ÚvodAktualityZámecká konírna na Kačině ožila: unikátní prostory trvale osídlil plnokrevný šampion Gradivo!
Památky

Zámecká konírna na Kačině ožila: unikátní prostory trvale osídlil plnokrevný šampion Gradivo!

  • 17. srpna 2016
Milovníci koní a jezdectví, a také ti, které zajímá život šlechtických rodů, by si neměli nechat ujít návštěvu empírového zámku Kačina u Kutné Hory. Pracovníci Národního zemědělského muzea ve spolupráci s Národním hřebčínem v Kladrubech nad Labem totiž v tamní unikátní konírně připravili interaktivní expozici, představující její chod a fungování za časů šlechtického rodu Chotků. Každý návštěvník zažije jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatří historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!
Teprve jízda na koni prý činí člověka dokonalým a své o tom věděl i budovatel Kačiny Jan Rudolf Chotek. Koně jsou tak s Kačinou spojeni od prvopočátku, ať už byli využíváni jako reprezentativní dopravní prostředek, k loveckým kratochvílím, radostným soukromým projížďkám či k okázalým honům, ale samozřejmě i jako hospodářská zvířata v rámci pracovních činností na šlechtickém velkostatku.
 

Konírna na zámecké kolonádě

Konírna KačinaKonírna na Kačině je unikátní svým architektonickým řešením – je integrální součástí jedné z kolonád zámecké budovy, a není umístěna stranou v parku v hospodářských budovách, jak bývalo dříve na zámcích zvykem. Je ze dvou třetin zapuštěna do terénu, takže koně vcházeli do konírny přímo ze zámeckého parku - doslova jako do garáže. Cestou do stájí procházeli přibližně 30 metrů dlouhým tunelem, který spojoval vchod ze zahrady se stájemi. Tam už je čekaly příjemné prostory, kde byl v létě chládek a zimě teplo. Dodnes jsou zachovány kamenné napáječky i původní cihlová podlaha.

V zámecké konírně na Kačině mohlo být naráz ustájeno až čtrnáct koní – jezdeckých i kočárových. V zadní části konírny jsou uzavřené boxy, kam se na volno umísťovali temperamentnější koně, především hřebci, či naopak hřebné klisny nebo klisny s hříbětem. Ke konírně přiléhá kočárovna, sousední hospodářská budova se skleníkem. V konírně a také v kočárovně musel být vždy dostatek místa i pro koně a kočáry hostů. Konírna sloužila svému původnímu účelu až do začátku 30. let 20. století. Koně ale z Kačiny nezmizeli a ještě v 60. letech 20. století tam byli při jezdeckých závodech koně umísťováni na jednu noc.
 

Šampion Gradivo i technické zázemí zámku

Konírna KačinaNa zámku Kačina je k vidění vycpanina šampiona Gradiva, jedné z největších koňských hvězd první poloviny 20. století, a unikátní zrestaurované podzemí konírny. Mimochodem – při vstupu do konírny se rázem ocitnete ve zcela jiném světě: nová expozice je totiž doplněna animací a autentickými zvuky, takže se můžete kochat pohledem na koně a poslouchat při tom ržání, dusot kopyt, řehtání nebo cvrlikání ptáků kolem…

Kromě konírny lze vstoupit i do zámecké kuchyně a prádelny, prohlédnout si lednici, sklepy a další autentické prostory, které tvořily zázemí na každém šlechtickém sídle. Každý tak dostane jedinečnou možnost posoudit, jak se tehdy žilo a hospodařilo na venkově a jaké největší proměny se během posledních 100 let udály.

Koně a milovníky jezdectví přivítá Kačina i na podzim – bohatý program je připraven na Zámeckých jezdeckých slavnostech a na Hubertově jízdě zámeckým parkem dne 8. října 2016.
Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824. Na téměř 3000 m2 vás čeká několik prohlídkových okruhů, které představují historii zámku i českého venkova. K areálu patří i rozsáhlý volně přístupný park.

Konírna na zámku Kačina Památky

Konírna na zámku Kačina

Interaktivní expozice představuje chod zámecké konírny a její fungování za časů šlechtického rodu Chotků. Zažijete zde jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatříte historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!

Další aktuality

Zimní výlet do Dobříše: adventní trh, procházka parkem a zajímavosti v okolí

Mnohé památky s příchodem zimy uzavřely své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Zámek Dobříš zve i letos na tradiční adventní trh s lokálními produkty, rukodělným vánočním zbožím a občerstvením. Na nádvoří zámku se uskuteční v sobotu 7. prosince 2024 od 11 do 19 hodin, vstupné je zdarma.
3. prosinec 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj

Velkopopovický pivovar oslaví 150. výročí uvaření první várky speciálními prohlídkami s pivním kvízem

Ve středočeských Velkých Popovicích se pivo vaří bez přerušení už 150 let. Pivovar nechal postavit průmyslník František Ringhoffer II. v roce 1874 a první várku piva zde sládci uvařili 15. 12. téhož roku. Úctyhodné výročí o víkendu 14. a 15. prosince vždy od 15.00 připomenou speciální prohlídky přímo s baronem Ringhofferem.
2. prosinec 2024 16:40
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Užijte si zimu na hradech a zámcích v Praze a středních Čechách

Máte-li v zimě chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Vybrali jsme pro vás hrady a zámky ve středních Čechách, které mají dveře otevřené po celý rok a navíc bez předchozí rezervace.
2. prosinec 2024 14:48
Památky, Středočeský kraj

Jeden z netradičních betlémů uvidíte ve středočeských Máslovicích

Betlémy můžou být různorodé. Ze dřeva, slámy nebo třeba živé. Už jste ale někdy viděli betlém, který je celý z másla? Betlém z tohoto vpravdě raritního "materiálu" objevíte v Muzeu másla v Máslovicích, kde je v době adventní již tradičně k vidění. Betlém je vyrobený z 20 až 25 kg másla, obsahuje přes 150 figurek, zvoničku a tři chaloupky. K vidění bude v muzeu až do konce ledna 2025 od 10:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 16:00 hodin.
1. prosinec 2024 9:59
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Žleby vás překvapí prohlídkami s kouzelným nádechem Vánoc

Zámek Žleby si pro své návštěvníky v adventním čase opět nachystal bohatý program formou víkendových oživených prohlídek, které začínají již v sobotu 30. listopadu 2024. Adventní prohlídky na zámku: budou probíhat ve dnech 30. 11. – 1. 12. a 7. – 8. 12. 2024. Doporučujeme nákup vstupenky online nebo rezervaci.
30. listopad 2024 9:32
Památky, Středočeský kraj

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
28. listopad 2024 16:05
Zážitky, Středočeský kraj

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka a nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Výlet si sem můžete udělat i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý den mimo pondělí od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2024 až do konce března 2025.
26. listopad 2024 13:00
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křtem největšího adventního věnce

Již dvanáct let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 30. listopadu 2024.
25. listopad 2024 14:00
Zážitky, Středočeský kraj