ÚvodAktualityMníšek i nedaleký vrch Skalka připravuje nejvýznamnější kulturní, společenskou a náboženskou akcí regionu
Památky

Mníšek i nedaleký vrch Skalka připravuje nejvýznamnější kulturní, společenskou a náboženskou akcí regionu

  • 15. července 2024
V poutním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy se už tento pátek sejdou poutníci z celého Česka. V pátek 19. července se bude totiž konat tradiční Den poutníka, kde si společně připomenou fenomén posledních let – poutnictví, které je u nás na vzestupu. Unikátní poutní areál bude hostit poutníky ze všech koutů země, a kromě poutní mše svaté v sobotu, nabídne také zajímavý program spojený s historií místa a pěším putováním. Zkrátka nepřijdou ani děti.
Návštěvníky Dne poutníka čeká setkání a diskutování s řadou lidí, kteří mají nemalé zkušenosti ze svých poutních cest, nebo také komentovaná prohlídka poutního areálu Skalka, který zahrnuje kostelík sv. Máří Magdalény, klášter, křížovou cestu i poustevnu. Den poutníka zpestří také udělené ocenění vybranému poutníkovi, jako výraz uznání mimořádného přínosu konkrétní osobnosti v rámci šíření poutnictví. Chybět nebude ani večerní koncert kapely Naboso. Na tradiční jednodenní akci Den poutníka naváže v sobotu putování, na které je potřeba se přihlásit.
 
Celý víkend také bude možné navštívit Skaleckou pouť s bohatým programem, který připravilo přímo město Mníšek pod Brdy. Návštěvníci se mohou od 19. do 21. července těšit na vystoupení Tomáše Kluse, ale také na brazilskou hudbu nebo třeba rock v podání Oty Baláže a jeho nestárnoucích hitů formace B.S.P. V krásném prostředí mníšecké fary na náměstí se uskuteční koncert, na kterém vystoupí Eva Adams s nestárnoucími hity Evy a Vaška. Novinkou letošního ročníku je rozšíření programu do tzv. předzámčí o ukázky dobových řemesel, šermířských turnajů a střelby z luku, chybět nebude ani pohádka pro nejmenší. Do města na víkend přijede lunapark s řadou atrakcí.
 
V neděli se Skalecká pouť přesune k zadnímu rybníku, kde se uskuteční pestrý program pro všechny věkové kategorie. Třešinkou na dortu bude oblíbená Neckyáda, obdivovat je možné roztodivná plavidla a fandit jejich posádkám při soutěži o nejrychlejší plavidlo na rybníce. Skaleckou pouť zakončí tradiční večerní koncert vážné hudby tentokrát v podání Anny Paulové (klarinet) a Jiřího Lukeše (akordeon), který rozezní kostel sv. Václava s nádhernou akustikou. Tématem tohoto hudebního zážitku jsou taneční inspirace.



Spolek Svatá Ludmila pokračuje v popularizaci fenoménu poutnictví. Události posledních let totiž ukazují, že nikdy nebylo aktuálnější. V České republice je fenomén poutnictví spojený s postavami českých světců a mariánským kultem, objevuje se proto už koncem 10. století. Zpočátku se poutě omezovaly jen na osobu panovníka a jeho družiny, případně na církevní hodnostáře, řeholníky a vyšší šlechtu. Cíly těchto poutníků byly nejen hroby světců, ale i Řím nebo Boží hrob v Jeruzalémě. Významnými poutními místy se postupně stala i místa spojená s prvními českými světci – svatou Ludmilou a svatým Václavem. Zlatým věkem poutnictví pak bylo období baroka a posléze romantické 19. století. „Poslední roky vyhledávají poutnictví lidé, kteří si potřebují odpočinout od hektického života, potřebují se víc vrátit ke svým kořenům. Většinou mají poutnictví spojené také se zájmem o historii naší země a události, které ji formovali a formují,“ upřesňuje Miroslava Janičatová, ředitelka spolku Svatá Ludmila, z. s.

Tradiční akce se koná u příležitosti svátku sv. Jakuba, patrona poutníků a spoluorganizuje jí spolek Svatá Ludmila. Počet poutníků na cestách v Česku stále roste. V České republice jsou stovky poutních míst, které ročně navštíví desítky tisíc lidí. Akci doprovodí také pouť s kulturním programem přímo ve městě pořádaná Mníškem pod Brdy.
Z Prahy všemi směry: hrady a zámky, k nimž se snadno dostanete městskou hromadnou dopravou

Z Prahy všemi směry: hrady a zámky, k nimž se snadno dostanete městskou hromadnou dopravou

Dobříš, Mníšek pod Brdy, Veltrusy, Průhonice, Liběchov anebo Okoř: to je jen malá část hradů a zámků, k nimž se snadno dostanete z Prahy autobusy městské hromadné dopravy. Tipy Kudy z nudy ocení především ti, kteří hledají inspiraci pro výlety na jeden den anebo třeba jen na pár hodin.

Brdská hřebenovka – trasa vrcholovými partiemi Brd Letní sporty

Brdská hřebenovka – trasa vrcholovými partiemi Brd

Brdská hřebenovka nabízí milovníkům pěší turistiky 120 kilometrů dlouhou cestu od Jíloviště až do Spáleného Poříčí. Dálková trasa propojuje nejkrásnější místa, jaké Brdy nabízí, od nejvyšších vrcholů Tok (865 m) a Praha (862 m) přes okolí Padrťských rybníků až po brdský Olymp, horu Plešivec.

Česko mezi řádky: Kája Mařík, Mníšek pod Brdy a Marie Wagnerová

Česko mezi řádky: Kája Mařík, Mníšek pod Brdy a Marie Wagnerová

Ve středních Čechách najdete několik míst, spojených se známými knížkami pro děti. Například Mníšek pod Brdy: v jeho okolí se totiž odehrávají romány, jejichž hlavním hrdinou je Kája Mařík. Na rozdíl od jiných pohádkových hrdinů ho dnešní děti téměř neznají, ale nejeden dědeček nebo babička si rádi připomenou četbu ze svého dětství. Vydejte se po stopách oblíbených knížek v seriálu Česko mezi řádky s portálem Kudy z nudy!

Výlet po stopách Káji Maříka

Výlet po stopách Káji Maříka

Znáte kultovní knížku Školák Kája Mařík a její pokračování? Příběhy Káji Maříka napsala Marie Wagnerová pod pseudonymem Felix Háj za první republiky. Několikadílný román pro mládež se před druhou světovou válkou dočkal velkého čtenářského zájmu. Za komunistů se nesměl pro katolické ladění vydávat, což jen přispělo k jeho popularitě. Děj se odehrává v městečku Lážov, které je ve skutečnosti Mníškem pod Brdy. Hlavními hrdiny jsou dvě děti, Kája Mařík a jeho kamarádka Zdena Rédlová. Jestliže patříte k příznivcům Káji Maříka, vydejte se po jeho stopách do Brdských lesů.

Kytín

Kytín

Prozkoumejte obec Kytín ležící na úbočí brdských Hřebenů mezi Dobříší a Mníškem pod Brdy a nabídku turistických atraktivit. V okolí obce známé z počátečních dob trampingu se odehrávaly příběhy školáka Káji Maříka. V příjemném centru obce se vzácným kostelem Nanebevzetí Panny Marie potkáte dřevěnou sochu vodníka či říční panny Yvonky. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Kaple sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy Památky

Kaple sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy

Kostelík Máří Magdalény z roku 1693 byl vybudován stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem. Vzorem pro vybudování kostelíka byla skalní kaple ve francouzském Aix en Provence, kde sv. Maří Magdaléna dlela na pokání. Zvláštností této stavby byly vnitřní omítky napodobující krápníkovou jeskyni.

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy Památky

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy

Železnorudný důl Skalka se nachází v Mníšku pod Brdy, asi 20 kilometrů jihozápadně od Prahy. V poměrně rozsáhlých prostorách bývalého dolu objevíte Muzeum hornické historie a těžby železné rudy. Komentované prohlídky dolu jsou možné po předchozím objednání.

Vyhlídka Babka v Brdech Příroda

Vyhlídka Babka v Brdech

Skalnatý vrch Babka (506 m) se nachází v brdských Hřebenech, v řevnickém polesí. Z místa je krásný rozhled do zdejších lesů, proto je Babka od 19. století oblíbeným výletním místem.

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy Příroda

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky Památky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Mníšek pod Brdy

Mníšek pod Brdy

Přírodní park Hřebeny a spolu s ním i severovýchodní část Brd se zvedá téměř za okrajem hlavního města Prahy. Právě tady, v oblíbené výletní oblasti se spoustou lesů a tras pro pěší i cyklistické výlety, leží Mníšek pod Brdy s pěkným barokním zámkem a poutním areálem Skalka.

Další aktuality

Valentýn se blíží, oslavte ho ve středních Čechách

Cítíte romantiku ve vzduchu? To se blíží Valentýn – svátek zamilovaných. Ještě jste si nerezervovali valentýnský pobyt a přemýšlíte, jak svou lásku překvapit? Nechte se nalákat do středních Čechách a omrkněte, kde pro vás a vaši drahou polovičku mají nachystané speciální valentýnské anebo romantické balíčky. 
14. leden 2025 14:51
Životní styl, Středočeský kraj

Památník Karla Čapka láká návštěvníky také v zimě

V malebné krajině lesů a rybníků nedaleko Dobříše najdete dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 až 1938. Malebná vilka s rozsáhlou zahradou nabízí prohlídku expozice zájemcům i v zimních měsících. Otevřeno je zde od pondělí do pátku od 9:00 do 16:00 hodin.
14. leden 2025 8:00
Kultura, Středočeský kraj

Kutná Hora letos slaví 30 let od zápisu na Seznam dědictví UNESCO

Historické centrum města s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci bylo na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zařazeno roku 1995. V rámci České republiky to tehdy byla v pořadí čtvrtá lokalita. Letos tedy Kutná Hora slaví již 30 let od této události. Oslavy tohoto výročí budou probíhat řadou společenských a kulturních akcí.
11. leden 2025 9:58
Památky, Středočeský kraj

Poznejte skalní hrad Valečov i v zimě

Hrad Valečov, jeden z nejkrásnějších českých skalních hradů v Českém ráji nedaleko Mnichova Hradiště a Branžeže, můžete za dobrého počasí navštívit i v zimě. Během zimy je hrad otevřen o víkendech od 9:00 do 16:00 hodin. Komentovaná prohlídka vede v zimě sklepením a nádvořím, na vyhlídku pak vystoupíte s informačním listem sami.
11. leden 2025 6:00
Památky, Středočeský kraj

Hrad Karlštejn zůstává přes zimu otevřený

Zatímco v minulosti byl hrad Karlštejn v lednu zavřený, letos prožívá nekonečnou sezónu. Od 1. ledna do 31. března 2025 je otevřen vždy v pátek, sobotu a neděli. Brány hradu jsou pro milovníky památek dokořán od 10:00 do 15:00 hodin.
10. leden 2025 10:00
Památky, Středočeský kraj

Kam na běžky v okolí Prahy ve a středních Čechách? Brdy, Sibiř i Ladův kraj

Když se o slovo přihlásí pravá zima i v nížinách, sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Běžkovat se nakonec dá nejen v okolí hlavního města, ale i v samotné Praze. A příležitostí, kde si zajezdit na běžkách ve Středočeském kraji je více než dost. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
9. leden 2025 8:00
Zimní sporty, Středočeský kraj

Užijte si Ladovskou zimu v Ladově kraji

„Ladovská zima za okny je a srdce jímá bílá nostalgie“ – prozaická skladba Jarka Nohavici se stává realitou. Sníh před nedávnem zavítal i do středních Čech a my doufáme, že si ho stihneme alespoň malou chvíli užít. Kde jinde by to mělo být než právě v Ladově kraji. Udělejte si pěknou zimní procházku a objevte místa, která Josef Lada ve svých dílech zachytil.
7. leden 2025 13:00
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Radim má otevřeno i v zimě!

Nelákají vás klasické prohlídky památek, protože máte pocit, že to je jen nuda? Zkuste něco trochu jiného. Na zámku Radim zažijte atmosféru šlechtického sídla jako za starých časů. Otevřeno je zde vždy o víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
5. leden 2025 6:00
Zážitky, Středočeský kraj