Kostelík Máří Magdalény z roku 1693 byl vybudován stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem. Vzorem pro vybudování kostelíka byla skalní kaple ve francouzském Aix en Provence, kde sv. Maří Magdaléna dlela na pokání. Zvláštností této stavby byly vnitřní omítky napodobující krápníkovou jeskyni.
Na oltáři byla umístěna
socha klečící sv. Maří Magdalény a ve výklencích sochy svatých poustevníků - sv. Pavla, sv. Antonína, sv. Ivana a sv. Prokopa, všechny z dílny význačného
pražského řezbáře Jiřího Bendla. Podlaha byla dlážděna oblými kameny, tzv. kačery z nedaleké řeky Berounky.
Pro kostelík dal jeho zakladatel zhotovit i
mešní náčiní – skvostnou monstranci osázenou drahokamy, kalich a zlacenou paténu, pacifikál, ciborium, šest svícnů a kadidelnici. Kvůli bezpečnosti byl tento poklad uložen na
mníšeckém zámku a pouze v den svátku sv. Magdalény, v době konání bohoslužby na Skalce, byl ve slavném průvodě nesen na Skalku.
Tradice poutí na Skalce skončila rokem 1953. Poté začal kostelík chátrat. Bendlovy sochy byly přemístěny do mníšeckého kostela sv. Václava, kde jsou dodnes, další výzdoba interiéru propadla zkáze.
V roce 1993 byl kostelík opět
zrekonstruován. Červencové mše pod širým nebem se od té doby konají v areálu každoročně a jsou vždy spojeny s kulturními akcemi – výstavami a koncerty v kostelíku a klášteře.
Prozkoumejte historii a architektonickou krásu Kaple sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy, spojenou s kulturními akcemi a mší.
Kapel sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy postavil Kryštof Dienzenhofer.
Vzorem byla skalní kaple ve francouzském Aix en Provence, kde sv. Maří Magdaléna dlela na pokání.
Vnitřní omítky kaple napodobovaly krápníkovou jeskyni.
Ve výklencích byly sochy svatých poustevníků - sv. Pavla, sv. Antonína, sv. Ivana a sv. Prokopa, vše z dílny Jiřího Bendla.
Mešní náčiní zahrnovalo monstranci osázenou drahokamy, kalich, zlacenou paténu, pacifikál, ciborium, šest svícnů a kadidelnici.
Tradice poutí na Skalce skončila v roce 1953.
Od roku 1993 se červencové mše konají každoročně.
Červencové mše jsou vždy spojeny s kulturními akcemi, výstavami a koncerty v kostelíku a klášteře.
Bendlovy sochy byly přemístěny do mníšeckého kostela sv. Václava.
Pro dláždění podlahy byly použity oblými kameny, tzv. kačery z nedaleké řeky Berounky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.