ÚvodAktualityZámecká konírna na Kačině ožila: unikátní prostory trvale osídlil plnokrevný šampion Gradivo!
Památky

Zámecká konírna na Kačině ožila: unikátní prostory trvale osídlil plnokrevný šampion Gradivo!

  • 17. srpna 2016
Milovníci koní a jezdectví, a také ti, které zajímá život šlechtických rodů, by si neměli nechat ujít návštěvu empírového zámku Kačina u Kutné Hory. Pracovníci Národního zemědělského muzea ve spolupráci s Národním hřebčínem v Kladrubech nad Labem totiž v tamní unikátní konírně připravili interaktivní expozici, představující její chod a fungování za časů šlechtického rodu Chotků. Každý návštěvník zažije jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatří historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!
Teprve jízda na koni prý činí člověka dokonalým a své o tom věděl i budovatel Kačiny Jan Rudolf Chotek. Koně jsou tak s Kačinou spojeni od prvopočátku, ať už byli využíváni jako reprezentativní dopravní prostředek, k loveckým kratochvílím, radostným soukromým projížďkám či k okázalým honům, ale samozřejmě i jako hospodářská zvířata v rámci pracovních činností na šlechtickém velkostatku.
 

Konírna na zámecké kolonádě

Konírna KačinaKonírna na Kačině je unikátní svým architektonickým řešením – je integrální součástí jedné z kolonád zámecké budovy, a není umístěna stranou v parku v hospodářských budovách, jak bývalo dříve na zámcích zvykem. Je ze dvou třetin zapuštěna do terénu, takže koně vcházeli do konírny přímo ze zámeckého parku - doslova jako do garáže. Cestou do stájí procházeli přibližně 30 metrů dlouhým tunelem, který spojoval vchod ze zahrady se stájemi. Tam už je čekaly příjemné prostory, kde byl v létě chládek a zimě teplo. Dodnes jsou zachovány kamenné napáječky i původní cihlová podlaha.

V zámecké konírně na Kačině mohlo být naráz ustájeno až čtrnáct koní – jezdeckých i kočárových. V zadní části konírny jsou uzavřené boxy, kam se na volno umísťovali temperamentnější koně, především hřebci, či naopak hřebné klisny nebo klisny s hříbětem. Ke konírně přiléhá kočárovna, sousední hospodářská budova se skleníkem. V konírně a také v kočárovně musel být vždy dostatek místa i pro koně a kočáry hostů. Konírna sloužila svému původnímu účelu až do začátku 30. let 20. století. Koně ale z Kačiny nezmizeli a ještě v 60. letech 20. století tam byli při jezdeckých závodech koně umísťováni na jednu noc.
 

Šampion Gradivo i technické zázemí zámku

Konírna KačinaNa zámku Kačina je k vidění vycpanina šampiona Gradiva, jedné z největších koňských hvězd první poloviny 20. století, a unikátní zrestaurované podzemí konírny. Mimochodem – při vstupu do konírny se rázem ocitnete ve zcela jiném světě: nová expozice je totiž doplněna animací a autentickými zvuky, takže se můžete kochat pohledem na koně a poslouchat při tom ržání, dusot kopyt, řehtání nebo cvrlikání ptáků kolem…

Kromě konírny lze vstoupit i do zámecké kuchyně a prádelny, prohlédnout si lednici, sklepy a další autentické prostory, které tvořily zázemí na každém šlechtickém sídle. Každý tak dostane jedinečnou možnost posoudit, jak se tehdy žilo a hospodařilo na venkově a jaké největší proměny se během posledních 100 let udály.

Koně a milovníky jezdectví přivítá Kačina i na podzim – bohatý program je připraven na Zámeckých jezdeckých slavnostech a na Hubertově jízdě zámeckým parkem dne 8. října 2016.
Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824.

Konírna na zámku Kačina Památky

Konírna na zámku Kačina

Interaktivní expozice představuje chod zámecké konírny a její fungování za časů šlechtického rodu Chotků. Zažijete zde jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatříte historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!

Další aktuality

Muzeum v Jílovém u Prahy láká k návštěvě zlatých štol

V Regionálním muzeu v Jílovém najdete poutavou expozici historie těžby a zpracování zlata, na kterou navazuje naučná stezka Jílovské zlaté doly. Ta zájemce přivede až ke štolám sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského v Dolním Studeném a také ke štole Halíře v Borku. Ve starých zlatých dolech probíhají v letní sezóně prohlídky. Zájemci do nich mohou nahlédnout o víkendech a svátcích od dubna do října.
4. duben 2025 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Loučeň zve na Velikonoce u Thurn Taxisů

Kněžna Marie strávila zimu na italském zámku Duino a vrací se oslavit svátky jara na Loučeň. Jako milovnice dětí a pohádek připravuje pro svá vnoučata i všechny děti z okolí velikonoční oslavy – první jarní slavnosti v této sezóně. Přijďte si i vy užít velikonoční prohlídky, které probíhají každý den od 5. do 27. dubna 2025 a prožijte jaro na knížecím dvoře!
3. duben 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Stylové bydlení ve skalách a na skalách: skalní byty, hrady a tajemný Krvomlýn

Dovedete si představit, jak se žilo (anebo jak byste vy sami dokázali žít) v obydlí ne nepodobném jeskyni, které bylo vytesáno přímo do skály? Na první poslech to zní víc než romanticky, ale když přijde na praktické otázky, jako je neustálý chlad, nedostatek místa anebo napojení na elektrickou a vodovodní síť, začne brát romantika rychle za své. A kde můžete představy o skalním bydlení porovnat se skutečností? To vám prozradí Kudy z nudy.
3. duben 2025 10:00
Památky, Středočeský kraj

Zámek Žleby zve na jarní prohlídky a do zámecké kuchyně

Zámek Žleby se návštěvníkům poprvé po zimě otevře o víkendu 5. a 6. dubna 2025 a až do měsíce bude otevřen každou sobotu a neděli. Zámek Žleby vás také zve na tradiční velikonoční prohlídky, které provedou malé i velké návštěvníky jarně vyzdobeným zámkem. V komnatách na vás čeká bohatá výzdoba, povídání o velikonočních zvycích, jarní pranostiky a nesmí chybět ani vůně a teplo roztopené historické kuchyně. Součástí Velikonoc na Žlebech bude i jarmark v areálu zámku.
3. duben 2025 8:00
Památky, Středočeský kraj

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.
2. duben 2025 18:30
Zážitky, Středočeský kraj

Hrad Točník oslaví novou sezónu spolu s medvědy Agátou a Martinem

Slavnostní zahájení sezony na hradě Točník s medvědy Agátou a Martinem je připraveno na sobotu 5. dubna 2025, kdy se hradní brána otevře návštěvníkům v 10:00 hodin. Na děti čeká medvědí stezka, šermíři i pohádka. Pro děti je v areálu hradu k dispozici i malé pískoviště. Program potrvá do 16:00 hodin.
1. duben 2025 8:50
Památky, Středočeský kraj

Útěk z města: Posázaví – tam, kde řeka zpívá a vlak houká

Pokud vás městský ruch unavuje, je nejvyšší čas vyrazit do Posázaví, turistické oblasti, kde se příroda prolíná s historií, kde šum řeky nahrazuje dopravní hluk a kde se po pár hodinách cítíte jako znovuzrození. A co je nejlepší? Žádné složité plánování, žádné dlouhé cesty. Stačí nasednout na vlak a nechat se unášet směrem ke klidu a pohodě. Vydejte se s Kudy z nudy objevovat kraj kolem řeky Sázavy!
30. březen 2025 16:08
Životní styl, Středočeský kraj

Přivítejte jaro ve středočeských skanzenech

Jaro je tady a středočeské skanzeny po zimní pauze postupně otevírají své brány veřejnosti. Hřejivé sluneční paprsky svítí skrz okenice s háčkovanými a vyšívanými záclonami do světnice, kde čas jako by se zastavil. Jaké skanzeny lze ve středních Čechách navštívit? Například ten v Přerově nad Labem, Kouřimi anebo Vysokém Chlumci. Za tradicí a tradičními lidovými řemesly je možné vydat se také do Hamousova statku ve Zbečně anebo do historické vesnice Botanicus v Ostré.
29. březen 2025 6:00
Kultura, Středočeský kraj