ÚvodAktualityMníšek i nedaleký vrch Skalka připravuje nejvýznamnější kulturní, společenskou a náboženskou akcí regionu
Památky

Mníšek i nedaleký vrch Skalka připravuje nejvýznamnější kulturní, společenskou a náboženskou akcí regionu

  • 15. července 2024
V poutním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy se už tento pátek sejdou poutníci z celého Česka. V pátek 19. července se bude totiž konat tradiční Den poutníka, kde si společně připomenou fenomén posledních let – poutnictví, které je u nás na vzestupu. Unikátní poutní areál bude hostit poutníky ze všech koutů země, a kromě poutní mše svaté v sobotu, nabídne také zajímavý program spojený s historií místa a pěším putováním. Zkrátka nepřijdou ani děti.
Návštěvníky Dne poutníka čeká setkání a diskutování s řadou lidí, kteří mají nemalé zkušenosti ze svých poutních cest, nebo také komentovaná prohlídka poutního areálu Skalka, který zahrnuje kostelík sv. Máří Magdalény, klášter, křížovou cestu i poustevnu. Den poutníka zpestří také udělené ocenění vybranému poutníkovi, jako výraz uznání mimořádného přínosu konkrétní osobnosti v rámci šíření poutnictví. Chybět nebude ani večerní koncert kapely Naboso. Na tradiční jednodenní akci Den poutníka naváže v sobotu putování, na které je potřeba se přihlásit.
 
Celý víkend také bude možné navštívit Skaleckou pouť s bohatým programem, který připravilo přímo město Mníšek pod Brdy. Návštěvníci se mohou od 19. do 21. července těšit na vystoupení Tomáše Kluse, ale také na brazilskou hudbu nebo třeba rock v podání Oty Baláže a jeho nestárnoucích hitů formace B.S.P. V krásném prostředí mníšecké fary na náměstí se uskuteční koncert, na kterém vystoupí Eva Adams s nestárnoucími hity Evy a Vaška. Novinkou letošního ročníku je rozšíření programu do tzv. předzámčí o ukázky dobových řemesel, šermířských turnajů a střelby z luku, chybět nebude ani pohádka pro nejmenší. Do města na víkend přijede lunapark s řadou atrakcí.
 
V neděli se Skalecká pouť přesune k zadnímu rybníku, kde se uskuteční pestrý program pro všechny věkové kategorie. Třešinkou na dortu bude oblíbená Neckyáda, obdivovat je možné roztodivná plavidla a fandit jejich posádkám při soutěži o nejrychlejší plavidlo na rybníce. Skaleckou pouť zakončí tradiční večerní koncert vážné hudby tentokrát v podání Anny Paulové (klarinet) a Jiřího Lukeše (akordeon), který rozezní kostel sv. Václava s nádhernou akustikou. Tématem tohoto hudebního zážitku jsou taneční inspirace.



Spolek Svatá Ludmila pokračuje v popularizaci fenoménu poutnictví. Události posledních let totiž ukazují, že nikdy nebylo aktuálnější. V České republice je fenomén poutnictví spojený s postavami českých světců a mariánským kultem, objevuje se proto už koncem 10. století. Zpočátku se poutě omezovaly jen na osobu panovníka a jeho družiny, případně na církevní hodnostáře, řeholníky a vyšší šlechtu. Cíly těchto poutníků byly nejen hroby světců, ale i Řím nebo Boží hrob v Jeruzalémě. Významnými poutními místy se postupně stala i místa spojená s prvními českými světci – svatou Ludmilou a svatým Václavem. Zlatým věkem poutnictví pak bylo období baroka a posléze romantické 19. století. „Poslední roky vyhledávají poutnictví lidé, kteří si potřebují odpočinout od hektického života, potřebují se víc vrátit ke svým kořenům. Většinou mají poutnictví spojené také se zájmem o historii naší země a události, které ji formovali a formují,“ upřesňuje Miroslava Janičatová, ředitelka spolku Svatá Ludmila, z. s.

Tradiční akce se koná u příležitosti svátku sv. Jakuba, patrona poutníků a spoluorganizuje jí spolek Svatá Ludmila. Počet poutníků na cestách v Česku stále roste. V České republice jsou stovky poutních míst, které ročně navštíví desítky tisíc lidí. Akci doprovodí také pouť s kulturním programem přímo ve městě pořádaná Mníškem pod Brdy.
Z Prahy všemi směry: hrady a zámky, k nimž se snadno dostanete městskou hromadnou dopravou

Z Prahy všemi směry: hrady a zámky, k nimž se snadno dostanete městskou hromadnou dopravou

Dobříš, Mníšek pod Brdy, Veltrusy, Průhonice, Liběchov anebo Okoř: to je jen malá část hradů a zámků, k nimž se snadno dostanete z Prahy autobusy městské hromadné dopravy. Tipy Kudy z nudy ocení především ti, kteří hledají inspiraci pro výlety na jeden den anebo třeba jen na pár hodin.

Brdská hřebenovka – trasa vrcholovými partiemi Brd Letní sporty

Brdská hřebenovka – trasa vrcholovými partiemi Brd

Brdská hřebenovka nabízí milovníkům pěší turistiky 120 kilometrů dlouhou cestu od Jíloviště až do Spáleného Poříčí. Dálková trasa propojuje nejkrásnější místa, jaké Brdy nabízí, od nejvyšších vrcholů Tok (865 m) a Praha (862 m) přes okolí Padrťských rybníků až po brdský Olymp, horu Plešivec.

Cyklobus Brdy: Dobřichovice – Mníšek pod Brdy – Kytín 2024

23. 3.28. 10.
Cyklobus Brdy: Dobřichovice – Mníšek pod Brdy – Kytín 2024

Autobus s vlekem na jízdní kola vyrazí do terénu i v roce 2024. Jeho cílem je Chráněná krajinná oblast Brdy. Pohodlně spojí Dobřichovice s Brdskými Hřebeny. Jezdit bude jako každý rok až do konce řijna.

Česko mezi řádky: Kája Mařík, Mníšek pod Brdy a Marie Wagnerová

Česko mezi řádky: Kája Mařík, Mníšek pod Brdy a Marie Wagnerová

Ve středních Čechách najdete několik míst, spojených se známými knížkami pro děti. Například Mníšek pod Brdy: v jeho okolí se totiž odehrávají romány, jejichž hlavním hrdinou je Kája Mařík. Na rozdíl od jiných pohádkových hrdinů ho dnešní děti téměř neznají, ale nejeden dědeček nebo babička si rádi připomenou četbu ze svého dětství. Vydejte se po stopách oblíbených knížek v seriálu Česko mezi řádky s portálem Kudy z nudy!

Výlet po stopách Káji Maříka

Výlet po stopách Káji Maříka

Znáte kultovní knížku Školák Kája Mařík a její pokračování? Příběhy Káji Maříka napsala Marie Wagnerová pod pseudonymem Felix Háj za první republiky. Několikadílný román pro mládež se před druhou světovou válkou dočkal velkého čtenářského zájmu. Za komunistů se nesměl pro katolické ladění vydávat, což jen přispělo k jeho popularitě. Děj se odehrává v městečku Lážov, které je ve skutečnosti Mníškem pod Brdy. Hlavními hrdiny jsou dvě děti, Kája Mařík a jeho kamarádka Zdena Rédlová. Jestliže patříte k příznivcům Káji Maříka, vydejte se po jeho stopách do Brdských lesů.

Kytín

Kytín

Prozkoumejte obec Kytín ležící na úbočí brdských Hřebenů mezi Dobříší a Mníškem pod Brdy a nabídku turistických atraktivit. V okolí obce známé z počátečních dob trampingu se odehrávaly příběhy školáka Káji Maříka. V příjemném centru obce se vzácným kostelem Nanebevzetí Panny Marie potkáte dřevěnou sochu vodníka či říční panny Yvonky. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Kaple sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy Památky

Kaple sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy

Kostelík Máří Magdalény z roku 1693 byl vybudován stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem. Vzorem pro vybudování kostelíka byla skalní kaple ve francouzském Aix en Provence, kde sv. Maří Magdaléna dlela na pokání. Zvláštností této stavby byly vnitřní omítky napodobující krápníkovou jeskyni.

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy Památky

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy

Železnorudný důl Skalka se nachází v Mníšku pod Brdy, asi 20 kilometrů jihozápadně od Prahy. V poměrně rozsáhlých prostorách bývalého dolu objevíte Muzeum hornické historie a těžby železné rudy. Komentované prohlídky dolu jsou možné po předchozím objednání.

Vyhlídka Babka v Brdech Příroda

Vyhlídka Babka v Brdech

Skalnatý vrch Babka (506 m) se nachází v brdských Hřebenech, v řevnickém polesí. Z místa je krásný rozhled do zdejších lesů, proto je Babka od 19. století oblíbeným výletním místem.

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy Příroda

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky Památky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Mníšek pod Brdy

Mníšek pod Brdy

Přírodní park Hřebeny a spolu s ním i severovýchodní část Brd se zvedá téměř za okrajem hlavního města Prahy. Právě tady, v oblíbené výletní oblasti se spoustou lesů a tras pro pěší i cyklistické výlety, leží Mníšek pod Brdy s pěkným barokním zámkem a poutním areálem Skalka.

Další aktuality

10 tipů na výlety s dětmi do Kraje blanických rytířů

Necelou hodinu jihovýchodním směrem od Prahy na vás čeká tak trochu tajemný kraj pod památným Blaníkem – Kraj blanických rytířů. A také kraj jako stvořený k rodinným výletům. Podíváte se za dobrodružstvím nejen na Velký Blaník, za motýly do Votic, na vlašimský zámek, kde si budete připadat jako princové a princezny, ale také do Zruče nad Sázavou, kde si můžete vyzkoušet všechny dovednosti, které by měl mít opravdový mladý rytíř! Tipy, kam na Podblanicku vám přináší Kudy z nudy.
7. září 2024 11:46
Zážitky, Středočeský kraj

Nelahozeves si připomíná narození Antonína Dvořáka

V Nelahozevsi se uskuteční tradiční hudební festival Dvořákova Nelahozeves, který každoročně oslavuje jednoho z nejvýznamnějších a také nejhranějších českých hudebních skladatelů, Antonína Dvořáka. Letošní 73. ročník, který se koná v neděli 8. září 2024, připomene výročí 183 let od Dvořákova narození. Centrem festivalového dění a oslav narození Antonína Dvořáka bude v letošním roce nově zrekonstruovaný rodný dům světově uznávaného skladatele. Hlavní koncert Prague Philharmonia se bude konat na nádvoří zámku Nelahozeves.
7. září 2024 11:35
Kultura, Středočeský kraj

Užijte si krajské vinobraní a dožínky na Kačině

Krajské vinobraní a dožínky na Kačině se uskuteční v sobotu 7. září 2024 v romantickém prostředí zámku a parku Kačina. Tradičně se můžete těšit na prezentaci a prodej vín českých, moravských i zahraničních, nebude chybět burčák, čerstvě lisovaný vinný mošt a další vinařské doplňky. Letošní 13. ročník kačinských oslav konce léta a sklizně je věnován Bohyni Demeter.
7. září 2024 9:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

V sobotu se pojede slavná jízda do vrchu ze Zbraslavi na Jíloviště

Již 57. ročník tradiční mezinárodní jízdy do vrchu Zbraslav-Jíloviště je tady! Pojede se už v sobotu 7. září 2024! Na start jízdy, která se pojede z náměstí ve Zbraslavi, se postaví opět na 200 předválečných vozidel, které ve třináct hodin vyjedou na jízdu pravidelnosti. Veteráni projedou ulici Elišky Přemyslovny, Na Baních, Jílovišťskou a vrátí se zpět na zbraslavské náměstí přes Lipence a Bartoňovou ulicí.
5. září 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

Do Průhonic za krásami Japonska a podzimu

Podzim v zámku Průhonice a Průhonické botanické zahradě bude plný barev, chutí a vůní, nám známých, i cizokrajných. Sobota 7. září vás přenese do Japonska, další víkend ochutnáte česká jablíčka a hrušky z místního sadu. A to vše si můžete okořenit krásnou procházkou v jednom z našich nejhezčích parků.
5. září 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

Podzimní hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí keramikou

O víkendu 7. a 8. září 2024 ožije Husovo náměstí v Berouně hrnčířskými trhy. Tyto trhy jsou největší v České republice s pravidelnou účastí 200 vybraných hrnčířů a keramiků. Najdete zde nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale také širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akce bývají rovněž koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.
4. září 2024 6:00
Kultura, Středočeský kraj

Objevte krásu jiřinek v Lysé nad Labem

Jiřinky vynikají velkou rozmanitostí květů – o tom vás přesvědčí od 8. do 8. září 2024 Jiřinkové slavnosti v Lysé nad Labem. Uvidíte jiřiny s jednoduchými květy, trpasličí či stromkovité, plnokvěté, drobno i velkokvěté, nesčetné množství tvarů a barev. Mečík čili gladiol doplní aranžmá zimních krásek jiřinek. Koupěchtivé návštěvníky uspokojí Zahradnické trhy, vinaři a připravena je také poradna pro zahrádkáře. Na výstavišti proběhnou i výstavy Domov a Teplo 2024 a Mezinárodní výstava Bonsají a Suiseki 2024.
3. září 2024 6:52
Příroda, Středočeský kraj

Tankový den v Lešanech představí nejnovějšího Leoparda i konstrukční školy

Již 20. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany nabídne v sobotu 31. srpna 2024 divákům celou plejádu těžké vojenské techniky, jimž bude vévodit sbírka tanků Vojenského historického ústavu Praha, ale také bojové ukázky. V rámci letošního kulatého ročníku budou předvedeny také konstrukční školy, které se nejen při vývoji tanků, ale i obrněných vozidel používaly a jsou zastoupeny ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha. Díky spolupráci s Českými drahami na jubilejní Tankový den můžete vypravit parním vlakem, který odjede z nádraží Praha-Vršovice krátce po osmé hodině ráno. Své brány otevře lešanské muzeum v 9:30, vstup je zcela zdarma.
30. srpen 2024 20:12
Památky, Středočeský kraj