Jakými proměnami procházejí
lázně a lázeňská města České republiky? Navenek se možná všechno zdá stejné jako dřív, ale je to opravdu jen zdání. Prolistujte si
Kalendář 2024 s přehledem akcí v českých a moravských lázních a naplánujte si cestu tak, abyste byli očitými svědky nebo přímo účastníky slavnostních průvodů, svěcení pramenů anebo speciálních komentovaných prohlídek, které v našich
lázních provázejí
slavnostní zahájení lázeňské sezony. Na
Kudy z nudy vám také představíme novinky, která vás v lázních čekají.
Karlovy Vary: staronové Císařské lázně a Vřídelní kolonáda
Přímo v centru
Karlových Varů nedaleko
Grandhotelu Pupp stojí
Císařské lázně. Impozantní budovu připomínající divadlo postavili v letech 1893–1895 podle projektu slavných
vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera a ve své době šlo o reprezentativní lázeňské zařízení s nejmodernějším provozem v tehdejší rakousko-uherské monarchii. O to smutnější příběh zažily Císařské lázně po roce 1994, kdy byla budova definitivně uzavřena a chátrala. V roce 2008 byly Císařské lázně bezplatně převedeny na
Karlovarský kraj, prohlášeny
Národní kulturní památkou, a po rekonstrukci dokončené v roce 2023 se staly jednou z nejatraktivnějších památek v regionu.
Kromě
několika prohlídkových tras tu chystají i komentované a hrané prohlídky či speciální výukové exkurze pro školy. Díky velkému sálu se budova stala domovskou scénou
Karlovarského symfonického orchestru, vznikla tu
kavárna, infocentrum i
multimediální expozice, věnovaná lázeňství, využívání přírodních zdrojů pro léčebné účely a také slavným návštěvníkům lázní. Kromě toho se na stěny atria promítá
videomapping s motivy přírodní lázeňské léčby, přístupná je i luxusní
císařská koupelna.
Po nedávno dokončené rekonstrukci čtyřhvězdičkového
hotel Thermal sní
Karlovy Vary ještě o jedné velké změně: o
obnově slavné litinové Vřídelní kolonády architektů
Fellnera & Helmera na místě současné – a nedávno opravené – kolonády z roku 1975. Pro obnovu se pořádala již dvě referenda, ale vždy se dostavilo málo voličů. Další změny tedy lázeňské město možná v budoucnosti čekají.
Hlavním lákadlem Císařských lázní je bohatá historie, imponující architektura a nově zrekonstruované prostory, které nyní nabízí multimediální expozice, kavárnu a domovskou scénu Karlovarského symfonického orchestru.
Lázně a lázeňská města procházejí různými změnami, jako jsou rekonstrukce historických budov, zavádění nových terapeutických a wellness programů a organizace akcí pro návštěvníky.
Lázeňská sezona je tradičně zahajována slavnostními průvody, svěcením pramenů a speciálními komentovanými prohlídkami.
Mariánské Lázně byly uznány klimatickými lázněmi díky svému mimořádně čistému léčivému klima a kombinaci přírodních léčivých zdrojů.
Po rekonstrukci se plánuje obnova slavné litinové Vřídelní kolonády, což představuje další velkou změnu v lázeňském městě.
Císařské lázně nabízí prohlídkové trasy, komentované i hrané prohlídky, multimediální expozice a nové prostory jako velký sál, kavárna a infocentrum.
Svět ocenil tradice lázeňských měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, která byla zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
V Lázních Luhačovice byla opravena kolonáda a hala pramene Vincentka, je v plném proudu práce na dalších objektech, a již jsou viditelné obrysy vznikajícího muzea slavných osobností.
V Teplicích můžete navštívit Thermalium, což je komplex s největšími a nejteplejšími termálními bazény v Čechách, který přispívá k posílení pohybové kondice a prevenci osteoporózy.
Lázeňský resort Svatá Kateřina uplatňuje zelenou filozofii, která zakazuje vjezd motorových vozidel, s výjimkou hotelového Shuttle busu, který slouží pro dopravu návštěvníků.