Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.
Na sklonku 17. století vyrostl na skalnatém ostrohu "Rochota" nad
Mníškem komplex budov, později nazývaný
Skalka. První stavbou na skalnaté vyvýšenině nad Mníškem byl
kostelík sv. Maří Magdalény, vybudovaný v letech 1692-1693 stavitelem
Kryštofem Dienzenhoferem. Kostelík byl postaven na náklady Serváce Ignáce Engela z Engelsflussu. V roce 1694 byly dokončeny další významné stavby Kryštofa Dienzenhofera –
klášter nedaleko od kostelíka a na samém vrcholu Skalky
poustevna, obě určené pro benediktinské mnichy.
Interiér kostela sv. Máří Magdaleny měl
imitovat jeskyni, ze stěn a stropu visely krápníky, na zemi byly oblázky z nedaleké
řeky Berounky. Dodnes se zachovalo jen několik
náznaků původního interiéru.
Kostelík i celý areál utrpěly necitlivým poddolováním Skalky v padesátých letech. S postupem těžby železné rudy se ve zdech kostelíka i ostatních staveb začaly objevovat trhliny a v okolním terénu propadliny. Ačkoli byl po 2. světové válce celý areál nákladně zrekonstruován, po 10 letech od rekonstrukce byl zdevastován a zcela opuštěn. Některá umělecká díla byla naštěstí zachována – např. vzácný nástropní obraz sv. Maří Magdalény od Petra Brandla byl restaurátory sňat a přenesen do mníšeckého kostela sv. Václava.
V kostelíku se v letním období pořádají výstavy. Nově zrekonstruované kaple křížové cesty byly vyhlášeny Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska Památkou roku 2019.
Skalka je poutní místo nacházející se severně od Mníšku pod Brdy na návrší s kostelíkem sv. Maří Magdaleny.
Na Skalce se nachází kostelík sv. Maří Magdaleny, klášter a poustevna pro benediktinské mnichy, všechny postavené stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem koncem 17. století.
Z kostelíka sv. Maří Magdaleny je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.
Interiér kostela měl imitovat jeskyni s krápníky visícími ze stěn a stropu a na zemi byly oblázky z nedaleké řeky Berounky.
Areál Skalky utrpěl škody způsobené necitlivým poddolováním v padesátých letech, které způsobilo trhliny ve zdech kostelíka a propadliny v okolním terénu.
Po 2. světové válce byl areál nákladně zrekonstruován, avšak po 10 letech rekonstrukce byl areál zdevastován a zcela opuštěn.
Některá umělecká díla, jako například vzácný nástropní obraz sv. Maří Magdalény od Petra Brandla, byla zachována a přenesena do mníšeckého kostela sv. Václava.
V kostelíku se v letním období pořádají výstavy.
Nově zrekonstruované kaple křížové cesty na Skalce byly vyhlášeny Památkou roku 2019 Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
K Skalce se lze dostat po naučné stezce vedoucí z městečka Mníšek pod Brdy s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672.