ÚvodAktualityZoo Plzen chová takiny, přijďte se na ně podívat!
Příroda

Zoo Plzen chová takiny, přijďte se na ně podívat!

  • 24. prosince 2021
Nový přírůstek, vzácného čínského sudokopytníka takina čínského nebo také zlatého, připravila jako vánoční dárek pro návštěvníky plzeňská zoologická zahrada. Takin zlatý, větší příbuzný evropského kamzíka, byl pro svět objeven teprve v roce 1950 a v Číně je stejně jako například panda považován za národní poklad a zvířecí symbol země. V Plzni se tato zvířata objevují vůbec poprvé. Dva kusy přicestovaly do západočeské metropole začátkem prosince 2021 ze zoo v Liberci.
takinTakin čínský je neobyčejný sudokopytník s rohy pakoně, nosem losa, ocasem medvěda a stavbou těla připomínající bizona. Pro svět byl objeven až v roce 1950. Jeho domovem je Himálaj, kde se živí okusováním stromů, keřů a bylin. Za potravou se dokáže natáhnout do výšky více než dvou metrů, tím že stojí na zadních končetinách a předními se opírá o strom či skálu. V zoologických zahradách se chová velmi zřídka, protože je v Číně považován za součást národního dědictví, kde si jej cení podobně jako pandy velké. V Evropské Unii ho chová sedm zemí ve 14 zahradách.

V České republice chová takiny Zoo Liberec, dva samce má Zoopark Chomutov a nově se chovný pár zabydluje v Zoo Plzeň. Takini zlatí nadchli před dvaceti lety, při návštěvě skupiny ředitelů zoologických zahrad z Česka v Číně, tehdejšího ředitele liberecké zoo Josefa Janečka natolik, že se rozhodl je získat. Po nesmírném úsilí a vyjednávání nakonec výměnou za jiné chované druhy zvířat dostal chovný pár, jehož potomky jsou v současnosti všichni takini zlatí žijící v Evropě.
 

Takini si v novém domově již zvykli

takinTakini jsou nápadní svou hustou zlatou srstí. Samec může vážit až 350 kilogramů, samice jsou drobnější. Žijí na konci vegetační zóny, kde končí dřeviny, začínají vysokohorské louky s nízkými porosty. Živí se okusy dřevin a bylinami, když napadne hodně sněhu, scházejí do nižších poloh. Životu v horách jsou přizpůsobení. Skáčou jako kamzíci, vydrží velké mrazy – je to záhadné, úžasné zvíře. V Plzni obývají od 3. prosince 2021 přebudovaný rozsáhlý výběh původně z roku 1997, kde dříve žili pižmoni a poté jaci. Výběh bylo třeba zvýšit, protože takini j¨sou známí "útěkáři". Po příjezdu do plzeňské zoo zkoušel samec přeskočit zeď v dvoumetrové výšce. Zvířata si ale již na nový domov zvykla a jsou spokojená.

V evropských zahradách žije nyní 52 takinů čínských, kromě EU je chovají také dvě zoo v Rusku a v Indonésii. Do Plzně přijel pětiletý samec John Woo, narozený v Liberci. Roční samice Bathory pochází také z Liberce. Plzeňští chovatelé doufají, že během dvou tří let by se mohli dočkat mláďat. Pro takiny je vedená evropská plemenná kniha a v Červené knize ohrožených druhů jsou v kategorii zranitelných zvířat.
Zoo Plzeň – docela jiný svět Příroda

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Další aktuality

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na čtvrtek 8. května 2025 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
2. květen 2025 16:00
Památky, Plzeňský kraj