ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD
Památky

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

Poslechněte si audio verzi článku
Kudy z nudy přichází s tipy pro všechny fanoušky technických památek, tramvají a historie městské hromadné dopravy! Ukážeme vám muzea plná tramvají a trolejbusů, představíme unikátní vozidla a exponáty, podíváme se i do vozoven a představíme vám i pár zajímavých novinek.
Baví vás putování za krásou technických památek a vynalézavosti konstruktérů a designérů starých tramvají, trolejbusů, autobusů a dalších vozidel městské hromadné dopravy? Nasedněte do pomyslné tramvaje a vydejte se s Kudy z nudy prozkoumávat expozice plné historických pojízdných pokladů.
 

1. Praha, Střešovická vozovna a Muzeum MHD

Ikonické místo všech příznivců městské hromadné dopravy v Praze, to je Muzeum městské hromadné dopravy ve vozovně Střešovice. V roce 1991 byla samotná vozovna vyhlášena technickou památkou – a to po zásluze, protože babička všech pražských vozoven vznikla už v roce 1909. Společně s vozovnami v Košířích a Strašnicích se budovala podle jednotného vzoru: se třemi loděmi, kdy v každé z nich bylo pět kolejí. Podobná byla i vozovna Smíchov z roku 1915.

V roce 1992 tu skončil pravidelný provoz, výjimku dostaly jen historické soupravy nostalgické linky 41, které právě ze Střešovic vyráží na okružní jízdy Prahou, a to o víkendech v hlavní sezoně. V roce 1993 pak ve vozovně Dopravní podnik hlavního města Prahy otevřel Muzeum MHD.
 

2. Co v Muzeu MHD v Praze uvidíte?

Počátky městské hromadné dopravy v Praze sahají do 19. století. Koněspřežné tramvaje se pražskými ulicemi poprvé rozjely v září 1875, v roce 1896 koňky vystřídaly elektrické tramvaje. Nestál za nimi nikdo jiný než vynálzce František Křižík, nás ale bude spíš zajímat, co z toho uvidíme v Muzeu MHD ve Střešovicích. Koňku tu mají v modelu i ve skutečnosti: dochoval se vůz koněspřežné tramvaje, vyrobený podnikem Ringhoffer v roce 1886. K vidění jsou vozidla a soupravy nejrůznějších typů a od rozmanitých výrobců, servisní vozidla i staré trolejbusy, v muzejním depozitáři je i vůbec první vůz pražského metra. Na stálé výstavě Od koňky k metru si vedle řady modelů prohlédnete také model Letenské stráně tak, jak vypadala koncem 19. století: mezi Letenským zámečkem a nábřežím Vltavy jezdí koňka, lanovka i Křižíkova elektrická dráha.
 

3. Brno: Technické muzeum, depozitář MHD a vozovny

Víte, ve kterých našich městech jezdí tramvaje? Tam všude by mohli mít muzea městské hromadné dopravy. Jenže smůla, jediné velké je jen v Praze. V Brně, jehož ulicemi se první tramvaje rozjely už v srpnu 1869, se ale můžete vypravit na prohlídky několika vozoven; termíny exkurzí zveřejňuje na svém webu Dopravní podnik města Brna. Po předchozí domluvě pak můžete navštívit Depozitář městské hromadné dopravy. Pečuje o něj Technické muzeum a najdete ho v městské části Brno-Líšeň na bývalém nádraží místní dráhy. Historická vozidla ale můžete vidět i jindy a jinde, třeba při každoroční Přehlídce automobilové techniky, která se koná v depozitáři Technického muzea v Brně-Řečkovicích, nebo při předváděcích jízdách během Brněnské muzejní noci či festivalu Brno – město uprostřed Evropy.
 

4. Fenomén tramvaj Tatra T3

Zatímco titul nejstarší provozuschopné tramvaje u nás drží primátorský vůzPlzni, a salonní vůz Elektrických drah hlavního města Prahy je jen o rok mladší secesní unikát navržený architektem Janem Kotěrou, nejrozšířenější tramvají na světě je Tatra T3. I když vozy s nadčasovým designem od Františka Kardause, oblým čelem a dvěma vystouplými kulatými reflektory už v řadě našich měst oficiálně dojezdily, brázdí desítky dalších měst na celém světě. První prototyp byl dokončen v roce 1960, v září se představil veřejnosti na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně a následně se rozjel pražskými ulicemi. Celkem bylo vyrobeno asi 14 000 kusů.
 

5. Kuriozity městské hromadné dopravy

Že v Praze jezdí metro, tedy jediná podzemní dráha v České republice, určitě víte. Ale víte také, že součástí systému pražské městské hromadné dopravy je lanovka na Petřín a vltavské přívozy? Svou raritu má i Brno, kde je do systému hromadné dopravy zařazena sezonní lodní doprava na Brněnské přehradě. I když má Brno jednu podpovrchovou zastávku tramvaje (zastávka Jírova v Brně-Líšni), na plánované brněnské metro zatím nedošlo. Zato město má nejdelší tramvajový tunel u nás, a to 602 metrů dlouhý v úseku mezi zastávkou Osová a univerzitním kampusem v Bohunicích. Přibližně o sto metrů kratší je druhý tramvajový tunel u Žabovřeské ulice, otevřený na jaře 2023.
 

6. Proměna nejstarší tramvajové vozovny v Brně

Vůbec nejstarší vozovnu u nás najdete v Brně-Pisárkách. Ve stejných místech jako dnes vznikla už v roce 1870, tedy rok po zahájení provozu koňky. První přestavby se dočkala kolem roku 1884, když městem začala jezdit parní tramvaj, od roku 1900 v ní našly místo elektrické tramvaje, a dnes jich tu nocuje přibližně 170. Po výrazném rozšíření, modernizaci vozovny a výstavbě nové haly vstoupila rekonstrukce vozovny do další fáze: začala se budovat vratná smyčka, která umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která vyrůstá v areálu brněnského výstaviště.
 

7. Muzeum dopravy ve Strašicích

Muzeum veřejné dopravy najdete i tam, kde byste ho zřejmě nečekali: spolek Škoda-Bus pečuje o Muzeum dopravy ve Strašicích na pomezí Plzeňského a Středočeského kraje a chráněné krajinné oblasti Brdy. Jeden víkend v měsíci, vždy v předem vyhlášených termínech od května do října, si prohlédnete expozici zaměřenou především na vývoj hromadné dopravy v západočeském regionu. Kromě toho se můžete těšit na zvláštní jízdy a další akce, kdy na speciálních linkách jezdí historická klubová vozidla.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
7 věcí, které nevíte o… pražském metru

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

Metro je bezkonkurenčně nejrychlejší, nejpohodlnější a nejvyužívanější dopravní prostředek v Praze. V provozu je denně od pěti hodin ráno do půlnoci, a přestože zpoždění prakticky neexistuje a v dopravní špičce vlaky jezdí po dvou až třech minutách, hlášku „promiňte, mně nejelo metro“ používají školáci po celém městě. Samozřejmě, dokonce i ti, kteří jím jezdit vůbec nemusí.

Pražské metro – jediné v České republice

Pražské metro – jediné v České republice

Metro je páteří městské hromadné dopravy v Praze. Denně přepraví průměrně přes milion a půl cestujících. V současné době má tři linky značené písmeny a barvami: A (zelená), B (žlutá) a C (červená). Čtvrtá linka D (modrá) se začala stavět v roce 2022.

Cestování za hubičku: kam se podíváte do sta korun?

Cestování za hubičku: kam se podíváte do sta korun?

Kde vás bude vstupenka stát pár korun a kam se podíváte téměř zadarmo? I na takové otázky známe na portálu Kudy z nudy odpověď. A vezmeme to pěkně ze široka – od hradů, zámků a dalších památek přes muzea a galerie až po místa dalekých rozhledů a přírodních krás.

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Praha je považovaná za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Přezdívá se jí srdce Evropy, matka měst, zlaté a stověžaté město (i když popravdě těch věží je mnohonásobně víc) a dospělým i dětem nabízí nespočet atrakcí. Řadu z nich navštívíme společně, na další určitě narazíte cestou.

Nostalgická tramvajová linka č. 41 Památky

Nostalgická tramvajová linka č. 41

Jízda historickou linkou 41. Ze střešovické vozovny vyjíždějí o víkendech od dubna do října historické soupravy tramvají na svou pravidelnou trať centrem Prahy na nostalgické lince 41.

Cestování a slevy: slevové karty a slevy všeho druhu

Cestování a slevy: slevové karty a slevy všeho druhu

Při cestování, na dovolené nebo třeba na výletě může naši pozornost upoutat nabídka různých slev a výhodných služeb. Na trhu jich je tolik, že orientace v nich není úplně snadná. S tím, jaké slevy a služby cestovního ruchu můžete na svých cestách obvykle získat, vám pomůže Kudy z nudy.

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze Kultura

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Muzeum dopravy ve Strašicích Památky

Muzeum dopravy ve Strašicích

Expozice je zaměřená především na vývoj hromadné dopravy v západočeském regionu. Muzeum je společným projektem občanského sdružení ŠKODA-BUS klub Plzeň a obce Strašice.

Muzeum ve Šlapanicích Kultura

Muzeum ve Šlapanicích

Muzeum ve Šlapanicích připravuje krátkodobé tematicky rozmanité výstavy i nejrůznější akce pro veřejnost a snaží se být otevřenou a přátelskou institucí, místem, kam se návštěvníci mají chuť vracet.

Salonní vůz Elektrických drah hlavního města Prahy – secesní unikát navržený Janem Kotěrou

Salonní vůz Elektrických drah hlavního města Prahy – secesní unikát navržený Janem Kotěrou

Jednou z ozdob sbírek Muzea městské hromadné dopravy v pražských Střešovicích je primátorská tramvaj s evidenčním číslem 200. Zelenkavý vůz zdobí secesní prvky, na jejichž krásné podobě je vidět rukopis věhlasného architekta Jana Kotěry, podle jehož návrhu tramvaj byla vyrobena.

Areál MHD v Brně-Líšni Kultura

Areál MHD v Brně-Líšni

Veřejně přístupný depozitář městské hromadné dopravy (MHD) pod správou Technického muzea v Brně se nachází v městské části Brno-Líšeň, východně od centra Brna, v prostoru bývalého nádraží místní dráhy. Prohlídky je nutné domluvit dopředu.

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec Památky

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Již odedávna se pro dopravu soli z horního Rakouska do Čech používala cesta z Lince do Českých Budějovic a dále do Prahy. Její délka je 120 km a provoz trati byl zahájen v roce 1832, kdy nákladní i osobní vozy tahalo spřežení se dvěma koňmi.

Další aktuality

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná od 4. července, a potrvá určitě alespoň do 20. července 2025.
4. červenec 2025 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Sváteční víkend 5. a 6. července 2025 spojený se slovanskými věrozvěsty a mistrem Janem Husem zpestří na šumavském Špičáku mezinárodní podnik v downhillu – iXS Downhill Cup. Třetí závod jeho letošní sedmidílné série má už na startovní listině ve 14 kategoriích přihlášeno celkem 347 jezdců (mužů i žen) 29 národností. Ski&Bike Špičák, coby největší horský areál v Plzeňském kraji, hostí iXS Downhill Cup zapsaný v II. kategorii UCI (Mezinárodní cyklisté unie) znovu po roce. Kromě ČR se jeho další závody jedou v Německu, Švýcarsku a Rakousku. Startovat v nich mohou i jezdci bez licence.
3. červenec 2025 12:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Plzeňský Industry Open otvírá unikátní technické památky

Přemýšlíte, kam vyrazíte? Nechte se pozvat na zajímavá místa průmyslové historie do různých koutů Plzeňského kraje. Během festivalu Industry Open, který probíhá od 7. června do 25. září 2025 můžete navštívit mnoho míst, kam se běžně nedostanete. Letos jsou to například oba výrobní závody likérky Stock v Božkově a Prádle, tramvajová vozovna, malá vodní elektrárna na Denisově nábřeží, čistírna odpadních vod na Jateční, úpravna vody nebo spalovna odpadů v Chotíkově. Novinkami letošního programu jsou například komentovaná prohlídka Po stopách staré vody nebo prohlídky stavby areálu Kasárny Zátiší.
3. červenec 2025 11:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
2. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 13. července 2025, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
2. červenec 2025 13:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Barokní areál zámku ve Svojšíně o víkendu oživí zahradní slavnosti

V barokní zahradě u zámku ve Svojšíně na Plzeňsku si můžete prohlédnout 28. a 29. června 2025 v rámci Zahradních slavností květinové instalace a užít si bohatý doprovodný program plný hudby a divadla. Připraveny jsou ukázky květinových výzdob, řemeslný trh i výtvarné dílny pro děti.
28. červen 2025 8:28
Památky, Plzeňský kraj

Festival Léto v Prazdroji letos nabídne ještě více hudby

Čtrnáct prázdninových večerů Plzeňanům a návštěvníkům západočeské metropole zpříjemní tradiční festival Léto v Prazdroji s koncerty tuzemských kapel a projekcemi filmů pod širým nebem. Již 22. ročník začíná ve čtvrtek 3. července koncertem kapely Ready Kirken. Na nádvoří plzeňského pivovaru během léta zahrají také další známí hudebníci – rapper Renne Dang, bluegrassová skupina COP nebo POPs s ikonickými hity. Vedle tradičních čtvrtečních koncertů se letos návštěvníci můžou těšit na hudební a filmové lahůdky i v jiné dny. Léto v Prazdroji potrvá až do 28. srpna 2025.
27. červen 2025 12:00
Kultura, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
26. červen 2025 18:00
Letní sporty, Plzeňský kraj