Tématem expozice na
zámku Brtnice budou
morové epidemie, původ a přenosy morové nákazy, prevence a způsoby léčby nemoci a její nejen ekonomické dopady na další vývoj společnosti.
Svým rozsahem se jedná o j
edinečnou expozici v rámci České republiky, která komplexně přibližuje historii moru a morových ran nejen v českých zemích, ale i v Evropě.
Návštěvníci uvidí např. dobový
morový lazaret se čtyřmi lůžky, vybavený předměty denní potřeby, který bude instalován v zámeckých interiérech v I. patře severního křídla. Jen o pár místností dál bude možné vkročit do
dobové apatyky, kde návštěvníci najdou vše, co souviselo s léčbou onemocnění morem. Nebude chybět ani koutek
babky kořenářky.
V expozici se bude prolínat svět prostého
venkovského lidu se světem měštanů, kteří měli lepší možnosti na vyléčení než chudé obyvatelstvo.
Zajímavostí expozice je místnost s tzv.
aktivními zónami, kde budou moci děti i dospělí poznávat bylinky, ochutnávat bylinkové čaje, luštit křížovky či
vyrábět amulety.
Mor se ve městě samotném objevil několikrát. Letos si připomínáme smutné
300. výročí největší morové epidemie v Brtnici. S tím souvisí tzv. Morové průvody. Tradice jejich konání byla založena v roce 1926, zpočátku se opakovaly každý rok a staly se součástí brtnické pouti Anděla Strážce. Historický morový průvod zažije Brtnice i letos.
Z historie zámku: Brtnický zámek je dominantní stavbou města. Původně gotický hrad založili Valdštejnové kolem roku 1430. Současnou podobu se třemi nádvořími dostal v období renesance. Po Bílé hoře se stal majetkem italského rodu Collaltů, v roce 1958 byl zámek prohlášen kulturní památkou. Zámek je v současnosti v havarijním stavu, pomalu se však začíná s jeho postupnou obnovou. K částečnému zlepšení stavu památky přispěly v roce 2014 také řemeslnické kurzy pořádané územním odborným pracovištěm NPÚ v Telči. Přímo na zámku se uskutečnila praktická část výuky řemeslníků, kteří pod vedením odborníků pracovali na obnově různých objektů v celém areálu zámku a podíleli se i na sanaci některých havarijních stavů, které vznikly dlouhou absencí údržby.