pohybovou kondici.
- Relaxace ve spojení s lázeňskou péčí uprostřed zeleně lázeňského parku a dokonalá harmonie lázeňství a přírody: to nabízejí Lázně Aurora v Třeboni s wellnesscentrem. Před časem nabídku rozšířil venkovní Třeboňský vodní svět a Saunový svět.
- O vzduchu už byla řeč, ale jak dobře znáte přírodní léčivé prameny našich lázní? Podívejte se na náš přehled, v němž najdete ty nejteplejší, nejchutnější i opravdové rarity a kuriozity.
Přečtěte si o transformacích a novinkách v lázeňských resortech České republiky pro sezónu 2025. Nové lázně, moderní procedury a bohatý kulturní program čeká právě na vás!
Sezóna 2025 přináší moderní wellness trendy a nečekané zážitky, jako jsou nově vyhlášené lázně a modernizace existujících zařízení.
V roce 2025 byly nově vyhlášeny Lázně Leopoldov u Buchlovic a Hodonín jako oficiální lázně podle lázeňského zákona.
Návštěvníci mohou zažít tradiční lázeňské procedury, procházky kolonádou, ochutnávání léčivých pramenů, slavnostní průvody a speciální komentované prohlídky.
Lázně Darkov v Karviné mají novou moderní kolonádu, kde se pořádají procházky, odpočinek a je ideální místo pro setkání.
Nové lázně ve Frymburku nabízí procedury spojené s rašelinou, slatinné koupele a využívají léčebné vlastnosti rašeliny.
Na seznam UNESCO byla zapsána lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně.
V Čísařských lázních mohou návštěvníci nalézt prohlídkové trasy, kavárnu, informační centrum a expozici věnovanou lázeňství a slavným návštěvníkům.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.