ÚvodAktualityZajímá vás historie a budoucnost lomu ČSA? Vydejte se na virtuální Biosafari!
Zážitky

Zajímá vás historie a budoucnost lomu ČSA? Vydejte se na virtuální Biosafari!

  • před 4 hodinami
Skupina Sev.en Česká energie spolu s partnery připravuje na letošní léto novou virtuální prohlídku lomu ČSA – Biosafari, která nahrazuje oblíbené Uhelné safari. Biosafari si můžete od 12. července projít v aplikaci na chytrých telefonech i na webových stránkách. Představí vám všechny zajímavé a atraktivní aspekty industriálního prostředí povrchového hnědouhelného lomu, od historie těžby přes technické unikáty až po rekultivaci či přirozenou obnovu krajiny.
BiosafariBiosafari nabízí zájemcům prohlídku celého území lomu ČSA. Připravovaný okruh má patnáct zastavení naplněných informacemi, obrazovým i mluveným materiálem. Po prohlídce Biosafari už nebude v lomu ČSA žádná zajímavost, která by byla uživatelům aplikace Biosafari utajena. Uhelné safari si během patnáctileté existence získalo velikou oblibu u veřejnosti. Návštěvníky lákala prohlídka aktivního lomu i krajiny, kterou Skupina Sev.en Česká energie po těžbě vrací přírodě i lidem. Virtuální Biosafari na tento projekt naváže. Zájemcům představí to nejzajímavější, co povrchový lom i krajina po těžbě nabízí, a to nejen v aplikaci, ale během roku také při dnech otevřených dveří.

BiosafariTěžaři od poloviny července 2025 trvale zpřístupní doposud zapovězené cesty a zájemci se tak budou moct projít k altánu se slunečními hodinami, odkud si prohlédnou již rekultivované plochy i místa, která zůstanou přírodě. Návštěvníci dohlédnou také na dno těžební jámy, kde už přibývá voda v budoucím jezeře. Aby mohli turisté sledovat, jakou rychlostí se jezero plní, bude v rámci aplikace Biosafari k dispozici časosběrné video. Voda do jezera přitéká z horských svahů a zdrojem jsou i podzemní vody, zatím je hluboká asi 20 metrů. Zájemci si budou moci prohlédnout krajinu pěšky nebo na kole, dostanou se například k jezírkům Hedvika a Marcela. Místa, která jsou zatím nebezpečná, těžaři označí. Aplikace Biosafari je již nyní zdarma ke stažení na Google Play.
 

Okruh lomem má patnáct zastavení

BiosafariV celém území lomu ČSA bude nebo již bylo rekultivováno přes 4 500 hektarů ploch. Jedná se především o lesy, jezírka a mokřady, zemědělskou půdu a louky. Pracovníci rekultivací na každém hektaru vysadili průměrně 10 000 kusů lesních sazenic. Vodní plocha, která vznikla při hydrické rekultivaci, je dnes oblíbeným hnízdištěm ptáků a ornitologickým rájem. Nedaleko těžebních strojů se pěstují zemědělské plodiny v biokvalitě. Projít se rekultivacemi je zážitek, i když jen ve virtuální realitě.

BiosafariUživatelé aplikace si budou moci prohlédnout uhelnou sloj a projít si ve virtuální prohlídce unikátní velkostroj RK5000. Dozví se také vše o budoucím jezeře na dně těžební jámy. Zajímavým zastavením je také vyhlídka, ze které je možné očima propátrat celý lom. Partnerem tohoto bodu je Podkrušnohorské technické muzeum, které připravil zajímavosti o historii těžby hnědého uhlí na Mostecku. Dalších několik bodů je věnováno přirozené obnově krajiny po těžbě, protože tradiční rekultivace se zdaleka nemusejí provádět všude. Část území bude ponechána přirozenému vývoji bez zásahu člověka. Díky této ekologické obnově bude zachována unikátní pestrá krajina s množstvím rozmanitých druhů rostlin a živočichů. Nový ráz krajiny vytvoří na Mostecku v evropském měřítku jedinečné a atraktivní místo.

BiosafariV dalších bodech se návštěvníci Biosafari seznámí mimo jiné s projektem Povodí Ohře navrácení řeky Bíliny do původního koryta. V roce 2026 Skupina Sev.en plánuje zahájit stavbu, během níž dojde k revitalizaci řeky Bíliny na Ervěnickém koridoru. Ze stávajícího potrubí tak navrátí vodní tok do přírodě blízkého stavu v podobě vybudování nového zemního meandrovitého koryta s tůněmi. Především díky přirozené obnově se lom ČSA již nyní stal útočištěm pro ohrožené živočichy a rostliny. Již nyní se zde vyskytuje zhruba 300 ohrožených druhů zapsaných do červených seznamů, dalších sto patří mezi zákonem zvláště chráněné druhy. Roste zde také 24 druhů chráněných rostlin. Aplikace Biosafari se zabývá také tím, jak se vegetace vyvíjí na místech po těžbě uhlí, a zda je lepší místa sanovat nebo nechat samovolnému vývoji. Lom ČSA těžaři podle něj opustí v roce 2027.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Biosafari – virtuální prohlídka lomu ČSA Zážitky

Biosafari – virtuální prohlídka lomu ČSA

Skupina Sev.en Česká energie připravila pro turisty nejen z České republiky virtuální prohlídku lomu ČSA. Biosafari, které nahrazuje oblíbené Uhelné safari, je možné procházet v aplikaci na smart telefonech i na webových stránkách.

Povrchový důl ČSA – budoucí jezero u Mostu Příroda

Povrchový důl ČSA – budoucí jezero u Mostu

Rozsáhlý Důl československé armády (zkráceně ČSA) se nachází pod Krušnými horami, nedaleko Mostu. Samotná těžba započala roku 1901, nyní se od těžby pomalu ustupuje, k úplnému ukončení by mělo dojít na přelomu let 2025 a 2026. V rámci rekultivace vznikne na jeho místě velké jezero.

Další aktuality

Soutěsky v Hřensku lákají od července 2025 opět na pěkný výlet

Oblíbené soutěsky nedaleko Hřenska na říčce Kamenici: Edmundova (Tichá) a Divoká představují spolu s Pravčickou bránou největší turistické lákadla v Národním parku České Švýcarsko. Plavba na lodičkách byla přerušena v Edmundově soutěsce z bezpečnostních důvodů od rozsáhlého požáru v roce 2022. Na lodičky se dostane od poloviny července denně maximálně 50 lidí.
10. červenec 2025 19:23
Letní sporty, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 12. července 2025. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
9. červenec 2025 12:00
Zážitky, Ústecký kraj

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2025. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
2. červenec 2025 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Chybí vám v létě lyžování? Vydejte se na vodní lyže do Chomutova!

O vodním lyžování možná už slyšel kdekterý nadšený sjezdař, abyste si zalyžovali i v létě, nemusíte ale nutně mířit k moři. Nejdelší českou dráhu pro vodní lyžování a wakeboarding – tedy jakousi vodní obdobu snowboardingu – nabízí Kamencové jezero v Chomutově na úpatí Krušných hor. Milovníci vodního lyžování si tam užijí jízdu na 780 metrů dlouhém okruhu. A nemusí to přitom být zkušení vodní lyžaři.
30. červen 2025 16:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov má téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah. Dokonce zde natrefíte i na kabinovou lanovku z Ještědu a Petřína.
27. červen 2025 11:30
Kultura, Ústecký kraj

Jako za starých časů: v Zubrnicích startuje cyklus letních oživených víkendů

V sobotu 28. června 2025 startuje v Muzeu v přírodě Zubrnice letní cyklus oživených víkendů. Program s názvem „Jak se dříve…“ ukáže návštěvníkům mnoho zajímavých činností z dob minulých. První ukázkou, která proběhne poslední červnový víkend, přiblíží zájemcům, jak si děti hrály v čase našich prababiček, před sto lety.
26. červen 2025 16:00
Zážitky, Ústecký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Ústeckém kraji

Když se v létě rtuť teploměru pohybuje okolo 25 až 35°C, je nejlepší setrvat někde u vody. Ústecký kraj na severozápadě Čech má příjemných míst ke koupání dostatek, a to i díky revitalizaci zdejší krajiny po důlní činnosti, která přeměnila bývalé povrchové doly ve velká jezera. Udělejte si prima den a odpočiňte si někde u vody. Vybírat můžete ze zmiňovaných jezer, termálních koupališť a mnoha dalších míst.
26. červen 2025 15:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoologická zahrada v Děčíně přichází s fantastickou nabídkou pro všechny školáky ve věku od 6 do 15 let. V pátek 27. června se mohou těšit na vstup zdarma do zoo jako poděkování za jejich celoroční úsilí a snahu ve škole. Tato jedinečná příležitost je skvělým způsobem, jak odměnit mladé studenty a poskytnout jim nezapomenutelný zážitek na začátku letních prázdnin.
25. červen 2025 8:00
Příroda, Ústecký kraj