Návštěvníky
Dne poutníka čeká setkání a diskutování s řadou lidí, kteří mají nemalé zkušenosti ze svých
poutních cest, nebo také komentovaná prohlídka
poutního areálu Skalka, který zahrnuje kostelík sv. Máří Magdalény, klášter, křížovou cestu i poustevnu. Den poutníka zpestří také udělené ocenění vybranému poutníkovi, jako výraz uznání mimořádného přínosu konkrétní osobnosti v rámci šíření poutnictví. Chybět nebude ani večerní
koncert kapely
Naboso. Na tradiční jednodenní akci Den poutníka naváže v sobotu putování, na které je potřeba se přihlásit.
Celý víkend také bude možné navštívit
Skaleckou pouť s bohatým programem, který připravilo přímo
město Mníšek pod Brdy. Návštěvníci se mohou od 19. do 21. července těšit na vystoupení Tomáše Kluse, ale také na brazilskou hudbu nebo třeba rock v podání Oty Baláže a jeho nestárnoucích hitů formace B.S.P. V krásném prostředí mníšecké fary na náměstí se uskuteční koncert, na kterém vystoupí Eva Adams s nestárnoucími hity Evy a Vaška. Novinkou letošního ročníku je rozšíření programu do tzv. předzámčí o ukázky dobových řemesel, šermířských turnajů a střelby z luku, chybět nebude ani pohádka pro nejmenší. Do města na víkend přijede lunapark s řadou atrakcí.
V neděli se Skalecká pouť přesune k
zadnímu rybníku, kde se uskuteční pestrý program pro všechny věkové kategorie. Třešinkou na dortu bude oblíbená
Neckyáda, obdivovat je možné roztodivná plavidla a fandit jejich posádkám při soutěži o nejrychlejší plavidlo na rybníce. Skaleckou pouť zakončí tradiční večerní
koncert vážné hudby tentokrát v podání Anny Paulové (klarinet) a Jiřího Lukeše (akordeon), který rozezní kostel sv. Václava s nádhernou akustikou. Tématem tohoto hudebního zážitku jsou taneční inspirace.
Spolek Svatá Ludmila pokračuje v popularizaci fenoménu poutnictví. Události posledních let totiž ukazují, že nikdy nebylo aktuálnější. V České republice je fenomén poutnictví spojený s postavami českých světců a mariánským kultem, objevuje se proto už koncem 10. století. Zpočátku se poutě omezovaly jen na osobu panovníka a jeho družiny, případně na církevní hodnostáře, řeholníky a vyšší šlechtu. Cíly těchto poutníků byly nejen hroby světců, ale i Řím nebo Boží hrob v Jeruzalémě. Významnými poutními místy se postupně stala i místa spojená s prvními českými světci – svatou Ludmilou a svatým Václavem. Zlatým věkem poutnictví pak bylo období baroka a posléze romantické 19. století. „Poslední roky vyhledávají poutnictví lidé, kteří si potřebují odpočinout od hektického života, potřebují se víc vrátit ke svým kořenům. Většinou mají poutnictví spojené také se zájmem o historii naší země a události, které ji formovali a formují,“ upřesňuje Miroslava Janičatová, ředitelka spolku Svatá Ludmila, z. s.
Tradiční akce se koná u příležitosti
svátku sv. Jakuba, patrona poutníků a spoluorganizuje jí spolek
Svatá Ludmila. Počet poutníků na cestách v Česku stále roste. V České republice jsou stovky poutních míst, které ročně navštíví desítky tisíc lidí. Akci doprovodí také pouť s kulturním programem přímo ve městě pořádaná Mníškem pod Brdy.