ÚvodČeská nejHistorickéKosmas a Kosmova kronika – nejstarší svědectví o české historii
Historické

Kosmas a Kosmova kronika – nejstarší svědectví o české historii

Kosmova kronika je nejstarší česká kronika, shrnující české dějiny. Je psaná latinsky a jejím autorem byl Kosmas (asi 1045 – 21. října 1125), děkan pražské svatovítské kapituly. Kroniku sepsal na sklonku svého života, patrně v letech 1119 až 1125.
Podobně jako by každý Čech měl alespoň jednou v životě vystoupit na  památnou horu Říp, měl by si přečíst také Kosmovu kroniku. Překvapivě čtivá kniha – a také jedno z nejvýznamnějších literárních děl, které v českých zemích ve středověku vzniklo – předkládá čtenářům tisíc let staré příběhy našich dějin. Jak to bylo doopravdy se už sice po staletích nedozvíme, ale napínavé i poučné příběhy jsou výmluvným svědectvím o době svého autora a o práci středověkého kronikáře z přelomu 11. a 12. století.

Kronikář Kosmas se narodil v rodině duchovního, což určilo i jeho životní dráhu. Studia zahájil v Praze a dokončil je v zahraničí. Možná podle tehdejších obyčejů vystřídal více škol, zřejmě v Mantově a Ostřihomi, studia však zakončil na velmi prestižní škole v Lutychu / Liège v dnešní Belgii.

Nejpozději v roce 1091 se Kosmas vrátil do Čech, kde se stal děkanem svatovítské kapituly a po svém návratu také založil rodinu. Na kněze byl vysvěcen až v roce 1099; patřil ke světským kapitulním kněžím, pro které byla manželství běžná. S manželkou Božetěchou měl syna Jindřicha; jednoznačně se nepodařilo určit, zda jde o pozdějšího významného olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka (asi 1083 – 25. června 1150 Olomouc).
V domácích podmínkách platil Kosmas za vzdělaného muže, který měl plnou kvalifikaci k tomu, aby napsal Kroniku Čechů / Chronica Boemorum. Ta se stala jak základním kamenem českého dějepisectví, tak inspiračním zdrojem pro pozdější generace i historiky. Kronika začíná potopou a rozchodem národů od babylónské věže, jako báje jsou vyprávěné i nejstarší dějiny. Čechy Kosmas popisuje jako kraj „kolem dokola obklíčený horami, jež se podivuhodným způsobem táhnou po obvodu celé země, že se na pohled zdá, jako by jedno souvislé pohoří celou tu zemi obklopovalo a chránilo.“ Přes Praotce Čecha a jeho bájné potomky se Kosmas ve svém líčení dostává až k Bořivojovi, prvnímu křesťanskému českému knížeti, a pokračuje přes další Přemyslovce až k nástupu knížete Soběslava I. (1125) a smrti císaře Jindřicha IV. Kniha končí zápisem o Kosmově smrti, a latinsky psané dílo tak zůstalo nedokončené.

Na Kosmovu kroniku navázali další autoři a jako zdroj informací ji používala většina pozdějších středověkých kronikářů. Čerpala z ní Dalimilova kronika, nejstarší česky psaná kronika z počátku 14. století, i kronika Václava Hájka z Libočan, dokončená roku 1539. Původní rukopis se nedochoval a dnes je známo celkem patnáct rukopisů. Nejznámější je Budyšínský rukopis z přelomu 12. a 13. století, uchovávaný v Národním muzeu v Praze. Poprvé byla Kosmova kronika vydána tiskem roku 1602 v Hannoveru.
Hora Říp – symbol české národní historie Příroda

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

První a jedinou domácí panovnickou dynastií byli Přemyslovci. Vládli nejméně 500 let, na trůnu se jich vystřídalo několik desítek a jsou s nimi spojené počátky české státnosti. V erbu měli plamennou orlici se zlatými drápy a zbrojí, po celém obvodu lemovanou plamínky. Říká se jí též Svatováclavská orlice, protože se používala již v době panování svatého Václava.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Praotec Čech – legendární předek všech Čechů

Praotec Čech – legendární předek všech Čechů

Hora Říp vystupující z rovin jižně od Roudnice nad Labem je památné místo české mytologie. Podle pověsti právě sem přišel praotec Čech, rozhlédl se po okolní krajině „mlékem a strdím oplývající“, a rozhodl se, že to je bude nový domov jeho lidu. Kdo ale byl ten legendární prapředek všech Čechů a odkud přišel?

Memorial Air Show 2025 – předpokládané datum

Další ročník letecko-společenské akce tematicky zaměřené na významná výročí v letectví a vojenských událostech. V programu se představí nejen historické letouny, ale současná letecká technika.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Vánoční detektivka

Připravte se na dobrodružství! Skřítci bijí na poplach a zoufale potřebují vaši pomoc! Vánoční dárky záhadně zmizely, a do Vánoc zbývá jen pár dní – napětí roste a skřítkové jsou v opravdové panice.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Pernštejnské ženy a Evropa – výstava v Podřipském muzeu

Unikátní výstava připomínající 500 let renesance v Čechách.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

110 let skautingu v Roudnici nad Labem

Jubilejní výstava ke 110. výročí založení Skautského střediska Říp v Roudnici nad Labem.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Perníčkování na Farmě Vraňany a vánoční stezka pro děti

Přijeďte na víkend plný adventní atmosféry na Farmě Vraňany. Zdobení perníčků, výroba ozdob, vánoční stezka a živá hudba. K jídlu si můžete dát bramborový salát, tradiční halušky, poctivý vývar. Zahřát se můžete našim svařákem, medovinou, kávou s příchutí perníků nebo zkusit mošty z naší moštárny.
Vraňany, Středočeský kraj

Česká krajina v obrazech

Městské muzeum Velvary zve na výstavu obrazů "Česká krajina v obrazech Vladimíra Mencla", která se koná od 9.11. do 31.12.2024.
Velvary, Středočeský kraj

Mikulášská nadílka v zooparku

V sobotu 7. prosince navštíví zoopark Mikuláš, kterého doprovází celá tlupa čertů, aby si zkontrolovali, kdo zlobil a kdo byl hodný. Ale nebojte, andělé budou samozřejmě také v průvodu – rozdávat úsměvy a balíčky dobrot pro děti.
Hořín, Středočeský kraj

Balet Má vlast bratří Bubeníčků na zámku Veltrusy

Balet.
Veltrusy, Středočeský kraj

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.
Mnetěš, Ústecký kraj

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu

Rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha na vrcholu hory Říp je významná církevní i kulturní památka, jde o románskou rotundu, která patří mezi nejstarší stojící stavby v Česku.
Mnetěš, Ústecký kraj

Pomník obětem násilné kolektivizace v Krabčicích

Pomník v Krabčicích na Litoměřicku připomíná sedláky vyhnané z jejich hospodářství při komunistické kolektivizaci zemědělství v roce 1951, kdy začala největší vlna vystěhovávaní selských rodin v Československu.
Krabčice, Ústecký kraj

Poutní cesta Říp–Blaník: putování západní cestou

Poutní cesta Říp – Blaník vás provede, s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“, trasou dlouhou necelých 300 km. Trasa je rozdělena do 4 etap a vede z Řípu do Velvar, Buštěhradu, Křivoklátu, Berouna, Tetína, Karlštejna, Mníšku pod Brdy, Dobříše, Kamýka nad Vltavou, Prčice, Votice a na Blaník.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Národní přírodní památka Kleneč

Přírodní památka Kleneč se rozkládá na západně orientovaném svahu nad říčkou Čepel, nedaleko hory Říp. Otevřené části oblasti jsou porostlé pískomilnými trávníky s psinečkem a paličkovcem. Roste zde endemický druh hvozdík písečný český, který se přirozeně vyskytuje pouze na této lokalitě.
Kleneč, Ústecký kraj

Poutní cesta Říp–Blaník: putování západní cestou

Poutní cesta Říp – Blaník vás provede, s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“, trasou dlouhou necelých 300 km. Trasa je rozdělena do 4 etap a vede z Řípu do Velvar, Buštěhradu, Křivoklátu, Berouna, Tetína, Karlštejna, Mníšku pod Brdy, Dobříše, Kamýka nad Vltavou, Prčice, Votice a na Blaník.
Mnetěš, Ústecký kraj

Střelnice Vražkov

Naši střelnici mohou využívat nejen střelci se zbrojním průkazem, ale pod dohledem našeho zkušeného instruktora si může střelbu vyzkoušet každý po předchozí rezervaci termínu.
Vražkov, Ústecký kraj

Minizoo v srdci Podřipska

Navštivte naši zoo v srdci Podřipska, mezi Roudnicí nad Labem a Mělníkem u soutoku Labe a Vltavy.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Podřipský rodinný minipivovar

Podřipský rodinný minipivovar se nachází v obci Ctiněves na úpatí hory Říp. Pivovar byl založen na konci roku 2013. Srdcem pivovaru je měděná dvounádobová varna o objemu 550l, ze které putuje mladé pivo na spilku, kde jsou tři spílací kádě a dále dozrává v tancích v ležáckém sklepě.
Ctiněves, Ústecký kraj

Hospůdka Štípárna Vesce

Štípárna je útulná hospůdkav poklidném prostředí pod památnou horou Říp. Najdete ji na samém konci vesničky Vesce a trase putovní cesty Svatopluka Čecha, po které dojdete do Roudnice nad Labem.
Krabčice, Ústecký kraj

Chata Lucie

Ubytování na chatě Lucie představuje příjemný pobyt pro 12 osob.
Mnetěš, Ústecký kraj

Stellplatz Říp v Mnetěši

Hledáte na svých cestách s obytňákem přenocování na klidném, zajištěném místě s posečenou trávou, krásným výhledem po probuzení a zázemím? Vše najdete na stellplatzu v Mnetěši.
Mnetěš, Ústecký kraj

Hostinec Černouček

Pojďte si posedět do poctivé české hospody a vychutnejte si perfektně vychlazené pivo.
Černouček, Ústecký kraj

Amálka u Řípu – ubytování u Roudnice nad Labem

Amálka u Řípu nabízí svým hostům komfortní ubytování s wellness, restauraci s pivnicí i zázemí pro sportovní aktivity. Krásným místem pro pořádání svateb a jiných společenských či firemních akcí je nově zrekonstruovaná stodola.
Straškov-Vodochody, Ústecký kraj

Hotel Magnolia

V centru historického města Roudnice nad Labem se nachází nově otevřený Hotel Magnolia. Hotel je nově zrekonstruovaný, avšak historie samotné budovy sahá až do 14. století. V 16. století byl považován za nejvýstavnější roudnický dům.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Zámecká restaurace Roudnice nad Labem

V historickém centru města Roudnice nad Labem vedle zámku se nachází Zámecká restaurace. Restaurace poskytuje širokou nabídku služeb od běžného posezení s přáteli přes třídní srazy, firemní večírky, rauty, svatby, oslavy, promoce, až po romantickou večeři s partnerem.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj